TUTORIÁL - Ako ľahko nájsť (takmer) všetky otc chemikálie, ktoré budete kedy potrebovať

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
No a kúzlo na to sa nazýva operátory vyhľadávania Google a karty bezpečnostných údajov materiálov.
Operátory vyhľadávania predsa pomáhajú bližšie definovať vyhľadávanie. Dobrým príkladom, ktorý budeme potrebovať, sú napr:

Kód
- filetype:pdf, ktorý vo výsledkoch nášho vyhľadávania zobrazí len dokumenty vo formáte pdf. - Užitočný je aj "". To pomôže nájsť výrazy PRESNE tak, ako sú napísané vo vnútri týchto "". - Tiež užitočné: OR, AND a "-"

Znie to možno mätúco, ale urobím príklad, aby som ukázal, čo to presne robí.

Keďže väčšina chemických zmesí potrebuje takzvanú "Kartu bezpečnostných údajov", v ktorej je uvedené, čo sa v zmesi nachádza, mohli by sme to využiť na vyhľadanie voľne dostupných zmesí obsahujúcich kontrolované látky.

Teraz si pripravme príklad. Uvažujme, že potrebujeme nejaký MEK, čo zadáme do vyhľadávača Google, aby sme našli mnoho produktov v priebehu niekoľkých sekúnd, je:

Kód
"Material safety data sheet" filetype:pdf Methylethylketone

Toto urobí to, že nájde karty bezpečnostných údajov vo formáte pdf, ktoré obsahujú slovo Methylethylketone. Aby sme ďalej odfiltrovali výsledky, ktoré nám nepomôžu, stačí sa zamyslieť nad prípadmi použitia hľadanej zlúčeniny. V našom príklade vieme, že sa používa ako čistiaci prostriedok na povrchy, alebo sa používa ako odstraňovač lepidiel, prípadne vo farbách či odstraňovačoch náterov. Teraz to pridáme do nášho vyhľadávacieho reťazca vrátane vyhľadávacích operátorov AND, OR

Kód
"Material safety data sheet" filetype:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover"

Týmto spôsobom sa nájdu karty bezpečnostných údajov obsahujúce metyletylketón a aspoň jeden z nasledujúcich výrazov "cleaner" (čistiaci prostriedok) alebo "paint" (farba) alebo "remover" (odstraňovač)

Práve som to hľadal v Googli a zistil som, že náš výsledok obsahuje veľa stránok z Nového Zélandu, no ja som v Európe, takže by som mohol vylúčiť všetky stránky, ktoré majú v názve domény ".co.nz". Jednoduchým pridaním -inurl:.co.nz
"-" je na vylúčenie, inurl: znamená všetko, čo je v url adrese webových stránok zobrazených v Google a .co.nz je oficiálna koncovka domény Nového Zélandu špecifická pre danú krajinu. V skratke to vylúči všetky stránky, ktoré majú v adrese co.nz

Kód
"Material safety data sheet" filetype:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover" -inurl:.co.nz

Alebo si predstavte, že existuje miestny obchod s farbami a vy chcete skontrolovať len dokumenty msds na jeho webovej stránke, to sa dá ľahko urobiť pomocou stránky prevádzkovateľa:

Kód
site:mypaintstore.com "Material safety data sheet" filetype:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover"


Správne používanie týchto operátorov vyhľadávania je najlepšou metódou, ako sa efektívne prehrabávať tonami stránok a v okamihu nájsť to, čo hľadáte.

Uvedený príklad bol vymyslený len tak za pochodu. Buďte kreatívni, používajte svoj jazyk, trochu sa pohrajte a nájdite množstvo zdrojov... Úplný zoznam operátorov na bližšie určenie toho, čo hľadáte, nájdete na tomto odkaze:

https://ahrefs.com/blog/google-advanced-search-operators/.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Skvelý tip! Keby ľudia vôbec vedeli používať vyhľadávače ...
Jediný problém s MSDS je, že vždy uvádzajú široký odhad zložiek (napríklad 30 - 70 %) a často krát vynechávajú množstvo materiálov, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti nepodstatné. Takže zmes pekných rozpúšťadiel môže byť veľmi dobre zmiešaná aj s polymérovým odpadom na zvýšenie viskozity a vy skončíte s hodinami čistenia destilácie a zničeným sklom, aby ste izolovali požadovanú zlúčeninu.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18

to je dobrý obsah, neuvedomil som si to až teraz
 

1thejew1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2022
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Úžasný tip vďaka , som celkom dobrý s google a ale nikdy mi nenapadlo urobiť toto
 
Top