Nevýnosná humanita: prečo metadónová substitúcia stojí štáty menej ako vojna proti drogám

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
V súčasnosti fungujú programy substitučnej liečby metadónom v celej západnej Európe, v mnohých krajinách východnej Európy a vo väčšine krajín SNŠ. Existujú však štáty, ktoré sú proti liečbe závislosti od opiátov metadónom. Na obranu takejto liečby sa často uvádzajú morálne argumenty o humánnom zaobchádzaní s drogovo závislými, ale z ekonomického hľadiska nie je ťažké dokázať jej účinnosť. Ako substitučná liečba pomáha šetriť rozpočtové prostriedky a čo je potrebné na zastavenie epidémie HIV? Prečítajte si o tom v našom článku na BBgate.

Podľa definície UNAIDS prenos vírusu medzi ľuďmi, ktorí užívajú psychoaktívne látky, posilňujú: kriminalizácia a trestné zákony, nedostatočná alebo neadekvátna prevencia, rozšírená sociálna stigma a nedostatok finančných prostriedkov. Podľa globálnych cieľov UNAIDS stanovených už v roku 2020 ("stratégia 90 - 90 - 90
").
  • 90 % ľudí žijúcich s HIV by malo poznať svoju diagnózu
  • 90 % ľudí, ktorí poznajú svoju diagnózu, by malo užívať ART
  • 90 % ľudí na ART by malo dosiahnuť vírusovú supresiu
XgMSfOKq95


Znižovanie škôd je súbor intervencií, programov a politík zameraných na zníženie negatívnych dôsledkov užívania drog pre konkrétnych jednotlivcov, sociálne skupiny a spoločnosť ako celok.

Najdôležitejšie sú.
  • Liečba opioidnými agonistami
  • Programy výmeny ihiel a striekačiek
  • antiretrovírusová liečba
Liečba opioidnými agonistami je liečba založená na dôkazoch, ktorá môže znížiť počet úmrtí v dôsledku predávkovania drogami, znížiť prenos vírusov prenášaných krvou a zlepšiť výsledky liečby HIV. Takouto liečbou sa môže zlepšiť aj zdravotná starostlivosť o pacientov s HIV: ak pacienti udržiavajú kontakt s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, je pravdepodobnejšie, že sa im dostane poradenstva a testovania na HIV a že dostanú liečbu.

Úspora za každý investovaný dolár
V roku 2002 sa Kirgizsko stalo prvou krajinou v Strednej Ázii, ktorá legalizovala metadónovú liečbu na svojom území. Metadón je zaradený do zoznamu životne dôležitých liekov Kirgizskej republiky. Koncom roka 2008 vedci skúmali účinnosť tohto programu a uskutočnili rozhovory so 701 pacientmi. Ukázalosa, že "všetky ukazovatele zdravia, sociálnej zodpovednosti, užívania drog, rizikového správania a kriminality sa počas liečby zlepšili".
OF36IQpWhs

Náklady na metadónovú liečbu na pacienta za rok boli len 1 dolár.

Ak by bol ten istý pacient nakazený vírusom HIV, štát by musel vynaložiť 600 dolárov ročne len na antiretrovírusovú liečbu, bez ďalších priamych a nepriamych nákladov.

Okrem toho existuje riziko oportúnnych infekcií alebo koinfekcií. V prípade infekcií sa tak náklady môžu zvýšiť v priemere 2,5 až 3-krát, ak sa nepoužíva substitučná liečba opioidmi.

Výskumníci z časopisu Economist zároveň napísali, že podľa Národného registra drog v Kirgizsku bolo v roku 2015 13,7 % väzňov (1 353 osôb) závislých od opioidov. V tom istom roku bolo v Kirgizsku liečených agonistami opioidov len 400 väzňov. Možno predpokladať, že približne 953 väzňov závislých od opioidov zostalo neliečených opioidnými agonistami.

. Výskumníci v časopise Economist zároveň píšu, že podľa Svetového registra drog v roku 2022 bolo približne 17,5 % väzňov závislých od opioidov a len 2 % z nich boli liečení opioidnými agonistami.

AgNXYtU1qK


Der Spiegel napríklad uvádza, že v roku 2021 v Nemecku každý dolár investovaný štátom do programu substitučnej liečby metadónom ušetrí štátu 8 dolárov, ktoré by inak musel vynaložiť na riešenie následkov drogovej závislosti. Tieto výpočty zahŕňajú úspory na zdravotnej starostlivosti v dôsledku zníženej miery infekcie HIV a absencie nákladov na väzenie.

Po zavedení metadónovej liečby sa v krajine znížil aj počet drobných krádeží: bicyklov a detských kočíkov, navigácií a kabeliek z áut.

Navyše ľudia, ktorí sa predtým podieľali na týchto krádežiach, získali prácu a začali plniť štátnu pokladnicu z daní.
"Rodičom som nepovedal, že som išiel do programu, keďže však žijem v malom meste, asi o mesiac neskôr sa našli "dobrí ľudia", ktorí im to povedali. Moja mama prekvapivo reagovala pokojne. Videla, ako som sa zmenil, ako sa zmenil môj postoj k životu: prestal som od nej pýtať peniaze, rýchlo som si našiel prácu, začal som si kupovať nejaké veci... A predtým som všetky peniaze, ktoré som získal poctivým i nečestným spôsobom, míňal len na drogy. Chcel som byť v neustálom pohybe. Chodil som po uliciach, nakupoval som, len aby som mal čo robiť. A už po týždni som dostal v jednej firme podmienku"
- podelil sa pacient s Der Spiegel
.

V8tQzbO3pa


"Žiaľ, sú krajiny, kde sú drogy a alkohol dostupnejšie ako znižovanie škôd"

. Podľa správy v časopise The Economist je uväznenie za trestné činy súvisiace s drogami jedným z hlavných faktorov, ktoré zvyšujú počet väzňov. Keď sa vezmú do úvahy náklady na prevádzku väzníc a policajné služby, kriminalizácia užívateľov drog je veľmi drahá stratégia.

Keď sú ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy, prepustení z väzenia, je k dispozícii len malá alebo žiadna podpora, ktorá by im pomohla vyhnúť sa opätovnej trestnej činnosti.

Alkoholizmus a nezamestnanosť sú medzi touto populáciou veľmi rozšírené. Výsledkom je návrat k závislosti od opiátov a smrť predávkovaním.


V
jednej štúdii sa odhaduje, že ak by tvorcovia politík presmerovali na znižovanie škôd aspoň 2,5 % zo 100 miliárd dolárov, ktoré sa ročne vynakladajú na kontrolu drog na celom svete, do roku 2030 by to znížilo počet nových prípadov nakazenia vírusom HIV medzi ľuďmi, ktorí si drogy injekčne aplikujú, o 78 %.

MwgXBFSIPp


Ako môžeme zabrániť vysokej miere infekcií HIV?
Zistenia o nákladovej efektívnosti metadónovej liečby podporujú výskumníci z rôznych krajín. Napríklad v roku 2019 skupina výskumníkov z univerzít v Číne a Austrálii analyzovala účinnosť metadónovej liečby, ktorá dovtedy v Číne fungovala už 15 rokov.

V rokoch 2004 až 2015 čínska vláda investovala do liečby opioidnými agonistami 1,037 milióna dolárov. Počet ľudí, ktorí dostávali metadónovú liečbu, dosiahol v roku 2008 vrchol na úrovni 208 000 a potom do roku 2015 klesol na 187 000, čo predstavuje 6 % z celkového počtu registrovaných užívateľov drog v Číne.

Odhaduje sa, že v čase, keď bola dostupná metadónová substitučná liečba, bolo diagnostikovaných o 13 327 prípadov HIV menej.
Vdôsledku toho sa zabránilo 8 306 úmrtiam súvisiacim s HIV.

AW8kzNTjr1


Zabránenie infekcii HIV stálo vládu v priemere 35 206 USD na jeden prípad a zabránenie užívaniu drogy stálo 1 134 USD. Výskumníci tvrdia, že čínsky program liečby opioidnými agonistami ušetril v priemere 35 206 USD na jeden investovaný dolár.
  • 0,03 dolára na náklady na liečbu HIV
  • 0,3 dolára na nákladoch na liečbu hepatitídy C
  • 6,4 dolára na zníženie škôd súvisiacich s drogami
Časopis The Economist zostavil matematický model, z ktorého vyplýva, že prístup znižovania škôd má v porovnaní s kriminalizáciou užívania drog silnejší účinok na znižovanie šírenia infekcie HIV a celkové predĺženie priemernej dĺžky života. Model využíva podrobné údaje o epidemiológii, miere uväznenia ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy, nákladoch na prípravný proces a zadržanie a celý rad ďalších faktorov.

Hlavným záverom tejto malej publikácie je, že pomoc drogovo závislým je nielen humánna, ale aj racionálna a nákladovo efektívna. Metadónová liečba šetrí krajinám veľa peňazí a samotná liečba nepotrebuje dodatočný rozpočet: stačí znížiť represiu voči užívateľom drog. Substitučná liečba znižuje šírenie epidémie HIV a zachraňuje desaťtisíce životov.
 
Top