Návrh na webové úložisko/zdieľanie súborov

cederroth

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 1, 2022
Messages
13
Solutions
1
Reaction score
12
Points
3
Na ukladanie/zdieľanie používam Sia. Je to plne decentralizované, end-to-end šifrované úložisko súborov na blockchaine Sia. Na portály skynetu Sia môžete bezplatne nahrať 1 GB súborov a získať odkaz na stiahnutie, ktorý môžete zdieľať s kýmkoľvek. Ak teda svoje dáta rozdelíte na 1 GB súbory, môžete ich všetky nahrať zadarmo bez účtu.

Webová stránka projektu Sia:

Ako klienta s grafickým rozhraním používam aplikáciu Vup. Môžete si ju predstaviť ako aplikáciu MEGA. Môžete si ju zaobstarať pre stolný počítač/mobilný telefón/atď. Sia, skynet, vup, všetko je open source.

Chvíľu môže trvať, kým pochopíte, ako celý web5 funguje, ale keď to pochopíte, je to šialené.

Stopercentne decentralizované úložisko, šifrované od konca do konca, kde kľúč máte len vy.

Pomocou skynetu vytvárate odkazy, ktoré môžete zdieľať a ktoré sú v podstate ako ukazovatele na súbory v blockchaine. Takto môžete zdieľať skynet odkazy s ľuďmi a oni si môžu buď priamo stiahnuť súbory/adresáre, alebo ich "importovať" do svojho Vup klienta.
Údaje sa samozrejme nereplikujú, len získate ďalší referenčný ukazovateľ. :)

Bohužiaľ, stále existuje DMCA, ALE... a tu je tá šialená vec, DMCA môže spôsobiť len to, že Sia znemožní stiahnutie súborov z ich webových portálov pomocou odkazu skynet.
Nemôžu odstrániť súbory z blockchainu bez toho, aby akože zhabali počítač alebo zistili, kde presne na disku sa nachádzajú zašifrované kúsky dát na distribuovaných počítačoch po celom svete.
Musíte si o tom prečítať, pretože nie som stopercentne presvedčený o tom, ako by odstraňovanie údajov vlastne fungovalo. Moje vyššie uvedené tvrdenie môže byť technicky nesprávne.

Ale šialené je toto... DMCA by spôsobila, že odkazy skynet/mega by nefungovali, pretože skynet/mega pôsobí ako sprostredkovateľ, ktorý konvertuje verejne zdieľaný odkaz na stiahnutie na presné miesto v blockchaine, kde sú uložené údaje. Teraz je to potrebné len vtedy, ak sa rozhodnete používať skynet na odkazy a ďalšie funkcie. Je to niečo ako pohodlie. Nemusíte to používať. Ak do blockchainu nahrávate veci ručne, potom tam nie sú žiadne odkazy. Musíte mať nainštalovaného klienta Sia, synchronizovať (stiahnuť) celý blockchain atď. potom môžete sťahovať súbory bez ohľadu na to, či sa to portálom páči alebo nie (odkazy skynetu môžete vytvárať aj z klienta blockchainu, ale o tom si môžete prečítať sami). DMCA iba pridá adresu ukazovateľa do súboru blacklist.txt, ktorý sa zdieľa s webovými portálmi spĺňajúcimi DMCA. Môžete si vytvoriť vlastný portál(y) skynetu, ktoré nerešpektujú DMCA. Predstavte si to. Je to plne otvorený zdrojový kód, takže by to bolo také jednoduché ako rozkliknúť MEGA, vytvoriť si vlastný portál na serveri podľa vlastného výberu a jednoducho nemať veci na blackliste. Potom tie isté odkazy skynetu, ktoré Sia (programátori/projekt) zaradí na čiernu listinu, môže používať každý, kto použije odkazy na stiahnutie na pirátskom portáli.

Napríklad ja používam portál pro.skynet.net pre svoj platený účet a nezdieľam odkazy na svoje súbory s ľuďmi. Nechcem, aby bola ohrozená moja záloha. Ale vy, ja alebo ktokoľvek iný môže jednoducho git forknúť softvér a spustiť portál.

Môžete sa tiež rozhodnúť, KDE na svete chcete geograficky obmedziť ukladanie dát, a vybrať si, koľko úplných záloh dát chcete. Takže ak chcete, že áno, budem mať svoje údaje duplikované v Iráne, Severnej Kórei, Rusku, Venezuele a na Kube - môžete. Ich DMCA find the bit on disk bs sa môže bozkávať (ale skúmajte to, pretože stále vlastne neviem, či potrebujú prístup k disku, aby odstránili dáta z blockchainu, ak majú skynetové prepojenie alebo nie).

Portály si môžete prispôsobiť akokoľvek chcete. Môžete povoliť/zakázať anonymné nahrávanie, vytvoriť súkromnú komunitu ako súkromný tracker atď. čokoľvek chcete.

Bavte sa!
 
Top