Čo získate zo svojho špinavého acetónu?

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Väčšinou používam acetón s 99,9 % čistotou z chemickej predajne.

Všetok bežný produkt je preč a suroviny na novú dávku nedorazili, takže som mal trochu voľného času a nemal som čo robiť.

Tak som zozbieral špinavý acetón, ktorý som mal v mrazničke, v množstve 2 l a odparil ho. Väčšinou to bol acetón, ktorý sa používal na umývanie kryštálov MDMA, ale nejaký objem (relatívne malé množstvo, môže to byť 15-20 %) bol po okyslení 37 % HCl v acetóne, ktorý mám naozaj rád.

Odparovanie prebiehalo na horúcej platni v kadičke s objemom 1 l, potom sa v niekoľkých krokoch pridalo nejaké množstvo navyše. Konečné odparovanie sa uskutočnilo v kadičke s objemom 100 ml. Teplotu v kadičke som nekontroloval, len som nastavil teplotu povrchu platne na 150 C. Celý proces netrval dlho, možno 1 hodinu alebo niečo podobné intenzívneho varenia.

V momente, keď zmizol zápach acetónu, som mal malý objem hnusnej čiernej hustej kvapaliny, ktorá sa zmiešala s malým objemom vody a dala sa na hodinu do mrazničky alebo tak nejako.

Potom sa pridal NaOH na extrakciu zásady. Horná vrstva, dosť špinavá a čierna, sa oddelila na lieviku, jej hmotnosť bola presne 25 gr, čo nie je zlé na 2 l acetónu.

Potom sa do lievika s hornou vrstvou pridala NaCl a destilovaná voda a ešte nejaký čas sa držala v mrazničke. Produkt sa premyl p.éterom. Po odparení som získal 15 gr celkom čistého FB.

FB sa okyslil v zmrazenom acetóne a po 12 hodinách sa prefiltroval. Výťažok bol 16,8 gr oproti vypočítaným 17,8 gr.

Soľ sa prekryštalizovala v horúcej IPA v uzavretej PP kadičke na vodnom kúpeli - veľmi ľahko sa dá regulovať teplota vodného kúpeľa. Počiatočná teplota bola 65C, hmotnostný pomer 1 gr : 2,86 gr (alebo 3,6 ml pri RT). Keďže nemám programovateľnú varnú dosku, musel som to robiť ručne, pričom som každých 30 minút znižoval teplotu o 2C.

Po dosiahnutí RT sa uzavretá kadička spolu s nádobkou na vodu (na zníženie rýchlosti chladenia) umiestnila do normálnej chladničky na 6 hodín, potom sa presunula do mrazničky na ďalších niekoľko hodín.

Výsledkom bolo 15,2 g celkom čistých kryštálov. Priemerná veľkosť cr ma však neohromila. Stále je malá 1x1 až 2x3 mm. Pravdepodobne je rekryštalizácia s krokmi 2C za 30 minút stále príliš rýchla, myslím, že si musím kúpiť programovateľnú platňu a robiť to isté s 1 alebo 2C za 1 hodinu.

EyZGW286CU
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Tentoraz som recykloval ďalšiu dávku špinavého acetónu. Všetka kvapalina po okyslení, premytí, zvyšky po kryštalizácii vo vode a pod. s bežným PH=2 boli zhromaždené a zahriate na 130C.

V tomto momente látka v kadičke vyzerala úplne čierna a zasratá. Bežná hmotnosť - 40 gr.
Látka sa hodila do zmrazeného acetónu s objemom x10 objemu látky a chvíľu sa uchovávala v mrazničke.

Acetón po kryštalizácii vyzeral ako koňaková farba.

Dnes sa prefiltroval a ako výsledok som získal 35 gr hnedého cukru. Samozrejme, takýto produkt nie je určený na konzumáciu: musí sa nejakým spôsobom prečistiť.

Pravdepodobne ho skúsim párkrát prekryštalizovať IPA alebo urobiť ABE, ešte som sa nerozhodol.

RJ97SUvwfG
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Neviem, ale uvidíme v blízkej budúcnosti. Moje prvé 2 šarže Bola nízka výťažnosť, takže som plánoval extrahovať výplachy a frzen rozpúšťadlom inokedy.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Spôsob, akým by chemik zbavený rotavapu postupoval, je vykonanie jednoduchej destilácie, ak je celkový objem 2 l. Je nielen to, že obnovíte acetón, ale aj to, že musíte udržať teplo krotké a hlavne sa vyhnete odparovaniu 2L acetónu do vzduchu, ktorý dýchate, s vedomím, že problém je s teplom platne idk je teplota vzplanutia acetónu, ale človek by nikdy nemal vystavovať pary na akomkoľvek takom horúcom povrchu.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Poznám všetky tieto veci. Jednoducho nemám miesto na ďalšie vybavenie. Možno na jeseň, ak sa presťahujem na vidiek...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Zameral som sa hlavne na to, aby som sa vyhol nebezpečenstvu, inak môžete jednoducho nechať kadičku nezakrytú vonku na slnku, aj keď to trvá dlho, aspoň máte o jeden výbuch menej.
 
Top