Sinteza 1-fenil-2-propanona (P2P) iz dietil(fenilacetil)malonata

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Uvod

To je eden najpreprostejših načinov za pridobivanje 1-fenil-2-propanona (P2P). Dietil(fenilacetil)malonat lahko precej enostavno kupimo na kakšni spletni tržnici ali pa ga potej metodisintetiziramo sami . Na našem forumu se lahko seznanite tudi z drugimi sinteznimi potmi P2P, če sledite povezavam: Sinteza P2P iz benzaldehida z MEK, Sinteza P2P z oksidacijo alfa-metilstirena z oksonom, Sinteze fenilacetona (P2P) z Grignardovimi reagenti, Industrijska proizvodnja fenilacetona (P2P) iz benzena, Sinteza P2P iz P2NP z NaBH4 prek sistema K2CO3/H2O2.

Ocena težavnosti: 3/10
YmPRJSx7AG
N8wEt9QhAk

Oprema in steklovina:96HPpoRuJa

Reagenti.

  • ( 1 ) 48,5 mL (55,66 g, 0,20 mol) [dietil(fenilacetil)malonat; cas 20320-59-6];
  • Ledena ocetna kislina (AcOH) 60 mL;
  • koncentrirana žveplova kislina (H2SO4) 7,5 mL;
  • destilirana voda ~ 240 ml;
  • 20 % raztopina natrijevega hidroksida (NaOH) ~100 mL;
  • dietil eter (Et2O) ~150 mL;
  • natrijev sulfat (Na2SO4), brezvodni ~100 g;
  • Drierit ~50 g (neobvezno).

Postopek

Dietilfenilacetilmalonatu (1) 48,5 mL (55,66 g, 0,20 mol) smo dodali raztopino 60 mL ledocetne kisline, 7,5 mL koncentrirane žveplove kisline in 40 mL vode, zmes pa smo v 500 mL bučki z okroglim dnom in povratnim hladilnikom puščali štiri ali pet ur, dokler dekarboksilacija ni končana. Reakcijsko zmes smo ohladili v ledeni kopeli, jo alkalizirali z 20 % raztopino natrijevega hidroksida in ekstrahirali v ločilnem liju z več odmerki etra (~3 x 50 mL). Združene eterične ekstrakte smo sprali z vodo (~200 mL), posušili z brezvodnim natrijevim sulfatom (Na2SO4) in nato z Drieritom (neobvezno) ter destilirali topilo. Ostanek, ki je vseboval keton (2), smo destilirali v vakuumu indobili 1-fenil-2-propanon (2) v 71 % izkoristku (b.p. 97-98,5 °C/13 mmHg, 214-215 °C/760 mmHg).
D4Rc6hT2YU

Alternativna hidroliza dietil(fenilacetil)malonata do BMK in PAA (fenilaceton in fenilocetna kislina)

To je alternativna metoda sinteze, ki omogoča pridobivanje fenilacetona (P2P) iz dietil(fenilacetil)malonata. Ta metoda je sestavljena iz alkalne hidrolize dietil(fenilacetil)malonata v natrijevo sol fenilacetil-malonske kisline z naknadno hidrolizo s poceni in lahko dostopno klorovodikovo kislino. Poleg tega ta način sinteze zahteva manj opreme in daje kakovosten izdelek.

Oprema in steklovina.

  • 5L bučka z okroglim dnom s tremi vrati ali šaržni kemični reaktor;
  • Zgornje mešalo;
  • povratni hladilnik;
  • Stojalo za retorto in objemka za pritrditev aparata;
  • 1L ločilni lijak;
  • vodna kopel in led;
  • 1000 ml x2; 500 ml x2; 250 ml x2 čaše;
  • pH indikatorski papir;
  • laboratorijska tehtnica (primerna je od 0,01 do 100 g);
  • merilni valj 100 ml in 1000 ml;
  • grelna plošča;
  • Filtrirni papir;
  • lijak;
  • Hladilnik;
  • Steklena palica.

Reagenti.

  • (cas 20320-59-6).
  • Natrijev hidroksid (NaOH) 230 g;
  • Destilirana voda 1230 ml;
  • Klorovodikova kislina (HCl aq);

Natrijeva sol fenilacetil-malonske kisline iz dietil(fenilacetil)malonata
1. Vodno raztopino alkalije 50 % pripravimo vnaprej, tako da ima čas, da se ohladi. Natrijev hidroksid 230 g (NaOH) se raztopi v vodi 230 g in ohladi na sobno temperaturo.
2. Ohlajeno vodno raztopino NaOH prelijemo v kapljični lijak, ki ga namestimo na reaktor.
3. V reaktor vlijemo 800 g dietil(fenilacetil)malonata. Reakcija poteka pri sobni temperaturi, vendar je treba med hidrolizo uporabiti prisilno hlajenje.
4. Vključi se mešalnik in hladni reakcijski zmesi se začne počasi dodajati hladna (2-4°С) aq raztopina NaOH. Mešanica se meša 12 ur. Reakcijsko temperaturo je treba nadzorovati (zmes se sama segreva). Z dodajanjem raztopine se barva reakcijske zmesi (RM) spreminja in zgošča, dokler ne postane popolnoma gosta in grudičasta. Grudice se razbijejo v homogeno maso.
5. RM se iz reaktorja prenese v lijak vakuumskega filtracijskega sistema in filtrira. Dobimo natrijevo sol fenilacetil-malonske kisline
.
Vz195kIxyn

Sinteza fenilocetne kisline in fenilacetona (P2P) iz natrijeve soli fenilacetil-malonske kisline

6. Natrijevo sol fenilacetil-malonske kisline iz prejšnjega koraka damo v reaktor in dodamo 1 l vode.
7. Reaktorski plašč se med stalnim mešanjem segreje na 60-65 °C. Natrijeva sol fenilacetil-malonske kisline se mora popolnoma raztopiti.
8. Po popolnem raztapljanju dodamo klorovodikovo kislino (HCl aq) do <3 pH. Reakcijsko zmes segrevamo na 60-80 °C in mešamo.
9. Po približno eni uri je hidroliza natrijeve soli fenilacetil-malonske kisline končana. Mešalnik in grelec se izklopita. Plasti se ločijo.
10. Medtem ko je zmes še vroča, se spodnja plast vode odcedi in zavrže. Plasti se lahko ločijo z ločilnim lijakom. Zgornja plast se zbere
.
451mxnFst3

Ločevanje fenilocetne kisline in fenilacetona

11. Med hlajenjem zgornje plasti v hladilniku kristalizira fenilocetna kislina. Izplen je približno 400 g mešanice.
12 . Po ločevanju z dekantiranjem dobimo 200 g fenilocetne kisline in 200 g fenilacetona (izkoristek je 52 %). Čistost fenilacetona (P2P) je dokaj dobra za nadaljnjo sintezo brez dodatnega čiščenja
.
 
Last edited:

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ta postopek sem uspešno opravil!
Poskušamo le odpraviti manjšo težavo z oborino soli v fazi alkalizacije.
Zelo sem hvaležen G. Pattonu za vso pomoč velik strokovnjak še enkrat hvala.
 

hello999

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2023
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Izvedba uradnega postopka CAS 20320-59-6 Po 4 urah reakcije pri 80 °C prenehajte segrevati, nato z natrijevim hidroksidom prilagodite pH alkalije, dokler ne doseže vrednosti 7, ne more narasti, pojavi se stratifikacija, na vrhu je plast olja, nato se doda ekstrakcija etra, začne se stratifikacija, ekstrakcija etra in zgornja plast, in destilacija pri atmosferskem tlaku pri 220° se vztrajno povečuje, temperatura pa se ohranja pri 110°, in destilira se veliko tekočine, in mislim, da je to eter, in potem se začne pojavljati, in ta pojav v bučki Mislil sem, da bo destilacija pri 216° za proizvodnjo P2P, vendar ni težav Kako lahko to odpravim
OMFev1UKyi
67sndKGcSX
KeJz5TXa7Z
S2AbnWfuwd
ZTvwW8VFmN
 
View previous replies…

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
30
Points
28
Pozdravljeni, ali ste že rešili težavo, ki je ne morete dobiti 12 na PH? Tudi jaz sem se srečal z isto težavo. Prosim, pomagajte mi. Hvala.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Praktično smo prepričani, da je oborina sol natrijevega acetata iz ocetne kisline, imate kakšno zamisel, da bi se temu izognili ali to rešili?
Ker bi v velikem obsegu to pomenilo težavo.
Hvala.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
To je lahko tudi NaSO4. Najboljšo topnost v vodi ima MgSO4. Če imate MgOH2, ga lahko poskusite nadomestiti z NaOH.
MgSO4 ima 35,1 g/100ml pri 20 stopinjah Celzija
Na2SO4 ima 19,2 g/100 ml pri 20
K2SO4 ima 11,1 g/100 ml pri 20
 
Last edited by a moderator:

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ok, poskusili bomo in vas posodobili, vseeno pa obstaja še ena težava, donos olja je zelo majhen in mislim, da vem, zakaj bi lahko bil:

Če boste segrevali več, boste izgubili produkt s kondenzatorjem.
Ocetna kislina vre pri 118C
Voda pri 100C
20320 pri 120C
Žveplova pri 337C
Zato lahko pri tej temperaturi vre in refluksira le vmesni produkt, po mojem mnenju ta nizka temperatura ne omogoča pravilnega poteka reakcije, zato je izkoristek majhen.
Razmišljamo o spremembah, da bi to izboljšali, vendar je težko verjeti, da lahko s točno to metodo dobite 71 % izkoristek zaradi prej pojasnjenih razlogov.
Hvala.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Pozdravljeni,

Ali imate kakšno idejo, da bi kaj spremenili, da bi omogočili več temperature v reakciji? Potrebujemo zmes, ki ne ustvarja vmesnega produkta z nizko temperaturo vrelišča.
Hvala.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ok v vseh testih, ki sem jih opravil, včasih zmes postane rumenkasto prozorna v eni sami plasti:
https://anopic.us/SwA2AN3mtVGbAmQaFCiZLFmyM7TIBPDKLVrVxSTz.jpg
Včasih pa postane rumenkasta, vendar ne prozorna, in ima dve različni plasti.
To je zelo čudno, ker se v njih nič ne razlikuje ali spreminja.
Gotovo je, da 20320 v zmesi ustvarja vmesni produkt, ki je etil acetat, ta produkt ima nizko temperaturo vrelišča in ne smemo dovoliti, da bi zmes dosegla več kot 80C, razmišljamo, da bi ga destilirali, vendar ni lahko izbrati, v katerem trenutku točno to storiti, ker morda v nekaterih trenutkih pomaga pri reakciji.
Druga gotova stvar je, da 20320 postane trdna snov, ko se spremeni v alkalije nad 8-9ph, tako da se lahko ta trdna snov v fazi bazifikacije ponovno raztopi v kislini, če se pojavi, je popolnoma drugačna od trdne snovi, ki se pojavi po dodajanju alkalij.
Nadaljevali bomo s testi in spremembami, da bi jo izboljšali.
Hvala,
 

SpeeD

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 18, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ali lahko namesto vakuumske destilacije uporabimo preprosto vakuumsko destilacijo?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ali razumete svoje vprašanje? :unsure: Ali imate v mislih preprosto destilacijo namesto vakuumske? Lahko, 216 stopinj C je vrelišče pri normalnih pogojih.
 

SpeeD

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 18, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ali lahko preprosta destilacija+vakuum nadomesti rotacijski uparjalnik?
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da, lahko. Procesi so enaki.
 

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Pozdravljeni,

Ali lahko kdo odgovori na nekaj dvomov?

1. - alkalizacija z NaOH 20 %, kateri je ciljni ph?
2.- Ali lahko za ekstrakcijo namesto dietil etra uporabim diklorometan?
3.- Katero plast moram ekstrahirati z več odmerki etra (~3 x 50 ml)?
4.- Na kaj se nanaša izraz "The combined etheral extracts" (Združeni eterični ekstrakti)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, alkalno je pH 12
Mislim, da da
Plast s P2P (mastna)
(~3 x 50 ml)? - Vsak del zaporedne ekstrakcije 50 + 50 + 50 + 50 mL se združi. O ekstrakciji preberite v razdelku Pogosta vprašanja v laboratoriju.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
30
Points
28

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Hvala! samo še eno... v zvezi z vprašanjem 3 (ekstrakcija z etrom), kako se ga naredi? Mislim, da moram odstraniti oljno plast (s P2P) in dodati eter v drugo plast, da bi iz nje ekstrahiral zanimivo spojino (P2P), ali je tako?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
>>> Preberite o ekstrakciji v poglavju Pogosta vprašanja v laboratoriju.
Reakcijski masi samo dodajte topilo, kot je opisano v priročniku, in izvedite ekstrakcijo.
 

Zetetic

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 2, 2022
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Katere so možnosti zamenjave?
  • Ledena ocetna kislina (AcOH) 60 ml;
  • koncentrirana žveplova kislina (H2SO4) 7,5 ml;
  • Dietil eter (Et2O) ~150 mL;
Na zalogi:
ocetna kislina 70 %.

vodna raztopina klorovodikove kisline:
Spojina
voda, inhibirana klorovodikova kislina 5 % ali več, vendar manj kot 15 %, neionske površinsko aktivne snovi < 5 %.

Izopropil alkohol
Petrolejski eter
Dikloroetan
Benzen
Toluen
Metilamin 38%

Kakršna koli pomoč, prosim!?
 
Last edited:

Zetetic

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 2, 2022
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Ha-ha-h...
Zdi se, da imam resnejšo težavo.
Prodaja se dietil 2-fenilmalonat in ne dietil(fenilacetil)malonat.
:-(
 
Top