4mmc, postopek čiščenja

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Pozdravljeni! Naletel sem na to vrsto 4mmc (povezano s sliko), ki me ne spominja na druge oblike, v katerih sem jo videl prej.
Ni priporočljivo, da bi ga prodajalec dajal skozi nos. Verjetno tudi ne IV, ne bi dovolil, da bi kdo tvegal.
Ogledal sem si priročnik za kristalizacijo, vendar bom žal imel težave s kuhanjem tega v IPA zaradi hlapov v stanovanju.
Kakšen je pravilen postopek za čiščenje tega? Primarno iščem napotke od nekoga, ki ima (morda) izkušnje s 4mmc na sliki.

Ali hladen IPA, samo rešiti in pustiti, da izhlapi?
Ali aceton? samo sperite in filtrirajte?

Moje upanje je, da bo to primerno za uporabo v nosu.
 

Attachments

  • OVfZ6vJyrN.png
    OVfZ6vJyrN.png
    809.4 KB · Views: 329

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Pranje in zaključna obdelava samo z acetonom
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Ali ne bi bilo bolje, če te snovi preprosto ne bi uporabljali in bi jo zavrgli?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
IPA lahko segrevate na vodni kopeli v zaprtem kozarcu, vanj pa lahko predhodno postavite ta 4mmc. Vsebino kozarca mešajte, dokler se 4mmc popolnoma ne raztopi, nato vsebino ohladite in jo za več kot 8 ur postavite v zamrzovalnik. Po obarjanju filtrirajte skozi papirnati filter.
 

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
To se sliši zelo dobro. Ali lahko samo vprašam, kako vroča bi lahko bila IPA? In ali naj bi bila vodna kopel iz nedavno prekuhane vode? Ali zadostuje kavni filter ali imate kakšen drug predlog :)? Prav tako je priporočljivo uporabiti topilo? Samo toliko, kolikor je potrebno za vsebino, ki se rešuje?
Hvala!
 

hotelier

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
5
Points
3
Pozdravljeni,

v zadnjem letu sem imel serije, ki so izgledale precej podobno (morda isto...AT? ;))
Če je tako, ima vaš prodajalec prav - ta snov je neokusna ;) Potem preprosto hladno izpiranje z acetonom ne bo zadostovalo. Čeprav bo iz nje izšlo belo in suho (vlažna/lepljiva snov bo v raztopini z acetonskim odtokom), bo v veliki meri ohranilo pekoče žgečkanje in s tem lastnosti, ki povzročajo solzenje.
Vendar pa bo ob ustrezni rekristalizaciji nastal v obliki prozornih do belih kristalov s komaj opaznim vonjem in prijetnim blagim občutkom v nosu.

Izbral bi mešanico destiliranega H2O in IPA. Več kot je IPA v mešanici, finejši in bolj podolgovati (igličasti) bodo kristali.
Če nameravate pozneje uporabiti preproste kavne filtre, boste želeli vzgojiti nekaj kristalov, ki so tako veliki, da ne bodo zdrsnili skozi pore. Zato priporočam razmerje med 70:30 in 50:50. Voda:IPA
Mešanico (ohlapno pokrito s pokrovom) segrejte na temperaturo rahlega vrenja (~70-80-C) in jo nato med mešanjem po kapljicah/v majhnih obrokih dodajte v drugo posodo, ki že vsebuje pripravljen 4-MMC. Ko se vse trdne snovi popolnoma raztopijo, prenehajte dodajati tekočino (raztopine ni treba močno zavreti! Drugo posodo med tem postavite v vročo vodno kopel, da se izognete prehitremu ohlajanju in s tem porabi več topila, kot je dejansko potrebno, glej spodaj).

Na gram zadostuje 2-3 ml mešanice vode in topila IPA. Pri tem postopku bodo hlapi in vonj minimalni.
Pazite, da ne dodate preveč tekočine, saj se bo zaradi tega čas postopka po nepotrebnem podaljšal in morda zmanjšal izkoristek (če se reXing izvaja predvsem pri hlajenju).
Odvečno topilo, ki je že v raztopini, se bo s kuhanjem zagotovo sprostilo in povzročilo agresivno smrdljive hlape. :)

Na koncu pustite, da se počasi ohladi na sobno temperaturo, in ga pri tem ne motite. Bodite potrpežljivi, saj lahko nastanek prvih kristalov traja nekaj ur. Ko se rast kristalov pri sobni temperaturi ustavi, jo previdno za nekaj ur prenesite v hladilnik, da iz raztopine iztisnete še več.
Na koncu filtrirajte preostalo raztopino (shranite jo in pustite, da izhlapi, saj bo v raztopini še vedno mef, ki se bo izločil v obliki drobnejših kristalov (ki pa bodo imeli več nečistoč... te lahko očistite pozneje v drugem koraku).
Pridobljene kristale sperite z nekaj kapljicami ledeno hladnega acetona iz zamrzovalnika. Pustite, da se posuši, in uživajte 😉
. Veliko sreče
Hotelier


P.S.: Z mešanico vode in etanola dobite še lepše kristale, vendar je etanol nekoliko bolj zapleten, saj izhlapeva počasneje kot IPA -> treba je upoštevati natančnejše razmerje med topilom in topljencem, sicer boste na koncu čakali več kot teden dni do izločanja ali vrenja, tega pa si ne želite. Poleg tega se bo "izhlapevanje olja" pogosteje zgodilo pri EtOH kot pri IPA ime. In tega si boste želeli še manj;)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
To je nekoliko nenavadno, vendar imam tudi jaz težave pri pridobivanju velikih kristalov, vendar se v mojem primeru zavedam, da je to predvsem posledica nepotrpežljivosti.
 
Top