O katu in njegovi katinonski naravi

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Kaj je khat?

Khat, znan tudi kot qat (amharsko: ጫት ch'at; oromsko: Jimaa, somalsko: qaad, khaad, khat ali chat, arabsko: القات al-qāt), je avtohtona cvetoča rastlina, ki jo najdemo v vzhodni in južni Afriki. Khat doseže višino od 10 do 20 metrov, njegovi košati listi pa spominjajo na posušeno baziliko. Listi kata vsebujejo psihoaktivne sestavine, znane kot katinon, ki je strukturno in kemično podoben d-amfetaminu, in katin, blažjo obliko katinona. Sveži listi vsebujejo obe sestavini; tisti, ki niso bili shranjeni v hladilniku več kot 48 ur, vsebujejo samo katin, kar pojasnjuje, zakaj uporabniki raje izbirajo sveže liste.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Alkaloid katinon, stimulans, ki povzroča povečano družabnost, vznemirjenost, zmanjšan apetit in blago evforijo. Žvečenje kata ima v regijah, kjer naravno raste, dolgo zgodovinsko tradicijo, zlasti med moškimi, in je primerljivo (čeprav nekoliko drugačno) z uporabo listov koke v južnoameriških Andih ali pripravkov iz betelovih orehov v južni Aziji. Pogosto ga žvečijo v družabnih prostorih, kjer spodbuja pogovore med skupinami moških, pogosto ob kajenju vodne pipe.

Sveži listi kata so škrlatno rjavi in sijoči, s staranjem pa postanejo rumeno-zeleni in usnjati. Oddajajo tudi močan vonj. Najbolj priljubljen del listov so mladi poganjki blizu vrha rastline. Vendar se uporabljajo tudi listi in stebla v srednjem in spodnjem delu.
Bci0lJkHde
Pravni status kata se razlikuje od kraja do kraja. V nekaterih regijah lahko kot botanična vrsta ostane razmeroma neopažen in zato ni posebej reguliran, vendar se njegova rekreativna uporaba še vedno lahko šteje za nezakonito v skladu s splošnejšimi zakoni. Na številnih območjih pa je khat strogo nadzorovan in so lahko njegova posest, distribucija ali uporaba nezakoniti. V državah, kot so Avstralija, Kanada, Evropska unija, Indija, Jordanija, Nova Zelandija, Saudova Arabija, Združeni arabski emirati (ZAE) in Združeno kraljestvo (Združeno kraljestvo), je na primer uvrščen med nadzorovane snovi. V Združenih državah Amerike (ZDA) in Turčiji rastlina Catha edulis ni izrecno prepovedana, vendar sta uživanje in distribucija nabranih listov v rekreativne namene nezakonita. Po drugi strani so v regijah, kjer ima khat kulturni pomen, kot so Džibuti, Etiopija, Kenija, Somalija, Sudan, Uganda in Jemen, njegova proizvodnja, prodaja in uživanje povsem zakoniti ali pa niso obravnavani v pravnem okviru. V Izraelu, kjer živijo jemenski Judje, je dovoljeno le uživanje listov rastline v naravnem stanju.

Druga imena, po katerih je znan khat, so še
Kat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, abesinski čaj, afriški čaj in afriška solata.

Katinon: Kaj morate vedeti

Kemija kata

Spodbujevalne lastnosti rastline so sprva pripisovali "katinu" ali katinu, snovi vrste fenetilamin, ki je bila izolirana iz rastline. Vendar je bila ta pripisanost izpodbijana, ko so poročila pokazala, da izvlečki svežih listov vsebujejo drugo spojino z opaznejšimi vedenjskimi učinki kot katin. Leta 1975 so raziskovalci izolirali soroden alkaloid, imenovan katinon, njegova absolutna konfiguracija, (S)-2-amino-1-fenilpropan-1-on, pa je bila določena leta 1978. Katinon ni zelo stabilen in sčasoma razpade ter se spremeni v katin in norefedrin. Ti kemikaliji sta del družine PPA (fenilpropanolamin), ki je podskupina fenetilaminov, povezanih z amfetamini ter kateholaminoma epinefrinom in noradrenalinom. Dejansko imata katinon in katin zelo podobno molekularno strukturo kot amfetamin. Pomembno je opozoriti, da kata ne smemo zamenjati z metkatinonom (znanim tudi kot kat), snovjo s seznama I, ki ima podobno kemijsko strukturo kot aktivna sestavina katinon v rastlini khat.
ERqmJEu9sh
Ko se listi kata posušijo, močnejši katinon v 48 urah razpade, pri čemer ostane blažji katin. Da bi ohranili moč katinona, nabiralci sveže liste in stebla zapakirajo v plastične vrečke ali jih zavijejo v bananine liste, da ohranijo vlago. Običajno tudi redno škropijo rastlino z vodo ali med prevozom uporabljajo hlajenje.

Pri žvečenju listov kata se katin in katinon sprostita in absorbirata skozi ustno sluznico in želodčno sluznico. Študije na laboratorijskih živalih so pokazale, da katin in katinon vplivata na ponovni prevzem adrenalina in noradrenalina, zaradi česar telo počasneje reciklira te nevrotransmiterje, kar povzroča budnost in nespečnost, ki sta povezani z uporabo kata.

Katinon izkazuje veliko afiniteto do serotoninskih receptorjev, kar kaže, da je odgovoren za evforične občutke, povezane z žvečenjem kata. Pri miših katinon povzroča živčno premikanje in ponavljajoče se praskanje, podobno tistemu, ki je povezano z amfetamini. Učinki katinona dosežejo vrhunec v 15 do 30 minutah, pri čemer se skoraj 98 % snovi v jetrih presnovi v norefedrin.

Po drugi strani mehanizmi katina niso tako dobro poznani, vendar naj bi deloval na adrenergične receptorje in sprožil sproščanje adrenalina in noradrenalina. Pri ljudeh ima katin razpolovno dobo približno tri ure. Z zdravilom bromokriptin lahko v 24 urah zmanjšamo hrepenenje in simptome odtegnitve.

Posledice žvečenja listov kata

Učinke, ki jih doživi oseba, ki žveči khat, lahko razdelimo na zaželene učinke (pojavijo se v prvi uri) in nezaželene učinke (kažejo se proti koncu zaželene faze in trajajo več ur).

Žvečilci kata pogosto poročajo o občutkih veselja, povečane energije, navdušenja, evforije, povečane budnosti, izboljšane samozavesti, boljše koncentracije, povečanega libida, večje ustvarjalnosti, boljših komunikacijskih sposobnosti, boljše sposobnosti povezovanja idej in subjektivnega izboljšanja delovne učinkovitosti. Vendar so z žvečenjem kata povezane tudi negativne izkušnje, kot so pretirana zgovornost, hiperaktivnost, težave s spanjem, razdražljivost, tesnoba, sovražnost, psihotične epizode, histerija in depresija. Dolgotrajno uživanje kata lahko povzroči srčne, nevrološke, psihološke in gastrointestinalne težave. Uživanje kata pri ljudeh zaradi posrednega simpatikomimetičnega delovanja katinona povzroči povečanje srčnega utripa in krvnega tlaka, ki traja še približno 3 do 4 ure po uporabi.

Prisotnost taninov v listih kata povzroča trpkost in lahko povzroči ezofagitis, gastritis in keratozo ustne sluznice. Študije so pokazale, da se pri približno 50 % uporabnikov kata razvije keratoza ustne sluznice, ki lahko napreduje v raka ustne votline. Poleg tega katinon po zaužitju kata deluje kot zaviralec apetita, saj vpliva na hipotalamus, kar povzroči zakasnitev praznjenja želodca.
CgvhTxj4Ie
Dolgotrajni uporabniki kata so nagnjeni k zapletom, vključno z akutno in kronično boleznijo jeter. Kronična uporaba kata lahko povzroči hepatitis, fibrozo in cirozo. Uporaba kata vpliva tudi na reproduktivno zdravje ljudi, saj se pri odvisnikih zmanjšata število in gibljivost spermijev. Poleg tega ima khat teratogene učinke na nosečnice. V velikih odmerkih lahko khat povzroči manično bolezen, za katero so značilne grandiozne blodnje ali shizofrenična psihoza s preganjalnimi blodnjami. Na srečo v večini primerov ti simptomi popustijo, ko se khat preneha uporabljati in se dajejo antipsihotična zdravila. Vendar obstaja verjetnost, da se psihotične epizode ponovno pojavijo ob ponovnem uživanju kata. Kratko- in dolgoročni fizični učinki uživanja kata so bili temeljito dokumentirani na podlagi vključenih fizioloških sistemov in so povzeti na priloženi sliki.

Zaključek

Zaključimo lahko, da khat, avtohtona cvetoča rastlina, ki jo najdemo v vzhodni in južni Afriki, vsebuje psihoaktivni snovi katinon in katin, ki ob žvečenju povzročata različne želene in neželene učinke. Uporabniki lahko občutijo občutek sreče, energije in boljše komunikacije, vendar lahko pride tudi do negativnih posledic, vključno z nespečnostjo, tesnobo in zdravstvenimi zapleti. Ker se njegov pravni status po vsem svetu razlikuje, je za odgovorno rabo kata bistvenega pomena ozaveščenost o tveganjih in učinkih kata.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Vsebuje amfetamin. Toda kako ga je mogoče iz njega pridobiti?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Pred nekaj leti sem prebral, da so ljudje poskušali, vendar je bilo to preveč nestvarno, da bi dobili kaj uporabnega. Mislim, da so nekje na internetu zapisi, ne spomnim se, kje, saj je bilo to že dolgo nazaj.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Zdravo človek, če se spomniš, mi povej.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Ni tisti, ki sem ga prebral, ampak je bil narejen, vendar sem to našel s hitrim iskanjem. Obstajajo tudi drugi članki, ko sem iskal jasno mrežo
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Bilo je koristno dobro delo
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
O katu sem bral že pred leti. Od takrat imam oči odprte za drevo khat, za katerega sem prebral, da obstaja eno ali dve drevesi, ki sta pred leti rasli v starih predelih mojega domačega mesta. Zdi se, da obstaja nekaj različnih sort, in če bi kdaj posumil, da sem našel drevo khat, bi poskrbel za ustrezno identifikacijo, saj so mnoga drevesa in rastline strupene, če jih zaužijemo tudi v majhnih količinah.

To je najbolj podroben opis kata, kar sem jih kdaj videl.

Nekoč sem poskušal vzgojiti nekaj semen betelovega oreha, ki sem jih kupil na ebayu. Iz njih je vzklilo, vendar so na koncu umrla. Bili so manjši od betelovih oreščkov, ki so bili omarična sorta, primerna za moje podnebje. Morda bom nekega dne poskusil še enkrat in jih posadil v drugem letnem času.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Imam rastlino, že leta jo imam v lončku in žvečenje je v redu, vendar ali obstaja kakšen način, da naredim hitro ekstrakcijo za čaj ali kaj drugega, kar bi lahko pil na dan žetve? Nekaj sem jih zmešal v mešalniku z limoninim sokom, nato dodal nekaj tople vode in nato filtriral, vendar sem to naredil samo kot test in nisem pil, ker sem bil takrat zelo bolan zaradi prehlada. Ta konec tedna bom poskusil še enkrat, da vidim, ali je boljše kot žvečenje. Če ima kdo kakšen recept za hitro ekstrakcijo ali najboljša topila za ekstrakcijo, naj mi sporoči. Hvala, .

Tu je fotografija rezultata, levo je po tem, ko je tekel skozi filter za kavo, dal sem nekaj raztopine bikarbone in iz rdeče se je spet spremenila v zeleno/rjavo mešanico.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni. #Khat_Extraction
Večji del vzorca smo pustili, da se posuši v rjavi papirnati vrečki, ki smo jo hranili pri sobni temperaturi in zaščitili pred svetlobo.

Ekstrakcija
Približno 5 do 6 g rastlinskega materiala je bilo narezanega na majhne koščke, velikosti približno 0,5 cm kvadratov. Pripravljen vzorec smo zmešali z 15-20 ml metanola, nato pa ga 15 minut sonicirali s prekinjenim stresanjem in mešanjem.


Koncentracija

Zeleni metanolni izvleček je bil dekantiran v prelomnico, ki je bila nato kondenzirana skoraj do suhega (<1 mL) s curkom zraka.

Čiščenje
Zelo razredčena raztopina H2SO4 (približno 0,02 N) je bila uporabljena za ponovno suspendiranje in zakisanje rastlinskega ostanka. Zakisana raztopina je dobila rdečkast odtenek. Za odstranitev nevtralnih organskih spojin in preostalih rastlinskih trdnih delcev je bila izvedena ekstrakcija s kloroformom.


Ekstrakcija na osnovi

Vodni raztopini smo dodali majhno količino nasičene raztopine natrijevega bikarbonata (NaHCO3), da smo ekstrakt bazificirali. Sprememba pH je povzročila svetlo zeleno raztopino. Za ekstrakcijo katinona in katina smo uporabili metilen klorid. S tokom zraka smo ekstrakt zmanjšali na najmanjšo količino. (Kot preventivni ukrep se izvede zamenjava topila s heksanom, da se prepreči razgradnja svetlobne cevi IRD).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Torej sem ga ponovno ekstrahiral do rdečkaste raztopine, zato ga lahko ponovno bazificiram z NaHCO3, nato pa samo zmešam raztopino v zidnem kozarcu z DCM, premešam, nato ločim plasti in posušim dcm?
Hvala za pomoč.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Zakaj to ponovno sprašujete? Ali morate ponoviti?
Videti je zelo jasno in razumljivo.

Ni zaželeno.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Ja, žal mi je, da prvič ekstrahiram kaj takega, ali mi ne bo po ponovnem baziranju in nato pranju v DCM ostala osnova katinon/katin?
Slišal sem, da je kot osnova iz rastline precej nestabilen?
Ali bi bilo bolje, če bi izpiral kislo raztopino, da bi poskušal ohraniti alkaloide kot hcl?
Prosim, oprostite mojo nevednost, samo poskušam se učiti. Če to ni pravo mesto za učenje, mi povejte in bom šel naprej. Hvala za dosedanjo pomoč.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
O tem vam ne morem odgovoriti z gotovostjo.
Lahko pa poskusite na svoj način in primerjate. Nato nam sporočite svoj rezultat.
 
Top