Alkohol je zlo

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
DjdSBXlO4R


Medicinski alkohol v sifonu, tobačni klistir in vodka iz novorojenih miši. Kako s pomočjo znanosti zmanjšati škodljivost alkohola in drugih odvisnosti.
  • Zakaj so naši predniki vodko napajali z žensko menstrualno krvjo in črnimi pasjimi iztrebki?
  • Kako delfini postanejo zasvojeni?
  • Koliko časa boste potrebovali za okrevanje, če boste danes prenehali kaditi?
Ekipa BB se je pogovarjala z direktorjem münchenskega inštituta za molekularno toksikologijo in farmakologijo, prof. dr. Martinom Göttlicherjem, ki nam je v preprostem jeziku z veseljem razložil pereča vprašanja.

9OMwtJAmiP


- Kakšneso prednosti alkohola, če na to pogledamo znanstveno?

- Etanol deluje depresivno. Ne v smislu, da nam pokvari razpoloženje, ampak s farmakološkega vidika zavira aktivnost možganskih nevronov. Če delamo zelo dolgo, smo preveč vznemirjeni, zelo živčni, prvi (majhni!) odmerki alkohola vse te občutke ublažijo - in počutimo se dobro in lahkotno. Težave ne izginejo, vendar jih začnemo obravnavati drugače. Alkohol ima lahko tudi pozitivno plat, če so težave res takšne, da se z njimi nima smisla preveč obremenjevati. Toda v tem je tudi past: če so težave resnične, lahko alkohol postane način, da se jim izognemo.

- Koliko je treba piti ali koliko je treba piti, da bomo dlje časa veseli?

- Tukaj ni enoznačnega odgovora. Nevrofiziologi so izvedli študijo in ugotovili, da zadostuje pitje "majhnega odmerka" (približno 20 gramov čistega etanola), to je približno 25 mililitrov. Če to preračunamo na vino in pivo, je to 200 ml vina ali 450 ml piva.

Vendar obstaja veliko nians. Alkohol na različne ljudi vpliva različno. Celo ista oseba se v različnih stanjih opija na različne načine. Če je utrujen, ni dobro spal, je pravkar prebolel okužbo, končal jemanje zdravil, se lahko že od samega začetka zabave namesto v mračnega zombija, ki se bo v najboljšem primeru hitro napil in zaspal, v najslabšem pa bo po še eni pijači okoli sebe našel sovražnike in jih začel uničevati ter se zapletel v boj, pojavi se agresija
.

Oz4orQ9ueh

- Ali obstajajo kakšni nasveti, s katerimi bi dosegli, da bi se vaše telo počasneje odzivalo na alkohol?Na primer jemanje sorbentov ali uživanje česa mastnega, preden se odpravite v bar?

- Oh, ja, slavni neuporabni tipček. Pomislite, če pojeste nekaj zelo mastnega, vendar potencialno prebavljivega, se bo to takoj, še v želodcu, začelo prebavljati.

- Da bi na sluznici želodca ustvarili nekakšno zaščitno pregrado, morate, prvič, uporabiti nekaj neužitnega olja, recimo vazelinsko olje, in drugič, potem plesno prekiniti dno, da se vse enakomerno razmaže po stenah črevesja. Ali to potrebujete?

- Enako je s sorbenti. Večinoma so ostri za bakterijske toksine, precej velike beljakovinske molekule, medtem ko je etanol drobna molekula univerzalne topnosti. Etanol se absorbira že v ustni votlini. To lahko preverite na znani študentski zabavi. V moji mladosti, ko sem bil študent in sem živel v študentskem domu, smo imeli igro, imenovano "naprstniki": v naprstnike so nalili gin in tekmovalcem predlagali, naj najprej spijejo en naprstnik, nato dva in nato v aritmetičnem napredovanju.
Po mojem spominu nihče nikoli ni prišel do desetih naprstnikov. Približno 35 % etanola se absorbira, preden doseže dvanajstnik.
GG68pidxRZ

Alkohol, ki vsebuje 40 % etanola, se absorbira slabše kot 20-odstotna tinktura ali 5-odstotno pivo. Bolj ko alkohol razredčimo, hitreje se absorbira. Izkaže se,da se bo največja koncentracija etanola v krvi kopičila počasneje, če boste spili samo 50 ml 40-odstotnega alkohola, kot če boste ta delež alkohola popili z vodo ali kakšno gazirano pijačo.

Nasplošno velja, da če se želite hitreje opiti, ni pomembno, ali pijete alkohol ali ne. V primeru, da se želite izogniti mačku - sploh ne pijte alkohola, bolje pa je piti negazirano mineralno vodo. Cela molekula etanola ima dober diuretični učinek, zato več kot bo vode v vašem telesu, bolje je. Še enkrat, vse v zmernih količinah.


-Če viskiju dodamo gazirano kolo, zmanjšamo koncentracijo ali z mehurčki razpršimo alkohol?

- Najbolj strašljiva pijača, kar sem jih videl v življenju, je bil čisti medicinski alkohol, naložen v sifon s sodo.

- Samo 50 ml tega čudežnega zdravila je mojega ameriškega kolega, poročnika Walterja Reeda iz bolnišnice, onesposobilo za skoraj en dan. Na naš inštitut je prišel leta 1990 kot član komisije za usposabljanje. Veliko dela je bilo potrebnega, da smo ga spravili k pameti. Medicinske embleme, ki mi jih je kolega po vsej tej zgodbi podaril, še vedno nosim kot trofejo.

- Če pa na vprašanje odgovorimo z vidika znanosti, se izkaže zanimiva fizika: bistveno povečamo površino stika pijače s črevesno sluznico, kar močno poveča hitrost absorpcije, in dokazano je, da je hitrost absorpcije v danki veliko večja kot v sluznici drugih organov.

P3gZEez1So

-Ali lahko energijske pijače mešam z alkoholom?

- To je nevarno. Energijske pijače običajno vsebujejo občutne odmerke kofeina. Zaradi kofeina miokard potrebuje velike odmerke kisika.

- Obstaja zgodba: 19-letni fant je pil novo pijačo, ki je bila mešanica trdega alkohola in velikega odmerka kofeina, in doživel je miokardni infarkt. In to ob predpostavki, da nikoli ni imel težav s srcem, da se je sploh ukvarjal s športom.

- Lečeči zdravnik je poročal, da so bili simptomi zelo nenavadni za njegovo starost in bolj podobni prevelikemu odmerku kokaina ali amfetaminov. Poleg tega kofein prikriva zastrupitev. Oseba ima občutek, da lahko popije še več.

- To se zgodi, ker je zaviralni nevrotransmiter adenozin začasno blokiran. Vendar se učinek kofeina na neki točki ustavi. Adenozin z vso svojo nakopičeno maso pritisne na zavorni pedal v možganih. In kakšen bo rezultat tega procesa, nam pokaže statistika prometnih nesreč v svetu.

JM25LdqR6K

- Kaj se poleg blokiranja adenozina zgodi v naših možganih, ko se opijemo? Zakaj začnemo iskati odgovore na vprašanja, kot je "zakaj Frodo ni takoj poletel z orli"?

- Obstajasplošno razširjeno prepričanje, da je kozarec vina na dan koristen, ali to drži?

QtC7dRI5GP

-Ali prav razumem, da je alkoholni hangover pri zdravem človeku zastrupitev z etanolom, pri alkoholiku pa pomanjkanje etanola v krvi?

- Da, iz nekega razloga se ti dve bistveno različni stanji pogosto zamenjujeta.

- Alkoholni hangover = etanolni absces. Etanol je droga in od nje lahko dokaj hitro postanete odvisni. Znana sta dva načina, kako se znebiti odtegnitve: bodisi tako, da vzdržite odtegnitev, dokler ne izgine, bodisi tako, da vzamete še en odmerek alkohola. Kočija zdravega človeka (veisalgia) = zastrupitev z metaboliti etanola, predvsem z ocetnim aldehidom. V krvi ga je veliko, zato je celotna klinična slika takšna. Če na tem ozadju zaužijete še en odmerek alkohola, lahko svoje stanje le še poslabšate.


- Kaj storiti v primeru mačka?

- Spite, dopolnite izgubo elektrolitov in vode, telo pa bo poskrbelo za vse ostalo. Potrebuje čas, da vse aldehide destilira v ocetno kislino, te metabolite odstrani iz celice v splošni krvni obtok, nato jih spremeni v acetilkoencim A, ga "zavrti" v ciklu Krebsa in na koncu kot izhod dobi vodo in ogljikov dioksid. Vsekakor pa vam ni treba piti kave, delati ali seksati zjutraj po zabavi.

TDCPY2izSf


- Ali obstajajo kakšni posebni ljudski načini zdravljenja mačka?

- Obstaja veliko ljudskih zdravil. Samo uporabite Google in že vas bo zajel val modrosti prednikov. Prepričan sem, da lahko skoraj vsak bralec deli svoj lasten, natančno delujoč recept za kacet, ki se v njegovi družini prenaša iz roda v rod.

- obstajali so recepti z dvomljivo racionalnostjo, o čemer sem prebral številne zgodovinske publikacije. Vodko naj bi na primer pred zaužitjem prepojili s črvi, ki se v gostilnah razmnožujejo zaradi vlage. Ali pa na novorojene miši in pesto kolesa voza, pod katerim so jih našli. Ali na iztrebkih črnega psa. Ali na slami iz hleva. Ali na ženini menstrualni krvi. Moji predniki so bili malce prevaranti.


- Zakaj, ko piješ, takoj začutiš potrebo po kajenju?

- Po mnenju raziskovalcev slabe navade krepijo učinke druga druge, vendar ne tako, kot bi si želeli. Znano je, da možgani tako alkohol kot nikotin zaznavajo kot neke vrste nagrado. Glavni posrednik je dopamin.

- Po mnenju raziskovalcev slabe navade medsebojno krepijo svoje učinke, vendar ne tako, kot bi si želeli. Znano je, da možgani tako alkohol kot nikotin zaznavajo kot neke vrste nagrado. Glavni posrednik je dopamin.

- Kakšno je naše naslednje dejanje kot odziv na kajenje cigarete? Prav, ponovno pijemo alkohol. To je začaran krog.

- Tu je tudi svetla plat: zdravila, ki pomagajo pri gašenju odvisnosti od nikotina, zmanjšajo tudi bolnikovo željo po alkoholu. To je medicinska dialektika
.

0jh89GmXMb


- Ali nikotin povzroča raka?

- Nikotin je tisti, ki ne povzroča raka, ampak ga zelo spremlja: nikotin lahko "skrije" tumor pred imunskim sistemom ali mu zagotovi "nove" krvne žile ter poveča hitrost razmnoževanja rakavih celic.

- Kaj torej povzroča raka? Kaj nikotin na splošno vpliva na naše telo?

- Nikotin je najvarnejša snov v tobačnem dimu. Ne zaman elektronske cigarete veljajo za varnejšo alternativo običajnim "kisikovim palicam". Hočem reči, da če že kadite, potem vsaj preklopite na elektronske cigarete, da ne boste pokvarili svojega življenja in življenja ljudi okoli vas.

- V tobačnih izdelkih je poleg nikotina še 7500 zelo različnih snovi, od katerih je 70 % zelo močno "toksikološko ozadje". Te spojine povzročajo neposredno škodo ne le kadilcu samemu, temveč tudi ljudem v njegovi okolici, tudi prek druge in celo tretje roke. To pomeni, da ste kadili ali stali poleg tistih, ki so kadili, prišli domov, vaša oblačila so prepojena s tobačnim dimom. In ta dim začnejo dihati vaši družinski člani. Ta vpliv je še posebej škodljiv za otroke.

- Prava epidemija bronhialne astme v 20. stoletju je neposredno povezana z izjemno razširjeno uporabo cigaret. Če torej govorimo o kompleksnem učinku vseh sestavin tobačnega dima, se bolezni bistveno pogosteje pojavljajo pri kadilcih kot pri nekadilcih. Obstaja veliko negativnih učinkov
.

KxMmjv8tfA


- Zakaj rastline proizvajajo nikotin?

- Za zaščito pred škodljivimi žuželkami. Nikotin je tako kot kofein insekticid. Nikotin je bistvenega pomena za koloradskega hrošča, saj ga naravno raztrga na koščke. Toda hrčki, konji in ljudje, ki so bolje organizirani, lahko uživajo nikotin. Seveda v določenih odmerkih.

- Slišal sem, da so nikotin nekoč uporabljali za zdravljenje nekaterih bolezni? Na primer tobačni klistir - kaj je to?

- Sorodnike nikotina zdravijo še danes, npr. nikotinsko kislino (to je vitamin B3, pomaga pri širjenju perifernih krvnih žil). Tobačni klistir pa je analogen sodobnim avtomatskim defibrilatorjem, ki so obešeni na javnih mestih.

- V Angliji in na Nizozemskem so v 19. stoletju na nasipih kanalov, kamor so pogosto zahajali samomorilci, namestili komplete za tobačni klistir. Verjeli so, da lahko klistir utopljenca vrne v življenje.

T5BdNpbQXw


- Če želi oseba opustiti alkohol in cigarete, kakšno alternativo bi ji ponudili?Kakšno zdravo odvisnost bi izbral?

- Odvisnosti na splošno nikoli niso zdrave, tudi pretirano navdušenje nad "zdravim načinom življenja" ima svojo diagnozo - ortoreksija. Zato bi bilo pravilneje živeti brez odvisnosti. Toda tako ne gre, saj so naši visoko razviti možgani lena snov, ki rada dobi največ, če vloži najmanj.

- Nekateri ljudje veliko kadijo/pijejo alkohol/jedo, drugi pa se potapljajo v jame/se z gorskimi kolesi spuščajo po gorah/skačejo z nedokončanih nebotičnikov itd - vse to so pojavi istega sistema.

- Delfini na primer omamljajo iglokožce tako, da vtaknejo obraz v njihove strupene igle in se nato omamljajo z visenjem v vodnem stolpcu. Ali menite, da delfini potiskajo utapljajoče se ljudi na površje zaradi človečnosti? Ne. le vzamejo jih za svoje omamljene brate, ki v narkotični meglici včasih pozabijo dihati.

- Kaj deluje in kaj ne deluje z vidika opuščanja kajenja, je odvisno od posebnosti in individualnih značilnosti telesa. Nekdo se je preprosto odločil in prenehal kaditi. Nekdo je prebral Carra in prenehal kaditi. Nekdo je šel na akupunkturo - in prenehal. Nekdo je postopoma zmanjševal število cigaret na dan - in prenehal. Nekateri smo uporabljali posebne obliže in žvečilne gumije za potešitev nikotinske želje - in prenehali.

CvlIoypFU3


- Nekdo je poskusil vse našteto, vendar ni mogel prenehati kaditi, kot Mark Twain. Ali pa so, tako kot jaz, sprejeli dejstvo, da bodo živeli 10-15 let manj kot glavnina prebivalstva, vendar so v zameno za to dobili daljinski nadzor nad možgani in menijo, da je takšna menjava več kot enakovredna. Če ne morete prenehati sami, obiščite zdravnika.

- Od česa se lahko v tem primeru opijete, če ne upoštevamo psihoaktivnih snovi?

- Kako se opiti v življenju. V življenju vsekakor obstaja prostor za uživanje drog. Poglejte: šli ste na koncert svoje najljubše glasbene skupine. Je bil to za vas užitek? Da! Poljubljanje ljubljene osebe v zadnjih vrstah kinodvorane ali drsenje po zasneženem alpskem pobočju, tudi to je užitek.

- Torej carpe diem, kot bi rekli stari Rimljani.
 
Last edited:

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Hvala za to neverjetno temo :) Bilo je zanimivo brati in tudi dejstva o delfinih so bila zelo zanimiva.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ohhhhh, ja :sneaky:
Hvala
Zelo sem vesel, da vam je bilo všeč
Preberite tudi druge moje publikacije, ki so prav tako zanimive!
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Delfini so naravnost nori, ti krekerji :D

Hvala, zagotovo si bom ogledal!
 

Monei

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 7, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Mislim, da gre za binarno zmoto, ki implicira, da odgovorna, zmerna uporaba ne obstaja, alkohol ni po naravi zlo, ker ga je mogoče zlorabiti, veliko te retorike vidim pri skupnosti, ki se ukvarja samo s konopljo/psihadeliki, in je hinavska, saj imajo tako konoplja kot psihedeliki svoje slabe strani ob malomarni zlorabi.

Prav tako bi lahko trdili, da je voda po naravi zla, ker če je spijete preveč, lahko umrete zaradi prevelike hidracije, in čeprav je jasno, da je voda manj strupena, ima vsaka snov mejo odmerka, ki ima bolj negativen kot pozitiven učinek.

To ni nič drugače kot propaganda proti konoplji, narejena v petdesetih letih prejšnjega stoletja, ki demonizira snovi zaradi ljudi, ki jih izrecno zlorabljajo.

(Prav tako naj dodam samo za kontekst, ne, sam ne uživam alkohola, vendar je tovrstna logika korenina tega, zaradi česar so bile droge, kot so konoplja in klasični psihedeliki, sploh prepovedane)
 
Last edited:

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Na splošno pravite prave stvari. Če vse obravnavamo v idealnih teoretičnih pogojih. Po mojem mnenju lahko rečemo, da alkohol danes potrebuje neke vrste antiPR. Prav zaradi svojega statusa družbeno sprejemljive snovi in stoletij, ki jih je nekaznovano prehodil z roko v roki s človekom. Medtem ko je zaradi alkohola uničenih veliko več življenj in družin kot zaradi drugih prepovedanih snovi.

Vendar bi moral biti takšen pristop res uravnotežen in začasen. Poskušati moramo ostati objektivni in ne smemo zdrsniti v demonizacijo.
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
Všeč so mi vaše objave! hvala za delo, ki ga opravljate za skupnost, naučil sem se veliko novih stvari :)
 

robotmr

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 21, 2023
Messages
7
Reaction score
9
Points
3
Civilizacija se je začela, ker so ljudje ugotovili, da se lahko napijejo z gnilo zelenjavo. To je pripeljalo do kmetijstva, ki je pripeljalo do civilizacije. Alkoholu dolguješ dejstvo, da zdaj ne živiš v jami, bučko.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
To je nekako zdaj priljubljena teorija, vendar je preveč enostranska in naivna. Razvoj civilizacije je večfaktorski proces in zreducirati ga na alkohol se zdi velika poenostavitev.
 
Top