Sinteza amfetamina z redukcijo 1-fenil-2-nitropropena LAH

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reagenti:
  • Litijev aluminijev hidrid (LAH; cas 16853-85-3) 12 g;
  • 1,4-dioksan 300 ml;
  • 1-fenil-2-nitropropen (P2NP; cas 705-60-2) 10 g;
  • Vodna raztopina natrijevega hidroksida (25 % NaOH);
  • Aceton ~50 ml;
  • žveplova kislina ~10 ml;
Oprema in steklovina:
Reakcijska shema:
CpzcuoRi0F

Sinteza:
1. Litij aluminijev hidrid (LAH) 12 g odtehtamo in damo v 1 L bučko z okroglim dnom.
2. V erlenmajerico se doda 1,4-dioksan 200 ml.
3. Bučka se namesti na magnetno mešalo in pritrdi na retortno stojalo, v bučko se namesti mešalna palica.
4.
V čaši s prostornino 200 ml se zmešata 1-fenil-2-nitropropen (P2NP) 10 g in 1,4-dioksan 100 ml. Mešanico mešamo pri sobni temperaturi, dokler se 1-fenil-2-nitropropen (P2NP) ne raztopi.
5. Na vrat reakcijske erlenmajerice se namesti kapljični lijak.
Raztopina P2NP iz koraka 4 se vlije v kapalni lijak.
6. Odpre se pipa lijaka za kapljanje in raztopina iz koraka 4 se po kapljicah vlije v reakcijsko zmes.
7. Reakcijsko zmes mešamo pri sobni temperaturi 30 min po popolnem dodajanju raztopine P2NP.
8.
Na bučko namestimo povratni hladilnik in reakcijsko zmes puščamo 1 h.
9. Nato reakcijsko bučko ohladimo v ledeni vodni kopeli.
10. LAH se razgradi s počasnim dodajanjem natrijevega hidroksida (25 % aq. raztopina NaOH).
11. Nastalo belo suspenzijo filtriramo od trdnih delcev. Organsko plast ločimo z ločilnim lijem.
12. Organsko plast
izparevamo pod znižanim tlakom. Dobimo rumeno olje brez amfetamina.
13. Bazno olje brez amfetamina se raztopi v x3 volumnih acetona.
14. Žveplova (ali ortofosforna) kislina se dodaja po kapljicah ob stalnem mešanju, da se doseže
pH 6.
15 . Mešanico damo v zamrzovalnik za 12 ur.
16. Nato zmes filtriramo v Buchnerjevi bučki in lijaku. Amfetamin sulfatna sol se posuši na zraku ali
vvakuumskem eksikatorju.
 
Last edited by a moderator:

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18
Slaba zamisel je, da bi LAH v erlenmajerici dodali dioksan. Ne bo se dobro končalo.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Litij aluminijev hidrid se dobro raztaplja v etru (35 g/100 ml) in se skoraj ne raztaplja v dioksanu (0,1 g/100 ml). Če imate popolnoma suh dioksan, se ne bo nič zgodilo. Reakcija z vodo je burna (dovolj je že sled). Mislim, da je bil dioksan tukaj uporabljen zato, ker ga je lažje najti kot eter. Lahko poskusite dioksan nadomestiti s THF, ker bolje raztaplja LAH (13 g/100 ml).
 

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18
To mora biti zelo zelo suh dioksan v zelo suhem okolju. Dioksanu je treba dodati LAH in ne obratno. V nasprotnem primeru bo prišlo do majhnega bum ... Smiselno je uporabiti posušen Et2O, kot je to storil Shulgin, da, ali THF.
 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
eter, mislite etil eter? etil eter je zelo nevaren, acetatni eter pa je boljši, ne? Če torej uporabljate dioksan, ker je etil eter zelo vnetljiv in nevaren, je acetatni eter dober način, ali uporabljate dioksan iz drugega razloga?
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Videla sem že videoposnetek o tej sintezi, vendar je bil v ruščini

Če vas zanima, mi sporočite in ga bom poiskal
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Kaj pa uporaba rdečega Al in ali bi uporabili enake količine kot LAH ali ..? Hvala. 🙏
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Priporočljiva je uporaba večjega presežka po teži, zato zamenjava ni zelo priročna.
 
Top