Osnove čiščenja aminskih skupin s pomočjo adukta natrijevega bisulfita

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Pred kratkim sem v neki skupnosti RC videl razpravo, v kateri je bilo govora o amph skupini in čiščenju 4mmc s pomočjo bisulfitnega adukta.

Glede na molska razmerja, ki so bila tam navedena, mislim, da te poti ni razvil strokovnjak. Vendar sem jo prinesel sem, da bi o njej razpravljali: morda bi bilo vredno biti pozoren nanjo.

Na kratko je opisana v naslednjih korakih:

1. Osnova se ekstrahira z NaOH in loči s topilom (DCM, heksan itd.).
2. Vodna raztopina natrijevega bisulfita NaHSO3 se doda v velikih molskih razmerjih 1:4 ali celo 1:5 (kjer je 1 baza in 4 bisulfit) bazi, raztopljeni v topilu.
3. Bisulfitni adukt se takoj obori in se spere z dodatnim topilom
4. Izpran bisulfitni adukt se z dodatkom natrijevega karbonata Na2CO3 v enakem velikem molarnem razmerju 1:4 pretvori nazaj v bazo.
5. Osnova se loči
6. Delo je opravljeno

Ta način je primeren za meth in amf skupino, pa tudi za 4mmc.

Razumem načelo: natrijev bisulfit ima šibke kislinske lastnosti in lahko spremeni nekatere baze v natrijev adukt, ki se očitno obori v topilih, kot so DCM, eter, heksan in voda. Vendar pa nisem našel nobenega znanega protokola za takšno uporabo natrijevega bisulfita.

Obstaja sicer nekaj znanih protokolov, ko se ta način (z različnimi topili) tvorbe natrijevega adukta uporablja v farmacevtski proizvodnji, vendar na splošno za čiščenje ketonov.

Kakšno mnenje strokovnjakov o tej poti?
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nisem strokovnjak ali celo navdušen ljubitelj, vendar sumim, da tudi oseba, ki je to napisala, ni. Kolikor vem, je sulfitni kation konjugirana baza konjugirane baze žveplove kisline. Po mojem mnenju to pomeni, da ne bo tvoril Lewisove kisline z veliko. Kovine.
Morda sem popolnoma narobe. Prosili ste me za komentar, zato sem porabil približno 30 minut, da sem si ogledal vpleteno genetiko, in ne vidim, da bi bilo to izvedljivo.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Da, tudi sam sem prebral več o tej temi in jo poskušal razumeti. Zdi se, da je, vsaj tako kot je predstavljeno tukaj, popolnoma nesmiselno.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Pravzaprav se mi zdi, da sem ga razumel. Zdi se, da je to, kar omenjate, dodajanje natrijevega bisulfita posebej aldehidu, da nastane sulfonat. To je dobro znana reakcija, ki se dobro ujema s tem, kar predlagate, in deluje. Mnogi aldehidi postanejo droge in sulfonat se mi zdi kot Lewisova kislina.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Vsekakor pa natrijev bisulfit reagira tako z amini kot s ketoni. Verjetno pa tudi z drugimi organskimi spojinami (nečistočami). Vse te snovi pretvorimo v bisulfitne adukte, nato pa jih pretvorimo nazaj v prejšnjo fazo. Če želimo ločiti organske spojine, je to neuporabno.
Za anorganske spojine pa bo dobro deloval. Vendar je za to spet dovolj bazična ekstrakcija.
 
Last edited:

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Zdi se, da je to logično mesto za objavo mojega vprašanja........

Preizkusiti moram uspešno sintezo MDP2P iz Wackerjeve oksidacije safrola, benzokinona in paladijevega klorida (recept Bright Star, podprt s Strikeovo Total Synthesis II, Metilmanovimi in Dr. Droolovimi modifikacijami ter verjetno ducatom drugih virov)
To je bil moj prvi poskus, pri katerem je bil izplen žalostno majhen, zato se niti nisem ukvarjal z zadnjim korakom počasne destilacije topila iz MDP2P. Sedi v zamrzovalniku.

Prvo vprašanje - ali se vsi strinjamo, da kapljanje MDP2P v nasičeno raztopino natrijevega bisulfita povzroči oborino?
Vprašanje št. 2 - ali bi se ista oborina lahko pojavila, če bi MDP2P kapali v topilo RM (reakcijska mešanica) ali je treba MDP2P najprej izolirati od topila?
Vprašanje št. 3 - kakšen nasvet za pripravo nasičene raztopine natrijevega bisulfita?
Vprašanje št. 4 - kaj je lažje izolirati/očistiti MDP2P: destilacija topila za izolacijo MDP2P ali dodajanje vse mešanice MDP2P/topila v nasičeni natrijev bisulfit in nato filtriranje oborine MDP2P
 
Top