BBgate odhaja v Afriko

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Kako rastlinski psihedelik Gaboncem pomaga ohranjati stike s predniki in zakaj se zanj zanimajo belci?

Neema Paul Tombi je vodja Gabonskega združenja za tradicionalno medicino, duhovnik afriškega psihedeličnega kulta Bwiti, sin kralja ljudstva Membe in po glavnem poklicu električar. Uredništvo BBgate je odpotovalo v domovino afriškega šamana, da bi se z njim pogovorilo.

- Povejmo našim bralcem, kaj je bwiti. Veliko ljudi ve, da gre za kult, ki temelji na uporabi svete rastline iboga. V nekaterih državah je alkaloid te rastline (ibogain) prepovedan. Vendar se znanstveniki že dolgo aktivno zanimajo za njegove lastnosti, nekateri odvisniki od drog, na primer v ZDA, pa podpirajo njegovo uporabo za lajšanje hudih oblik odvisnosti od drog. Povejte nam o ibogi iz notranjosti sistema, kjer opravlja veliko različnih funkcij.

- Bwiti je starodavna tradicija. Da, iboga je za nas zelo pomembna. Verjamemo, da je sveta rastlina, živa stvar, ki lahko ozdravi ogromno število bolezni, vključno s tistimi, ki zdaj uradno veljajo za neozdravljive. Vendar sem skeptičen do izolacije ibogaina iz iboge, do dejstva, da nekateri ljudje to snov uporabljajo brez preostalih delov rastline, brez konteksta. To izhaja iz napačnega razumevanja, da je iboga pomembna v celoti.

ZGkbFc2N6y


V Gabonu to rastlino uporabljajo po malem za zdravljenje in v velikih količinah za iniciacijo v bwiti. Med iniciacijo oseba prestopi določeno mejo v sebi, prestopi mejo svetov. Iboga ima takšno lastnost - človeka prisili, da se sooči s svojimi vprašanji, da jih ponovno premisli. Obiščejo ga vizije, k njemu pridejo duhovi, vendar je tu vse popolnoma individualno in različni ljudje vidijo različne stvari.

Ko oseba opravi iniciacijo, postane baanzi, privrženec bwiti. S tem vstopi v to tradicijo, v prihodnosti pa ga lahko čakajo še druge iniciacije, saj iboga človeku pomaga razumeti njegov življenjski namen in mu odpre prirojene sposobnosti.

- Iboga je znana kot kardiotoksična rastlina, zato je nevarno uživati jo v večjih količinah.Kako duhovniki bwiti uravnavajo količino iboge, ki jo dajo osebi?

- Menimo, da iboga ni strupena rastlina. Preden se dogovorimo za obred, pa preverimo težo in zdravje osebe. Ljudje s šibkim srcem ga ne bi smeli opraviti. Poleg tega osebi damo odmerek za odmerkom in preverimo njen odziv.

- Pomemben del tradicionalne gabonske kulture je čaščenje duhov umrlih. Ljudje zelo pogosto ob iniciacijah vidijo svoje umrle prednike.Kaj pomeni smrt za Bwitije?

- S smrtjo živimo skupaj, vsak dan. Vedno komuniciramo s svojimi predniki.

CKPW0Er7e9


"Obstaja prispodoba križišča, ki predstavlja nekaj vmesnega med kontinuiteto in prelomom ter je hkrati pot, ki se nadaljuje, in pot, ki jo je treba prečkati. Podoba, ki še bolj nakazuje kontinuiteto, je popkovina, ki povezuje življenje in smrt. Popkovina je vedno prisotna v bwiti in jo predstavlja rdeče-bela pletenina iz jama. Nosi se okoli pasu in se med molitvijo, ko se našteva rod, drži v levi roki. Navsezadnje je rodovnik, če se izrazimo slikovito, dolga vrsta popkovin, ki človeka povezujejo med seboj, s predniki in z velikimi bogovi v deželi mrtvih.

Ko baanzi umre, se njegov rodovnik izreče v opozorilo vsem tistim prednikom, ki ga bodo srečali na svojem svetu. Ta obred "očisti pot" rodovniku. Recitacija, imenovana odpiranje vrat smrti (kutu mbf awu), je motiv, ki se ponavlja v ciklu pesmi ... Nazadnje je tu še ena podoba, ogledalo, ki se uporablja pri iniciaciji ... in v njem se med zadnjimi fazami seanse z ibogo pojavi prednik, ki je pravzaprav odsev iniciata.
Ta podoba ne pomeni le kontinuitete, ampak tudi enotnost živih z mrtvimi".

- J. Fernandez, "Bwiti: Bwitzi: "Etnografija religiozne domišljije v Afriki".

- V kolonialni dobi je bil kult bwiti nekaj časa prepovedan. Toda prvi predsednik neodvisnega Gabona Leon Mba, ki je prevzel republiko leta 1961, je bil privrženec bwiti.Ali je njegova osebnost kakor koli vplivala na razvoj vaše tradicije?

- Ne, ne bi rekel, da je kakor koli vplivala. Seveda se veliko ljudi razveseli, ker je Leon Mba bwiti, in za nekatere je to morda stvar ponosa. Toda na samo našo tradicijo to ni vplivalo.

- Dejstvo je, da ni bila nikoli prekinjena, znanje se je prenašalo ves čas, čeprav na skrivaj. Imeli smo veliko sovražnikov, tudi nekatere misijonarje, kot je monsinjor Volker [André Raponda Volker je katoliški duhovnik, etnograf in kulturni aktivist, po rodu Mpongwe], katerega fundacija še vedno deluje v Gabonu. Obtoževali so nas različnih slabih stvari, vendar nas je bilo nemogoče prepovedati in zatreti, saj so bile naše dejavnosti v dobro, bwiti pa je pomemben del kulture ljudi. Vendar med misijonarji niso bili samo nasprotniki bwitija, ampak tudi ljudje, ki so mu bili precej naklonjeni, nekateri pa so celo sami postali privrženci bwitija. Na primer monsinjor Albert Schweitzer.

B4BzH03OSn


-Ali govorite o istem doktorju Schweitzerju, velikem humanistu in Nobelovem nagrajencu?

- Da, v Gabonu je zelo spoštovan, celo, lahko bi rekli, čaščen človek. Ljudje se ga hvaležno spominjajo. Schweitzer je bil glasbenik, zdravnik in krščanski misijonar. V Afriko je prišel, da bi zdravil ljudi, jih reševal med velikimi epidemijami, in to mu je zelo uspelo. Tradicija bwiti je Schweitzerju pomagala pridobiti zaupanje Gaboncev, pridobiti status in znanje, ki ga je uporabil, tako da ga je združil z znanjem, ki ga je pridobil v Evropi.

- Znano je, da je Schweitzer uporabljal majhne odmerke ibogaina za lajšanje utrujenosti pri bolnikih. Poleg tega je ibogain, ki so ga takrat legalno proizvajali francoski farmakologi, dobil trgovsko ime "Lambarene" - po imenu območja, kjer je bila slavna klinika doktorja Schweitzerja.Nisem pa se zavedal, da Schweitzer z bwiti ni bil seznanjen le kot opazovalec ...

- Schweitzer ni imel druge izbire, kot da se poda na pot bwiti, saj je moral, prvič, najti skupni jezik s prebivalci Gabona, in drugič, neutrudno je preučeval zdravilne rastline naše dežele in jih uporabljal v svoji praksi. Pri tem ni nič posebnega, saj je bwiti odprt za ljudi različnih pogledov. Tudi zato menim, da bwiti ni religija, temveč tradicija. Pravzaprav obstajajo različna mnenja, vendar jaz verjamem v to.

PrEWyzqGde


Dejstvo je, da so med privrženci bwiti predstavniki najrazličnejših religij.

Na nas se obračajo katoličani, v stiku pa smo tudi s privrženci vuduja v Beninu, Togu in Nigeriji. Večina privržencev bwitija je tudi sama krščena. Bwiti obstaja že stoletja, je starodavna in spoštovana tradicija ljudstev Bantu. Religije na območju Gabona so se pojavile pozneje. Poleg tega ljudje Bwiti zdaj preučujemo različne religije in kulture ter lahko od njih kaj vzamemo. Na primer, preučevali smo budizem in zdaj imamo svojega Budo.

- In svojo Devico Marijo?

- Ne, ni, je pa nekaj zelo podobnega, kar spominja na Sveto Devico.

- Po mnenju etnologov so ljudstva Bantu prakso uporabe iboge prevzela od Pigmejcev. To se odraža v nekaterih legendah, na primer v legendi, da je prvi grm iboge nastal iz ostankov umorjenega Pigmejca, katerega žena se je z uživanjem delov rastline lahko pogovarjala z njegovim duhom in duhovi svojih prednikov.Kaj lahko rečete o tem?

- Da, naše izročilo izvira od Pigmejcev. Ti so bili prvi nosilci modrosti gozda. Ko so Bantuji prišli v to deželo, so srečali gozdne prebivalce, Pigmejce, in ti so jim posredovali svoje znanje.

NTOq2h90Kw


-Kakšen je vaš odnos s Pigmejci zdaj?

- Proces prenosa znanja se ni ustavil. V gozdu živijo ljudje, ki jih ne motimo in se jih ne dotikamo, puščamo jih same z gozdom, z njihovim življenjem. Pigmejci pa zdaj seveda sodelujejo pri obredih bwiti.

Od Pigmejcev se še naprej veliko učimo.Svojega načina življenja ne mešamo z življenjem Pigmejcev, ne posegamo v njihovo življenje, ampak z njimi komuniciramo.

Obstaja pigmejsko gozdno naselje, do katerega iz Librevilla [glavnega mesta Gabona] potrebujemo tri dni hoje. Prevoza ni in do tja je precej težko priti. Pigmejce iz te vasi včasih povabimo na naše obrede. Imajo posebno znanje. Sam sem sedem mesecev preživel v gozdu med pigmejci, to je bila tako rekoč žrtev, moj prispevek. Zdaj lahko zaradi znanja, ki sem ga tam pridobil, zdravim ljudi.

- Ali so v bwiti poleg zdravilcev še drugi strokovnjaki za obrede?

- Seveda. Obstajajo različne poti in hierarhija. Najprej postaneš baanzi, nato combo in šele nato nima, kot sem jaz. Nima je nekdo, ki prevzame duha gozda in ga uporabi za zdravljenje ljudi. Na določenih stopnjah spoznaš, kaj ti je bližje, in lahko postaneš ne zdravilec, ampak na primer jasnovidec in vedeževalec. V bwiti je veliko različnih znanj in smeri. Pripadam bwiti gonde, to je bwiti lune, in z luno imamo poseben odnos. Obstaja tudi izraz nganga. Ta se pogosteje uporablja v vaseh. Tako kot vi hodite k zdravniku, tudi mi hodimo k ngangi, da bi rešili svoje zdravstvene težave. Tudi jaz sem nganga.

06kUZlqfJ8


-Ali je bil Dr. Schweitzer baanzi ali nimah?

- Začel je z baanzi in nato napredoval vse višje.

- Kako ste postali nimah?

- Najprej me je učil oče. Nato pa so mi svoje znanje o tej tradiciji posredovali še drugi inteligentni ljudje. Moj oče Jean Tsanga je bil velik šaman in kralj etnične skupine Membe. Pred kratkim je umrl. Zdaj kralja ni več in čakamo na novega, iščemo odgovorno osebo, ki bo prevzela njegovo mesto. To je zelo zahteven postopek in zelo resna vloga za skupino Membe.


- Koliko ljudi ste že ozdravili in koliko ljudi ste inicirali v kult bwiti?


- Ne morem vam povedati, koliko ljudi je bilo ozdravljenih, čeprav imam zvezek, v katerem beležim vse obiskovalce, in vsi se podpišejo. Kar zadeva tiste, ki so bili iniciirani v bwiti, je to približno sto ljudi.

- Našteli ste specializacije adeptov bwiti, pri čemer ste navedli jasnovidnost in zdravljenje. Ali obstaja kakšna specializacija, povezana z bojno magijo?Ali se duhovniki bwiti med seboj napadajo, ali ohranjajo obrambo?

- Obstaja nekaj postopkov za napad in odbijanje napada. Vendar nimamo tako specializiranega področja. Na splošno je glavna stvar, ki jo vsi ščitimo, bwiti. In bwiti nas po drugi strani ščiti, daje nam moč. Da, med nekaterimi smermi bwiti obstajajo konflikti. Lahko gre za tekmovalnost, pogosteje pa gre za različne ideološke pristope, tj. za različne poglede na to, kako služiti bwiti. Toda na splošno nam bwiti pomaga, da smo en miren narod, čeprav je v Gabonu 70 etničnih skupin.

QUOgIaTkX4


- Ali tradicionalni zdravilci sodelujejo s konvencionalno medicino? Ali gabonski zdravilci sodelujejo z zdravniki v belih haljah?

- Da, takšno sodelovanje obstaja. izmenjujemo si znanje. Pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije potekajo srečanja med zdravniki in zdravilci. Po obisku v Nemčiji pa bom odšel v nek kraj v Gabonu, v medicinski raziskovalni center Masoukou v Francevillu, kjer se bom naučil, kako zdraviti sladkorno bolezen in težave s krvnim tlakom.

- Ali v Gabonu obstajajo klinike, kjer terapijo z ibogainom uporabljajo zdravniki in ne nganga?

- Ne, takih klinik ni. Smo na samem začetku sodelovanja med šamani in zdravniki. Zdaj smo začeli popisovati vse naše zdravilce, vendar imajo naše skupnostne organizacije pred seboj še veliko dela.

VpicTJXbU9


- V zadnjem času bwiti privablja številne duhovne iskalce z vsega sveta, ki potujejo v Gabon in Kamerun - nekateri zaradi spoznanj, drugi zgolj zaradi posebnih občutkov in eksotike. Ste imeli v svoji praksi kakšne zanimive izkušnje z ljudmi iz drugih kultur?

- Na splošno je tako, da iniciacija vedno spremeni človeka. K nam pride z nekaterimi prepričanji, odide pa z drugimi. Težko je izpostaviti nekatere posebnosti, saj ima vsak človek svojo edinstveno usodo ... Zanimiva pa je zgodba z moškim po imenu Christophe Matelet. Bil je Francoz, ki je služil v vojaški bazi belega človeka. Usposabljal se je v njegovi vojaški strukturi, odšel v domovino, se potepal po Evropi in nenadoma ugotovil, da se mora vrniti v Gabon. Živel je z mano, ni šel skozi iniciacijo, samo opazoval nas je in včasih jedel ibogo. Preučeval nas je. Nazadnje se je odločil, da bo opravil iniciacijo v bwiti, nato pa je ostal v Librevillju. Leto pozneje se je Christophe odpovedal francoskemu državljanstvu, sprejel gabonsko državljanstvo in zdaj živi v naši državi, se poročil z Gabonko ter študira ibogo in plese bwiti.


-Kaj vam je bilo všeč v Nemčiji, iz katere ste pred kratkim prišli?

- Gostoljubje. Ko sem priletel sem, sem mislil, da bo zelo težko, da bo okoli mene kup ljudi, ki jih ne bom razumel, ki bodo govorili tuj jezik. Dejstvo pa je, da Nemčija ni preveč odprta za Afričane. O nas tukaj ne vedo veliko. Toda na koncu je moj obisk potekal dobro in hvaležen sem vsem.

-Hvala za pogovor.

Zainteresiranim bralcem priporočamo, da si na portalu BBgate ogledajo tudi druge naše publikacije o ibogainih. Iboga je z znanstvenega vidika izjemno zanimiva in obetavna v medicini.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Ibogain sam po sebi ni kardiotoksičen, saj pri povzročanju celične smrti srčnih miocitov posega v električno prevodnost srca. To lahko storijo številna zdravila, zato je pametno, da ne mešamo zdravil, ki povzročajo to električno nepravilnost. To se imenuje "podaljšani QT (ali QTc - popravljeni QT)" Prepričan sem, da vsi poznajo način, kako je na EKG/ECG videti srčna sled. Vrhovi sledenja so označeni s črkami PQRST, val P ustreza preddvorom (zgornji komori srca), QRS ustreza ventriklom, ki črpajo kri iz srca, val T pa je repolarizacija ventrikla, da je pripravljen na ponovno črpanje zaradi delovanja srčnih živcev (izvirajo iz sinusnega vozla). Nekatera zdravila lahko zmotijo ionske kanale, ki sodelujejo pri črpanju srčnih miocitov. Če se čas med valom Q in valom T (depolarizacija in repolarizacija prekatov) podaljša, lahko to v bistvu zmoti električni čas in utripanje srca, če tega ne opišem bolje. To lahko privede do ventrikularne fibrilacije, pri kateri ventrikel, zlasti levi, ne črpa ustrezno krvi iz svoje komore, ker fibrilira (skoraj kot bi se tresel).

Da bi podaljšani interval QT/QTc postal nevaren, mora srčni utrip upasti na približno 60 utripov na minuto, zdravila, ki podaljšujejo val QT, pa najpogosteje upočasnijo tudi srčni utrip, zato obstaja velika možnost, da se ob podaljšanem intervalu QT srčni utrip zniža na 60 ali manj, če se v kombinaciji s podaljšanim intervalom QT pojavi ventrikularna fibrilacija. Če pa imate podaljšani interval QT/QTc, je tveganje, da pride do ventrikularne fibrilacije (in posledično do električnega šoka z zunanjim defibrilatorjem), zelo majhno, če ne skoraj ničelno, dokler srčni utrip ostaja nad približno 60 utripov na minuto.

Ibogain sem poskusil nekajkrat, je zelo zanimivo zdravilo. Nimam naravno dolgega QTc niti ne jem nobenih zdravil, ki podaljšujejo interval QT. Očitno se zdi, da zdravniki Bwiti vedo, da ibogain vpliva na srce, zato preden gre katera koli oseba skozi obred iboge, nekaj dni dela "vaje vagusnega živca", tako rekoč "nosi dol", kar aktivira vagusni živec, zaradi česar se srčni utrip upočasni. Po več dneh tega početja se bo večdnevna aktivacija vagusnega živca kompenzirala, tako da bo srčni utrip po večdnevni aktivaciji vagusnega živca nekoliko hitrejši. Na ta način, ko Iboga povzroči podaljšan interval QT, bi srčni utrip najverjetneje ostal nad 60 utripov na minuto in močno, če ne v celoti, zmanjšal tveganje, da se konča v ventrikularni fibrilaciji, saj se električni sistem srca in lastna frekvenca utripa miocitov ne končata v neravnovesju ali sinhronizaciji. Komorniki se tako osvobodijo spodbujanja, ki ga povzroča sinusni vozel/srčni živci, in začnejo neredno utripati zaradi neusklajenega delovanja vseh miocitov, ki se ne krčijo sinhronizirano.

Če kdo jemlje zdravila na recept, bi bilo pametno preveriti, ali zdravilo povzroča podaljšanje intervala QT, in biti pozoren na to pred dodajanjem drugih zdravil, ki podaljšujejo interval QT in povzročajo zelo dolg interval. To lahko povzroči veliko zdravil, znano je, da to povzroča metadon, nekateri antidepresivi in celo nekateri antibiotiki. Čeprav bi bilo idealno, če bi opravili EKG, da bi videli, ali imate morda "naravno" podaljšani interval QT, ne da bi ga povzročila zdravila, nekateri ljudje to počnejo, bi bilo dobro vedeti, vendar ne vem, kako enostavno lahko mnogi od nas samo dobijo EKG pred časom, če bi sami eksperimentirali z Ibogo. Vendar pa bodo v mnogih umikih, kjer zdravijo odvisnike z ibogainom, opravili popis zdravil in osnovni EKG, da bi videli, ali je vaš interval QT že razširjen/podaljšan. Nato vas skrbno spremljajo in pazijo, da srčni utrip ne pade na 60 utripov na minuto, kjer bi podaljšani interval QT postal težava.

To sem želel samo malo razjasniti, saj ni "kardiotoksično" samo po sebi, to običajno pomeni, da zdravila neposredno povzročajo smrt/poškodbo srčnih celic, v tem primeru pa zdravilo posega v električni prevodni sistem in to lahko stori veliko zdravil. Zato je dobro, da poznate svoj osnovni interval QT in kakršen koli že je vaš interval QT, če jemljete zdravila, ki povzročajo podaljšani interval QT, in se nato odločite za izračunano tveganje/odločitev o jemanju ibogain, pri čemer upoštevajte, da vam grozi ventrikularna fibrilacija in nenadna smrt, če vas ne šokirajo z defibrilatorjem ali če vam ne dajo nečesa, kar se imenuje "pacer", ki daje manjše električne sunke, da haert bije s hitrejšo hitrostjo.


Z veseljem bi pomagal BBgate na področju zdravja/zdravja/manjšanja škode, saj imam določeno izobrazbo in izkušnje na področju medicine, zlasti nevrologije in nevrofarmakologije, če veste, kaj mislim, nisem medicinska sestra, zdravnikov pomočnik, reševalec ali medicinska sestra, imam več šolanja in usposabljanja kot ti ljudje, če veste, kaj mislim.
 
Top