Sinteza benzaldehida iz benzilalkohola

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1

Uvod

Spodnji postopek opisuje oksidacijo benzilalkohola do benzaldehida z visokim izkoristkom z uporabo vodne dušikove kisline kot oksidanta. Znani so tudi drugi načini oksidacije benzilalkohola v benzaldehid, vključno z uporabo klorokromatov, persulfata ali aktiviranega manganovega dioksida. Prednost te metode je v tem, da daje visok izkoristek ob uporabi razmeroma preproste opreme in bolj običajnih, lahko dostopnih reagentov kot druge.
QS6CKYbxAt

Oprema in steklovina.

  • Okroglo dno erlenmajerice, 250 ml;
  • Ledena kopel s soljo (-10 °C);
  • Pasteurjeva pipeta in/ali kapljični lijak, 100 ml (neobvezno);
  • Ločilni lijak, 250 ml;
  • Stojalo za retorto in objemka za pritrditev aparata;
  • Magnetno mešalo (neobvezno);
  • čaša 100 ml (x2) in 200 ml (x2);
  • merilni valj za 100 ml;
  • Laboratorijska tehtnica (primerna za 1 g do 100 g).

Reagenti.

  • 50 g 90 % dušikove kisline (gostota 1,48 g/ml);
  • 66 g (610 mmol) benzil alkohola;
  • 30 g natrijevega bikarbonata (NaHCO3);
  • 50 g natrijevega sulfata (NaSO4);
  • 30 g natrijevega klorida (NaCl);
  • 2 L destilirane vode.

Postopek

50 g (714 mmol) 90 % dušikove kisline (gostota 1,48 g/ml) damo v 250 ml bučko z okroglim dnom. Dušikovo kislino smo ohladili v soljeni ledeni kopeli (-10 °C) in v bučko s Pasteurjevo pipeto dodali nekaj ml benzilalkohola (tehnične kakovosti ali boljšega).
WQzoOhV17C
EUyS7a2RAM
Bučko smo ročno zavrteli, da smo reagente premešali, in opazili smo takojšnjo spremembo barve iz bledo rumene v svetlo rumeno-zeleno. Z dodajanjem benzilalkohola se je ločila zgornja plast, ki se je postopoma poglobila v intenzivno modrozeleno barvo. Opazno je bilo tudi sproščanje rjavih hlapov dušikovega oksida. V tem trenutku je bila v zraku med dodajanjem že čutiti klasično aromo mandljevega ekstrakta.

Ob vsakem nadaljnjem dodajanju benzilalkohola in med mešanjem zmesi je barva izginila in postala mlečno rumena, vendar se je po reakciji modra barva vrnila; sprememba barve je bila uporabljena za spremljanje reakcije, pri čemer se je vsako dodajanje benzilalkohola zgodilo, ko je zgornja plast ponovno dobila nenavadno barvo.
Znekaj težavami mi je uspelo, da je skozi temno zeleno zmes prodrlo dovolj svetlobe za sliko.
VMUe6Qdgp2
BGgnzOAXwR
V približno 4 urah je bilo dodanih 66 g (610 mmol) benzilalkohola. Na začetku poskusa je bila za uravnavanje temperature uporabljena ledena solna kopel, vendar se reakcija z nadaljevanjem in padanjem koncentracije dušikove kisline precej upočasni in zadnjo tretjino reakcije zadostuje, da se izvede pri sobni temperaturi. Da bi se izognili kontaminaciji sinteznega produkta z benzilalkoholom, smo dodajanje benzilalkohola ustavili, ko se modrozelena barva ni vrnila vsaj v polni jakosti, potem ko smo reakcijsko zmes pustili stati 30 minut.
AAMFhnzG8u
J8QiyFu2xB
Potem ko smo jo pustili stati čez noč (priporočam vam, da mešate čez noč, če je to mogoče) v nepredušni posodi, smo dvoslojno zmes dali v ločilni lij (250 ml) in odstranili spodnjo vodno plast. Zgornjo plast smo dvakrat sprali z nasičeno raztopino natrijevega bikarbonata, nato z destilirano vodo in nazadnje delno posušili s spiranjem z nasičenim natrijevim kloridom. Bledo zelena zgornja plast in vodna plast sta po prvem dodatku raztopine natrijevega bikarbonata takoj postali rdečeoranžne barve, čeprav je barva vodne plasti z vsakim nadaljnjim izpiranjem opazno manjša. Izpiranje s slanico je bilo brezbarvno, čeprav je benzaldehidna plast še vedno močno obarvana.
DvB7tkImQc
XTaBL0P7vf
Surovi benzaldehid, prosojna rdeče-oranžna tekočina, je bil dan v predhodno stehtano posodo z malo brezvodnega natrijevega sulfata (NaSO4), teža pa je bila zabeležena kot 55,3 g. Če bi domnevali, da je benzaldehid čist, bi to pomenilo 85 % izkoristek (umazan)! Po daljšem shranjevanju nad natrijevim sulfatom se je barva dejansko posvetlila do zlato rumene barve, čeprav to ni prikazano na sliki.

Razprava

Analiza GC-MS je pokazala kromatogram, ki je vseboval tri glavne vrhove. Največji vrh, benzaldehid, je predstavljal 92 % površine vrha, dodaten vrh za preostali benzilalkohol pa še 3 %. Končni izkoristek te sinteze čistega benzaldehida je bil približno 79 %. To sintezo je mogoče zlahka razširiti. Pred uporabo te snovi v nadaljnjih sintezah močno priporočam uporabo vakuumske destilacije.

Zaključek

Glede na omejeno opremo in prostor je ta sinteza sicer potekala brez večjih težav ali ovir, vendar bi jo bilo verjetno mogoče izboljšati na nekaj načinov. Magnetno mešanje in kapljični lijak bi bila na primer skoraj zagotovo boljša kot lebdenje nad reakcijsko zmesjo in ročno vrtenje. Če jemogoče, uporabite tudi laboratorijske reagente, da povečate izkoristek in zmanjšate količino stranskih produktov.


Oksidacija benzilalkohola v benzaldehid, ki jo katalizira kislina v DMSO

Uvod

Predstavljena metoda kaže, kako iz benzilalkohola sintetizirati precej čist benzaldehid s skoraj kvantitativnim izkoristkom. Poudariti je treba, da ta način v primerjavi z zgornjo metodo ne zahteva nadzorovane dušikove kisline in nizke temperature. Obe metodi se izvajata približno enako dolgo. Kljub temu pa HBr/DMSO metoda daje večji izkoristek benzaldehida visoke čistosti.

Oprema in steklovina.

Reagenti.

  • Dimetilsulfoksid (DMSO) 9 L;
  • benzilalkohol 1 L;
  • Vodna hidrobromna kislina (HBr) 48 % 1 kg (671,1 ml);
  • Slanica 9 L (nasičena aq raztopina NaCl);
  • Primerno topilo (eter, etilacetat, toluen, DCM itd.) za ekstrakcijo 2-3 L;

Oksidacija benzilalkohola do benzaldehida, katalizirana s kislino v DMSO
.

Pozor: Benzaldehid je zelo vnetljiva snov. Njegovi hlapi so eksplozivni. Destilacijo izvajajte pod varnimi pogoji z osebno zaščitno opremo z uporabo.
VRXQTzxbph

1. 20-litrski šaržni reaktor je opremljen z mešalnikom in ogrevalnim plaščem. V reaktor se nalije 9 L DMSO. Nato vanj nalijemo 1 L benzilalkohola. Vključi se mešalnik.
2. Vodna hidrobromna kislina (HBr) 1 kg 48 % se previdno dodaja ob stalnem mešanju.
3. Nato reakcijsko zmes z grelnim plaščem segrejemo na 100 °C. Reakcijsko zmes pri tej temperaturi mešamo 4 h.
4. Po določenem času reakcijsko zmes s pomočjo grelnega plašča ohladimo na sobno temperaturo. Ob stalnem mešanju se doda 9 l slanice (nasičena aq raztopina NaCl).
5 . Nato se ob stalnem mešanju v reaktor nalije 2-3 L primernega topila (eter, etilacetat, toluen, DCM itd.) za ekstrakcijo.
6. Mešalnik se izklopi. Plasti se ločijo. Postopek ekstrakcije je priporočljivo izvesti dvakrat. Druga ekstrakcija se lahko izvede z ½ volumna topila.
7. Ločeni ekstrakt (benzaldehid je raztopljen v topilu) se destilira v rotacijskem uparjalniku. S pomočjo vakuuma se ekstrakt prenese v rotacijski uparjalnik. Topilo se destilira pri najvišji temperaturi 60 °C. Te temperature ni priporočljivo prekoračiti ne glede na stopnjo vakuuma. Obstaja nevarnost eksplozije hlapov benzaldehida. Če je vakuum visok, lahko temperaturo znižate.
8. Po postopku destilacije v uparjalni bučki dobimo benzaldehid sprejemljive čistosti ~ 900 g (95 %). Benzaldehid se lahko dodatno prečisti s pranjem z aq raztopino natrijevega bisulfita
.
 

Attachments

  • avQcrAjbPd.mp4
    15.6 MB · Views: 0
Last edited:

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Ali mi lahko natančno opišete, kako se očisti z bisulfitnim aduktom.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
V majhni količini vode raztopite 0,5 mol natrijevega metabisulfita. Skoraj nasičena raztopina. Svoj aldehid raztopite v x2-x3 volumnih etil acetata. Vse skupaj dajte v erlenmajerico z mehanskim mešanjem. Počakajte, da dobite gosto belo zmes. Mešajte nekaj ur za popolno pretvorbo. Filtrirajte z vakuumom in sperite s svežim etil acetatom.

Vodna plast bo vsebovala tudi nekaj raztopljenega adukta, zato je odvisno od vas, ali jo boste obdržali ali vrgli v smeti.

PS:
Med postopkom se bo sproščal neprijeten plin, zato ga izvajajte v digestoriju ali v dobro prezračevanem prostoru.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
dodamo vodno raztopino alkalij, adukt daje keton
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Ali ste lahko bolj natančni? Kolikšna naj bo koncentracija raztopine, koliko volumna raztopine naj uporabim za recimo 30 gramov adukta , ali je to pomembno?
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
1 mol alkalije na 1 mol adukta.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
ali naj uporabim molsko količino baze in adukta v razmerju 1:1?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Dodajte alkalije, dokler ne izgine ves netopen adukt, kar kontrolirajte vizualno.
 

Uliley

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
NileRed vid lol če imaš grenko mandljevo olje

--https://www.youtube.com/watch?v=a95a0iMOICU--
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Nikoli nisem dobil te zelene barve. Ne verjamem, da je ta metoda najlažja nastavitev za ta sintetizator. Oglejte si mojo poenostavljeno različico.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Kako pridobiti 90-odstotno dušikovo kislino? Mislil sem, da je 68 % dimna dušikova kislina.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Izgleda kot tiskarska napaka. Na podlagi gostote (1,48) je 68..70% kisline. Upoštevajte, da pri uporabi te metode zaradi pretirane oksidacije nastane precejšnja količina benzojeve kisline in drugih stranskih produktov. Nastalo zmes je bolje obdelati z bisulfitom.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
70 % se šteje za zgoščene. Poleg tega ta metoda zahteva razredčeno dušikovo kislino s katalitično količino NaNO2.

Samo poiščite youtube tam sta dve deli ups zelo preprosta. Samo refluksni benzilalkohol v razredčeni dušikovi kislini s katalitično količino NaNO2 240 minut pri 90 stopinjah C ob močnem mešanju.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Hvala, ogledal si bom videoposnetke in poskusil. Posebna zahvala za članek o tej metodi, res je lepo videti pravo znanost, ki določa pravilna razmerja.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18

Prosimo, popravite to vrstico. Morala bi se glasiti: 50 g 68%..70% dušikove kisline.
 

Jasonmorales77

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 31, 2023
Messages
42
Reaction score
5
Points
8
Imam samo 70-odstotno dušikovo kislino, kako bi se to spremenilo
 
Top