Spreminjajoča se politika glede konoplje

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
MRkAVG8xIe


Pri zdravljenju motenj zaradi uživanja opioidov je treba upoštevati spreminjajočo se politiko o konoplji, da bi ljudem omogočili čim večje možnosti za okrevanje.

Združene države Amerike doživljajo hudo epidemijo prevelikih odmerkov, ki je bila sprva posledica zlorabe protibolečinskih tablet, nato pa je zaradi heroina in sintetičnega opioida fentanila terjala življenja številnih ljudi.


Po podatkih
Centra za nadzor in preprečevanje bolezni
je lani zaradi prevelikih odmerkov opioidov umrlo več kot 81.000 ljudi.
Igw0ofJ1v8

Milijoni Američanov trpijo zaradi motnje uživanja opioidov, vendar od leta 2021 štirje od petih niso bili deležni potrebnega zdravljenja. To pojasnjuje ključno potrebo po razširitvi dostopa do zdravljenja z zdravili, da bi ljudem pomagali ozdraveti.

Ena od glavnih ovir za učinkovito zdravljenje je omejevanje uporabe konoplje za potencialne bolnike. Trenutno številni programi, ki pomagajo ljudem z motnjo uporabe opioidov, od udeležencev zahtevajo, da se vzdržijo uporabe konoplje, da bi bili upravičeni do zdravljenja. Ta pristop opozarja na resno napako na področju medicine odvisnosti: naše konservativno stališče do konoplje pogosto vodi do izključevanja ljudi iz programov, ki jim lahko pomagajo.

2ZYtcJ1fon

Zanemarili smo raziskovanje potenciala kanabinoidov, ne da bi opazili, da imajo lahko nekateri od njih terapevtske koristi. Takšna kratkovidna politika je na tisoče ljudi prikrajšala za pomoč, ki jo potrebujejo, in spregledala potencial konoplje za javno zdravje.

Za učinkovito reševanje opioidne krize moramo ponovno razmisliti o svojem odnosu do konoplje in razviti bolj vključujoče in učinkovite načine zdravljenja ter skrbno analizirati tveganja in koristi.


V zadnjem desetletju se je odnos do konoplje v Združenih državah Amerike zaradi stopnjevanja opioidne krize precej spremenil.
Konoplja je postala četrta najbolj priljubljena psihoaktivna snov na svetu za alkoholom, kofeinom in tobakom ter vsebuje več kot 550 različnih sestavin, med katerimi sta najbolj znana delta-9-tetrahidrokanabinol (THC) in kanabidiol (CBD).

Doslej je 38 držav in Washington legaliziralo medicinsko uporabo konoplje, nekatere države pa so celo priznale motnjo uporabe opioidov kot podlago za medicinsko uporabo, čeprav je zanesljivih podatkov še vedno malo.

SIXYZArREk

Bidnova administracija je nedavno predlagala, da se konoplja na zvezni ravni prerazvrsti med manj škodljive snovi, kar bi dejansko legaliziralo njeno uporabo v medicinske namene po vsej državi. Ta prerazvrstitev lahko pomeni veliko spremembo v zvezni politiki, vendar je nova ureditev v nasprotju s tradicionalnimi pristopi k zdravljenju z opioidi povezanih motenj.

V ZDA se metadon, ki je življenjsko pomembno zdravilo za zdravljenje motenj zaradi uživanja opioidov, izdaja prek zvezno reguliranih programov, ki preprečujejo to odvisnost. Te specializirane klinike zagotavljajo dnevne odmerke metadona ter svetovanje in drugo podporo.

Vendar pa imajo številne strogo politiko abstinence, ki zavrača zdravljenje osebam, za katere se ugotovi, da imajo konopljo ali njene sestavine. Ta prepoved temelji na predpostavki, da lahko konoplja ovira proces okrevanja.

qrxogu7e6o-jpg.49913


Z vse večjo legalizacijo konoplje in spreminjanjem javnega mnenja je očitno, da se tradicionalne politike abstinence vse bolj oddaljujejo od vse večjega sprejemanja konoplje v družbi. Pojav koncepta "California Sober", v katerem se ljudje odpovedujejo alkoholu in drugim drogam, vendar še naprej uporabljajo konopljo, še dodatno poudarja to razhajanje.

Politike abstinence temeljijo na prepričanju, da lahko uporaba konoplje negativno vpliva na zdravljenje motenj zaradi uporabe opioidov. Vendar novi dokazi, vključno z rezultati nedavnih sistematičnih pregledov in
metaanalize, opravljene januarja, to mnenje zavračajo.

Nedavna študija, ki zajema 4-15 mesecev podatkov o spremljanju, ni pokazala pomembne povezave med uporabo konoplje in ponovnim začetkom uporabe opioidov brez zdravljenja med osebami, ki se zdravijo. Te ugotovitve narekujejo ponoven razmislek o vlogi konoplje in njenih kanabinoidov v procesu okrevanja ter ponovno oceno, kako politike, povezane z uporabo konoplje, vplivajo na dostop do zdravljenja in ohranjanje zdravljenja.

AvenYj0Uzp


Nekatere mehanistične študije kažejo, da imajo lahko konoplja in njene sestavine pozitivne učinke pri zdravljenju motenj zaradi uporabe opioidov. Na primer, odsotnost nekaterih študij kaže, da lahko THC zmanjša potrebo po opioidih pri zdravljenju bolečine,
CBDpa lahko pomaga zmanjšati vedenje, povezano z iskanjem drog, in hrepenenje, ki ga povzročajo zunanji dražljaji.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9117273/
Vendar je za potrditev teh ugotovitev potrebnih več raziskav.
Preden bo mogoče katero koli sestavino konoplje obravnavati kot odobreno zdravilo za zdravljenje motenj zaradi uporabe opioidov, je treba premagati zelo impresivne korake.

SAzFYBbcVo

Da bi zdravilo dobilo odobritev agencije FDA, mora prestati strogo oceno zlatega standarda: randomizirane, dvojno slepe, s placebom nadzorovane klinične študije, v katerih sodelujejo ljudje. v takih študijah so udeleženci naključno razporejeni v skupine, kjer nekateri prejemajo študijsko zdravilo, drugi pa placebo. Agencija običajno zahteva vsaj dve dobro zasnovani študiji, v katerih sodeluje več kot 200 oseb, preden lahko začne postopek odobritve novega zdravila. do zdaj je le majhno število študij posebej ocenilo učinkovitost in varnost kanabinoidov pri zdravljenju motenj zaradi uporabe opioidov.

Agencija običajno zahteva najmanj dve dobro zasnovani študiji, ki vključujeta več kot 200 ljudi, preden lahko začne postopek odobritve novega zdravila.

Do zdaj je le majhno število študij posebej ocenilo učinkovitost in varnost kanabinoidov pri zdravljenju motenj zaradi uporabe opioidov. Zato je treba do potrditve teh ugotovitev v večjih študijah k zamisli o uporabi kanabinoidov za zdravljenje te težave pristopiti previdno in se zanašati na že preizkušena in odobrena zdravljenja.

MbmQaHTfjN


Okrevanje od motnje uporabe opioidov je zapleten proces. Za nekatere ljudi je popolna abstinenca morda idealna rešitev, vendar je za mnoge v zgodnjih fazah okrevanja to včasih nerealen cilj.

Strategije zmanjševanja škode, ki se osredotočajo na zmanjševanje tveganja, zagotavljajo bolj sočuten in praktičen pristop. Politične odločitve, ki zaradi ponavljajočega se uživanja konoplje ljudi takoj izključijo iz programov zdravljenja, ne upoštevajo kompleksnosti okrevanja. Poleg tega lahko takšni ukrepi nenamerno spodbudijo ljudi, da se vrnejo k nevarnim prepovedanim opioidom, kot so fentanil in njegovi derivati.

Številne študije kažejo, da so potrebne spremembe politike. Trenutni dokazi postavljajo pod vprašaj ustreznost politike ničelne tolerance, ki zavrača možnost zdravljenja motenj uporabe opioidov, odvisnih od uporabe konoplje. Kljub temu je dostop do zdravil, ki rešujejo življenja, še vedno ključnega pomena za proces okrevanja.

XUgk4BtR5v


Poudarjamo, da ne pozivamo k uporabi konoplje pri zdravljenju odvisnosti od opioidov. Namesto tega poudarjamo potrebo po skrbnih in individualiziranih ocenah vloge konoplje pri zdravljenju.

Zdravstveni delavci morajo spremljati uporabo snovi in se z bolniki odkrito pogovoriti o vplivu konoplje na njihovo okrevanje, vključno z vplivom na bolečino, odtegnitvijo in željo po uporabi drugih snovi iz nemedicinskih razlogov.

Treba je raziskati zapleten odnos med konopljo in okrevanjem od odvisnosti od opioidov. Prihodnje raziskave se morajo osredotočiti na varnost in učinkovitost konoplje in njene sestavine pri zdravljenju simptomov odvisnosti od opioidov ter na to, kako različni izdelki iz konoplje in vzorci uživanja vplivajo na rezultate zdravljenja. Takšne raziskave v povezavi s smiselnimi kliničnimi pogovori lahko privedejo do bolj individualiziranih in učinkovitih metod zdravljenja.
 

Attachments

  • qrxOGu7E6o.jpg
    qrxOGu7E6o.jpg
    401 KB · Views: 9

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Članek je zelo zanimiv in dobro napisan. Hvala za te informacije. Opioide uživam že več kot 25 let in prav vojna proti zdravilom na recept me je pred približno letom dni pripeljala do uporabe heroina, pred tem sem vedno užival le zdravila na recept, kot so oksi in druga močnejša zdravila. Jasno, ko sem bil mlajši, sem poskusil heroin, vendar mi ni bil všeč, ker ni bil vedno enak, kot so zdravila. Pri zdravilih na recept vsakič veš, kaj dobiš. Subokson sem jemala enkrat 4 leta in pošteno me je poslabšal. Povzročil mi je še kar nekaj drugih težav, ki jih ne bom delil, vendar se vsak drugače odziva na zdravila, in kar zadeva subokson, ne verjamem, da je bilo opravljenih dovolj dolgoročnih študij, ki bi dokazale, da je dolgoročno varnejši kot zdravilo za zdravljenje, ker nekateri ljudje potrebujejo dolgotrajno zdravljenje, vendar to uporabljajo kot izgovor za konopljo, vendar o konoplji vemo veliko več kot o zdravilih, kot je buprenorfin, samo ne uradno prek uradnih odobrenih poti.

Zanimiv primer: buprenorfin je lahko sam učinkovit pri bolečini, vendar se veže tudi na receptor mu in posledično zmanjšuje sposobnost zdravil, kot je oksi, da delujejo pri obvladovanju bolečine. Prijatelj z rakom, ki za bolečino jemlje kratkodelujoče in dolgodelujoče zdravilo Oxy, je imel doktorja, ki se je odločil, da bo preizkusil buprenorfin kot dolgodelujoče zdravilo s kratkodelujočim, da bi nadomestil dolgodelujoče zdravilo Oxy, in to je temu posamezniku več kot dva meseca povzročalo veliko bolečin in nelagodja, dokler nisem za to izvedel in mu pojasnil, zakaj je imel večje bolečine. Očitno njihov zdravnik tega ni vedel, farmacevt, ki jim polni zdravila, pa ni ničesar povedal. Zdravniki niso usposobljeni za farmakologijo, kot bi morali biti, le doktorji farmacije so. To pravim zato, ker je konoplja tej osebi v tem času zelo pomagala. Tudi jaz sem jemala metadon, samoplačniško, torej ne iz klinike, vendar sem ga jemala na enak način, kot bi bil klinični odmerek, in 14 mesecev mi je šlo zelo dobro, potem je moj dobavitelj umrl, imel je tablete za svoje dolgodelujoče zdravilo, skupaj z oksijem za kratek rok. Obstaja velika težnja, da bi tradicionalne opioide nadomestili z buprenorfinom za zdravljenje bolečine in ne samo za zdravljenje z zdravili, in čeprav na svojih malih tabelah pravijo, da je sam za bolečino precej močan, sem za bolečino jemala samo buprenorfin brez naloksona, pri meni ni bilo tako. Za bolečino sicer deluje, vendar v mojem primeru ni bil tako dober, kot so tradicionalni opioidi. Uporabljam za bolečino in zaradi odvisnosti, vendar nisem prikimavajoči uporabnik, sem vzdrževalni uporabnik, funkcioniram v družbi.

Mislim, da bi morala biti konoplja uporabljena in verjetno se bo sčasoma na nek način uporabljala za motnje uporabe opiatov, vendar ne bo za vse, tako kot druge metode ne delujejo za vse. Zdi se, da je ena od največjih težav pomanjkanje individualizirane oskrbe, saj za zdravljenje odvisnosti od opioidov ni univerzalnega zdravljenja, ker opioidi ne vplivajo na vse enako. Zdi se, da se doktorji in tudi oblikovalci politike, ki so danes bolj odgovorni za zdravila, ki nam jih predpisujejo, kot pa naši doktorji, tega ne zavedajo, in tisti, ki to vedo, zaradi denarja gledajo drugam, razen če jim je seveda mar, kar pa je redko. Ljudem, ki se zanašajo na zdravnike in klinike, je treba omogočiti dostop do dobrih in resničnih informacij, pri čemer so informacije, ki jih dobijo, običajno pa prihajajo z mest, kot je FDA, med drugim skoraj vedno enostranske ali vsaj toliko, da je druga stran prisiljena molčati, tistih, ki niso, pa je tako malo, da jih zdaj imenujejo kar norci. Pri konoplji in njenih politikah ni bilo nič drugače, in čeprav se stvari spreminjajo, je vse skupaj tako zmedeno in tako malo dobrih in poštenih informacij, kot je to v politiki, da se bodo ljudje odločili verjeti le tistemu, kar se jim zdi prav, in sicer na podlagi svoje miselnosti in strani, ki so si jo izbrali.
Svojemu prijatelju, ki ima raka, pripravljam konopljine žvečilke, ki mu zelo pomagajo, tako zelo, da včasih vzame manj zdravil proti bolečinam, ker mu tako dobro pomagajo. V mojem primeru konoplja ne pomaga pri bolečinah in zagotovo mi ne pomaga pri zdravljenju odvisnosti od drog. Če bi lahko dobil tablete metadona, predpisane za mojo OUD, tako kot jih je moj stari, zdaj že pokojni prijatelj za svoje bolečine, bi lahko ne le opustil H, ampak bi lahko hkrati zdravil tudi svoje bolečine. Vsakodnevno obiskovanje klinike ni nekaj, kar bi lahko storil vsakdo, tako kot v mojem primeru, zato kot posameznik nadaljujem in delam, kar moram, ker me je obstoječi sistem pustil na cedilu in bo zagotovo še naprej puščal na cedilu mnoge druge, kot sem jaz. Zato potrebujemo kraje, kot je BB, kot forum in trg skupaj z vsemi drugimi informacijami, kot so strokovnjaki, ki pišejo te članke, in tisti, ki so pripravljeni pomagati drugim s strategijami za zmanjševanje škode in možnostjo pridobitve določenih stvari, ki lahko pomagajo pri tem.
 
Top