MDMA Marijuana Green Yellow Razprava: MDMA in marihuana

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
MDMA in marihuana

MDMA (3,4-metilendioksimetamfetamin), splošno znan kot ekstazi ali molly, deluje tako, da vpliva na možganske nevrotransmiterje, zaradi česar ima značilne učinke na razpoloženje, zaznavanje in energijo.

Najmočnejši učinki MDMA so večinoma posledica njegovega delovanja na serotoninski sistem. Serotonin je nevrotransmiter, povezan z uravnavanjem razpoloženja, empatijo in dobrim počutjem. MDMA povzroči množično sproščanje serotonina iz živčnih celic v možganih, kar prispeva k učinkom droge na izboljšanje razpoloženja, vključno z občutki sreče, čustvene topline in empatije do drugih. Poleg tega MDMA zavira ponovni privzem serotonina, zaradi česar ta dlje časa ostane v sinaptičnem razcepu (prostoru med nevroni), kar okrepi njegove učinke.

Čeprav je sproščanje serotonina glavni mehanizem MDMA, pa ta poveča tudi raven dopamina in noradrenalina. Dopamin ima ključno vlogo v sistemu nagrajevanja v možganih, saj vpliva na užitek, motivacijo in energijo. Povečano sproščanje dopamina pod vplivom MDMA prispeva k evforičnim in stimulativnim učinkom droge.

Norepinefrin vpliva na srčni utrip in krvni tlak, ki sta med uživanjem MDMA povišana, kar prispeva k večji energiji in budnosti. Vendar pa lahko ti učinki povzročijo tudi nekatere neželene telesne reakcije, povezane z MDMA, kot so povečan srčni utrip, visok krvni tlak ter nevarnost dehidracije in hipertermije.

Dokazano je, da ima MDMA dodatne učinke na možgane, med drugim:
  • zaviranje encima monoaminooksidaze A (MAO-A), ki razgrajuje serotonin, dopamin in noradrenalin, kar še poveča njihovo raven.
  • posredni učinki na hormon oksitocin, ki lahko prispeva k občutkom bližine in socialne povezanosti, opaženim pri uporabnikih MDMA.
  • Modulacija možganskega odziva na stres, ki lahko vpliva na zaznavanje čustvene in fizične bolečine.
MDMA lahko nudi globoke subjektivne izkušnje, vendar predstavlja tudi precejšnje tveganje, zlasti pri ponavljajoči se uporabi ali uporabi velikih odmerkov. Eden od najbolj zaskrbljujočih vidikov je njegova potencialna nevrotoksičnost, zlasti za serotoninske nevrone. Študije na živalih so pokazale, da lahko dolgotrajna izpostavljenost visokim odmerkom MDMA povzroči dolgotrajno zmanjšanje ravni serotonina v možganih, kar lahko kaže na serotoninsko nevrotoksičnost. To vpliva na razpoloženje, spomin in kognitivne funkcije pri uporabnikih.

Poleg tega lahko akutni učinki MDMA, kot so hipertermija, dehidracija in elektrolitsko neravnovesje, povzročijo hude zdravstvene zaplete, v redkih primerih tudi s smrtnim izidom. Ob zmanjšanju ravni serotonina lahko v dneh po uporabi MDMA pride tudi do občutkov depresije in tesnobe.


Marihuana, pridobljena iz rastline Cannabis sativa ali Cannabis indica, vsebuje več psihoaktivnih spojin, pri čemer je delta-9-tetrahidrokanabinol (THC) najznačilnejša in glavna odgovorna za psihoaktivne učinke. Druga pomembna sestavina je kanabidiol (CBD), ki je znan po svojih potencialnih terapevtskih učinkih, ne da bi povzročal opojne učinke. Učinki marihuane na možgane in telo so zapleteni in vključujejo več molekularnih poti in bioloških sistemov.

Glavni mehanizem, prek katerega marihuana učinkuje, je interakcija s telesnim endokanabinoidnim sistemom (ECS). ECS ima ključno vlogo pri uravnavanju različnih fizioloških in kognitivnih procesov, vključno z apetitom, zaznavanjem bolečine, razpoloženjem in spominom. Sestavljajo ga kanabinoidni receptorji (CB1 in CB2), endogeni kanabinoidi (endokanabinoidi) ter encimi, odgovorni za sintezo in razgradnjo endokanabinoidov.
  • Receptorji CB1: Receptorji CB1: Nahajajo se predvsem v možganih in osrednjem živčevju, pa tudi v nekaterih perifernih tkivih. THC se veže na receptorje CB1 in posnema učinke endokanabinoidov. Ta interakcija vpliva na sproščanje nevrotransmiterjev v možganih, kar povzroči psihoaktivne učinke marihuane, kot so evforija, spremenjeno zaznavanje in povečan apetit.
  • Receptorji CB2: Ti se nahajajo predvsem v imunskem sistemu in perifernih organih. Čeprav se THC lahko veže tudi na receptorje CB2, se psihoaktivni učinki kažejo predvsem prek CB1. Aktivacija receptorjev CB2 je bolj povezana s protivnetnimi in imunomodulatornimi učinki.

Z vezavo na kanabinoidne receptorje, zlasti na receptorje CB1 v možganih, lahko THC modulira sproščanje različnih nevrotransmiterjev, vključno z dopaminom, GABA (gama-aminomaslena kislina) in glutamatom. Ta modulacija lahko povzroči:
  • povečano sproščanje dopamina, kar prispeva k evforičnim in prijetnim občutkom, povezanim z uživanjem marihuane.
  • Zaviranje sproščanja GABA, nevrotransmiterja, ki običajno deluje kot zavora pri nevrotransmisiji. Njegova inhibicija lahko povzroči povečano živčno aktivnost in psihoaktivne učinke THC.
  • Sprememba ravni glutamata, ki vpliva na učenje, spomin in plastičnost možganov.


Pri skupni uporabi MDMA in marihuane je lahko medsebojno delovanje teh snovi zaradi različnih mehanizmov delovanja zapleteno:
  1. Sinergijski učinki: Nekateri uporabniki poročajo, da lahko marihuana okrepi evforične in empatogene učinke MDMA, verjetno s povečanjem razpoloženja in čutnega zaznavanja zaradi skupnega delovanja na serotoninske in kanabinoidne receptorje.
  2. Modulacija neželenih učinkov: Marihuana lahko s sproščanjem in zmanjševanjem tesnobe pomaga ublažiti nekatere neželene učinke, povezane z uporabo MDMA, kot so slabost, tesnoba in faza ponovnega upada.
  3. Povečano tveganje za nevrotoksičnost: Sočasna uporaba lahko poslabša morebitne nevrotoksične učinke MDMA, saj je bilo dokazano, da marihuana vpliva na kognitivne funkcije in lahko ob intenzivni uporabi prispeva h kognitivnim primanjkljajem.
Možne koristi
  • Okrepljena čutna in čustvena doživetja, pri čemer se izkoristijo empatogeni učinki MDMA s čutnimi lastnostmi marihuane.
  • Zmanjšanje negativnih stranskih učinkov MDMA, kot sta anksioznost in nelagodje v obdobju po prenehanju uživanja.
Neželeni učinki in nevarnosti
  • Povečanje kognitivnih motenj: Obe snovi lahko poslabšata kognitivne funkcije; njuna kombinirana uporaba lahko ta učinek še poslabša.
  • Poslabšanje težav z duševnim zdravjem: Pri posameznikih s težavami z duševnim zdravjem ali nagnjenih k njim lahko pride do poslabšanja simptomov. Obstaja tveganje za manifestacijo psihotičnih stanj.
  • Povečana obremenitev srca: Tako MDMA kot konoplja lahko povečata srčni utrip, kar lahko povzroči povečan srčni stres.
  • Dehidracija in hipertermija: Spodbujevalni učinki MDMA lahko povzročijo dehidracijo in hipertermijo, kar lahko uporabnik spregleda, če doživlja sedativne učinke konoplje.
Skratka, čeprav kombinacija MDMA in marihuane lahko nudi določene zaznavne koristi, se je nujno zavedati možnosti povečanja neželenih učinkov in tveganj. Medsebojno delovanje teh snovi se lahko med posamezniki zelo razlikuje, na kar vplivajo dejavniki, kot so odmerjanje, čistost snovi, fiziologija posameznika in kontekst uporabe. Z izkušnjami, ustreznimi odmerki in osnovnimi pravili zmanjševanja škode lahko ta kombinacija omogoči novo in zanimivo rekreativno izkušnjo. V nasprotnem primeru lahko ta kombinacija povzroči težave z zabavo in zdravjem.

🟢 Glede na zgoraj navedeno lahko previdno trdimo, da je ta kombinacija pod določenimi pogoji lahko dobra ideja.
🟡 Priporočamo smiseln pristop k tej kombinaciji.
 
Last edited by a moderator:

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
A imam to kombinirano, a je bil z mojim prijateljem sem gledal na druge ljudi in imam razmišljanje, da nas vsi ljudje sovražijo. Bili smo v avtobusu, ki je prihajal z letališča, hotela sem oditi, vendar sem vedela, da to ni mogoče, potem ko sem imela napad na oči, nisem mogla nikamor pogledati. Ko sva prišla z avtobusa, sva poslušala pesmi in mislila sem, da sem sama samo s prijateljem. To je bil občutek, kot da je ljubezen. Potem sem imela občutek, da ga ne morem zapustiti. Nisem se mogla odtrgati od njega. Nenavadno.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Da, s čustvenega področja je to lahko zelo nenavadno in zmedeno. Zahvaljujem se vam, da ste z nami delili svoje izkušnje!
 
View previous replies…

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Moram dodati in informacije, da smo bili na letališču, kjer je bilo približno 24 celzija. Ko smo šli ven, kjer je bilo res hladno, kot 4 celzija, se je temperatura vsa spremenila. Vse je bilo tako hladno.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Wow, takšne temperaturne spremembe so natanko tisto, česar žilni sistem telesa ne potrebuje pod mdma
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
točno. imel sem občutek temperature kot in čustva lol
 
Top