"Ali imam težavo?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Predsodki do drog otežujejo in njihovo obravnavanje kot glavnega vzroka, ko se pri osebi razvije motnja uporabe snovi, lahko otežuje, da bi se zares lotili izvora težave. Za nekatere strokovnjake je problematična skoraj vsaka uporaba drog, razen družbeno sprejetih. Moralistični ali pretirani pristopi otežujejo prepoznavanje, razumevanje in odpravljanje resničnih vzrokov.

Veliko sporočil o drogah je negativne narave in se osredotoča le na tveganja in težave, ne da bi razlikovala med tistimi, ki so verjetne in pogoste, ter tistimi, ki so anekdotične ali sporadične. Veliko manj se zavedajo užitkov. Zaradi tega se izgublja zaupanje v strokovnjake in ne prepoznajo se situacije, ki resnično pomenijo nevarnost. Po drugi strani pa smo vsi nagnjeni k temu, da svoje vedenje vidimo kot "normalno", in samopravičilo ali samoprevara je pogosta reakcija, ko se pojavijo težave;

Kadar imajo ljudje dvome ali sume, je pogosto prepuščeno strokovni ekipi, da oceni, ali gre za težavo ali ne. V resnici je pomemben osebni in poglobljen razmislek o stopnji zadovoljstva, ki ga v nas povzročajo naše vedenje in navade. Ali so užitki večji od tveganj, ki se jim izpostavljamo, ali resnično zaznavamo, da nadzorujemo svoje življenje, in ali nam to, kar počnemo, omogoča, da živimo tako, kot si želimo;

Ne gre za to, da bi se podredili zaslišanju, ampak za to, da se za nekaj časa ustavimo in razmislimo o nekaterih vidikih. Morda nimate ničesar, kar bi morali spremeniti. Morda si nekaterih vprašanj še niste zastavili. Morda lahko nekatere stvari spremenite sami, če menite, da jih morate. Lahko se tudi zgodi, da morate stvari spremeniti, vendar vam to ne uspe. V tem primeru se lahko pojavi težava. Včasih se težave rešijo individualno, s časom ali s pomočjo ljudi, ki so vam blizu. V drugih primerih je lahko koristen ali celo potreben nasvet ali podpora strokovne ekipe;

Nekatera razmišljanja, ki jih lahko naredimo:
  • Zakaj uporabljam droge in ali to počnem tako, kot bi si želel?
  • Kako pogosto to počnem? Kako pogosto bi to želel/a početi?
  • Ali se moje uživanje sčasoma spreminja, ali uživam več kot prej?
  • Kakšen je moj socialni krog? Koliko mojih prijateljstev ni povezanih z drogami? Ali imam dovolj prostega časa brez uporabe drog?
  • Kakšni so moji odnosi med tednom z istimi ljudmi, s katerimi se zabavam? Ali sem poskusil različne stvari? Ali mi je uspelo? Kako sem se počutil?
  • Ali imam ali sem imel finančne težave, povezane z uživanjem drog? Koliko denarja porabim? Ali sem imel/a težave pri nadzorovanju svoje porabe? Ali sem naredil stvari, ki jih običajno ne bi, da bi si priskrbel droge?
  • Kako pogosto sem po zabavi prenehal/a izpolnjevati svoje obveznosti (delo, družina, študij ...)? Kako pogosto imam spolne odnose ob uživanju drog? In brez jemanja drog? Ali se v tem smislu dobro počutim sam s seboj?
  • Ali sem pod vplivom snovi storil stvari, ki jih v normalnih razmerah ne bi? Kako se ob tem počutim?
  • Ali ob slabi izkušnji poskrbim, da ugotovim, kaj se je zgodilo, in kako se temu izogniti? Ali poznam strategije za zmanjševanje tveganja, pa jih kljub temu ne uporabljam?
  • Ali svojo porabo načrtujem ali jo načrtujem instinktivno? Ali mi je mar za kakovost snovi? Ali so dobavitelji zanesljivi ali jih testiram?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Samorefleksija je za nas zelo pomembna, vendar nam sodobni svet zanjo pušča vse manj priložnosti in časa. Seznamu bi dodal nekaj vprašanj, pri nekaterih pa bi spremenil besedilo - menim, da je to pomembno:
  • Ali sem opazil, da moram za dosego istega učinka (tolerance) uporabiti več drog?
  • Ali imam odtegnitvene simptome, ko ne uporabljam drog
  • Koliko časa porabim za razmišljanje o drogah?
  • Ali še naprej uporabljam droge, čeprav se zavedam, da to povzroča težave v mojem življenju?
  • Ali sem poskušal omejiti ali nadzorovati uživanje drog, vendar mi ni uspelo?
  • Ali sem obrambni ali skrivnostni, ko kdo omeni moje uživanje drog?

Kljub temu je naša zavest tako urejena, da si lahko, če razmišljamo od znotraj, v odgovorih izmisli prepričljive trike ter si ustvari sliko in stališče, ki se razlikujeta od resničnosti. In tu je pomembno, da prepoznamo, kdaj je samorefleksija koristen način spremljanja in kdaj gre za dezinformacijo ali opravičevanje uporabe. Zato obstajajo vsi poklici, povezani s psiho - v določenih, zapletenih in zmedenih situacijah potrebujemo pogled od zunaj.
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
Vse to je zelo dobro, vendar sem prvi, ki se zaveda, da sem popoln odvisnik. Vprašanja sem preletela, a vsa, ki sem jih prebrala, so bila natanko tista, zaradi katerih uporabljam droge. Brez njih se ne morem povezati z ljudmi ali delovati v družbi. Ko sem trezen, sem popoln introvert in se zabarikadiram v samoto, ko sem trezen, ko pa uporabljam droge, vedno počnem stvari, ki jih obžalujem ... to je dvorezen meč. Trenutno sem v rehabilitaciji ( ker sem zaradi odvisnosti od drog pred kratkim postal brezdomec) tho za razliko od mojih drugih rehabilitacij. Ko sem dobil možnost, da grem čez dan ven, sem takoj šel kupit kokain in injekcijske igle. Večino posnetkov sem zapravil po prvih 3, ker se ne morem obdržati v žili. Toda še vedno se ne morem ustaviti in iskreno sem na točki, ko si tega niti ne želim.

Verjamem, da je zmanjševanje škode prvobitno. Nikoli ne delim igel... po svojih najboljših močeh se trudim, da vedno uporabljam nove.

Želim si le, da bi lažje našla žile.

BTW, tudi če ne streljaš. Nikoli ne delite cevi ali slamic, hepatitis ni šala. Na srečo živim v državi, kjer je zdravstveno varstvo brezplačno in velja za osnovno pravico, in takoj, ko je bil moj krvni test pozitiven, sem dobil trimesečno terapijo z dvema tabletama na dan in čeprav to ni zdravilo, nisem več kužen, niti nisem v nevarnosti, da bi prišlo do resne poškodbe jeter ... vendar bi še vedno lahko ujel drug sev hepatitisa C in bi se moral ponovno zdraviti. Moja poanta je, da zmanjševanje škode ni dobra stvar, ki je ne bi jemali resno. Tudi če samo kadite travo, vzemite to sranje resno.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Prave besede. Hvala za souporabo. Če se želite o čem pogovoriti, o čemer koli, mi pišite v zasebnih sporočilih
 
Top