Enantiomeri poživil. 1. del. Osnove. Amfetamin

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
C7FH4IZXSr


Spregovorimo o tem, kaj je enantiomerizem in kako vpliva na snovi, farmakologijo snovi in telo.

Za začetek povejmo, kaj so izomeri. Izomeri so kemikalije z enako formulo, vendar različno strukturo. Določen atom se lahko na molekulo priključi na različnih mestih - tako dobimo geometrijske izomere. Vendar nas zanima še ena skupina izomerov - optični ali stereoizomeri. Ti se razlikujejo po tem, da se vsi njihovi atomi nahajajo na istih mestih določene molekule, vendar na različnih točkah v prostoru.

Zaradi jasnosti vzemimo poseben primer stereoizomerov - enantiomere. O njih bomo razpravljali danes in ta koncept je enostavno razložiti. Enantiomeri so zrcalni stereoizomeri. Med seboj se razlikujejo tako, kot se odsev v ogledalu razlikuje od odbitega predmeta. Analogija je okvirna, vendar vključuje resnični predmet in njegov "neresnični" odsev. Medtem ko sta v paru enantiomerov obe molekuli enako resnični in imata hkrati različno biološko aktivnost.


3LUluf8WKj

Enantiomeri se med seboj razlikujejo po strukturi, kot se desna dlan razlikuje od leve.


Pomembno je, da označimo še nekaj izrazov.

Desni in levi. Če nadaljujemo analogijo z dlanmi, tako kot obstajata desna in leva dlan, obstajata tudi desni in levi enantiomeri. Lahko sta absolutna R (right) in S (sinister) ter relativna D (dexter) in L (laevus). Med temi zapisi obstaja razlika, ki pa bo naš pogovor popeljala v divjino kemije. Glavna stvar, ki smo jo opazili, je, da so enantiomeri desni in levi.

Kiralnost. O molekuli pravimo, da je kiralna ali da ima kiralnost, kadar se v prostoru ne združuje s svojo zrcalno sliko. Izraz temelji na starogrškem imenu najbolj prepoznavnega kiralnega predmeta - dlani. In če nisem imel časa, da bi vas zmedel, potem je očiten sklep izjava: vsi enantiomeri so kiralni.

Kiralni center\axis\plane je tisti del molekule, iz katerega izhaja zrcalna razlika v prostoru. Odvisno od kompleksnosti in strukture molekule je to lahko atom (najpogosteje ogljik), medatomski prostor, stran izhoda iz ravnine ali smer spirale molekule.

Optična dejavnost. Razlika med enantiomeri se ujame, tudi če so preprosto shranjeni v kozarcu. Na različne načine obračajo ravnino polarizacije svetlobe. Če vrtenje poteka v smeri urinega kazalca, se takšen enantiomer imenuje desno vrteči in je označen z (+). Če se ravnina polarizacije vrti v nasprotni smeri urinega kazalca, imamo levo vrteči enantiomer (-).

Racemat. To je enakovredna zmes enantiomerov + in -. Vrtenje enega enantiomera se kompenzira z vrtenjem drugega. Skupno je rotacija racemične zmesi enaka 0. Take zmesi lahko označimo kot (±), rac (racem) ali RS (SR).


Zakaj stereoizomerija povzroča različne biološke učinke snovi?

F3W690vnhA
Človek je sestavljen predvsem iz L -aminokislin in D-ogljikovih hidratov. Sekundarna zgradba beljakovin vključuje desnosučne (P-) navite vijačnice alfa, večina DNK pa je podobno v desnosučni spiralni konfiguraciji (imenovani ''B-DNA'' v nasprotju z levosučno ''Z-DNA'').

Terciarne strukture tvorijo edinstvena tridimenzionalna vezavna, katalitična in stabilizacijska področja. V makroskopskem merilu se med normalno rastjo in razvojem tako človeško srce kot
astrointestinalni sistem imata specifične rotacijske vzorce, poleg tega pa se razvije levo-desna ''zrcalna'' simetrija. Edinstveni odnosi med strukturo in aktivnostjo so torej posledica posebnih arhitekturnih omejitev na več sistemskih ravneh. Zato lahko v kiralnem okolju pri stereoizomerih pride do selektivne absorpcije, vezave na beljakovine, transporta, encimskih interakcij in presnove, interakcij z receptorji in vezave na DNK.

Tako ima lahko vsak stereoizomer ali izomerna zmes različne farmakokinetične, farmakodinamične, terapevtske profile in profile neželenih učinkov. Sposobnost določene strukture, da se prilagodi kiralnim razlikam, bo vplivala na velikost in vrsto razlik v učinkih (če sploh), ki jih opazimo med enantiomeri. Na primer, en enantiomer se lahko popolnoma ne more povezati z določenim receptorjem ali encimom ali izgubi natančno uskladitev na katalitskem mestu, medtem ko pri drugi molekuli ne pride do nobene okvare. O teh posledicah stereospecifičnosti so poročali za več farmacevtskih razredov, vključno z antibiotiki, kardiovaskularnimi, kemoterapevtičnimi, pljučnimi, revmatičnimi in psihotropnimi zdravili.


Zdaj pa je (končno) čas, da spregovorimo o specifičnih snoveh.



Enantiomeri amfetamina
UqXHNfitO8

HkeGLVy1bB


Oba stereoizomera amfetamina sta posredna agonista kateholaminergičnih sistemov, predvsem preprečujeta ponovni privzem dopamina in noradrenalina ter spodbujata njuno sproščanje iz živčnih terminalov. Oba izomera imata različno delovanje. To se je na primer pokazalo v študijah, namenjenih zdravljenju narkolepsije z amfetaminom D in L posamično. D-amfetamin se je izkazal za močnejšega od L-amfetamina, tako vedenjsko kot farmakološko.

Farmakologija dekstroamfetamina je podrobno opisana tukaj. Ne ukvarjajmo se z njo in preusmerimo pozornost na levamfetamin. Vendar bomo D potrebovali za primerjavo. Na splošno ima L-amfetamin več periferne in kardiovaskularne strani kot D, katerega delovanje je večinoma centralno.

UDMz7bm8WB

Ko primerjamo farmakološke profile in vivo izomerov amfetamina, je D-amfetamin tri- do petkrat močnejši od L-amfetamina.

Poleg tega analiza relativnih učinkov izomerov amfetamina na posamezne kateholamine pokaže, da ima D-amfetamin večji učinek na dopamin kot na noradrenalin, medtem ko ima L-amfetamin bolj uravnoteženo delovanje, saj poveča tako dopaminergično kot noradrenergično nevrotransmisijo.

Dekstroamfetamin skoraj 10-krat bolj zavira ponovni privzem dopamina kot levamfetamin, čeprav je bil ponovni privzem noradrenalina pri običajnih odmerkih enak. Majhni odmerki levoamfetamina povzročajo večje učinke na noradrenalin kot dekstroamfetamin. D-amfetamin ima tudi, čeprav majhno, delovanje na ponovni privzem 5-HT, pri čemer je delovanje L-amfetamina tako majhno, da bi ga bilo komaj vredno omeniti.

Obstaja možnost, da zaradi dodajanja levoamfetamina k adrenergičnim lastnostim vodi do spolne okrepitve v primerjavi z D-amfetaminom. To lahko pojasni preglede, da ima racemat večje učinke na spolno delovanje kot čisti D-amfetamin. Po drugi strani pa ima za mnoge vsak stimulans v kakršni koli obliki vznemirljiv učinek.

Tudi enaka količina L-izomera je imela komaj kaj enakih stranskih učinkov kot D. Šele ko se je odmerek zdravila Levo-amph podvojil (40 mg), so bili stranski učinki primerljivi z D-amphom (20 mg). Ena od starih študij je pokazala tudi, da je levoamfetamin,
kolikor ima manj "centralnih stranskih učinkov" kot dekstroamfetamin, morda sčasoma postal zdravilo po izbiri za agresivne,
sovražno podskupino hiperkinetičnih otrok/ Da, v 70. letih prejšnjega stoletja so obstajale takšne študije. Mimogrede, od takrat se levamfetamin pojavlja le v zgodovinskih pregledih.


Polovična življenjska doba

Pomembno je poudariti, da je razpolovna doba amfetamina zelo odvisna od izomera. Za D-amfetamin je po podatkih razpolovni čas približno 9-11 ur, za L-amfetamin pa je razpolovni čas 11-14 ur. pH urina lahko spremeni ta farmakokinetični parameter, ki se lahko giblje od 7 ur pri kislem urinu do 34 ur pri alkalnem urinu.


Zdravila z enantiomeri amfetamina
NRIEdcf9Hx

Adderall numero uno, ki vsebuje 76 % dekstroamfetamina in 24 % levoamfetamina, če preračunamo vse soli. V industrijski farmakologiji obstajajo še druge kombinacije enantiomerov amfetamina. Zdravila na osnovi dekstroamfetamina se aktivno uporabljajo tudi danes. Vendar pa je bil levamfetamin izpuščen iz zgodovine. Zadnji predstavnik - L-amfetamin sukcinat se je na Madžarskem prodajal med letoma 1952 in 1955 pod blagovno znamko Cydril. Zanimivo bi bilo pogledati podatke o tem zdravilu, vendar jih na spletu praktično ni.

Čeprav je zdravilo Cydril doseglo veliko manj pozornosti kot racemat ali D-izomer, so klinična preskušanja, izvedena v 70. letih prejšnjega stoletja, pokazala, da sta oba izomera amfetamina klinično učinkovita pri zdravljenju ADHD. Danes farmacevtskih oblik, ki vsebujejo enantiočisti levoamfetamin, ne izdelujejo več. Amfetamin je pod mednarodnim nadzorom. Enantiomera D in L ter racemat so uvrščeni na seznam II Konvencije Združenih narodov o psihotropnih snoveh iz leta 1971.

Kar zadeva ulični amfetamin, je najpogosteje racemat v razmerju blizu 1 : 1, kar je najverjetneje posledica optimizacije proizvodnje, Proizvodnja čistega D-amfetamina je neučinkovita. Levamfetamin pa je primernejši za vlogo terapevtskega zdravila kot rekreativne snovi. Vendar je zgodovina pokazala, da tudi v medicinski farmakologiji levamfetamin kot samostojna snov ni imel mesta.


Hvala za vaš čas.

Če imate kakršne koli izkušnje, informacije ali razmišljanja o delovanju in obetih čistega levamfetamina ali na splošno o tej temi, vas vabim k razpravi.

V naslednjem delu serije o stereoizomeriji bomo govorili o metamfetaminu in morda tudi o kokainu.
 

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
Žalosten sem, ko na tem forumu vidim članke na tako visoki ravni - srečam še večje luknje v znanju in smrtonosno nevednost ljudi, osredotočenih le na ustvarjanje čim večjega dobička -.

Hvala za vaš trud, vendar bi verjetno dobili večje občinstvo, če bi preprosto napisali kaj takega kot "L-amph je na splošno šibkejši od D-amph, L-amph je slab, m'kay?" Kdo ima čas brati vse to sranje, kdo zares razume, kar bere? ;)
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Zahvaljujemo se vam za vašo oceno. Trudim se pisati takšno gradivo, ki bi ga z zanimanjem prebral. Z upanjem, da bo komu zanimivo ali vsaj pomagalo preseči kategorije klipovskega razmišljanja, kjer je vse preprosto, dihotomno in razumljivo. Z istim L-amfom - ne morem z gotovostjo trditi, da je to zagotovo slabo psihoaktivno sredstvo. Pravzaprav naloge, ki jih lahko rešuje, zanj niso izbrane. In mislim, da lahko takšen pogled na kemijo, snovi, vsebino in komunikacijo na koncu pripomore k čim večjemu dobičku.
 

fibinachi

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2022
Messages
7
Reaction score
10
Points
3
Sam sem vse to prebral in menim, da je zelo pomembna lekcija, ki jo je treba pridobiti v zvezi z aktivnimi snovmi. Področje uporabe tega presega področje amfetaminov.
Tudi zato je današnji metamfetamin, vsaj v ZDA, ki je nastal s p2p, racemičen in zato le napol čist. Če dodamo še Cut, govorimo o približno 20-40-odstotni čistosti.
Čisti metamfetamin Dextro, pridobljen iz efedrina, je povsem drugačna zver. To je tisto, kar je prevladovalo v ZDA v poznih 90-ih in sredi 2000-ih let, preden je efedrin postal opazovan. Na njem sem odraščal in naj vam povem, da je lahko tudi povsem drugačna droga v primerjavi z racemično mešanico. Še vedno je na voljo v majhnih količinah za zahtevne kupce. Vendar poskusite današnjim otrokom povedati, da je bil metamfetamin nekoč veliko boljši, in bodo mislili, da ste nori.
Levo Metamfetamin je dejansko ključna sestavina nekaterih Vicksovih parnih mazil.
Anekdotično sem slišal, da je odgovoren za večino stiskanja čeljusti in zvišanja krvnega tlaka, o katerih pogosto poročajo uporabniki.

Hvala Paracelsusu, ker me je dodatno poučil o tej temi.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
To so odlične informacije, ki so mi marsikaj razjasnile. Razmišljal sem o tem, ali naj racemični amfetamin (po poti D-vinske kisline) vsaj do neke mere razrešim, da bi se približal razmerju D/L amfetamina v adderalu. Moj namen za sintezo je za lastno uporabo. Ive ima ogromno ADHD in theres malo pomanjkanje tega dandanes, kup drugih razlogov preveč, ampak na koncu moja točka tukaj je, da to resnično pomaga razjasniti, kako se razlikujejo, razumem vrednost noradrenergične dejavnosti kot način za pomoč pri ADHD, zato se zdi, da bi moral ohraniti nekaj leavo. Mogoče so ljudje iz adderala ugotovili čarobni recept, pri čemer so tam pustili malo leava. Različna razpolovna doba bi lahko bila težava, več stranskih učinkov, ki so nastali zaradi daljše razpolovne dobe leava, bi lahko postalo vprašanje, če se držim racemic... morda? Idk, v vsakem primeru je bilo to koristno za mene, da bi napolnil vrtiljak, ki je moj možgan, bolan hiperkontemplira to brez konca lol. Verjetno se bo do neke mere rešil, hvala za objavo
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ta tema je za temo tega odbora pomembnejša, kot se marsikdo zaveda. Mislim, da sem prebral, da je bil v ZDA sprejet zakon, po katerem morajo biti vsa nova zdravila enantomerno čista. Nič več +-, DL, nobenih novih raemskih zdravil. Sinteza zdravil mora preiti na kiralne reaktante, usmerjene in asimetrične reakcije ter druge metode za enantomerno obogatene proizvode ali naše proizvode. Opazil sem, da pri opisovanju stereoizomerov niste navedli dextro/levo. Zakaj je bil izključen? Zdaj bom poskušal razumeti, kako dodajanje rotacijsko aktivne vinske kisline spremeni absolutno konfiguracijo spojine ali kaj točno se tam dogaja. ko bom prebral del II. Z veseljem bi prebral tvoja spoznanja o farmakologiji, ki je po mojem mnenju naslednji logični korak po absolutnih konfiguracijah, optičnih izomerih in funkcionalnih izomerih. Mislim, da je veliko spoznanj, ki jih je treba pridobiti pri profiliranju molekule privilegiranih scaffoldov. Redko smo v preteklosti imeli tako temeljito raziskano spojino, kot je na primer feniletilamin (Shulgin), pri kateri lahko postuliramo, da se aktivnost cns poveča, dokler ne dosežemo 4 ogljikovodikov na ogljikovodikovi verigi, ali da lahko od substituentov na katerem koli posameznem ogljiku fenolnega obroča pričakujemo x farmakološko delovanje
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Zapletel sem se v razpravo/razpravo z dvema dobro obveščenima kemikoma. Eden je dejal, da so vsi racemično proizvedeni amfetamini, izdelani po običajnih poteh, dejansko 27 % D in 73 % L. Trdil je, da 50/50-ish dejansko ni rezultat. Vendar ne jaz ne drugi fant nista mogla najti nobene literature na to temo, razen enega članka, ki ga je našel drugi fant. V članku pa so uporabljali obskurno pot in regante, če se prav spomnim.
Zanima me samo učenje. Kot vsi veste, skoraj vsi članki navajajo, da je mešanica 50/50 pri uporabi običajnih poti. Ali ima kdo kakšno informacijo ali razlago o tem, ali se mešanica spreminja za določeno količino? Ali pa določene poti proizvajajo različne koncentracije obeh D-L/R-S?
 
Top