Strokovno mnenje je potrebno čim prej!

realh0bo

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 13, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Pozdravljeni prijatelji,

na tem forumu sem dokaj nov, vendar sem že nekaj časa pokukal sem in tja, ne vem, kakšen je pravilen bonton, zato se bom kar potopil v to, o čemer želim govoriti.

Vodil bom ted-talk z vprašanjem: Kaj marihuana naredi z umom in telesom? Očitno je to zelo obsežno in odprto vprašanje, ki ima verjetno veliko odgovorov s še več nadaljnjimi vprašanji, vendar je bil moj namen, da je vprašanje namenoma široko, saj so vladni regulatorji v zadnjem stoletju omejili raziskave o tej drogi. Preveč je odgovorov, vendar je še vedno mogoče najti natančne odgovore. Svoje široko vprašanje sem poskušal razdeliti na bolj natančno usmerjena vprašanja:

-------------------------------------------------------------------------
Kako marihuana vpliva na motorične funkcije? Natančneje med ukvarjanjem s športom ali celo vožnjo avtomobila (česar iz pravnih razlogov ne svetujem in ne podpiram)?

Kako vpliva na nosečnice in razvijajoči se plod?

Zakaj dobivam grižljaje?

Ali res obstaja binarna razlika med sativo in indico ali gre zgolj za placebo učinek?

V kolikšni meri je racionalni miselni proces oviran, če je sploh oviran?
-------------------------------------------------------------------------

Te stvari sem poskušal poiskati na tem forumu, v Svetem pismu uporabnikov drog in na Wikiju, vendar morda nisem iskal dovolj zavzeto (nisem iskal).

Če lahko kdo odgovori na ta vprašanja ali me napoti nekam, kjer lahko najdem te odgovore, bi bilo neverjetno.

In vsem, ki pravijo: "oh, no, te stvari lahko preprosto poiščeš na clearnetu in tam dobiš odgovore" - no, lahko bi, ampak zakaj bi to počel, ko pa imam ljudi, ki jih dejansko zanima nadaljnje raziskovanje marihuane kljub predpisom dobesedno kjerkoli.

TLDR: V polju imam vprašanja, na katera potrebujem odgovor. Odgovorite nanje (prosim), če lahko, ali me usmerite v pravo smer.
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Pozdravljeni,
Marihuana (THC) upočasni vaš reakcijski čas in vašo sposobnost usklajevanja gibov to je posledica interakcije THC s kanabinoidnimi receptorji v možganih in živčnem sistemu, kar ne omogoča nevrotransmiterskih signalnih poti, zaradi česar je motorična funkcija omejena, čeprav je to zelo odvisno od odmerka.
Glede vprašanja o nosečnosti nisem povsem prepričan, vendar sem na spletu prebral, da lahko THC preide placento, kar lahko povzroči težave, kot so nizka porodna teža in razvojne težave.
Hrana se pojavi, ker THC deluje na dele možganov, ki so odgovorni za lakoto, zato se počutite lačni in hrana je videti bolj okusna.
Glede sevov nimam pojma o različnih sevih, vendar bi bilo smiselno, da se med njima pojavijo razlike, čeprav ne vem, kakšne bi lahko bile.
Marihuana vsekakor zmanjšuje kognitivne sposobnosti in sposobnost odločanja, čeprav je to odvisno od odmerka in tolerance posameznika.
Upam, da sem pomagal, in veliko sreče pri vašem pogovoru!
 

realh0bo

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 13, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Okej, torej, ali v zvezi s poslabšanjem kognitivnih miselnih procesov, odločanja in podobnega obstaja kakšen razlog ali povezava, zakaj nekateri ljudje dejansko bolje vozijo (da, vozijo, kot v avtomobilih) ali bolje igrajo šport (igralci NBA ali atletike), ko so opiti s THC, ali je tudi to preprosto placebo?

Imam teorijo o tem, da določene vrste sevov olajšajo naloge, kot sta vožnja in šport, ker mišični spomin prevzame popoln nadzor nad vašim telesom, medtem ko vaš um nekako odide, saj vse delo opravi nezavedna stran.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Pozdravljeni @realh0bo
V zadnjih približno 20 letih sem kot veliko ljudi kadil marihuano, kolikor je bilo mogoče, vendar lahko morda tukaj ponudim kakšen vsebinski prispevek.
Človek bi si mislil, da bomo do zdaj že imeli več informacij o tej čudoviti rastlini. Kljub vsej sodobni znanosti se mi zdi, da je veliko informacij iz perspektive "new-age hipijev iz kavarne" tipa "dovolite, da vam povem o svojem LSD flashbacku". Špekulativne in subjektivne, preveč zapletene in, odkrito povedano, precej nevedne in nesmiselne. Ali pa miti, ki se ponavljajo že vse od časov, ko so bili naši pradedki in babice podvrženi norosti z reeferjem. Človek bi si mislil, da bomo imeli več analitičnih informacij o "olju Ricka Simpsona" in njegovih lastnostih v boju proti raku, vendar se zdi, da se te stvari pometajo pod preprogo, medtem pa nekateri ljudje mislijo, da rešujejo planet in se borijo proti človeku, medtem ko z uporabo šampona z vonjem po konoplji sprejemajo zdravo odločitev.

Kakor koli že, poskušal bom po svojih najboljših močeh odgovoriti na vaša vprašanja in dodati tisto, kar se mi zdi pomembno. Dvomim, da boste kje našli dobre "prizemljene" odgovore, toda pogovori s pravimi gojenci in razvrščanje gojencev vam bodo verjetno prinesli nekaj deset zgodb o "čokoladni sladoledni pici, povezani z LSD-jem", in ne kaj dosti drugega.

Pri marihuani je tako, da gre seveda za subjektivno izkušnjo, vendar je veliko spremenljivk, ki vplivajo na to. Potenca in raznolikost trave. Individualna toleranca. Način uživanja. Okolje in še več... Vse to seveda vpliva na uporabnikovo izkušnjo.

Od takrat, ko sem začel kaditi, do zdaj se je moja izkušnja pri kajenju marihuane drastično spremenila. Včasih sem postal zelo introvertiran do te mere, da sem dobil izjemno socialno anksioznost in nisem mogel sodelovati pri funkcijah ali obveznostih kot običajno. Najpogosteje sem bil v javnosti nervozen in nekoliko paranoičen. Običajno sem si želel samo, da bi se opil in ostal sam ter poslušal glasbo ali igral videoigre. Pojedel sem ogromno nezdrave hrane in zaspal globok, dolg in osvežujoč spanec. Takšne izkušnje ne morem več doživeti, ne glede na to, koliko zaužijem, verjamem, da je to posledica dolgoletne izpostavljenosti in tolerance. Pojav, za katerega sem slišal, da ga opisujejo kot "high school high." Izkušeni uporabniki preprosto ne morejo več priti do tega. Nekateri sintetični kanabinoidi imajo nekaj potenciala, vendar bi bilo to, kar se meni zdi prijetno, za manj izkušene veliko premočno.

Ugotavljam, da so v zgodnjih fazah uporabe marihuane močno prizadete motorične sposobnosti. Večopravilnost je skoraj nemogoča. Težko se je osredotočiti na dokončanje posamezne naloge - kaj takega, kot je reklama, lahko zlahka odvrne stran in popolnoma izniči vsak napredek, kot da bi pogledali stran in bi vam to popolnoma ušlo iz glave. V nasprotju s tem pa se mi zdi, da s toleranco in izpostavljenostjo le še izboljša kognicijo in motorične sposobnosti. Pri tem ima pomembno vlogo način zaužitja. Ugotavljam, da je ne glede na vrsto droge vdihavanje bolj "za glavo", medtem ko ima uživanje snovi bolj izrazit učinek na celotno telo. Uživanje marihuane in telesna dejavnost sta čudovita kombinacija. Introvertiranost, zmanjšana bolečina/vnetje, koncentracija in energija. Odlično za rehabilitacijo poškodb. Zlasti duhovne vaje, na primer joga ali taiči, in z njimi povezane abstraktne teorije. Po vadbi si seveda tako ali tako želite jesti in počivati. Pri manj izkušenih uporabnikih se je verjetno bolje izogniti ekipnim športom in vožnji z avtomobilom. Menim, da pri bolj izkušenih in strpnih to nima večjega vpliva. Argument, ki se pojavlja, je OUI in zastrupitev z marihuano. To ni tako preprosto kot analizator dihanja in krvni test ne pove veliko o tem, kako oslabljen je nekdo. V krvi imam lahko 100-krat več THC, pa nisem kadil že teden dni, v primerjavi s fantom, ki ne kadi in je pravkar vzel dva požirka iz bong in se z avtom zaletel v drevo. Kljub vsebnosti v krvi je on nabildan do onemoglosti, jaz pa sem popolnoma trezen.

Mislim, da je članek o nosečnosti, ki ga je ponudil Frit, precej dober. V tej razpravi ne morem ponuditi veliko. Razen ponavljanja arhaičnih mitov res ni veliko dokazov proti uporabi marihuane v nosečnosti. Še posebej v primerjavi s stranskimi učinki farmacevtskih izdelkov - ne razumem, kako lahko še vedno obsojajo marihuano. Ta rastlina vas v resnici ne kaznuje za zlorabo, kot to počnejo "trde droge".

Kar se tiče munchija. Menim, da na to vpliva predvsem vsebnost CBD in CBN, pri čemer pridejo prav sorte. V enem sevu je teh kanabinoidov več kot v drugem ali obratno. Sativa je višja, bolj kožna rastlina, ki zagotavlja bolj energičen stimulativni high - bolj nagnjena k živčnosti, tesnobi in paranoji, o katerih sem govoril. Indica je nižja, bolj košata rastlina, ki daje bolj "omamno" opojnost. Indica ali "In-da-couch" je znana po bolj stereotipnem omamljanju z mirnostjo, lenobo, hrano in spanjem. Osebno ne vidim velike razlike med obema vrstama. Mislim, da je veliko "znanosti", ki obkroža to temo, zapletene in odvečne ter se večinoma uporablja za trženje. Nikakor ne bi rekel, da gre za binarno razliko. Vse je trava, vse počne iste stvari, le da so te lastnosti bolj ali manj izražene. Moti me, ko ljudje v nedogled govorijo o tem, da obstaja popoln sev trave za vsako dejavnost ali razlog, ki si ga lahko zamislite.

Zaviranje racionalnega mišljenja? Nikoli nisem mislil tako. Kot sem rekel, so novejši uporabniki bolj opazno "otopeli" ali počasni. "Stoned". Mislim, da imate prav, ko gre za mišični spomin in opravljanje stvari podzavestno, čeprav mislim, da to ni posledica seva, ampak je krivec toleranca/izpostavljenost. Novejši uporabnik je bolj opazno otopel ali zadržan, zlasti kadar se mora uporabiti v neznanem ali neprijetnem položaju. Bolj toleranten uporabnik bo nekoliko okrepljen zaradi opitosti, medtem ko se bo ukvarjal z manj zahtevnimi dejavnostmi. Mišljenje je lahko počasnejše, vendar morda zato, ker uporabnik razmišlja o številnih abstraktnih pogledih, morda neumnih, vendar ne nujno iracionalnih. Zagotovo ne v smislu nevarnega. Menim, da je marihuana ena najbolj blagodejnih, pomembnih in človeštvu koristnih snovi. Veliko teh odgovorov se bo razlikovalo od osebe do osebe in, kot sem rekel, vse je predvsem subjektivno, glavni dejavnik pa sta po mojem mnenju izpostavljenost toleranci in moč snovi. Veliko škode je posledica neznanja in stigmatizacije, ki spremljata to temo. Sedanja kultura in družba preprečujeta, da bi dosegla svoj največji potencial. Lahko berete med vrsticami in poveste, kaj si mislim o povprečnem kadilcu/ljubitelju marihuane.

To je miselnost, s katero se moramo spopadati. Leta nesmislov, ki se jih je treba odvaditi. Po drugi strani pa sem bil nekoč na odmoru za kosilo s svojim šefom. Na mizo je dal tri kapitane morgane in kokakolo. Tudi on kadi veliko trave. Pokadil sem pol džojnta in vprašal me je, ali se bom lahko vrnil v službo." Pogledal sem ga na stran, kot da sem bil vrtnar, in sicer jesensko čiščenje listja. Lahko bi napisal manifest o plevelu ali kaj podobnega, ampak se oddaljujem. Mislim, da sem vam za zdaj dal dovolj, verjetno več, kot potrebujete. Upam, da bo pomagalo.

Včasih rad ujamem ted-talke, kadar je zanimivo, upam, da bom kdaj ujel tvoje in spoznal, da si to ti. Veliko sreče! :)
 
Top