Sinteza fenetilina (kaptagona)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1

Uvod
Vt5cdTuK2V

Fenetillin (BAN, USAN) je sorodno zdravilo amfetamina in teofilina ter prozdravilo obeh. Piše se tudi fenetillin in fenitelilin (INN); druga imena zanj so amfetaminoetilteofilin in amfetalin. Zdravilo se je tržilo za uporabo kot psihostimulant pod blagovnimi znamkami Captagon, Biocapton in Fitton.

Sinteza fenetilina je precej preprosta in zanjo ni potrebna zapletena draga steklovina. V tej temi najdete dvostopenjsko sintezo te snovi, pri čemer je vsak korak predstavljen z dvema različnima metodama, ki imata nekatere značilnosti.

Ena od glavnih prednosti fenetilina je bila, da ne povečuje krvnega tlaka v enaki meri kot amfetamini, zato se je lahko uporabljal pri bolnikih s srčno-žilnimi obolenji. Fenetilin se v telesu presnavlja v dve zdravili amfetamin (24,5 % peroralnega odmerka) in teofilin (13,7 % peroralnega odmerka), ki sta sami aktivni stimulansi. Fiziološki učinki fenetilina so torej posledica kombinacije vseh treh zdravil.

Ocena težavnosti: 4/10

Oprema in steklovina:
  • Magnetno mešalo z grelnikom;
  • Filtrirni papir;
  • pH indikatorski papir;
  • Vakuumski vir;
  • Buchnerjeva bučka in lijak [za majhne količine se lahko uporabi Schottov filter];
  • povratni hladilnik;
  • oljna kopel;
  • lijak;
  • 250 ali 500 ml ločilni lij;
  • Laboratorijska tehtnica (primerna je od 0,01 do 100 g) [odvisno od količine sinteze];
  • Stojalo za retorto in objemka za pritrditev aparature;
  • [Metoda 1_1]
    • 50 mL bučka z okroglim dnom (RBF);
  • [Metoda 2_1]
    • 1 L bučka z okroglim dnom (RBF);
  • [Metoda 1_2]
    • 1 L bučka z okroglim dnom (RBF);
  • [Metoda 2_2]
    • 5 mL erlenmajerica v obliki hruške;
  • Komplet zabliskovno kromatografijo

Reagenti:
  • Teofilin (1);
  • 1,2-dikloroetan (2);
  • Destilirana voda;
  • 1-fenil-2-aminopropan (4);
  • brezvodni natrijev sulfat (Na2SO4);
  • [Metoda 1_1]
    • Aliquat-336 ali TEBA (BTEAC) ali TBAB (katalizator);
    • Petroleter;
  • [Metoda 2_1]
    • Natrijev hidroksid;
    • i-propanol (IPA);
    • kloroform;
    • etanol (EtOH);
  • [Metoda 1_2]
    • Alkohol (EtOH) ali toluen;
    • alkoholna raztopina klorovodikove kisline (HCl);
  • [Metoda 2_2]
    • Natrijev bikarbonat (vodna raztopina);
    • Diklorometan;
    • Etil acetat;
FxPlLdXBbK
Fenetillin [3,7-dihidro-1,3-dimetil-7-[2-[(1-metil-2-fenil)amino]etil]-1H-purin-2,6-dion]
Temperatura vrelišča: 563,8 °C pri 760 mm Hg;
Tališče: 227-229 °C;
Molekulska masa: 341,41 g/mol;
Gostota: 1,26±0,1 g/cm3;
CAS številka: 3736-08-1.



7-(2-kloroetil)teofilin iz teofilina

O2W5vxYl0w
Metoda 1_1
Teofilin (1) (10 mmol), fino zmleti natrijev (kalijev) hidroksid (10-20 mmol) in alikvat-336 (0,6 mmol) suspendiramo v 1,2-dikloroetanu (2) (10-20 ml) v 50 ml bučki z okroglim dnom (RBF) s povratnim hladilnikom. Reakcijsko zmes mešamo pod povratnim tokom 4 ure, vročo filtriramo, oborino raztopimo v destilirani vodi in raztopino nevtraliziramo do pH 7, da dobimo nereagirani teofilin in sintetizirani simetrični 1,2-bis(7-teofilinil)etan. Trituriranje do suhega filtrata pod zmanjšanim tlakom s petroletrom ali vodo daje želeni kloroalkil derivat (3 ) v kristalinični obliki v 99 % teoretičnem izkoristku. Dobljeno spojino (3) nato rekristaliziramo iz etanola.

Aliquat-336, TEBA (BTEAC) in TBAB kažejo podobne katalitične aktivnosti.

Metoda 2_1
Teofilin (1) (150,0 mmol, 29,70 g) smo dodali raztopini natrijevega hidroksida (150,0 mmol, 6,0 g) v 200 ml vode v 1 L bučki z okroglim dnom (RBF). Nato je bil med mešanjem dodan 1,2-dikloroetan (1,20 mol, 118,66 g) v 300 ml i-propanola. Mešanico smo 76,5 h segrevali pod povratnim tokom pri 78-80 °C. Po filtraciji in odstranitvi topila smo preostalo trdno snov ekstrahirali s kloroformom (3 x 200 ml). Kombinirane kloroformske ekstrakte smo posušili nad brezvodnim natrijevim sulfatom in po filtraciji odstranili topilo. Produkt (3
) jekristaliziral iz etanola v 90 % izkoristku, m.p.: 120-122 °C.

1,3-dimetil-7-[2-(1-fenilpropan-2-ilamino)etil]purin-2,6-dion (fenetillin) iz 7-(2-kloroetil)teofilina in 1-fenil-2-aminopropana (amfetamin)

R9LsQxilbj
Metoda 1_2
1 mol 7-(2-kloroetil)teofilina (3 ) in 2,5 mola 1-fenil-2-aminopropana (4 ) se 6 ur segrevata na oljni kopeli v 1 L bučki z okroglim dnom (RBF), po potrebi z dodatkom alkohola ali toluena. Reakcijsko zmes razredčimo z alkoholom in nakisamo z alkoholno klorovodikovo kislino. Nastalo kristalinično maso filtriramo z odsesavanjem in ekstrahiramo z vrenjem z alkoholom. Nastane izdelek s tališčem od 237 do 239 °C. Pri daljši ekstrakciji z vrenjem z alkoholom se tališče mase zniža, prednostno zaradi spremembe modifikacije, na 227 do 229 °C. Vendar analiza pokaže, da sta oba produkta čisti kondenzacijski produkt. Namesto kloroetil teofilina je mogoče uporabiti tudi ustrezen bromov derivat. Ugotovljeno je bilo, da je na ta način postopek lažji, izkoristek pa boljši.

Metoda 2_2
Zmes 7-(2-kloroetil)teofilina (3) (0,22 g, 0,9 mmol) in 1-fenil-2-aminopropana (4) (0,49 g, 3,6 mmol) smo 17 ur segrevali pri 100 °C v 5 mL bučki hruškaste oblike. Po ohladitvi na sobno temperaturo smo dodali nasičeno vodno raztopino natrijevega bikarbonata, da smo reakcijsko zmes bazificirali do pH 8. Vodno fazo smo ekstrahirali z diklorometanom, organsko fazo pa posušili nad brezvodnim natrijevim sulfatom. S filtriranjem in koncentriranjem smo dobili ostanek, ki smo ga očistili z bliskovno kolonsko kromatografijo z uporabo silikagela kot stacionarne faze in etil acetata kot mobilne faze, da smo dobili spojino (5) (0,15 g, 0,4 mmol). Izplen: 48 %
.
 
Last edited:

thedrugdesigner

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 5, 2022
Messages
1
Reaction score
1
Points
3
še bolje, če se namesto racemičnega dlAMP uporablja enantiočisti dAMP :)
super post man.
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Hvala za razlago, toda ali obstaja kakšen videoposnetek postopka v korist vseh in začetnikov, kot sem jaz? Hvala.
 

quite

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 4, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Hvala, gospod, ste VELIKI!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Trenutno nimamo video vadnice, saj ne gre za priljubljeno sintezo.
 
Last edited by a moderator:

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
TEOFILIN (BREZVODNI) 99 % 100 G/M/BITL. (C7H8N4O2, 1,3-DIMETILKSANTIN)


Ali je to potrebno?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
CAS 58-55-9
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Moj prijatelj, iskreno povedano, še nismo razumeli. Omenili ste, da obstajata dva načina in da ima vsak način posebne reagente.

Ali sta ta dva načina obvezna za prehod s prvega na drugega ali sta neobvezna?

In prosim, napišite korake na urejen način.

In vas sovraži
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Opomnik
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Raje komentirajte neposredno avtorju, da bo dobil sporočilo 😉
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Zahvaljujemo se vam. Ta metoda jasno pojasnjuje, da lahko v vsakem koraku izberete ustrezno metodo za vas. Ne morem razložiti bolj jasno, morda imate težave ne z mojim člankom...
Metoda 1_1 in metoda 1_2
ali
metoda 2_1 in metoda 2_2
ali
metoda 1_1 in metoda 2_2
ali
metoda 2_1 in metoda 1_2
Ali zdaj razumete?
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Kakšni so odstotki reagentov v gramih?
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Ali lahko za ta korak uporabim katero koli drugo topilo?
Ker eter ni na voljo, nimam primerne alternative, ki bi opravljala enako nalogo. Hvala.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
To lahko preštejete sami

To ni dietil eter, človek. Naftni eter. Dostopen je povsod.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Kot vedno se vam zahvaljujem za odlično pisanje!
Vendar ne morem zares razumeti smisla samega zdravila? Zakaj bi zaužili prozdravilo, ki vam daje manjšo količino hitrosti in precej neuporabno zdravilo za astmo? Teofilin nima nobenih psihostimulativnih učinkov, ki so mi znani, in zdravilo kar dobro poznam.
 
View previous replies…

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Kaptagon ima zelo velik učinek in moč, podobno kot metamfetamin. Povečuje moč, budnost in evforijo. Je idealna snov za bojevnike na Bližnjem vzhodu.
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Ne povzroča škodljivih učinkov na telo kot metamfetamin

Žal ni veliko informacij o njegovi sintezi
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Teofilin ali fenetilin? :unsure: Fenetillin deluje kot spodbujevalec, vendar ni tako močan kot amf. Nekateri ljudje se sprašujejo o tej sintezi.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Oprostite, iz vašega besedila sem razbral, da gre za prodrog, ki se presnavlja v amfetamin in teofilin?

Teofilin pa ni znan po nobenem pomembnem psihoaktivnem učinku. V nekaterih primerih je odličen bronhodilatator, vendar ne veliko več. Tako bi bil končni rezultat šibek odmerek amfetamina in nekoliko lažje dihanje, čeprav ima oralni teofilin le manjše kratkoročne učinke.
 
Last edited:

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Nisem strokovnjak na področju kemije, le ljubitelj, in želim vedeti naslednja razmerja, koliko so enakovredna v gramih

Teofilin 10 mmol
Natrijev hidroksid 10-20 mmol
alikvat-336 0,6 mmol
1,2-dikloroetan 10-20 ml
In še ena točka: ali jo pustite pri določeni temperaturi?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ljubiteljski strokovnjak bi moral znati stvari poiskati v Googlu. V nasprotnem primeru je nemogoče biti ljubitelj. Naučite se uporabljati Google.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ali so tudi baterije vašega kalkulatorja prazne? Ali pa ne veste, kako pretvoriti mole v g?
To je pravzaprav zelo preprosto, vsaka snov ima molsko maso, poiskati jo morate, enota je podana v g/mol. Ker je tu naveden mmol, ga morate deliti le s 1000, vse ostalo je sprehod po parku.
 
Top