Sinteza morfina iz kodeina

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
InBQ9r1jfa

Uvod

Poročali so o O-demetilaciji kodeina za pridobivanje morfina z uporabo različnih reagentov, vključno z natrijevim propilmerkaptidom v dimetilformamidu in borovim tribromidom v kloroformu. Te metode zahtevajo precejšnje kemijsko znanje in ustrezno laboratorijsko opremo. Laboratoriji za domače pecivo so uporabili osnovno metodo, ki temelji na uporabi piridin hidroklorida. Ta reagent sta v kemijo opiatov uvedla Rapoport in Bonner, za pretvorbo kodeina v morfin pa ga je uporabil Rapoport in drugi. Rapoport in Bonner sta reakcijo izvedla pod dušikom pri temperaturi 220 °C. Morfin je pri povišanih temperaturah nagnjen k razgradnji ali oksidacijskim reakcijam, dušikova atmosfera pa jih preprečuje ali zmanjšuje. Omejuje tudi dostop vlage, kar zmanjšuje izkoristek. V tej temi je v celoti opisan postopek, ki se uporablja v domačih podzemnih laboratorijih. Dodatne pripombe o metodi, ki temeljijo na študijah, opravljenih v tem laboratoriju, o vključenih reakcijah, so vključene v razdelek za razpravo.

Oprema in steklovina.

  • Buchnerjev lij in erlenmajerica, 500 ml;
  • ločilni lij 500 mL in 1 L;
  • čaše 1000 ml x2; 500 ml x2; 100 ml x2;
  • steklena palica;
  • Pirexova posoda 1 L;
  • grelna plošča;
  • gorilnik za žgane pijače;
  • epruveta za kuhanje 10-20 ml x2;
  • objemka za epruveto za kuhanje;
  • gumijast nastavek;
  • Filtrirni papir;
  • pH indikatorski papir;
  • Aspirator z vodnim curkom.

Reagenti.

  • 2 g kodeina;
  • ~2 L destilirane vode;
  • ~100 g natrijevega hidroksida (NaOH);
  • ~70 ml kloroforma (CHCl3);
  • 20 mL piridina;
  • ~100 ml koncentrirane klorovodikove kisline (HClaq);
7vFW1eiMkh

vrelišče: 462 °C pri 760 mm Hg;
tališče: 280,0 °C;
molekulska masa: 335,83 g/mol;
številka CAS: 1422-07-7.

Postopki

Korak 1. Ekstrakcija kodeina
Sky9iNFP0M

Več zavojčkov tablet, ki zadoščajo za približno 2 g kodeina, se zdrobi in zmeša z vodo. Mešanico filtriramo s filtrirno črpalko, Buchnerjevim lijakom in bučko, da odstranimo veziva za tablete, razredčila in druge pomožne snovi. Vodni filtrat prelijemo v ločilni lijak in dodamo raztopino natrijevega hidroksida, da postane raztopina močno alkalna. Nato se ekstrahira s kloroformom (približno 50 ml). Plast kloroforma odcedimo in izparimo do suhega z blagim segrevanjem (pogosto na domačem štedilniku) !brez plamena! Vodno plast, ki vsebuje aspirin in paracetamol, zavržemo. Kodeinska baza se pridobi kot bela kristalinična trdna snov za uporabo v koraku 3.
Alternativna metoda ekstrakcije je opisana v temi "Ekstrakcija kodeina iz analgetikov brez recepta s hladno vodo".


Korak 2. Priprava piridin hidroklorida
V čaši s prostornino 100 ml močno segrejemo piridin (20 ml) in koncentrirano klorovodikovo kislino (25 ml) (na približno 190 °C), da izločimo vodo. Produkt se hitro ohladi, da nastane voskasto bela trdna snov, ki se hrani v zaprti posodi v zamrzovalniku, da se čim bolj zmanjša izpostavljenost vlagi in prepreči razgradnja.

DfRt4SKxri

Pretvorba kodeina v morfin
Korak 3. Reakcija kodeina in piridin hidroklorida
Reakcijo izvedemo z uporabo vrele epruvete, ki jo pred uporabo posušimo v plamenu. Piridin hidroklorid (3,5 g), pripravljen v koraku 2, se nato segreva v epruveti, dokler se ne stopi in se ne izloči vsa preostala vlaga. Nastalo kondenzacijo na notranjih stenah epruvete obrišemo. Kodeinska baza (1,5 g) se doda v epruveto, ki se nato zamaši z gumijastim nastavkom, prekritim s filtrirnim papirjem, in segreva, dokler se iz zmesi ne začne kaditi. Segrevanje se nadaljuje, dokler se reakcijska talina ne obarva rdeče-oranžno in postane opazno bolj viskozna (6-12 min). Vsebino vrele epruvete nato prelijemo v 500 mL ločilni lij, prostornino pa dopolnimo z vodo do 100 mL. Dodamo raztopino natrijevega hidroksida (10 %), dokler vsebina lijaka ni močno bazična (pH 12). Z dodajanjem natrijevega hidroksida se vsebina obarva mlečno rjavo, nato pa spet postane bistro rjava. Dodamo kloroform (20 ml). Po ekstrakciji sivorjavo plast kloroforma zavržemo ali pa jo damo na stran za kasnejše pridobivanje kodeina, ki ga vsebuje. Vodno plast prelijemo v 500 mL čašo in pH previdno uravnamo na pH 9 z uporabo klorovodikove kisline in indikatorskega papirja z ozkim razponom. Raztopino hitro filtriramo pod odsesavanjem z uporabo Buchnerjevega lijaka in dveh filtrirnih papirjev, da odstranimo droben, temno rjav ostanek, ki vsebuje neželene stranske proizvode. Prefiltrirano raztopino nato prelijemo v čisto čašo in z močnim drgnjenjem stene čaše s "setveno palico" (stekleno palčko) povzročimo obarjanje, medtem ko pH z dodatno klorovodikovo kislino previdno znižamo na 8,5. V domačih pekarskih laboratorijih se kot "sejalna paličica" pogosto uporablja razcepljen lesen žebljiček za oblačila. Izdelek se usede za najmanj 5 minut, nato pa se filtrira v vakuumu. Morfinski proizvod se pridobi kot prah, barve od bež do temno rjave.

Rezultati in razprava

Podrobnosti postopka
Postopek, opisan v eksperimentalnem delu, je bil v laboratorijih že večkrat uporabljen. Steklena posoda in druga oprema, potrebna za reakcijo, je izredno preprosta in je zlahka na voljo pri podjetjih za znanstveno oskrbo. Kloroform in piridin sta na voljo v kemičnih podjetjih. Podjetja za dobavo kemikalij so se v zadnjem času začela bolj zavedati pomembnosti zahteve po majhnih količinah teh kemikalij, zaradi česar so naročila strožje nadzorovala. V številnih laboratorijih so piridin nadomestili s surovo mešanico pikolinov (izomerov metilpiridina) in drugih substituiranih piridinov.

Najpogostejši vir toplote v laboratorijih so bili majhni gorilniki za metilirano žganje. Ti dajejo hladnejši plamen kot laboratorijski Bunsenovi gorilniki in omogočajo boljši nadzor reakcije med kodeinom in piridinijevim hidrokloridom. V nekaj laboratorijih je bilo ogrevanje izvedeno s kuhinjskim oljem na elementu domačega štedilnika. V laboratorijskih pogojih je bila reakcija izvedena z ogrevano peščeno kopeljo. Uporaba gumijaste obešanke v vrelišču za izdelavo zaprte reakcijske posode je preprosta rešitev težav z oksidacijo in razgradnjo morfina pri segrevanju ter potrebe po čim manjšem dostopu vlage do reakcijske zmesi.

Donos proizvoda
Domači laboratorijski izvajalci so navedli donose morfina, enakovredne <50-odstotni pretvorbi iz kodeina, vendar pri reakciji nastane tudi kompleksna mešanica stranskih proizvodov. Pripravljen je bil morfin s čistostjo 92 %, izračunano kot brezvodna prosta baza in določeno s HPLC, čeprav so bolj značilne čistosti v območju 80 %. Kodein je z morfinom prisoten v zanemarljivem obsegu, kar kaže na to, da ga kloroformska ekstrakcija učinkovito odstrani. Ta visoka čistost z malo ali nič onesnaženja s kodeinom je značilna za "domači" morfin.

Sklepi

Preprečevanje teh laboratorijev za domačo izdelavo se je izkazalo za frustrirajočo nalogo za policijo in forenzike, ki so bili pozvani, da zagotovijo znanstveno podporo. Celoten postopek od ekstrakcije tablet kodeina do priprave uporabne raztopine morfija lahko izkušen izvajalec opravi v nekaj urah. Enostavnost laboratorijske opreme omogoča enostavno prenašanje. Znano je, da so izvajalci prišli na naslov eno popoldne in odšli naslednje jutro, potem ko so opravili eno ali več sintez. Da bi na sodišču podprli obtožbo o proizvodnji morfija in/ali heroina, tožilstvo od forenzičnega znanstvenika zahteva, da dokaže, da so zahtevana oprema in kemikalije prisotni in da so bili vsaj za ključne korake v postopku uporabljeni. Pri tem je pogosto treba na zaseženi opremi določiti le sledove izdelkov in stranskih proizvodov. Laboratorijski izvajalci se tega zavedajo in med postopkom skrbno čistijo in uničujejo pomembne dokaze. V nekaterih primerih je bila oprema za laboratorij razdeljena in shranjena na dveh mestih, da se prepreči, da bi operaterja ujeli pri posedovanju celovitega kompleta.

Po drugi strani pa je problem do neke mere samoumeven. Laboratoriji so majhnega obsega in proizvedejo le toliko izdelka, da zadovolji "navado" posameznega odvisnika in morda nekaj prijateljev ali strank. Obstajajo znaki, da metoda ni primerna za obsežno delovanje, odstotek donosa pa se znatno zmanjša, če se poskušajo povečati količine. Čeprav so prvotni upravljavci laboratorijev imeli kemijsko znanje. Naslednje izvajalce je bilo treba metode naučiti. Odstotni izkoristek v fazi pretvorbe kodeina v morfin je nepredvidljiv, majhne spremembe v eksperimentalnih pogojih na več ključnih stopnjah pa lahko pomenijo razliko med delnim uspehom in popolnim neuspehom. Izkušnje so pomemben dejavnik pri ocenjevanju točke največjega izkoristka pri reakciji kodeina in piridinijevega hidroklorida, pa tudi pri uravnavanju pH, da se doseže največji izkoristek produkta morfija.
 
Last edited by a moderator:

WannaLearnChem

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 22, 2022
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
ali je mogoče namesto kloroforma (aceton + klor) uporabiti dietileter?
in ali se kodeinske tablete mešajo s hladno ali toplo vodo?

ali je pri dodajanju raztopine natrijevega hidroksida (luga) kakšna indikacija, kdaj smo dodali dovolj?
na primer obarjanje trdnih delcev ali sprememba barve itd. kakšna mora biti raven ph?

Opravičujem se za vsa vprašanja, vendar upam, da mi boste odgovorili, saj sem šele na začetku.
učiti kemije in zato delam samo "lažjo" kemijo, da si zmočim noge. :)
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
da, mislim, da lahko uporabite dietilet, glede na moje izkušnje z alkaloidi
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
You.com mi je povedal :

Zdi se, da je "nekaj ur" v vročih pogojih v vodnem okolju res slabo za razgradnjo molekule morfina.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
@G.Patton: hvala za protokol Doslej mi je uspelo 2-krat:
- 561 mg proste baze morfina demetilirano iz 746 mg proste baze kodeina (iz 990 mg kodein fosfata)
- 595mg drugič iz enake količine tablet kodeina.
Tukaj je moj postopek:
1) 33 tablet po 30 mg kodein fosfata se raztopi v 10 ml destilirane vode in doda 2 do 3 kapljice raztopine HCl.
2) Po 2 urah se mešanica meša z veliko hitrostjo, nato pa se 60 sekund centrifugira pri 1000 g.
3) Bistra raztopina vode se s pipeto odvzame iz trdne preteklosti na dnu viale in se prelije v 25-mL čašo.
4) Trdno pasto speremo s svežo vodo in centrifugiramo še 2-krat, da zberemo največjo količino raztopine kodein fosfata.
5) Na 1 ml vodne raztopine dodamo 0,30 g NaCl (kuhinjske soli), da kristali postanejo netopni.
5.5) Moj najboljši nasvet je, da dodate blizu 1 do 3 ml etra, kot je MTBE, da pomagate bodočemu proizvodu, da se dvigne na površino.
6) Vso vodno raztopino kodein fosfata (+ eter in NaCl) magnetno mešamo z veliko hitrostjo, dokler se vsa sol ne raztopi, in po kapljicah dodajamo 10 % raztopino NaOH, dokler raztopina ne postane homogeno druge barve, bolj ali manj bolj bela in pH postane nad 9,5 (običajno dosežem 10 do 11), vendar ne pod 9,5, kar po mojih opažanjih ni dovolj.
7) Beli prah kodein fosfata se dvigne na površini, na dnu ločitve etra s slanico.
8) Slanico speljemo na dno in preostalo mešanico suhe preteklosti v etru postavimo na vročo površino, blizu 45 °C je zelo dobro, nato pa posušimo pod vakuumom.
9) Končna suha masa je po mojem mnenju blizu 1200 mg, kar je veliko več od največ 746 mg teoretičnega donosa: onesnaženje je verjetno prišlo iz koruznega škroba ali laktoze, vendar se zdi, da to na tej stopnji ni pomembno za proizvodnjo morfina. Če želite, lahko s kloroformom, dietiletrom ali MTBE (ali drugim nepolarnim topilom) ekstrahirate samo alkaloid.

---------------- Od kodeina do morfina z demetilacijo s piridin hidrokloridom ------------------------------

10) Brezkodeinska baza (predvidoma blizu 746 mg ali malo manj) se zmeša s suhima 2 gramoma piridinijevega hidroklorida. Če je vaša mešanica brezvodna, je paradoksalno popolna za izkoristek, vendar je nemogoče topiti in mešati, zato morate dodati majhno količino vode. Že po nekaj minutah pri sobni atmosferi bo vaša mešanica postala mokra in je v redu, lahko jo dodate v stekleno vialo, borosilikatna je bolj varna, s hermetičnim pokrovčkom. Pri tem je 10 ml idealno (kisik ni dober za morfij in številne alkaloide).
11) Mešanico postavimo v vodno kopel z regulirano temperaturo 85 °C ob stalnem mešanju v 90 minutah. Preverite, ali je v mešanici dovolj tekočine, da se magnet lahko vrti, če ni, dodajte kapljico vode (ali morda etra ????, ki je bil v nekaterih protokolih ustanovljen).
12) Barva je postala bolj rjava/oranžna. Na tej stopnji dodam 10 kapljic vode, da zmes postane bolj tekoča in omogoči raztapljanje vseh delcev piridina in kodeina, ter nadaljujem z mešanjem še 30 minut.
13) Po 120 minutah celotnega postopka odstranim vialo in dodam 6 ml vode, premešam in prelijem v 10 ml vode.
14) Bežnorjavi delci morfija počasi padajo na dno.
15) Med hitrim mešanjem dodamo 10 do 20 % raztopine NaOH in delci nenadoma izginejo v raztopini, da dobimo rjavo in prozorno raztopino, pH mora biti blizu 9,5 do 10. Vidna je nekakšna "želatina", ne vem, ali je to mešanica morfina ali piridina.
16) Raztopino petkrat ekstrahiramo s 5 ml etra MTBE (ki ni najboljše topilo za ta alkaloid) pod močnim magnetnim mešanjem (eter se mora popolnoma pomešati z raztopino) in jo damo v stekleno petrijevko.
17) Eter izpareva na regulirani plošči pri 45 °C. Nato se 12 ur pod vakuumom s silikagelom in stehta.
18) Končna masa baze brez morfina je pri meni blizu 560 do 590 mg.
 

Attachments

  • dAloZitfNS.jpg
    dAloZitfNS.jpg
    1.2 MB · Views: 259

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
In če lahko kdo pomaga : Iščem metodo ali test za oceno deleža preostalega kodeina v končnem izdelku...
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ali TLC ni primeren za takšen preskus?

P.S. Zahvaljujem se vam za podrobno poročilo. Za forum BB je zelo dragoceno!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Hvala :)
Imate prav, najprej bom poskusil najti rešitev s TLC
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Opozorilo: izkoristek (moj protokol) je zelo majhen !
Ne morem urediti svoje prejšnje objave, žal mi je.
Proizvod na koncu vsebuje manj kot 5 do 10 % končnega morfina verjetno zaradi temperature pretvorbe piridina. Preizkusil bom z višjo.
 

Kai

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 7, 2021
Messages
25
Reaction score
22
Points
3
dovolj enostavno, kakršen koli nasvet o drugačnem topilu za rekristalizacijo
 

B.d.p.n.e

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2023
Messages
36
Reaction score
35
Points
18
Deals
2
Ali lahko pri ekstrakciji kodeina namesto kloroforma uporabim toluen?
 
Top