Gobe, LSD in druge sladkarije - govorimo o dobrih stvareh?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
F0as9vgcRK

27-letna prebivalka mesta Albany v zvezni državi New York Jessica je iskala načine za izboljšanje svojega razpoloženja. Dve leti in pol je preživela na terapijah, preučila številne knjige za samopomoč in jemala antidepresive. V svoje življenje je vnesla pomembne spremembe: začela je redno telovaditi in zapustila svoje rojstno mesto, ki jo je dušilo. Čeprav se je lažje spopadala s tesnobo, je še vedno čutila, da v njenem življenju nekaj manjka.

"Čutila sem razkorak med svojim logičnim, vedno kritičnim umom in svojo dušo.Majhni odmerki čarobnih gob, LSD-ja in konoplje so zadeli zdravstveno kulturo in stigma okrog drog se umika. " Jessica je svoje misli delila na forumu BB.

V svojem družabnem življenju je Jesica pogosto eksperimentirala s psilocibinom, bolj znanim kot čarobne gobe, in všeč ji je bilo, kako ji je droga omogočila tesnejši stik z notranjim jazom. Seveda se je Jesica začela zanimati za možnosti "mikrodoziranja", modne prakse samozdravljenja, pri kateri ljudje vsak dan vzamejo majhen odmerek halucinogena v upanju, da jim bo ta polepšal življenje v zunanjem svetu. Jessica je bila v zadregi. "Rekla sem si, kaj pa, poskusimo, " pravi.

"Minili so približno štirje meseci, odkar sem začela z mikrodoziranjem, in moje življenje se je dramatično spremenilo.Še vedno imam depresivne epizode, vendar se počutim veliko bolj čustveno kot kdaj koli prej. Zaradi antidepresivov sem bila otrpla... Vendar pride čas, ko otrplost postane izčrpavajoča. Pomislila sem, kakšen smisel ima živeti, če ne bom čutila, kaj pomeni biti živ? To je nežno ogledalo v najgloblje kotičke moje duše. Vendar sem jaz tista, ki opravlja to delo. Vse zasluge so moje. To je res neverjetno
, " nadaljuje Jesica.

TOkeMxoJRl


Jessica se zaveda, da so gobe v širši ameriški družbi še vedno stigmatizirane, vendar se ji uporaba psilocibina ne zdi več nič drugega kot bistven element njenega vsakdana. "Ne menim, da sem pod vplivom rekreativnih ali prepovedanih drog, " pravi.

Alyson Feduccia je direktorica podjetja Psychedelic Support
, ki se zavzema za vključevanje rastlinskih psihoaktivnih zdravil v ameriško zdravstvo. Feduccia, ki je doktorirala iz nevrofarmakologije, meni, da je povečano zanimanje Amerike za terapevtski potencial uličnih drog posledica vse večjega števila dokazov, ki potrjujejo, da lahko psihedeliki in amfetamini postanejo pomembno orodje v arzenalih zdravnikov.

Amfetamin MDMA se uporablja kot blažilec na sejah intenzivne nege, da bi pacientom pomagal raziskati njihovo trpljenje brez pretirane izpostavljenosti. Študija, ki jo je objavila Nacionalna akademija znanosti, je pokazala, da lahko uporaba psihedelikov privede do dolgoročnega izboljšanja razpoloženja (na podlagi raziskave 1 200 ljudi, ki so sodelovali na glasbenih festivalih) .Tudi študija univerze Johns Hopkins je pokazala, da so čarobne gobe učinkovit način boja proti simptomom hude depresije.

Vsi ti podatki kažejo na pomembno ac Feduccijeva ugotovitev, da uporaba antidepresivov v ZDA še naprej narašča. Čeprav so benzodiazepini med najpogosteje predpisanimi zdravili za izboljšanje razpoloženja
,se poraja vprašanje, ali bi bilo treba upoštevati marihuano ali psilocibin.

V9jDRJl7Zb


"Na področju zdravljenja duševnega zdravja že več desetletij ni bilo večjega preboja. Številne ljudi so prepričali, da jemljejo veliko antidepresivov za spopadanje s stresom, travmami, depresijo in tesnobo.Toda te snovi imajo stranske učinke in sčasoma ljudem ne pomagajo vedno, " pravi Feduccia.

Znanstvene raziskave o mikrodoziranju, tj. jemanju majhnih odmerkov zdravil, so premalo zastopane.
Profesor Christopher Nicholas z Univerze v Wisconsinu , ki jespecializiran za psihedelike, pravi, da študije o mikrodoziranju niso pokazale bistvenega izboljšanja kakovosti življenja, razen nekaterih šumnih rezultatov placeba. Vendar Nicholas opozarja, da je za dokončne zaključke potrebnihveč raziskav.

Katherine Neal Harris z Bakerjevega inštituta za javno politiko na univerzi Rice navaja, da je zanimanje za mikrodoziranje morda povezano z naraščajočim razredom tehnoloških vodij iz Silicijeve doline, ki pravijo, da jim je vsakodnevno jemanje LSD pomagalo pri večji produktivnosti in ustvarjalnosti pri delu. Opozarja, da ko uspešni ljudje podpirajo določeno prakso, jo družba opazi, ne glede na to, kaj kažejo raziskave.

Raziskovalka meni, da
jezanimanje za psihedelike v današnji družbi povezano z drugimi zdravstvenimi trendi, kot je priljubljenost izdelkov CBD. To pojasnjuje vse večje povpraševanje potrošnikov po izdelkih s psilocibinom ali CBD, kot so čokolada ali mete, ki vsebujejo konopljo. Tako se zaradi estetskega oglaševanja in kakovostne embalaže spreminja odnos do drog.

VIM3WA6s8L


Strokovnjaki, s katerimi so se pogovarjali prebivalci Foruma BB, so opisali vse več dokazov v prid temu, da so psihedeliki in druge droge zdravilo za sodobno družbo, vsaj v velikih odmerkih, ki lahko vplivajo na kemijo možganov. Leta 2020 je 10 % Američanov poročalo o uporabi marihuane v prejšnjem mesecu, kar je več kot 4 % leta 2002, večina Američanov pa zdaj meni, da bi bilo treba to snov legalizirati za rekreativno ali medicinsko uporabo. Podatkom o psihedelikih je težje slediti, vendar je revija Scientific American poročala o povečanju uporabe LSD včasu pandemije.

Opazen je porast specializiranih trgovin s konopljo - nekatere imajo obrtniški slog, posejan s kristali, druge pa so tako privlačne kot trgovine Apple Store, saj se stroga prepoved drog v državi odpravlja. Kupci v teh trgovinah izbirajo izdelke z nizko vsebnostjo THC, precej nižjo od vsebnosti v tipičnem konopljinem browniju.
DružbaBDSA, ki se ukvarja z raziskavami trga kanabinoidnih izdelkov, je ugotovila, da prodaja izdelkov iz konoplje z nizko vsebnostjo THC v Kaliforniji močno presega vse druge izdelke v dispanzerjih. To nakazuje spremembo našega zastarelega pogleda na uživanje drog; morda sta treznost in predanost mikrodoziranju isto.

Stevenson opozarja na več vidikov, ki jih je treba upoštevati pri razpravi o novi kvalifikaciji uživanja drog. Ugotavlja, da ta kvalifikacija ne upošteva tistih ljudi, ki trpijo zaradi kaznovalnih politik na področju drog. Legalne poti za pridobivanje drog so bolj verjetno odprte za tiste, ki imajo denar za formalno zdravljenje, kar izpušča rekreativne uporabnike, ki se lahko soočajo s policijskim nadlegovanjem.

Obtem Stevenson poudarja, da bodo do psihedeličnega zdravljenja imeli dostop predvsem ljudje z denarjem, saj ga zavarovalnice ne krijejo takoj.Dekriminalizacija ostaja pomembna, pravi, saj je vredno ločiti vprašanje uporabe drog v zdravstvene namene od težav z zakonom
.

SHR8VQ7PYn


Opozarja tudi na paradoks v zgodovini države, kjer so črnci veliko pogosteje pristali v zaporu zaradi primerov, povezanih z drogami, kot njihovi beli kolegi. Kljub obdobju liberalizacije trgovine z drogami diskriminacija ostaja očitna. To postane še posebej očitno, ko vidimo razkošen paket organskih bonbonov z marihuano, ki nam ga dostavijo naravnost na vrata, kar le še poudari pristranskost zakona.

Vendar pa po letih življenja v okolju uničujočih snovi, kot sta alkohol in nikotin
, kipovzročata zasvojenost, ni čudno, daAmeričani iščejo alternative. Psilocibin, na primer, za razliko od drugih snovi ne povzroča odvisnosti. Linda Donohue, 51-letna prebivalka Phoenixa, trdi, da so jo čarobne gobe rešile pred odvisnostjo. Za prenehanje pitja alkohola se je odločila po očetovi smrti pred dvajsetimi leti, saj je veliko članov njene družine trpelo zaradi odvisnosti od alkohola. Majhen odmerek psilocibina ji je pomagal premagati strah pred pitjem alkohola na družabnih dogodkih. Celo vonj po alkoholu v njenem zadahu ji ne povzroča več nelagodja.

"Zaradi mikrodoziranja se ob alkoholu počutim samozavestno.Včasih me skrbi, da se mi bo ponovila bolezen, vendar mi je zdaj lažje biti na dogodkih, kjer se ne pije. Pomaga mi, da se lažje spopadam s tem, da moram biti v takšni skupnosti
, " ugotavlja Linda.

R0Y9ic8rM4


Študije kažejo, da majhen odmerek psilocibina ne spremeni človekovega dojemanja sveta. Čeprav vsi iščemo čudežno zdravilo, ki bi nam pomagalo najti mirno življenje, se včasih izkaže, da je odgovor veliko bližje, kot si mislimo. Feduccia opozarja na zanimivo ugotovitev: v kliničnih preskušanjih psihedelikov so kontrolne skupine pokazale pretirane placebo učinke. Že samo misel na snov, ki vpliva na um, nam lahko izboljša počutje.

"Dokazano je, da ima učinek placeba resnično biološko podlago. Telo lahko dejansko sprošča endorfine in ko nekomu daste placebo, lahko opazite resnične spremembe. To je ena najbolj zanimivih stvari pri psihedelikih. Če lahko dosledno povzročite placebo odziv, je to verjetno največje medicinsko odkritje vseh časov
, " pravi Feduccia.

To se dotika prvotne privlačnosti rekreativnih psihedelikov - ideje, da nam pomagajo preseči naš um in telo ter se tako bolje povezati z našim duhom. Če se počutite srečnejše, potem deluje. Ne postavljajte več vprašanj, saj je vse ostalo nepomembno. Kdo si želi drastičnega vzpona
?

8XSRqQ4sKb


Dobrodošli v renesansi gob
Antropologinja Anna Lovenhaupt Zing trdi, da so lahko gobe za ljudi učiteljice. V svoji knjigi Gobe na robu sveta raziskuje sposobnost gob, da uspevajo tudi v nestabilnih okoljih, in ugotavlja, da ko v gozdu naleti na gobo, se zave, da to ni zgolj naključje.

Leta 2021 gobe v ameriški družbi doživljajo zanimivo renesanso, ki prihaja v času, ko se približujemo koncu uničujoče pandemije. Zdi se, da se gobe nenadoma in tiho pojavijo povsod, kot gozd po deževju, in ne potrebujemo več sreče, da bi naleteli nanje. Na Instagramu vplivneži na področju zdravja oglašujejo
beljakovinske praške, kavne nadomestke in eliksirje naosnovi gob. V lokalnih trgovinah in na kmečkih tržnicah zdaj poleg svežih gob ponujajo tudi posušene gobe, kotlete, čips in celo adaptogeni sirup.

E6d3NaPb0Q


Gobe so postale priljubljene kot nadomestek usnja za modne torbice in se uporabljajo v biorazgradljivi embalaži. Njihova oblika je bila navdih za enega od današnjih trendov notranjega oblikovanja ,gobaste svetilke, ki temeljijo na vzorcih iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Obstajajo tudi psihedelične gobe, ki so v zadnjih letih vse bolj priljubljene.

Ko gre za gobe, njihova zgodovina sega v tisočletja uporabe v različnih kulturah in pri različnih ljudstvih po svetu. Gobe so uporabljali kot hrano, zdravilo, čaj in celo v psihoaktivne namene. Klobučne mesnate gobe, med katerimi je znanih več deset tisoč vrst, obstajajo v različnih naravnih okoljih, od gozdov in travnikov do parkov in vrtov.

Čeprav so imele gobe veliko vlogo v življenju številnih ljudstev, niso bile vedno v središču pozornosti zahodne kulture. Tudi zaradi starodavnih korenin uporabe gob v medicini in religiji jih je zahodna znanost zanemarjala. To lahko pripišemo različnim kemičnim sestavinam gob, ki lahko tako zdravijo kot tudi povzročajo nevarnost.

Kljub dolgemu obdobju zanemarjanja gobe zdaj doživljajo svoj preporod. To je posledica različnih dejavnikov, kot so vsestranskost gob, povečano zanimanje za divjo hrano zaradi pandemije, dekriminalizacija psihedelikov v nekaterih državah in prijetna estetika gob. Zaradi vsega tega je bil čas za renesanso gob idealen
.

4Zs2mXiHKa


V zadnjih petih letih je Uprava za hrano in zdravila dosledno odobrila status prebojne terapije drogam, ki so bile v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja prepovedane, kot so MDMA, ketamin in psilocibin. Ta status je organizacijam omogočil razvoj zdravil in izvajanje kliničnih preskušanj za preučevanje terapevtskega potenciala psihedeličnih drog. Novembra 2023 je Oregon postal prva država, ki je dekriminalizirala psilocibinske gobe, leta 2019 pa je posnemal mesta, kot so Denver, Oakland in Santa Cruz. Sredi marca je oregonski guverner napovedal ustanovitev svetovalnega odbora za psilocibin, ki bo zagotovil okvir za terapevtsko uporabo droge v ustanovah z licenco.

Poleg državno odobrene in znanstveno potrjene uporabe psilocibina so se za drogo zaradi njenih zdravilnih lastnosti in sposobnosti spreminjanja resničnosti začeli zanimati tudi običajni ljudje. Potovanje z gobami je dokumentirano predstavljalo živa doživetja, preseganje telesa, povezovanje z mističnim svetom.

"Zdelo se mi je, kot da gledam svet, katerega del nisem bil in s katerim se nisem mogel povezati. Tam sem bil, zibajoč se v prostoru, neviden pogled, neviden, viden, a ne viden
" - je leta 1957 v članku revije Life o magičnih gobah zapisal R. Gordon Watson.

Tudi v nadzorovanih kliničnih pogojih imajo udeleženci "globoke in pomembne izkušnje". Medtem ko polni odmerki psihedelikov ljudi onesposobijo za več ur, je postalo priljubljeno mikrodoziranje - jemanje majhnih količin psihedelikov za povzročitev blage evforije -, zlasti med tehniki in ustvarjalnimi posamezniki.

Sksyp1oVc7


Andrea Hernandez, analitičarka trendov na področju hrane in pijač, opisuje naraščajočo priljubljenost gob kot "gobizacijo nišne zelenjave in gob". Gobe so postale blagodejne zaradi svoje vsestranskosti: različne vrste gob vsebujejo različne vitamine in koristi za zdravje, njihova tekstura pa omogoča, da se na alternativnem trgu uporabljajo kot nadomestki za kavo, sokove in meso. Pandemija začasno spreminja oskrbovalno verigo mesne industrije, zaradi česar se je povečalo zanimanje potrošnikov in naložbe tveganega kapitala v segment alternativnega mesa. Gobam ta hitra rast rastlinskih izdelkov nedvomno koristi, vendar ni jasno, ali bo večina Američanov spremenila svojo prehrano v pusto prehrano.

Gobe so že od nekdaj nekaj posebnega. Prepoznane so
kotsuperživila in "odlične" sestavine, ki jih je mogoče uporabiti v številnih sodobnih izdelkih za zdravje in dobro počutje, kot so beljakovinski praški, dodatki, kavni nadomestki, pivo in druge pijače za milenijce. Postale so sestavni del trga prehrane, ki jo poganjajo potrošniki, ter pridobile pozornost in naložbe velikih blagovnih znamk pakirane hrane, kot so sušene gobe Pan's. TASTE v svojem članku ponuja poglobljen pregled trendov naraščajoče priljubljenosti gob.

S prehranskega vidika
so gobe na splošno zdrave; imajo malo kalorij, so bogate z beljakovinami in vlakninami ter vsebujejo veliko antioksidantov. Vendar je trditve, ki jih navajajo različni izdelki iz gob, težko dokazati. Nekatere pijače (gobje pivo) in prigrizki so v celoti izdelani iz prahu ali izvlečkov gob, medtem ko druge (MUDWTR, alternativa kavi) oglašujejo oznako gobe, vendar dodajajo druga zelišča in začimbe.

G6VdRlkECs


Ljubitelje gob odvrača, da lahko ta nejasen in glasen jezik odvrne kupce in povzroči negativne odzive, nezaupanje ali posmeh do izdelkov, kot je CBD. "Obstajajo blagovne znamke, ki pravijo: 'Vaše rjuhe imajo v sebi CBD' ali 'Ta športna oblačila vsebujejo CBD', in takšna uporaba ustvarja slab ugled tega izraza, tako kot beseda 'ekološki' dandanes za večino potrošnikov nima velikega pomena. Potrebovali bomo kuratorstvo in smernice, da ta pozornost ne bo škodovala proizvajalcem hrane in pijače, ki o svojih izdelkih veliko razmišljajo."

Če pa gre verjeti zgodovini, bosta naša kulturna zamera in spoštovanje gob verjetno prevladala nad marketinškimi prizadevanji, ki jih podpirajo blagovne znamke s področja dobrega počutja. Gobe so vseprisotne, vendar ostajajo izmuzljive, saj rastejo na najbolj nepričakovanih delih gozda, med odmrlimi in razpadajočimi drevesi in organizmi. Morda nas gobe privlačijo zato, ker jih imamo za nekakšno višjo silo. To je ena od teorij. Čarobne gobe obljubljajo transcendenco, majhen vzorec življenja in smrti v nevarnem svetu.


Ker se ti normativni pogledi oblikujejo, je obravnava neravnovesja v raziskavah o koristih in tveganjih lahko pomemben del izgradnje dobrih institucij za naslednje obdobje zakonite uporabe psihedelikov. To ne bo enostavno, vendar vidimo veliko spodbudnih znakov. Na primer, nekateri pomembni filantropi, ki se ukvarjajo s psihedeliki, si zdaj prizadevajo financirati dodatne raziskave na tem področju. Poleg tega opažamo tudi mlade raziskovalce psihedelikov, ki se želijo naučiti več, da bi bilo to področje varnejše.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Ste stroj za ustvarjanje vsebin!!!
 
Top