Nevtralizacija soli živega srebra

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Torej ste izvedli zanimivo reakcijo z uporabo strupenih soli živega srebra, kot sta živosrebrov nitrat ali živosrebrov klorid? In ste jo izprali v ločeno čašo ter kot odgovorna, razumna in prijazna oseba tega NE boste izlili v odtok ali v naravo. Ker to počnejo le kreteni in idioti.

Hkrati pa niste pripravljeni iti na neko odlagališče odpadkov in tam pustiti velik kozarec sumljivega sranja.
Okej, naredimo kemijo:

Potrebujemo reagente:
Natrijev hidroksid
Natrijev sulfid

Postopek:
Reakcijo izvedite zunaj ali v digestoriju. Še bolje je nositi respirator.


1. Stekleno posodo operite z vrelo vodo. Živo srebrove soli so zelo dobro topne v vodi, še bolj pa v vreli vodi. Vodo prelijte v katero koli posodo.

2. Raztopini strupene živosrebrove soli v vodi dodajte natrijev hidroksid, da bo pH približno 10.

3. Osnovni raztopini začnite dodajati natrijev sulfid. Verjetno bodo nastali hlapi: ne vdihavajte jih! Gre za strupeni vodikov sulfid, H2S, ki je jedek za pljučno tkivo. Medtem se v posodi tvori črna oborina. Nadaljujte z dodajanjem sulfida in izpuščanjem hlapov, dokler se oborina ne tvori več.

To je reakcija: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

Oborina je živosrebrov sulfid, ki je popolnoma neškodljiv in ga lahko zavržete na poljuben način. Če želite, ga zlijte v odtok.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
O kakšni količini plina H2S govorimo v tem primeru, če predpostavimo, da je v vodi raztopljen približno 1 g živosrebrove soli?
Ali ni mogoče plina izsesati in ga spustiti v vodno črpalko ali nevtralizirati v pralni steklenici?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Verjetno jih ni veliko. In verjetno da.
Če ima nekdo na primer 500 ml vode/žveplove soli, bi to lahko zelo dobro naredil v bučki z vratom in hlape preprosto vodil, kamor se mu zahoče. Druga možnost pa je, da se vse to prelije v plastično vedro, to vedro odnese na kakšen osamljen kraj in vanj vlije natrijev sulfat, nato pa nastalo črno zmes preprosto izlije. Cinabarit je dovolj pogost mineral, da z njegovim odlaganjem v okolje ne naredimo nobene škode.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Reakcija je povzeta od tu, stran 352:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

Odlična knjiga. Opravičujem se za tiskarsko napako. SULFID.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Če je nekdo lastnik zemljišča ali ki ga ima v bližini, si lahko predstavljam, da tudi dobro, a odvrže enkrat neopaženo vedro s črno juho, ki tudi še vedno grdo diši po gnilih jajcih v velikem mestu, kjer niti psi ne najdejo koščka travnika, da bi se posrali. To bo velik izziv :D

H2S ni ravno neškodljiv in lahko v pravi koncentraciji pomeni smrt že z enim vdihom, tako da bi bila količina plina vsaj zame pomembna. Vprašanje zdaj je, kako nastane H2S med nevtralizacijo soli živega srebra? O tem v knjigi ni ničesar. Ali lahko tudi vi pojasnite?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
To je dobro vprašanje. Mislim, da se to zgodi pri reakciji med natrijevim SULFIDOM in vodo. Vem, da natrijev sulfid sprošča H2S, ko je vlažen ali razmočen. Vem tudi, da natrijev sulfid pri obdelavi s kislino proizvaja veliko tega strupenega sranja. Ta reakcija poteka v močno bazični raztopini, zato mislim, da bi bila proizvodnja H2S minimalna.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
hmm ugibate, torej sami nikoli niste izvajali teh navodil, da ne veste natančneje, ali plin nastaja ali ne?!
Lahko pa si tudi predstavljam, da samo raztopina Na2S diši po H2S in se ne proizvaja nič več.

Moral bom ugotoviti, kje dobiti natrijev sulfid, ni lahko, ampak kolikor sem zdaj raziskal, ga lahko naredim z reakcijo natrija z žveplom, to bi moralo biti izvedljivo, za nevtralizacijo nekaj gramov soli živega srebra ga ne potrebuješ toliko.
Teorija:
2Na+S-> Na2S
2*22,98 g Na + 32,06 g S --> 78,02 g Na2S
nevtralizira 324,60 g nitrata živega srebra(II)
ali 271,50 g živosrebrovega(II) klorida

Videl sem dva različna načina za začetek reakcije, eden je škropljenje natrija z vodo ali vžiganje žvepla. V vsakem primeru morate natrij dobro razrezati na majhne koščke in potrebujete ognjevarno podlago.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Ne, žal še nisem imel priložnosti, da bi sam preizkusil reakcijo, vendar je temeljito dokumentirana. In kot lahko vidite, sem objavil vir.
Natrijev sulfid sem našel na Ebayu, vendar iz Nemčije, Združenega kraljestva in ... Ulraine. Pravzaprav precej poceni.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Oh, in še to sem našel: vedno tako bojeviti NileRed je o tem posnel videoposnetek. Kot ponavadi je zelo dober.
V njem priporoča, da raztopino privede do NEUTRALNEGA pH, in zdi se, da ga H2S niti najmanj ne skrbi.
 
Top