Sinteze fenilacetona (P2P) s pomočjo Grignardovih reagentov

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Uvod

Obstajata dve sijajni metodi sinteze fenilacetona (P2P ) s pomočjo Grignardovih reagentov, ki ju opisujem v nadaljevanju.
Odlične izkoristke metilketonov lahko dobimo z dodajanjem Grignardovih reagentov etrski raztopini acetanhidrida pri približno -70 °C. Primarni, sekundarni, terciarni alifatski in aromatski Grignardovi reagenti dajejo 70-79 % izkoristek ustreznih metilketonov, medtem ko dajejo alilni in benzilni reagenti 42 oziroma 52 %. Uspeh teh reakcij je pri nizki temperaturi odvisen od termične stabilnosti kompleksa, ki nastane z dodatkom ene molekule Grignardovega reagenta eni od karbonilnih skupin ocetnega anhidrida, in od njegove zmanjšane topnosti. Oba dejavnika zmanjšujeta nadaljnjo reakcijo kompleksa z več Grignardovega reagenta, da nastane terciarni alkohol. Pri nizki temperaturi verjetno ne pride do cepitve tega kompleksa v keton, ki bi lahko nadalje reagiral.

Druga metoda z acetonitrilom ima nekaj prednosti. Vmesni produkt fenil-2-propanon imin magnezijeva sol se lahko pripravi tudi iz metilmagnezijevega jodida in benzil cianida. Oba hidroliziramo do fenil-2-propanona z razredčeno klorovodikovo kislino. Iminsko sol lahko z natrijevim borohidridom v metanolu neposredno reduciramo v amfetamin z visokim izkoristkom. Ta metoda bi lahko bila zanimiva za proizvodnjo P2P iz acetonitrila, saj močno poenostavi postopek, saj ni potrebna obsežna ekstrakcija ketona
.

Postopki vie acetanhidrid

V 500-mililitrsko bučko s tremi grli, ki je bila v Dewarjevi bučki s suhim ledom/acetonom, smo dodali raztopino acetanhidrida (40 g, 2,55 mol) v 100 ml dietiletra, bučko pa smo opremili z magnetnim mešalom, termometrom in dodajnim lijem (prirejenim tako, da smo dodano tekočino zunaj hladili s suhim ledom/acetonom).
6tmqZP4UcC
V to jebila dodana eterična raztopina benzil magnezijevega klorida, pripravljena iz benzil klorida (25,5 g, 0,2 mol) in magnezijevih ostružkov (4,9 g, 0,2 mol) za izdelavo benzil magnezijevega bromida (Grignardov reagent), pri čemer je bil po prvem delu dodan kristal joda za sprožitev Grignardove reakcije.
MpOKLxC0P9
Po končanem dodajanju po eni uri se je reakcijska zmes 2-3 ure mešala pri temperaturi suhega ledu (-78 °C), hladilna kopel se je odstranila in reakcija se je ugasnila s previdnim dodajanjem nasičenega vodnega amonijevega klorida (NH4Cl).
GSGCAfJhiQ
Vodno plast smo ločili v ločilnem lijaku, organsko fazo izprali z 10 % raztopino natrijevega karbonata (NaCO3 aq), dokler izpiranje ni bilo več kislo do univerzalnega pH papirja, nato pa smo dodali 50 ml slanice. Organsko fazo smo posušili nad MgSO4, filtrirali, eter uparili na vodni kopeli, ostanek pa frakcionirano destilirali, da smo dobili fenil-2-propanon (14 g, 52 %), bp 214-215 °C/760 mm Hg (100-101 °C/13 mm Hg).

Oprema in steklovina.


Dewarjeva bučka;
Magnetno mešalo;
Destilacijska naprava;
Stojalo za retorto in objemka za pritrditev naprave;
Laboratorijski termometer (-100 °C do 100 °C) z nastavkom za bučko;
Laboratorijska tehtnica (0.1 - 200 g je primerna);
250 ml lij za kapljanje;
500 ml ločilni lij;
univerzalni pH papir;
100 ml merilni valj;
100 ml x2 in 200 ml x2 Erlenmeyerjeve bučke s pokrovčkom;
200 ml x2; 100 ml x2 čaše.

Reagenti.

Acetic anhydride (40 g, 2.55 mol);
Diethyl ether (Et2O) 100 ml;
Benzyl chloride (25.5 g, 0.2 mol);
Magnesium shavings (4.9 g, 0.2 mol);
Par jodovih kristalov;
Amonijev klorid (NH4Cl) 50 g;
Destilirana voda 2 L;
Natrijev karbonat (NaCO3) 50 g;
Natrijev klorid (NaCl) 50 g.

Postopki z acetonitrilom

127 g benzilklorida se raztopi v 250 ml Et2O, temu se v obrokih doda 27 g Mg obrata, pri čemer se po prvem obroku doda kristal joda, da se sproži Grignardova reakcija. Nastala je gosta bela oborina, ki je zamašila nekaj Mg, vendar je po dodajanju vsega ostal presežek nezamašenega Mg, ki ni želel reagirati. Med dodajanjem smo po potrebi potopili erlenmajerico v hladno H2O, da bi preprečili prekomerno vrenje Et2O. Ko je bil dodan ves Mg in ni prišlo do nadaljnje reakcije, smo reakcijsko zmes ohladili v ledeno-solni kopeli. Raztopino 62 g acetonitrila v 100 ml Et2O smo dodali počasi med mešanjem s termometrom. Reakcijska temperatura se je dvignila na 30 °C.
TeBU8j3Nbk
Po končanem dodajanju smo zmes rahlo refluksirali, temeljito premešali, nato pa pustili, da se ohladi na sobno temperaturo. Med mešanjem je bilo počasi dodanih 500 ml 10-odstotne HCl. [OPOMBA: To je povzročilo, da je plast Et2O dobila rdečkast odtenek. Menim, da bi bila čistost končnega izdelka večja, če bi reakcijsko zmes najprej prelili na led, nato pa nakisali].
3gAXVIf8NY
Po prenehanju šumenja smo organsko plast ločili. Vodni plasti smo dodali NaCl, ki smo jo nato ekstrahirali z Et2O [OPOMBA: mislim, da je v tej vodni plasti ostalo veliko produktov; tudi po dodatku NaCl in ekstrakciji z Et2O (ki je bil svetlejši odtenek oranžne barve kot vodna plast!) je bila še vedno zelo oranžna]. Združene plasti Et2O smo sprali z H2O, posušili nad MgSO4. Et2O in majhna količina toluena sta bila izpareta, tako da smo dobili 42 g surovega fenil-2-propanona kot bistro oranžno olje. Z vakuumsko destilacijo tega olja smo dobili čisti fenil-2-propanon (bp 91-96 °C pri 11 mm Hg).

Oprema in steklovina.

1000 ml erlenmajerica z okroglim dnom s tremi grli;
Vodna in ledeno-slana kopel (-10 °C);
Magnetno mešalo;
Destilacijska naprava;
Stojalo za retorto in objemka za pritrditev naprave;
Laboratorijski termometer (od 0 °C do 100 °C) z nastavkom za erlenmajerico;
Povratni hladilnik;
Aspirator z vodnim curkom;
500 ml lijak za kapljanje;
100 ml x2 in 200 ml x2 Erlenmeyerjeve bučke s pokrovčkom;
200 ml; 500 ml; 100 ml x2 čaše;
1 L ločilni lijak.

Reagenti.

Benzilklorid 127 g;
Dietil eter (Et2O) 350 ml;
Magnezij (Mg) 27 g;
Acetonitril (CH3CN) 62 g;
HCl 500 ml 10 % aq.;
Natrijev klorid (NaCl) 50 g;
Brezvodni magnezijev sulfat (MgSO4) 50 g;
Par kristalov joda.
 
Last edited by a moderator:

lapgan1

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Apr 26, 2024
Messages
12
Reaction score
0
Points
1
Ali je kdo že preizkusil to metodo? Mislim, da so reagenti zlahka dostopni, vendar o tej metodi še nihče ni poročal.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Pozdravljeni, gospod, druga metoda je acetonitril, med katerimi je zelo težko kupiti eter. Ali obstajajo kakšni reagenti, ki lahko nadomestijo eter? Tudi koncentrirane žveplove kisline, ki je potrebna za pripravo etra, ni lahko dobiti.
 

Gerhard Schrader

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Da. THF lahko nadomesti eter in je v številnih primerih celo bolj zaželen kot eter, saj je na splošno varnejši za delo.

Druga dobra pot do P2P iz benzilklorida je pretvorba v PAA z Grignardovo reakcijo, pri kateri je izkoristek približno 75 %. Nato morate izbrati eno od številnih metod za pretvorbo PAA v P2P
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
THF v številnih državah ni prepovedan, je poceni in ga je enostavno dobiti. Gospod, če namesto etra uporabim THF, ali je količina THF namesto etra enaka?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Gospod, uredil sem nekaj vprašanj in jih takoj poslal. Upam, da mi boste lahko pomagali.
Z metodo ACN(CAS75-05-8)-P2P. Benzilklorid 127 g (CAS100-44-7) raztopimo v THF250 ml (CAS109-99-9), nato v mešano raztopino v serijah dodamo magnezij 27 g (CAS7439-95-4), prvič dodamo 7 g, nato dodamo 2 joda (CAS7553-56) -2) Po povzročitvi Grignardove reakcije dodamo preostali magnezij na 2-krat (10 gx2). ( Nadzorujte temperaturo, da preprečite vrenje, in jo po potrebi postavite v ledeno vodno kopel) Po končani reakciji dodajte mešano raztopino ACN 62g in THF100ml v ledeni kopeli - mešajte. ( CAS75-05-8) Temperatura raztopine doseže 30 stopinj.
Po dodajanju vseh raztopin ACN in THF mešanico med mešanjem refluksirajte (kako dolgo traja refluks?) Nato ohladite na sobno temperaturo. Dodamo 500 ml 10 % vodne raztopine HCI ob mešanju - počasi - v serijah. ( Kakšen je pH zakisanja reaktantov?) Po končanem dodajanju HCI se reakcijski vrsti doda 50 g natrijevega klorida in organska plast (s pomočjo lijaka za ločevanje tekočin) se ekstrahira z etrom. ( Ali lahko namesto etra za ekstrakcijsko topilo uporabimo DCM?)
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
@G.Patton Gospod, potrebujem vašo pomoč.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, mislim, da je tako
Doseči morate njegov refluks, ga premešati in ohladiti.
Poznate natančno količino, ki jo potrebujete, dodajte to
 

Gerhard Schrader

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Da, v primerjavi z etrom morate uporabiti enako količino THF. Prebral sem, da se oba uporabljata pri večini grignardovih reakcij.

Pri drugem vprašanju vam žal ne morem preveč pomagati, saj nisem strokovnjak in vam ne želim povedati ničesar, o čemer nisem 100-odstotno prepričan, saj bi vam to lahko res pokvarilo dan. V zvezi s to reakcijo sem našel še nekaj drugih virov. Morda vam bodo pomagali.

https://www.erowid.org/archive/rhodium/chemistry/phenylacetone.html Pojdite na "P2P via grignard addition to nitriles". Tam je bolj izčrpen opis te reakcije. Če bom našel še kaj več, vam bom sporočil.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Zahvaljujemo se vam za pomoč. Najlepša hvala. Poskus bom nadaljeval, ko bom preveril podatke in bom imel točne podatke.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Žalostno je to brati po tem, ko sem napisal podrobne sezname reagentov in opreme za vsako metodo
 

Gerhard Schrader

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Vaš zapis je bil dober in res koristen, vendar včasih lažje razumem bistvo reakcije, če primerjam različne vire, ki reakcijo morda razlagajo na nekoliko drugačen način. Zelo spoštujem vas, vaše delo in ta forum kot celoto!
 
Top