Ponovna uporaba topil.....

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Okej, torej nimam rotacijskega uparjalnika - rad bi ga imel in morda nekoč, vendar sem od poznavanja kemije 0 do zdaj uspešno ustvaril nekaj spojin ...

Okej, kupil sem ogromno triptamina - verjetno res preveč, ampak hej ho! Pravzaprav ne, nikoli ne moreš imeti preveč!

Dokler lahko menjaš pravilne aldehide in ketone.

Ker je dejanski reakcijski mehanizem povsod popolnoma enak (zaenkrat), imam na koncu sranje res osnovnega metanola.

Zdaj sem pravkar kupil še 5 litrov zelo poceni, vendar ni dobro za ekosistem, če ga samo odvržem ali karkoli drugega. Ne morem se prisiliti, da bi to storil, to je precej slabo.

Zato me zanima, ali moram pred destilacijo metanola iz vode uporabiti kislino, da ga nevtraliziram?
Če je podobno kot pri etanolu, bom moral to narediti nekajkrat, a vseeno, kakšen je najboljši način za spopadanje z njegovo osnovno naravo?

Na zdravje
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Predvidevam, da lahko destilirate metanol in pustite vse, kar ga dela osnovno, če so vrelišča dovolj narazen.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Okej, super. Gre samo za raztopino metanola in KOH, tako da ja, to je smiselno - zanimalo me je samo, ali bo to prineslo kakšno vodo, kot se to zgodi pri etanolu, ko ga destiliraš iz vode ...
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Menim, da je tako. Samo z destilacijo je težko odstraniti 100 % vode. Za odstranitev preostalega odstotka vode boste morali uporabiti drugo metodo, če želite, da je destilacija brezvodna.
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Če dopolnim svoj odgovor, lahko za odstranjevanje vode iz raztopine po destilaciji uporabite molekularno sito.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
samo destilirajte suho in ponovno destilirajte, tako vedno ravnam s svojimi topili
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ja, to je smiselno in v skladu s tem, kar sem mislil.... Po tem sem dodal kroglice za spreminjanje barve silija in zdaj je vijolična😖, tako da bom moral ponovno razporediti in dodati sranje MgSO4! Biti zelen je tako p.i.t.a na poceni! Pravkar sem naročil 5l brezvodnega metanola in sem se poigraval z 200ml haha, tako neumno...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Yeh. S tem se strinjam - seveda pod pogojem, da imate varen prostor za shranjevanje!
Se pa veselim, da se bo pojavilo 5 l metanola!!
Mislim, da ko mi bo tokrat zmanjkalo DCM, bom prav tako naročil 5 l - samo moti me, kako težak je DCM v primerjavi z njim!
Sčasoma si želim dobiti rotovap, vendar mislim, da najprej čakam, da se preselim v hišo...
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
tbh rotovap je neuporaben in zapravljanje denarja, razen če ste velik laboratorij z 0 časa za spar.e, sicer je običajna vakuumska destilacija boljša imo
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Verjetno je tako, všeč mi je avtomatizacija rotacijskega uparjalnika - tudi za razbijanje stvari pri RT je prav tako uporaben, kot bi bil za ponovno uporabo topil.
Všeč mi je avtomatizacija, ki jo zagotavlja - poleg tega so črpalke z vrtljivimi lopaticami GLASNE, zato si predstavljam, da bi kupil eno od membranskih črpalk, ki jih uporabljajo rotacijski uparjalniki, samo zato, ker imam majhno membransko črpalko, ki je veliko tišja od črpalke z vrtljivimi lopaticami - le da je ni mogoče uporabljati dlje kot pol ure, kar je očitno neuporabno za destilacijo v vakuumu.
Težava je v tem, da imam trenutno sosede, o katerih moram razmisliti. Stene so tanke in ljudje so pod mano in zraven mene, saj trenutno živim v stanovanju.

Če sem pošten, bolj ko se ukvarjam z več molekulami, manj si želim rotovap - trenutno delam z n,n-DMT (večinoma), ki ga je težko kristalizirati, pri RT pa se to ne bo zgodilo, poleg tega ne uživam v zamrzovanju, saj me bolijo roke, poleg tega pa lahko v izdelek zlahka vnesem vodo. Po mojem mnenju je to na splošno nadležno,

Danes ali jutri nameravam izvesti svojo prvo Henryjevo reakcijo, zato upam, da bom videl, da nekatere stvari pri RT kristalizirajo PRAV FINA, ko izdelujem ustrezen stiren.
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Naučite se delati brez rotovža. Ne potrebujete ga, če delate v stanovanju z ljudmi v okolici, domnevam, da če tako tvegate, potem ne delate niti približno takšnih količin, ki bi upravičile takšen strošek ali bi bil sploh smiseln.

Če ga potrebujete, da bi si olajšali življenje pri kristalizaciji, je preprost odgovor, da je vaš tek sranje in da morate najprej izpopolniti to, rotovap pa uporabite, ko obvladate vakuumsko destilacijo in vse drugo, ko nimate časa na pretek, ker proizvajate kilograme in ste prepričani, da lahko delate z rotovapom in hkrati opravljate drugo stopnjo sinteze, da zmanjšate svojo delovno obremenitev.

Topil ne uporabljam ponovno. Izpopolnim metodo, s katero delam, nato ves svoj material obdelujem v čistih laboratorijskih topilih, ko končam s sintezo, počistim in se znebim odpadkov, Če bi moral ponovno destilirati in posušiti na primer 10-20 litrov IPA, potem bi verjetno uporabil rotovap, vendar je zame osebno bolj smiselno kupiti reagente in izdelati visokokakovosten izdelek, ki je vreden veliko denarja, kot pa sedeti na mestu in ne delati nič, da bi prihranil nekaj sto evrov, medtem ko bi lahko teh nekaj sto evrov porabil za izdelavo izdelka v vrednosti nekaj tisoč evrov. V večjem merilu je čas denar.
 
Top