Sinteza natrijevega hidroksida

KornerStore

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 24, 2022
Messages
10
Reaction score
1
Points
1
Vem, da je to le kemikalija, ki jo je mogoče preprosto naročiti, vendar sem mislil, da bi bilo zabavno imeti nekaj preprostega in osnovnega, kar bi lahko nekateri naredili, in bi bilo lahko uporabno za izdelavo natrijevega hidroksida doma.

Ne bom podajal navodil, saj nisem kemik, vendar se na splošno na spletu zlahka najdejo tudi videoposnetki za to isto stvar.

Vse, kar potrebujete, sta kalcijev hidroksid in natrijev karbonat. Kalcijev hidroksid je mogoče najti v trgovinah, kjer so na voljo pripomočki za kisanje, natrijev karbonat pa lahko pripravite iz sode bikarbone, ki ste jo nekaj časa segrevali.

Preprosto ju premešajte v vodo (pazite, vročina!) in hidroksid bo s kalcija zdrsnil na natrij, karbonat pa bo prešel na kalcij.

Kalcijev karbonat je zelo netopen v vodi (približno 15 mg na liter pri 25 stopinjah Celzija), zato ga lahko filtriramo in dobimo raztopino natrijevega hidroksida, ki jo lahko izparevamo ali popolnoma dehidriramo, odvisno od potreb.

Kakorkoli že, oprostite, če je to neumno, samo pomislil sem, da bo morda komu pomagalo.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
NaOH lahko pridobivate z elektrolizo vode, pri čemer iz NaCl kot stranskega produkta pridobivate plinski klor
 
Top