Sinteza 2,5-dimetoksibenzaldehida iz janeževega olja (v manjšem obsegu)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Korak 1. Anisaldehid iz anetola z oksidativnim cepljenjem.
GbaQcOjMsq

20 g janeževega olja suspendiramo v mešanici 150 ml vode in 30 ml konc. žveplove kisline; dodamo 55 g natrijevega bikromata tako hitro, da temperatura ne preseže 40 °C. Reakcijsko zmes smo ekstrahirali s 4 x 125 ml toluena in topilo izparelo. Preostalo olje smo vakuumsko destilirali, da smo dobili 9,1 g anizaldehida.


Korak 2. O-formil-4-metoksifenol.
GA9SFYnweP

V 75 ml diklorometana (DCM) smo raztopili 6 ml anizaldehida. V 30 minutah je bila dodana mešanica 12 g vodikovega peroksida 60% aq. soln in 10 mL konc. mravljinčne kisline. Reakcijsko zmes smo 21 ur rahlo refluksirali.


Korak 3. 4-metoksifenol.
KaT4PJuVsz

Z izhlapevanjem topila iz reakcijskega koraka 2 in odvzemom ostanka v 100 mL vodnega NaOH (20 %) (25 mL MeOH kot so-raztopilo) smo po običajnih postopkih obdelave in čiščenja dobili 4,1 g 4-metoksifenola kot bel kristalinični izdelek.


Korak 4. Reimer-Tiemannovo formiranje 4-metoksifenola do 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehida.
PF7aiuyJeq

124,1 g 4-metoksifenola se raztopi v raztopini NaOH (320 g NaOH v 400 ml vode). Skupaj je bilo dodanih 161 mL kloroforma. Po običajnem postopku obdelave in destilaciji s paro smo dobili 109,8 g bistrega, rumenega olja, ki se pri sobni temperaturi ni strdilo.


Korak 5. Metiliranje 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehida.
HiS20r6JRD

Rumeno olje iz koraka 4 je bilo uporabljeno brez nadaljnjega čiščenja. V 250-mililitrsko RB bučko smo dodali 100 ml acetona, 14 g brezvodnega kalijevega karbonata in 10 g 2-hidroksi-5-metoksi-benzaldehida. Mešanico smo segreli na temperaturo povratnega toka in dodali 11 g dimetil sulfata. Reakcija je potekala 4 ure. Topilo se izpari, surovi končni produkt pa kristalizira v hladni vodi. Z rekristalizacijo iz EtOH/vode smo dobili 8,3 g 2,5-dimetoksibenzaldehida.
4h5MmvGgco
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da! To sem iskal. Zelo iskana kemijska snov, ki ni bila lahko kupljena. Rad bi videl nastanek nitrostirena na poti do 2C-H, to naj bi bilo lepo. Hvala!
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ali menite, da lahko natrijev dikromat nadomestimo s kalijevim dc?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Da, seveda. V bistvu gre za iste oksidante.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Zahvaljujemo se vam! In vodikov peroksid v koraku 2, ali je to 12 g absolutnega peroksida in nato preračunano za koncentracijo, ki jo ima v raztopini? Ali je to za določeno koncentracijo? In katera koncentracija je priporočljiva?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
H2O2 in H2CO2 potrebujemo za pridobivanje performinske kisline. Za 10 ml 99 % mravljinčne kisline potrebujemo 12 g 60 % raztopine vodikovega peroksida. Vzamemo zadosten presežek kisline, zato visoka natančnost tu ni obvezna. Dodano v besedilo, hvala!
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

janeževo olje je eterično olje Illicium Verum ? (imenovano tudi janeževo eterično olje)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ni 124,1 g ?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ali govorite o tem ? CAS: 7778-50-9
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da, kalijev dikromat. Imam ga na voljo, ne pa tudi natrijevega dikromata, zato sem spraševal. Včasih je na voljo pri prodajalcih pirotehničnih pripomočkov.
Vendar pa pazite, saj je strupen kot jeba. Obstaja zelo žalostno poročilo o primeru, ko je mladenič vdihnil linijo dikromata (to je prah zelo lepe oranžne barve), misleč, da se bo od njega opijal. Umrl je na zelo grd način.
Če ste gledali film "Erin Brochovich", je kalijev dikromat tisto, zaradi česar so vsi zboleli. Zato je pri uporabi tega reagenta potrebna odgovorna okoljska praksa.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Hvala za vse podrobnosti
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
eterična olja so
fenoli metil-etri: trans-anetol (92 %)
monoterpeni: limonen (5 %)

je to v redu? ali moramo najti čisti anetol?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
oups its was the coposition of badiane; star anis

eterično olje zelenega anisa (janeža) so
Fenol metil etri: trans-anetol (95 %), čavikol metil eter.
Monoterpenoli: anizol.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Torej to ni eterično olje zvezdastega janeža? Rad bi poskusil to sintezo z zvezdnim janežem kot izhodno snovjo, olje pa bi bilo ekstrahirano z etnaolom v soxhletovem aparatu. Ali bi bilo to mogoče?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Želim si, da bi imel možnost urejanja svojih objav. Ne vidim nobene možnosti za to.

Kakorkoli že, našel sem tole:

"Anetol je glavna sestavina janeževega olja (janeževo olje iz Pimpinella anisum (zeleni janež) vsebuje 80-90 % anetola, janeževo olje, pridobljeno iz Illicium verum (zvezdasti janež ), pa 75-90 %)" (E. Guenther, The Essential Oils, D. Van Nostrand Company, New York, 1950, (a) zvezek 4, str. 563-570 in str. 634-645, (b) zvezek 5, str. 361-379)


Iz te publikacije: http: //www.thevespiary.org/rhodium/Rhodium/pdf/forensic/anethole.pma.precursor.pdf
ki mimogrede opisuje tudi sintezo PMA (para-metoksiamfetamina) iz istega vira.

Tako bi lahko s hitro parno destilacijo komercialno kupljenega olja zvezdastega janeža dobili nekoliko čist anetol. Ali v mojem primeru iz olja, zbranega s soxhletovo ekstrakcijo neposredno iz vira.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
@William Dampier korak 4 in 5 sta isto besedilo; mislim, da ni normalno

morda tudi napaka ?
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Ali je mogoče zadnjo fazo zaključiti z metil jodidom?
Ali kaj lahko uporabim namesto dimetil sulfata?
Kako lahko dimetilsulfat pripravimo v domačem laboratoriju?
 
Last edited:

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Zadnji korak mora biti " Rumeno olje iz je bilo uporabljeno brez nadaljnjega čiščenja. V 250-mililitrsko bučko RB smo dodali 100 ml acetona, 14 g brezvodnega kalijevega karbonata in 10 g 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehida; zmes smo segreli na temperaturo povratnega toka in dodali 11 g dimetil sulfata. Reakcija je potekala 4 ure. Topilo se izpari, surovi končni produkt pa kristalizira v hladni vodi. Z rekristalizacijo iz EtOH/vode smo dobili 8,3 g 2,5-dimetoksibenzaldehida (GC/MS: 98 %+ 2,5-dimetoksibenzaldehid).
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Potrebovali bi velik presežek MeI. Dimetiloksalat bi lahko nadomestili, saj je veliko varnejši od DMS in MeI ter lahko dostopen domačemu kemiku.
 
Top