2-OXO-PCE öncül sentezi

LazZzZz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
14
Herkese merhaba, umarım iyi bir gün geçiriyorsunuzdur. Diyelim ki 2-fenil siklohekzanonun 1 mol ölçekli sentezini yapmak istiyorsunuz, çünkü bu bir seferde yapmak için makul bir miktardır. Daha fazlasını yapmak istiyorsanız, 2. bir cam eşya setine yatırım yapın ve suyu çıkarmak için bir dean stark aparatına ihtiyacınız olacağından bir seferde sadece 2 tane yapın. İlk adım, Siklohekzanon, susuz Para-Tolusülfonik asit ve Pirolidin kullanarak bir siklohekzanon enamini oluşturmak olacaktır.

Öncelikle cam eşyaları hazırlamanız gerekecek. İlk olarak, 500 ml'lik 3 boyunlu yuvarlak tabanlı bir şişeye ve karıştırabilen bir ısıtma mantosuna ihtiyacınız olacak. Bir boyunda, reaksiyon kabını N2 veya Ar ile yıkamak için bir gaz hattı, orta boyunda tuzağın altındaki suyu çıkarmak için bir ağzı olan bir dean stark aparatı ve üçüncü boyunda reaktiflerinizi eklemek için bir huni yerleştirin ve eklendikten sonra huniyi değiştirmek için elinizde bir lastik septum bulundurun. Dean Stark tuzağını RBF'ye hafifçe taşana kadar toluen ile tamamen doldurun. Ayrıca su ve vakum oluşturmak için bir pompa içeren bir vakum distilasyon düzeneğine de ihtiyacınız olacaktır.

1) 500 ml'lik rbf'ye 350 ml toluen ekleyin ve düşük ısıtmayı açın. Reaksiyon kabına 120 g pirolidin, 100 gram Siklohekzanon ve 15 gram p-TSA ekleyin ve bundan sonra huniyi kauçuk bir septumla değiştirin ve reaksiyon kabına gaz akışını başlatın. Argon veya nitrojen akışı açıldıktan sonra reaksiyon geri akışa getirilir ve karıştırılmaya bırakılır. Reaksiyon gerçekleştikçe, su reaksiyondan dışarı ve dean stark aparatına doğru sürüklenecektir, bu da suyu oluştukça dean starktan çıkarmanız gerektiği anlamına gelir, çıkarmadan önce birkaç ml su oluşana kadar bekleyin, çünkü toluenin herhangi birini onunla birlikte dışarı çıkarmak istemezsiniz. Gaz hattını bir tıpa ile değiştirmeden önce bu reaksiyonu 2 saat boyunca geri akışa bırakın ve ardından 22 saat daha geri akışa bırakın.

2) Reaksiyonun gerçekleştiğini, reaksiyon karışımının dean stark aparatında su üretmeyi durdurmasından ve reaksiyon karışımının çok açık sarıdan koyu turuncuya dönmesinden anlayacaksınız. 24 saatin sonunda ısıtıcıyı kapatın ve oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakın. Eneamin atmosferik koşullar tarafından kolayca oksitleneceğinden, reaksiyon karışımlarının hava ile temasını sınırlandırmaya çalışın, kauçuk septum bu nedenle kullanılır, bu nedenle şırınganızı alın ve tüm reaksiyon karışımını çekin ve vakumlu bir distilasyon düzeneğine aktarın. Kaynayan ilk kısım toluen ve pirolodin karışımı olacaktır, ancak bu çıktıktan sonra 1-pirolidino-1-siklohekseniniz siklohekzanın bir kısmıyla birlikte gelmeye başlayacaktır. Bu siklohekzan bir sonraki adımda herhangi bir kimyasalla reaksiyona girmeyecektir, bu nedenle şimdilik 2 bileşiğin ayrılması gerekli değildir. Zahmetli olsa da, ilk damıtma şişenizde hiç sıvı kalmayana kadar damıtmanızı tavsiye ederim, çünkü bu en yüksek verimi verecektir, tüm su çıkarılırsa neredeyse kantitatif olacaktır. Pirolindo izole edildikten ve hava geçirmez bir şişeye taşındıktan sonra, bir sonraki adıma geçebiliriz.

3) Siklohekzan ile enamin oluşumu nedeniyle, molekül keto enol tautomerizmine benzer bir enamin-imin tautomerizmine uğrayacak ve karbonilin bir karbon solundaki veya sağındaki karbonun çok nükleofilik hale gelmesine izin verecektir, bu nedenle iyodobenzen gibi bir molekülle elektrofil olarak iyot ile elektrofilik bir saldırı gerçekleşebilir. Şimdi, taze demlenmiş 1-pirolidino-1-siklohekseninizi 250 ml sikloheksan ve 204 gram İyodobenzen içeren 1 boyunlu 1L'lik bir balona ekleyin. 1L rbf'yi bir ısıtma mantosu üzerine yerleştirin ve içinden su pompalanan bir reflü kondansatörü ekleyin, bu reaksiyonu kaynatın ve 24 saat daha reaksiyona bırakın.

4) Son olarak, beyaz bir toz elde edeceksiniz, eğer toz 24 saat dolmadan oluşmuşsa, ısıtmayı kapatın ve çalışmayı başlatın. Isıyı durdurun ve refux kondansatörünü rbf'den çıkarın, böylece bir tıpa ile değiştirin. Şişe soğuduktan sonra tıpayı çıkarın ve kalan enamini yok etmek için yaklaşık 300 ml damıtılmış su ekleyin, bu onu siklohekzanon ve pirolidine geri dönüştürecektir. Şişeyi tekrar kapatın ve kuvvetlice çalkalayın, tüm tozun gitmesini istiyorsunuz. Kalan pirolidini yok etmek için %10'luk bir sülpürik asit çözeltisi ekleyin. Reaksiyon karışımını 1 litrelik bir ayırma hunisine dökün ve her iki katmanın da ayrılmasını bekleyin. Hem alttaki sulu tabaka hem de üstteki organik tabaka farklı beherlere dökülmeli ve siz sulu tabakayı 250 ml DCM ile ayırma hunisine tekrar dökerken saklanmalıdır. Bir kez daha, son 2-fenilsiklohekzanondan herhangi birini DCM katmanına çıkarmak için bu karışım iyice çalkalanmalıdır. Sulu tabaka atılırken her iki organik tabaka birleştirilir ve bir sodyum tiyosülfat ile yıkanır ve magnezyum sülfat üzerinde kurutulur. Son olarak, organik çözücünün tamamını buharlaştırarak yaklaşık 140 gram ham ürün elde edin. Kabaca %60-70 verimle beyaz bir toz elde etmek için IPA kullanarak bir yeniden kristalleştirme gerçekleştirin.

Trifenilalüminyum kullanarak alkilasyon için deneysel bir rehber yazacağım, ancak tekrarlanabilir bir yazı oluşturmadan önce reaksiyonu gerçekleştirmeyi tercih ediyorum. Sorusu olan varsa yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

The Alchemist

Don't buy from me
Resident
Reaction score
25
Bu çok ilginç bir konu. Özellikle bir sonraki adımlara ilişkin yorumunuzla ilgileniyorum. Nasıl alıntı yapacağımdan emin değilim, bu yüzden kendi bağlantınızı kopyaladım:
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/2-oxo-pce-anyone-have-information-on-its-synth.7559/post-34970

Farklı analoglar yapmakla ilgili kısmı genişletebilir misiniz diye merak ediyordum. Bana göre, öncülden listelediğiniz adımlar, 4-mmc veya a-pvp gibi bir şey için bromo-ketonun aminasyonu kadar basit geliyor. Bu aynı işlem mi?

MXE gibi bir şey yapmak için hangi öncül değiştirilecek veya ek bir ikame mi olacak? Ekstra bir adımdan sonra bu işlemle 3-MeO-PCE yapabilir miyim?

LazZzZz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
14
MXE'ye bakmadım, ancak iyodobenzen kullanmak yerine, metoksi iyodobenzen istediğiniz ürün için bir ikame olarak kullanılabilir, ancak 3-meo-pcp'nin bu yöntemle kolayca elde edilebileceğini sanmıyorum. Bu ürün sentezlendikten sonra, fenil siklohekzanondan 2-okso-pce'ye dönüştürmek için son adım alfa pozisyonunda bir brominasyon gerektirir, bu siklohekzanon halkasında bulunan keton nedeniyle uygulanabilir. Metoksi fenil sikloheksanın bromlanması işe yaramayacaktır. daha önce de belirtildiği gibi, Mxe işe yarayacaktır, bu yüzden bana cevap vermeyi denemenizi rica ediyorum. 3-meo-pce'nin oluşturulmasıyla ilgili bir diğer sorun, siklohekzanon üzerinde bulunan keton, eneamin imin tautomerizasyonunun oluşturulması için gerekli olduğundan, metoksi fenil hekzanın başlangıçtaki oluşumu olacaktır.

Lütfen başka sorularınız için bana DM atmaktan çekinmeyin

- Yan not 4-mmc ve a-pvp veya herhangi bir sentetik katinon için bromoketonun aminasyonunun nedeni, kullanılan her öncünün beta pozisyonunda alfa brominasyonuna izin veren bir keton içerecek olmasıdır. Umarım yardımcı olmuşumdur :)

LazZzZz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
14
Maalesef hayır, 3-MeO-PCE bu yöntemle sentezlenemez ve nedenini açıklamaya çalışacağım. Gönderdiğim orijinal yöntemin aslında bromoketonun basit bir aminasyonu olduğu konusunda haklısınız, ancak 3-meo-pce gibi karbonilin bulunmadığı moleküllerde bu reaksiyon uygulanamaz hale gelir. 4-MMC ve A-PVP, her iki başlangıç öncüsünün de (metil propiyofenon ve valerfenon) beta pozisyonunda bir keton içerdiği sentetik katinonlardır. Bu, karbon zincirinin yanında bulunan alfa hidrojenin hafifçe asidik hale geleceği ve Br2/NBS/CuBr2 kullanılarak brominasyona izin vererek bromlu ürününüzü elde edeceğiniz anlamına gelir ve bu, klorofenil siklohekzanon, metoksifenil siklohekzanon ve fenil siklohekzanon gibi herhangi bir ketalog öncü için aynıdır. 3-metoksi-siklohekzan bir karbonil içermediğinden, doğru alanda bromlama yapılmayacaktır. Bir başka sorun da 3-metoksi-siklohekzanın kendi sentezinden kaynaklanmaktadır ve bu da bir kez daha siklohekzanın karbonil içermemesinden kaynaklanmaktadır. 2-okso-pce öncü sentezinin ilk adımı sikloheksanon üzerinde imin oluşturmaktır, bu da iyodobenzenin halka üzerinde belirli bir pozisyonda seçici olarak saldırarak istenen molekülü oluşturmasını sağlar, ancak 3-meo-pce öncü sentezi (3-metoksifenil sikloheksan) bu rezonansı oluşturamaz.

MXE, hala sikloheksanon kullanacağınız ve bunun yerine iyodobenzeni iyodoanisol ve metilamini etilamin ile değiştireceğiniz için başarılabilir, ancak bunu henüz denemedim ve bu reaksiyonun ne kadar etkili olacağından emin değilim, eğer şansınız olursa lütfen bana sonuçlarınızı söyleyin çünkü ben de ilgileniyorum.

Beceri seviyenize bağlı olarak, istediğiniz 3-meo-pce'ye MXE'nin wolf kishner indirgemesini her zaman tavsiye edebilirim, ancak bu İNANILMAZ ZEHİRLİ hidrazin ve ısı ile ilgilidir, bu nedenle yeni başlayan bir kimyager iseniz, kişisel güvenlik en önemli öncelik olması gerektiğinden bunu kullanmanızı gerçekten tavsiye ederim.

Başka sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım

Ayrıca 2 mesaj için özür dilerim, kablosuz ağda hata var

The Alchemist

Don't buy from me
Resident
Reaction score
25
Bu mesajların her birini takdir ediyorum, hem çok bilgilendirici hem de anlaşılması kolaydı. Üniversitede biraz deneyim kazanmış olmama ve o günlerden beri yorulmadan çalışmış olmama rağmen bu dünyada hala çok acemiyim. Çoğunlukla metaller ve asitlerin yanı sıra çözücü ve damıtma ile ekstraksiyonlar üzerinde çalıştım. Daha temel şeyler.

Farklı arilsikloheksaminlerdeki reaksiyonlara aşina olmak, katinonlardan sonra en önemli önceliklerimden biri, bu yüzden bazılarının benzer reaksiyonları kullanabileceğini görmek beni heyecanlandırıyor. Ve burada bunların nasıl yapılacağını gösteren insanlar var.

Bir gün bilgiyle daha içli dışlı olduğumda yanıt olarak sunacak daha iyi bir şeyim olacak! Sonunda bu MXE rotasını ele almaya çalışacağım. Çok ilginç görünüyor.