Khat ve Cathinone Doğası Hakkında

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1

Khat nedir?

Khat, qat olarak da bilinir (Amharca: ጫት ch'at; Oromo: Jimaa, Somali: qaad, khaad, khat veya chat, Arapça: القات al-qāt), doğu ve güney Afrika'da bulunan yerli bir çiçekli bitkidir. Khat 10 feet ila 20 feet yüksekliğe ulaşır ve cılız yaprakları solmuş fesleğeni andırır. Khat yaprakları yapısal ve kimyasal olarak d-amfetamine benzeyen cathinone ve cathinone'un daha hafif bir formu olan cathine olarak bilinen psikoaktif bileşenler içerir. Taze yapraklar her iki bileşeni de içerir; 48 saatten fazla soğutulmadan bırakılanlar sadece cathine içerir, bu da kullanıcıların taze yaprakları tercih etmesini açıklar.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Katinon alkaloidi, artan sosyallik, heyecan, iştah azalması ve hafif öforiye neden olan bir uyarıcıdır. Khat çiğneme, özellikle erkekler arasında doğal olarak yetiştiği bölgelerde uzun bir tarihsel geleneğe sahiptir ve Güney Amerika'nın And Dağları'ndaki koka yapraklarının veya Güney Asya'daki betel fıstığı preparatlarının kullanımıyla karşılaştırılabilir (biraz farklı olsa da). Genellikle nargile içerken erkek grupları arasında sohbeti teşvik ettiği salonlarda sosyal olarak çiğnenir.

Taze Khat yaprakları kızıl-kahverengi ve parlaktır, ancak yaşlandıkça sarı-yeşil ve kösele haline gelir. Ayrıca güçlü bir koku yayarlar. Yaprakların en çok tercih edilen kısmı bitkinin tepesine yakın genç sürgünlerdir. Bununla birlikte, orta ve alt kısımlardaki yapraklar ve saplar da kullanılır
.
Bci0lJkHde
Khat'ın yasal statüsü yerden yere değişmektedir. Bazı bölgelerde, botanik bir tür olarak nispeten fark edilmeyebilir ve bu nedenle özel olarak düzenlenmeyebilir, ancak eğlence amaçlı kullanımı daha genel yasalar uyarınca yine de yasadışı kabul edilebilir. Bununla birlikte, birçok bölgede khat sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir ve bulundurulması, dağıtımı veya kullanımı yasa dışı olabilir. Örneğin, Avustralya, Kanada, Avrupa Birliği, Hindistan, Ürdün, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Birleşik Krallık (İngiltere) gibi ülkelerde kontrollü bir madde olarak sınıflandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye'de Catha edulis bitkisi açıkça yasaklanmamıştır, ancak hasat edilen yaprakların eğlence amaçlı tüketimi ve dağıtımı yasa dışıdır. Öte yandan, Cibuti, Etiyopya, Kenya, Somali, Sudan, Uganda ve Yemen gibi khatın kültürel öneme sahip olduğu bölgelerde üretimi, satışı ve tüketimi tamamen yasaldır veya yasal bağlamda ele alınmamaktadır. Yemenli Yahudilerin yaşadığı İsrail'de sadece bitkinin yapraklarının doğal haliyle tüketimine izin verilmektedir.

Khat'ın bilindiği diğer isimler şunlardır: Qat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abyssinian Tea, African Tea ve African Salad
.

Cathinone: Bilmeniz Gerekenler

Khat Kimyası

Bitkinin uyarıcı özellikleri başlangıçta bitkiden izole edilen fenetilamin türünde bir madde olan "katin" veya katine atfedilmiştir. Ancak, raporlar taze yaprak ekstrelerinin katinden daha belirgin davranışsal etkileri olan başka bir bileşik içerdiğini gösterdiğinde bu atıf sorgulanmıştır. 1975'te araştırmacılar katinon adı verilen ilgili alkaloidi izole ettiler ve 1978'de (S)-2-Amino-1-fenilpropan-1-on olan mutlak konfigürasyonu belirlendi. Cathinone çok kararlı değildir ve zamanla parçalanarak cathine ve norephedrine dönüşür. Bu kimyasallar, amfetaminler ve katekolaminler epinefrin ve norepinefrin ile ilişkili fenetilaminlerin bir alt kümesi olan PPA (fenilpropanolamin) ailesinin bir parçasıdır. Aslında, cathinone ve cathine amfetamin ile çok benzer bir moleküler yapıyı paylaşmaktadır. Khat'ın, khat bitkisindeki cathinone aktif bileşenine benzer bir kimyasal yapıya sahip olan bir Schedule I maddesi olan methcathinone (cat olarak da bilinir) ile karıştırılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir.
ERqmJEu9sh
Khat yaprakları kuruduğunda, daha güçlü olan katinon 48 saat içinde ayrışarak geride daha hafif olan katini bırakır. Katinonun gücünü korumak için, toplayıcılar taze yaprakları ve sapları plastik torbalarda paketler veya nemlerini korumak için muz yapraklarına sararlar. Ayrıca bitkiye düzenli olarak su serpmeleri veya nakliye sırasında soğutma kullanmaları da yaygındır.

Khat yaprakları çiğnendiğinde, hem katin hem de katinon salınır ve ağız mukoza zarları ve mide astarı yoluyla emilir. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan çalışmalar, katin ve katinonun epinefrin ve norepinefrinin geri alımını etkileyerek vücudun bu nörotransmitterleri daha yavaş geri dönüştürmesine neden olduğunu ve khat kullanımıyla ilişkili uyanıklık ve uykusuzluğa yol açtığını göstermiştir.

Katinon, serotonin reseptörleri için yüksek bir afinite sergiler ve khat çiğnemeyle bağlantılı öforik duygulardan sorumlu olduğunu düşündürür. Farelerde, katinon, amfetaminlerle ilişkili olanlara benzer şekilde sinirsel pacing ve tekrarlayan kaşıma davranışlarına neden olur. Katinonun etkileri 15 ila 30 dakika içinde zirveye ulaşır ve maddenin yaklaşık %98'i karaciğer tarafından norefedrine metabolize edilir.

Öte yandan, katinin mekanizmaları o kadar iyi anlaşılmamıştır, ancak adrenerjik reseptörler üzerinde etkili olduğuna ve epinefrin ve norepinefrin salınımını tetiklediğine inanılmaktadır. İnsanlarda, katinin yaklaşık üç saatlik bir yarılanma ömrü vardır. Bromokriptin ilacı, 24 saat içinde istek ve yoksunluk belirtilerini azaltmak için kullanılabilir
.

Khat Yaprakları Çiğneme After Effects

Khat çiğneyen bir kişinin yaşadığı etki, arzu edilen etkiler (ilk saat içinde ortaya çıkan) ve istenmeyen etkiler (arzu edilen aşamanın sonuna doğru ortaya çıkan ve birkaç saat süren) olarak kategorize edilebilir.

Khat çiğneyenler genellikle neşe, artan enerji, heyecan, öfori, artan uyanıklık, gelişmiş benlik saygısı, artan konsantrasyon, artan libido, artan yaratıcılık, daha iyi iletişim becerileri, fikirleri ilişkilendirme yeteneğinde iyileşme ve iş performansında öznel bir artış bildirmektedir. Bununla birlikte, aşırı konuşkanlık, hiperaktivite, uyku güçlüğü, sinirlilik, anksiyete, düşmanlık, psikotik ataklar, histeri ve depresyon gibi khat çiğneme ile ilişkili olumsuz deneyimler de vardır. Uzun süreli khat kullanımı kardiyak, nörolojik, psikolojik ve gastrointestinal sorunlara yol açabilir. Khat tüketimi, kullanımdan sonra yaklaşık 3-4 saat devam eden katinonun dolaylı sempatomimetik aktivitesi nedeniyle insanlarda kalp atış hızı ve kan basıncında artışa yol açar.

Khat yapraklarındaki tanenlerin varlığı burukluğa neden olur ve özofajit, gastrit ve oral mukozal keratoz ile sonuçlanabilir. Çalışmalar, khat çiğneyenlerin yaklaşık %50'sinde ağız kanserine kadar ilerleyebilen oral mukozal keratoz geliştiğini göstermiştir. Ek olarak, khat tüketildikten sonra, katinon hipotalamusu etkileyerek iştah kesici görevi görür ve mide boşalmasında gecikmelere yol açar
.
CgvhTxj4Ie
Uzun süreli khat kullanıcıları, akut ve kronik karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere komplikasyonlar geliştirmeye eğilimlidir. Kronik khat kullanımı hepatit, fibrozis ve siroz ile sonuçlanabilir. Khat kullanımı insan üreme sağlığını da etkileyerek bağımlılar arasında sperm sayısının ve hareketliliğinin azalmasına neden olur. Dahası, khat hamile kadınlar üzerinde teratojenik etkilere sahiptir. Yüksek dozlarda khat, büyük sanrılar veya zulüm sanrıları ile şizofreniform psikoz ile karakterize manik hastalığa neden olabilir. Neyse ki, çoğu vakada, khat kesildiğinde ve antipsikotik ilaçlar uygulandığında bu semptomlar azalır. Ancak, khat kullanımına yeniden başlandığında psikotik atakların yeniden ortaya çıkma olasılığı vardır. Khattüketiminin kısa ve uzun vadeli fiziksel etkileri, ilgili fizyolojik sistemlere dayalı olarak kapsamlı bir şekilde belgelenmiştir ve ekteki resimde özetlenmiştir.

Sonuç

Sonuç olarak, doğu ve güney Afrika'da bulunan yerli bir çiçekli bitki olan khat, psikoaktif maddeler olan katinon ve katin içerir ve çiğnendiğinde çeşitli arzu edilen ve istenmeyen etkilere yol açar. Kullanıcılar mutluluk, enerji ve gelişmiş iletişim duyguları yaşayabilirken, uykusuzluk, anksiyete ve sağlık komplikasyonları da dahil olmak üzere potansiyel olumsuz sonuçlar vardır. Yasal statüsü dünya çapında farklılık gösterdiğinden, khat'ın riskleri ve etkileri hakkında farkındalık, sorumlu kullanım için gereklidir.

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
4
Amfetamin içeriyor. Ama ondan nasıl elde edilebilir?

humax

Don't buy from me
New Member
Reaction score
3
Birkaç yıl önce insanların bunu denediğini ama işe yarar bir şey elde etmenin çok zor olduğunu okumuştum. Sanırım internette bir yerlerde yazılar var, uzun zaman önce olduğu için nerede olduğunu hatırlayamıyorum.

View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
4
Merhaba dostum, eğer hatırlarsan bana söyle.

humax

Don't buy from me
New Member
Reaction score
3

Benim okuduğum değil ama hızlı bir arama ile bunu buldum. İnternette arama yaptığımda başka makaleler de var

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
4
Yardımcı oldu iyi işti

humax

Don't buy from me
New Member
Reaction score
3
Khat hakkında yıllar önce bir şeyler okumuştum. O zamandan beri, yaşadığım şehrin eski bölgelerinde yıllar önce bir ya da iki tane yetiştirildiğini okuduğum khat ağacını gözlerimle arıyorum. Görünüşe göre birkaç farklı çeşidi var ve eğer bir khat ağacı bulduğumdan şüphelenirsem, birçok ağaç ve bitki küçük miktarlarda bile yutulduğunda zehirli olduğu için düzgün bir şekilde tanımlandığından emin olurum.

Bu, khat hakkında şimdiye kadar gördüğüm en detaylı yazı.

Bir keresinde ebay'den aldığım Betel Nut tohumlarını yetiştirmeye çalışmıştım. Püskürdüler ama sonunda öldüler. Benim iklimime uygun dolap çeşidi olan betel fındıklarının daha küçük olanlarıydı. Belki bir gün tekrar denerim ve onları yılın farklı bir zamanında ekerim.

Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Bir bitkim var, yıllardır bir saksıda saklıyorum ve çiğniyorum ama hasat günü içmek için çay veya başka bir şey yapmak için hızlı bir ekstraksiyon yapmanın bir yolu var mı? Birazını blenderda limon suyuyla karıştırdım, sonra biraz ılık su ekledim ve süzdüm, bunu sadece bir test olarak yaptım ve içmedim çünkü o sırada soğuk algınlığı nedeniyle çok hastaydım. Çiğnemekten daha iyi olup olmadığını görmek için bu hafta sonu tekrar deneyeceğim. Ancak hızlı bir ekstraksiyon veya ekstrakte etmek için en iyi çözücüler varsa bana bildirin. Teşekkürler

İşte sonucun bir fotoğrafı, solda kahve filtresinden geçirdikten sonra, içine biraz bikarbonat çözeltisi koydum ve kırmızıdan yeşil/kahverengi bir karışıma döndü.

Last edited:

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba. #Khat_Extraction
Numunenin büyük kısmı, ortam sıcaklığında tutulan ve ışıktan korunan kahverengi bir kağıt torba içinde kurumaya bırakılmıştır.

Ekstraksiyon
Yaklaşık 5 ila 6 g bitki materyali, yaklaşık 0,5 cm kare boyutlarında küçük parçalar halinde kesilmiştir. Hazırlanan numune 15-20 mL metanol ile karıştırılmış, ardından aralıklı çalkalama ve karıştırma ile 15 dakika boyunca sonikasyona tabi tutulmuştur.

Konsantrasyon

Yeşil metanolik ekstrakt bir kırıcıya boşaltılmış ve daha sonra hava akımı kullanılarak kuruluğa yakın (<1 mL) yoğunlaştırılmıştır.

Temizleme
Bitki kalıntısını yeniden süspanse etmek ve asitlendirmek için çok seyreltik bir H2SO4 çözeltisi (yaklaşık 0,02 N) kullanılmıştır. Asitlenmiş çözelti kırmızımsı bir renk almıştır. Nötr organik bileşiklerin yanı sıra kalan bitki katılarını da uzaklaştırmak için bir kloroform ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir.

Baz Ekstraksiyonu

Ekstraktı bazikleştirmek için sulu çözeltiye az miktarda doymuş sodyum bikarbonat (NaHCO3) çözeltisi eklenmiştir. pH değişikliği açık yeşil bir çözelti ile sonuçlanmıştır. Katinon ve katini ekstrakte etmek için metilen klorür kullanılmıştır. Ekstraktı minimum hacim miktarına indirmek için bir hava akımı kullanılmıştır. (Önleyici bir tedbir olarak, IRD ışık borusunun bozulmasını önlemek için hekzan ile çözücü değişimi yapılmıştır).

View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Bu yüzden onu tekrar kırmızımsı çözeltiye çıkardım, bu yüzden tekrar NaHCO3 ile bazikleştirebilirim, sonra çözeltiyi bir mason kavanozunda DCM ile karıştırıp karıştırıp katmanları ayırıp dcm'yi kurutabilir miyim?
Yardım için teşekkürler.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Bunu neden tekrar soruyorsunuz? Tekrarlamanız mı gerekiyor?
Çok açık ve anlaşılır görünüyor.

Rica ederim.

Batwing

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Evet, üzgünüm, ilk defa böyle bir şey çıkarıyorum, DCM'de yıkadıktan sonra katinon / katin bazıyla bırakmayacak mıyım?
Bitkiden elde edilen bir baz olarak oldukça kararsız olduğunu duymuştum?
Alkaloidleri hcl olarak tutmaya çalışmak için asidik çözeltiyi yıkamam daha mı iyi olur?
Lütfen cehaletimi bağışlayın, sadece öğrenmeye çalışıyorum. Eğer burası öğrenmek için doğru site değilse bana bildirin, ben de yoluma devam edeyim. Şimdiye kadar yardım ettiğiniz için teşekkürler.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Bu konuda size kesin bir yanıt veremem.
Kendi yönteminizi deneyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Ardından, sonucunuzu bizimle paylaşın.