P2P'den (fenil-2-propanon) amfetamin

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,734
Deals
1

D4mFCvyGwg

Giriş

Amfetamin, fenilasetonun amonyak, alüminyum grit ve az miktarda merkürik klorür ile etanol içinde geri akıtılmasıyla tek aşamalı bir sentezde %30 verimle elde edilebilir. Amfetamin için bu reaksiyon prosedürü denendiğinde, reaksiyon veriminin Pervitin için olduğu kadar yüksek olmadığı görülmüştür (sırasıyla %30 ve %70). Bununla birlikte, prosedürün kolaylığı bu yöntemi değerli kılmaktadır. P2P'den amfetamin sülfat elde etmenin en basit yoludur. Başka biryolu (S)-(-)-α-Metilbenzilamin ile P2P'den Dekstroamfetamin Sentezi başlığında öğrenebilirsiniz.

Ekipman ve cam eşyalar.

Reaktifler.

• 40 g, 0,3 mol Fenilaseton (P2P) [CAS: 103-79-7].
  • 200 mL Etanol (EtOH) %96-98
  • 200 mL %25 Amonyak alkali (NH4OH).
  • 40 g, 1,5 mol Al-grit.
  • 0,3 g, 1 mmol Cıva klorür (2) (HgCl2).
  • ~200 mL Damıtılmış su.
  • 120 g Potasyum hidroksit (KOH).
  • ~450 mL Dietil eter (Et2O).
  • ~ 200 mL Hidroklorik asit %20 (HCl) aq. çözeltisi.
  • ~ 200 g Sodyum sülfat (Na2SO4).
  • ~30 mL Sülfürik asit konsantresi %98.
18aQPG6yJ9
1-Fenil-2-aminopropan sülfat:
Kaynama Noktası (serbest baz): 760 mm Hg'de 200-203 °C;
Erime Noktası: 280-281 °C;
Molekül Ağırlığı: 368,5 g/mol;
Yoğunluk: 0,936 g/mL;
CAS Numarası: 60-13-9.

Prosedür

40 g (0,3 mol) fenilaseton, 200 mL etanol, 200 mL %25 amonyak, 40 g (1,5 mol) Al-grit ve 0,3 g (1 mmol) HgCl2 karışımı, reaksiyon gerçekleşene kadar reflü kondansatörlü 2 L yuvarlak tabanlı balonda kuvvetli karıştırma ile ısıtılır, ardından ısıtma hemen durdurulur. Reaksiyon çok şiddetli hale gelirse soğutma uygulanmalıdır. Reaksiyonun şiddeti azaldığında, karışım yaklaşık 2 saat boyunca kuvvetli karıştırma ile geri akıtılır, vakumda 200 mL'ye kadar konsantre edilir ve buzlu suya dökülür, 120 g KOH ile alkalileştirilir ve eter ile ekstrakte edilir (100 mL x 3). Ekstraksiyonlar %20 HCl ile muamele edilir, elde edilen su tabakası alkalileştirilir ve 150 mL eter ile ekstrakte edilir. Organik tabaka Na2SO4 üzerinde kurutulur, eter buharlaştırılır ve kalıntı vakumda damıtılır. Verim: 12,5 g (%30).
AgTpqxtUdZ
Amfetamin sülfatın damla damla sülfürik asit eklenerek hazırlanması, Buchner şişesinde ve hunisinde beyaz toz olarak süzülen ve havada kurutulan % 99,2-99,8 saflıkta (USP sınıfı) % 96-98 ürün verir. Burada ve burada sırasıyla asitleme prosedürlerinin video ve fotoğraf kılavuzlarını bulabilirsiniz.

Last edited by a moderator:

GhostChemist

Expert
Reaction score
214
Reaksiyonlar Şema 1'e göre ilerler.
NbjWUpSrBQ

Ekipman, Reaktifler ve 1. ve 2. deneyler için cam malzemeler.

• 10,5 gram 14μm alüminyum folyo
  • 0,1 gram cıva klorür
  • 50 mL %20-25 amonyak
  • 30 mL su içinde 10 gram sodyum klorür
  • 10 gram saflaştırılmış P2P ve 10 gram saflaştırılmamış P2P (P2NP'nin sodyum borohidrit ile indirgenmesi sonucu elde edilen P2P)
  • 100-150 mL %88'lik etanol
  • 150-200 mL DCM (diklorometan)
  • 3-5 mL konsantre sülfürik asit (%80)
  • pH gösterge kağıdı
  • 500 gram buz ile 2 litre teknik sınıf su
  • 20-30 gram susuz sodyum sülfat
  • 10-15 mL %25 NaOH (sodyum hidroksit)
  • 35-40 mL aseton
  • 2 litrelik, 500 mL'lik ve 250 mL'lik şişeler
  • Kondenser
  • Su banyolu solvent distilasyon düzeneği
  • Vakum filtrasyon kurulumu
  • Ayırıcı huni
  • Taşlama için silikon gres
  • Filtre kağıdı
  • Huniler
  • Beherler
  • Isıtıcı

Aşama 1.Alüminyum amalgam oluşumu.
İki litre su bir şişeye boşaltılır ve alüminyum folyo suyun altına daldırılacak şekilde eklenir. Kuru cıva klorür eklenir ve karışım, aktif hidrojen evrimi gerçekleşene ve folyo üzerinde bir matlık belirene kadar (yaklaşık 10-15 dakika) kuvvetlice karıştırılır.
Şekil 1
ANueSvskFo

Şekil 2

Tq2CiBcKWD

Daha sonra çözelti boşaltılır ve alüminyum amalgam damıtılmış su ile iki kez durulanır.

Saflaştırılmış P2P Şekil 3

XdeAOCQVuD

Saflaştırılmamış P2P Şekil 3.1
WxOPi7N1GE

2. Aşama. İndirgeme ve çıkarma.
Şişeyi soğutmak için buz gibi soğuk suyun hazırlanması önceden yapılmalıdır. Elde edilen alüminyum amalgama su amonyak, sodyum klorür çözeltisi, P2P ve etanol eklenir. Reflü kondansatörü bağlanır. Ekzotermik reaksiyon saf P2P ile 5-10 dakika sonra, saf olmayan P2P ile ise neredeyse anında başlar.
Şekil 4

MxYE6LojQl

Sıcaklık 50-60 ℃'yi aşarsa reaktör soğutulmalıdır.
Şekil 5

YhIuBKSLiZ

Reaksiyon yaklaşık 30-40 dakika içinde tamamen gerçekleşir. Bu süre zarfında reaktifler gri bir kütleye dönüşür.
Şekil 6
7fKFci1ksW

Reaksiyon kütlesine, reaksiyona girmemiş alüminyumun çözünmesi için 10-15 ml %25'lik NaOH eklenir ve hidrojen oluşumu durana kadar 30-40 dakika bekletilir.
Şekil 7
HQb6PsVv28

Alkali çözelti eklendikten ve hidrojen gazı oluşumu tamamlandıktan sonra, karışım yaklaşık 1 saat çökelmeye bırakılır ve ardından süzülür.
Şekil8
XBqSd6AT3N

Saflaştırılmış P2P'den elde edilen filtrelenmiş çözelti.
Şekil 9

QBUMIRZD5z

Saf olmayan P2P'den elde edilen filtrelenmiş çözelti.
Şekil 10

AgIialjShz

Süzülen çözeltiye 50-100 mL diklorometan eklenir.
Şekil 11

Bzq1In0s4o

Elde edilen emülsiyon birkaç porsiyon halinde bir ayırma hunisine aktarılır ve çökelmeye bırakılır. Diklorometan tabakası ayrılır ve ilave diklorometan kısımları daha fazla ekstraksiyon için kullanılır.
Şekil 12

QG9hxbFjtO

Diklorometan içindeki ekstrakt (saflaştırılmış P2P).
Şekil 13
H0qxGIHJ6k

Diklorometan içindeki ekstrakt (saf olmayan P2P).
Şekil14
IYsqFkXLPj

Ayrılan diklorometan tabakası susuz sodyum sülfat üzerinde kurutulur ve gerekirse süzülür.
Şekil15
ObIg9pDn61

Kurutulmuş diklorometan tabakası damıtma için bir şişeye aktarılır. Diklorometan 90°C sıcaklığa ulaşılana kadar tamamen damıtılır.
Şekil 16

S3upWDb1By

Diklorometanın damıtılmasından sonraki kalıntı (saflaştırılmış P2P).
Şekil 17

9tVRwDXx3r

Diklorometanın damıtılmasından sonraki kalıntı (saf olmayan P2P).
Şekil 18

RUzV1SZhg9

Elde edilen amine 10-15 mL aseton eklenir ve pH 5,5-6'ya ulaşana kadar konsantre sülfürik asit yavaşça eklenir. Ardından, elde edilen çözelti kristalleşme gerçekleşene kadar buharlaştırılır.
Şekil 19
IlHiVK7G6T

Kristalize kütle 15-20 mL soğuk aseton ile karıştırılır, iyice karıştırılır ve bir vakum filtresine aktarılır. Daha sonra bir miktar soğuk aseton ile yıkanır ve doğrudan filtre üzerinde veya sıcak hava akımı altında kurutulur.
Şekil 20
RlPwOZsdg6

Şekil 21

OdskljfWRy

Toz, saflaştırılmış P2P'den elde edilen amfetamin sülfattır.
Şekil 22

Jl83ZhSKcH

Toz, saflaştırılmamış P2P'den elde edilen amfetamin sülfattır.
Şekil 23
BomRAsnwvO

Teorik olarak, 10 g P2P'den, %100 dönüşümle baz formunda 10,077 g amfetamin elde etmek mümkün olmalıdır. Baz olarak 10,077 g amfetaminden teorik olarak 1/2 mol sülfat veya 13,73 g amfetamin sülfat elde edilmelidir.

Saf P2P'den %41,1 verime karşılık gelen 5,65 g amfetamin sülfat elde edilmiştir.

Saf olmayan P2P'den 2,29 g amfetaminsülfat veya %16,68 verim elde edilmiştir.

Sonuçlar
Saf olmayan P2P kullanılarak elde edilen amfetamin sülfat verimi, saflaştırılmış P2P kullanıldığında elde edilenden yaklaşık 2,5 kat daha düşüktür. Bu tür verimler muhtemelen, reaksiyonun ekzotermik etkisini yerel olarak artıran ve reaksiyon hacminden amonyağın buharlaşmasına yol açan çift bağlara sahip safsızlıkların varlığından kaynaklanmaktadır (amonyak, metilaminin aksine havadan daha hafiftir). Elde edilen deneysel veriler dikkate alındığında, metamfetamin üretiminde P2P kullanmak daha mantıklıdır.

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Reaction score
19
merhaba efendim, üzgünüm sormak istiyorum. Bu şekilde amfetamin yaptım 25 gram kadar bir yağ tabakası elde ediyorum ve sülfat tuzu yaptığımda 8 gram elde ediyorum, çözeltiden ise ekstrakte ediyorum ve sadece 1 gram elde ediyorum, bu uygun mu değil mi efendim, üzgünüm efendim 1 tane daha bu amfetamin nasıl kullanılır orta doz için kaç mg ve nasıl kullanıyorsunuz, bir hap mı yoksa ne efendim, lütfen tavsiye edin efendim, teşekkür ederim.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,734
Deals
1
Merhaba, toplamda 9 g çok küçük (~%21 dönüşüm). Ne kadar P2P kullandınız? Muhtemelen 25 g saf amfetamin içermeyen baz aldınız ya da ben metninizi net anlamadım.
BB Wiki ==> Amfetamin 'i açıp okuyabilirsiniz.

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Reaction score
19
40 gram p2p kullandım, 25 gram serbest baz yağ aldım, ancak sülfat tuzu yaptığımda sadece 8 gram aldım.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,734
Deals
1
Oldukça iyi bir verim, %62,5. Sanırım saf amfetamin içermeyen baz yok. Yağınızın kaynama noktasını kontrol edebilirsiniz. Amfetaminden çok farklıysa vakumla damıtabilirsiniz.

studentt

Don't buy from me
Resident
Reaction score
8
merhaba, freebase a-oil'im var ama bazı sorunlarım var. kristal berraklığında ama ph 11.8. ve ayrıca kostik gibi kokuyor. saflaştırmak için ne yapmalıyım. yüksek sıcaklığa ulaşabildiğim için normal distilasyon yaptım. kaynar suyla yıkamalı mıyım?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,734
Deals
1
Merhaba, Studentt. Neden yanlış olduğuna karar verdiniz? Amfetamin freebase alkali pH'a sahiptir çünkü -NH2 grubu bazik ortam verir.
Ürününüzün kaynama sıcaklığı nedir?
Bu gerekli değildir.

studentt

Don't buy from me
Resident
Reaction score
8
200c'nin üzerinde. ısıtma cihazım ekransız olduğu için tam olarak bilmiyorum. ama damıttığımda. kaynama noktasına ulaştığında gaz gibi bir şeydi. ve tekrar sıvıya dönüştü.

blackburn

Don't buy from me
Resident
Reaction score
48
bu sentez hangi ölçekte yapılabilir? yaklaşık 1l p2p söz konusu olduğunda başka bir işlem var mı

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,734
Deals
1
Bence reaksiyon çok şiddetli olacak ve verim düşecek. 100g'dan daha fazla ölçeklendirebileceğinizden emin değilim.

blackburn

Don't buy from me
Resident
Reaction score
48
Tamam cevap için teşekkürler! Daha büyük partiler için hangi yolun en iyisi olduğunu biliyor musunuz? NaBH4/CuCl2 (1kg ölçekli) ile P2NP'ye biraz baktım ama eğer bir olasılık varsa bundan daha büyüğünü de arıyorum, burada sorduğum için özür dilerim, konuya ait olmadığını biliyorum

/Saygılarımla

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,734
Deals
1
Evet, size bu yöntemi önermek isterim

Gale

Don't buy from me
Resident
Reaction score
50
800g sentez için ne kadar merkürik klorür önerirsiniz?

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Reaction score
19
merhaba efendim, hgcl reaksiyonu su içeriği içermesi gerekirken susuz amonyağı nasıl kullanıyorsunuz... yönteminizi açıklayabilir misiniz.

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Reaction score
165
Bu kadar basit. Bir otoklav ve susuz amonyak kullanan teknoloji uzun zamandır bilinmektedir. Amonyak silindiri otoklava bağlanır ve istenen kütleye kadar buzlu metanol ile doyurulur. Genellikle metanol içinde %10-12'lik bir amonyak çözeltisi hazırlanır. Su elbette reaksiyonda küçük miktarlarda olacaktır çünkü imin oluştuğunda, reaksiyon suyu serbest bırakır...
Amfetamin hem alüminyum hem de diğer katalizörler üzerinde elde edilebilir, ancak Raney veya diğer metallerin kullanılması durumunda reaksiyona hidrojen sağlanmalıdır.