Benzaldehitin L-PAC'a Biyotransformasyonu

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
Giriş
L-fenilasetilkarbinol, efedrin sentezinde kullanılan ve kendisi de amfetaminlerin öncüsü olarak kullanılan bir bileşiktir. Endüstriyel olarak, benzaldehitin fırıncı mayası (S. cerevisiae/SC) tarafından aerobik fermantasyonu ile sentezlenir. Süreç oldukça basit olsa da, özellikle steril kültürlerin ve uygun büyüme koşullarının sürdürülmesi söz konusu olduğunda, biraz ekipman ve bilgi gerektirebilir. Bu nedenle, biyotransformasyon yoluyla L-PAC üretimi için farklı karmaşıklıktaki iki yöntemi açıklayacağım. Büyüme ortamı kullanılmadan önce otoklavlanarak sterilize edilmelidir.

Birinci yöntem:
Bu teknik "özensiz ama kolay" olarak tanımlanabilir. Daha az ekipman gerektirir, daha kolaydır, ancak aynı zamanda daha az etkilidir ve daha düşük verimle sonuçlanacaktır.

Prosedür:
500 ml steril 0.1M pH 6 sitrat tamponuna 44 g maya ve 55 g glikoz ekleyin. 30°C'de ısıtılmış bir su banyosuna yerleştirin. 40/50 dakika boyunca inkübe edin.
5 mL etanol içinde benzaldehit (25 mmol) ve asetaldehit (25 mmol) ekleyin. 60 dakika boyunca inkübe edin.
Celite üzerinden süzün.
3*100 ml etil asetat ile ekstrakte edin. Doymuş Sodyum Klorür çözeltisi kullanarak emülsiyonu kırın, susuz sodyum sülfat üzerinde kurutun, süzün, çözücüyü buharlaştırın. Bu sizin L-PAC'nizdir.

Açıklamalar:
Sitrat tamponu: Bu, hücrenin büyümesi zamanla pH'ı düşüreceğinden (iyi değil) pH'ı sabit tutmak için kullanılır. Bu tamponu hazırlamak için, bu hesaplayıcı tarafından verilen prosedürleri izleyin: https://www.aatbio.com/resources/buffer-preparations-and-recipes/citrate-buffer-ph-3-to-6-2. pH değerini 6 olarak değiştirmeyi unutmayın.
Sıcaklık: mayanın daha yüksek metabolik aktivitesini sağlar.
Etanol: benzaldehit ve asetaldehiti çözmek için kullanılır ve biyoyararlanımlarını artırır.
Asetaldehit: benzaldehit yerine hidrojen alıcısı olarak kullanılır, böylece benzil alkol üretimi sınırlanır.

Bu, standart steril teknikler hakkında biraz okuma yaptıktan sonra neredeyse herkesin takip edebileceği kolay bir prosedürdür, ancak diğerinden daha düşük verim verir (% 20 ila 40 arasında). Ya 150 rpm'de orbital çalkalama kullanarak ya da ortama steril hava pompalayarak, dakikada ortamın litresi başına 1L hava ile daha iyi havalandırma sağlayarak ya da hücreleri aljinat boncuklarında hareketsiz hale getirerek geliştirilebilir. Bunu youtube'da araştırabilirsiniz, yapması çok kolaydır ve verimi önemli ölçüde artırabilir.

İkinci yöntem:
Bu protokol daha ileri düzeydedir, ancak doğru şekilde yapılırsa verimi %60 veya 70'e kadar artırabilir. Ancak daha fazla malzeme gerektirecektir. Mükemmel olmasa da çok daha iyidir.
Bu yöntem S. cerevisiae yerine Candida utilis mayası için tasarlanmıştır. Bunun yerine SC kullanabilirsiniz ancak verimde bir düşüş göreceksiniz. C. utilis'i buradan satın alabilirsiniz: https://www.biomall.in/product/candida-utilis-atcc-9950-0779p-0779p

Prosedür
Büyüme ortamı 10g/L üre (azot getirir), 10g/L MgSO4 (magnezyum ve sülfür getirir) ve melas kullanılarak 50 ila 70g/L arasında şekerden oluşur. Yeterli hacimde 0.1M pH 6 sitrat tamponu içinde çözün.
Bir gün önce, başlangıç maya kültürünü aşılayın ve gece boyunca 30°C'de inkübe edin.
Optik yoğunluğu (absorbans) 595nm'de okuyun. Fermantasyon reaktörünüzü 0,4 OD'ye ayarlanmış başlangıç kültürünüzün %15 v/v'si ile inoküle edin. Örnek: 1L'lik bir kabı aşılamak için, OD 0,2 olarak ölçüldüyse, 700mL'ye 300mL ekleyin. OD zaten 0,4 ise, 850 mL'ye 150 mL ekleyin vb... (inokulumda 240x106 hücre/ml, açıklamalara bakın)
150 rpm'de orbital çalkalama veya 1 v/v/dak hızında steril hava pompalama ile 30°C'de inkübe edin. Hava pompalıyorsanız, araya biraz yavaş karıştırma eklemek isteyebilirsiniz.
OD 0,3 ile 0,4 arasına ulaşana kadar inkübe edin. Bu 4 ila 6 saat arasında sürmelidir, daha az veya daha fazla olabilir. İstediğiniz değere ulaşana kadar OD'yi her 30 dakikada bir kontrol edin.
Benzaldehit ilavesi çoklu dozlar halinde yapılır. 50 mL için hacimler 68, 62, 56, 50, 43, 37, 31, 25'tir. Aynı anda eşdeğer hacimde asetaldehit ekleyin. Her ekleme arasında bir saat bekleyin.
1:2 toluen/medium v/v kullanarak ekstrakte edin, buharlaştırın.

Açıklama:
Optik yoğunluk: spektrofotometre kullanılarak ölçülür. Burada, çözeltideki hücre sayısıyla orantılı olan 595nm'de absorbansı okuruz. Temel bir kural olarak, 0,1 OD=60x10^6 hücre/mL olduğunu unutmayın

Genel notlar:
Havalandırma için küçük ölçekte 150 rpm'de orbital çalkalama daha iyidir. Daha büyük ölçekte, bir filtreden geçirilen havayı kabarcıklandırmanız gerekecektir.
İkinci protokolde, verimi artırmak için benzaldehit ilavesi çoklu dozlarda yapılır. Bu, benzaldehitin azalan oranlarda sürekli olarak enjekte edilmesiyle daha da geliştirilebilir, ancak amatör bir ortamda bunu yapmak karmaşıktır.
Sübstitüe benzaldehitler kullanılabilir ve karşılık gelen L-PAC analoğunu verecektir.
Son olarak, deneysel tasarımı istediğiniz gibi özelleştirmek için yöntem 2'nin bazı unsurlarını ödünç alabilir ve bunları yöntem 1'e dahil edebilirsiniz. Diğer suşların ve türlerin kullanılabileceğini ve verimin büyük ölçüde artacağını unutmayın. Daha fazla bilgi için Ravi ve arkadaşlarının "melas ve şeker kamışı suyunda üretim ortamı olarak farklı yeni maya türleri ile L-fenil Asetil Karbinol (L-PAC) üretimi" adlı çalışmasına bakınız.

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
279
İlginç

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
*50 mL'lik bir kültür için

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
L-PAC'ın rengi nedir? beyaz mı sarı mı... birisi beyaz ve katı olduğunu söyledi...
(L-PAC çözücü ile ekstrakte edildiğinde (Toluen gibi), şeker çözücü içinde kalır... ve damıtıldığında sarı renk kalır...)

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
Glikoz, fruktoz ve diğer şekerler polar olmayan çözücülerde çözünmez. L-PAC sarı yağlı bir sıvıdır.

View previous replies…

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
teşekkürler... ama
GPT ile sohbet edin ve beyaz katı olduğunu söyleyin.
sullpiers'a bakın(https://www.echemi.com/produce/pr2212011836-l-pac-99-powder-suc.html)
biraz sarı sıvı aldım.. ama bunun L-PAC olduğundan şüpheliyim..
(Mosslass ile su ve Toluen'i karıştırdığımda (fermente olmadan) ve Toluen'i ayırdığımda ve sonra damıttığımda... sarı sıvı 150 Celcius'un üzerinde kalır)

Last edited:

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
ve erime noktası 152°C~156°C'dir (GPT ve Tedarikçilerle sohbet edin)
eğer doğruysa oda sıcaklığında katı olmalıdır

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
Tanrı aşkına, lütfen kimya ve genel olarak bilimler için ChatGPT kullanmayı bırakın. Google arama motoru var, entelektüel olarak ne kadar tembel olunabilir ki?
Fenyasetilkarbinol için erime noktası yaklaşık 10°C'dir.
Bu arada, pekmez ve suyu fermente etmeden sadece karıştırdığınızı mı söylüyorsunuz? Sarı sıvı sadece pekmezin içerdiği tüm organik mumlardır....

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
teşekkürler... fermantasyondan mümkün olduğunu biliyorum... ama wikipedia dışında goolge erime noktasını vermiyor. hatta CheBi, Chemspider ve benzeri erime noktasını vermedi... bildiğiniz gibi wikipedia kesin veri değildir (çünkü kişisel düzenleme yapabilir)... Erime noktası hakkında tek olası bilgi tedarikçilerden (yukarıdaki bağlantı) ...

Sadece tam erime noktasını ve rengini bilmek istiyorum.
sullpiers (%99 L-PAC) yanlış mı yoksa farklı bir form mu?

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
Az önce kontrol ettim, gerçekten de kesin bir erime noktası bulamadım. Ancak, oda sıcaklığında, donma koşullarında bile yağlı bir sıvı olduğu konusunda sizi temin edebilirim.

https://www.trc-canada.com/prod-img/MSDS/H949610MSDS.pdf

"Görünüş: Renksiz ila Açık Sarı Yağ"

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Eski bir mantar yetiştiricisi olarak bu konu hakkında çok düşündüm. İçinde tüm besin maddelerini barındıran ve etanole %20 oranında dirençli bir Sc türü olan turbo mayanın böyle düşmanca bir ortamda hayatta kalmak için tam da uygun olduğunu düşünüyorum

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
Besiyerimdeki besin miktarını artırmak için bazen yaptığım şey, SC'nin büyümesini desteklemek için gereken tüm besinleri içerdiğinden, kullanılmış bira mayasından yaptığım bir miktar ev yapımı besin mayası eklemektir.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Ben de evde bira yapıyorum. Kesikli bir süreç olmayan bir L-pac yapım süreci hakkında bir şeyler okudum. Ölü mayanız battığı sürece, tamburunuzu alttaki bir petcock aracılığıyla boşaltıyorsunuz ve ölü mayayı ve sıvıyı santrifüj ediyorsunuz ve tambura daha fazlasını geri ekliyorsunuz ve bu sürekli bir süreç haline geliyor. Hesap yaptım, ama haftada ne kadar malzeme yapacağına karar verdiğimi unuttum, 10 galon ls başına 20 g saflaştırılmış L-pac Her boşalttığınızda değer ve doğal seçilim, mayayı canlı tuttuğunuz sürece biyokimyayı daha iyi ve daha iyi yapacaktır.

kpspoo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
fermantasyon sırasında benzil alkol, benzoik asit, etanol, asetik asit, asetofenon, benzaldebyde (reaksiyona girmemiş) gibi birçok yan ürün vardır.
Bu nedenle, L-PAC'ı çözücüden saflaştırmak için daha karmaşık bir prosedür gereklidir
ve bazı makaleler daha fazla verim için anaerobik koşul önermektedir
yukaridaki̇ yöntemi̇n detay i̇çi̇n deği̇l kilavuz olduğunu düşünüyorum.

kpspoo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
g

Last edited:

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
Çalışma tarif edilmemiştir. Ancak benzoik asit ve benzil alkolden kaynaklanan kontaminasyon, yukarıda yazdığım prosedürde açıklandığı gibi reaksiyon karışımına asetaldehit eklenerek en aza indirilebilir. Ben saflaştırmadan çok üretimle ilgileniyordum

kpspoo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Anlıyorum. Saflaştırma olmadan kimse L-Pac'in fermantasyon yoluyla üretildiğine ikna olamaz. Renk diğer yan ürünlerden farklı olabilir. ve distilasyon yan ürün nedeniyle daha belirsiz olacaktır.
Peki L-PAC'ın üretildiğine nasıl ikna olabilirsiniz? Analiz cihazınız var mı?