Benzaldehitten BMK glisidat (sodyum tuzu) sentezi

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
34jglQbthS

Giriş

Bu sentez, daha fazla amfetamin veya metamfetamin sentezi için elinizde fenilaseton bulunmaması durumunda iyi bir seçenektir. BMK glisidat hidroliz yoluyla kolayca P2P'ye dönüştürülebilir. Bu reaksiyonun bazı artıları ve eksileri vardır. Ana dezavantajı reaksiyonun suya karşı çok hassas olmasıdır. Kesinlikle kuru cam eşyalar ve reaktifler kullanmanız gerekir. Reaktiflerinizin sentezden önce kurutulduğundan ve saflaştırıldığından emin olun. Su izleri verimi düşürür. Ayrıca, verimi artırmak için bu reaksiyonu inert bir atmosferde (N2) gerçekleştirmeye değer. Oldukça yüksek verim, kısa reaksiyon süresi gibi avantajları vardır. Ayrıca, reaksiyon herhangi bir çözücü almaz.

Ekipman ve cam eşyalar.

• 2 L kesikli reaktör (veya balon), bir reflü kondansatörü, üst karıştırıcı ve su ceketi (su banyosu) ile bir düzenek;
  • Retort standı ve aparatı sabitlemek için kelepçe;
  • 1 L Damlama hunisi;
  • Geleneksel huni;
  • Laboratuvar sınıfı termometre (-10 - 100 °С'ye kadar);
  • Cam çubuk;
  • Silikon hortumlar;
  • 1 L için ölçüm silindiri;
  • Vakum kaynağı;
  • Laboratuvar terazisi (1-200 g uygundur);
  • Reflü kondansatörü ve su pompası için soğuk su banyosu (soğutucu olmaması durumunda);
  • Buchner şişesi ve huni;
  • 2 L; 1 L x2; 500 ml x2 Beherler;
  • Plastik kaşık veya spatula;
  • Dondurucu;
  • Sirkülasyon pompalı soğutucu (isteğe bağlı);
  • Ürün için Pyrex kaplar (veya diğer kaplar);

Reaktifler.

• Benzaldehit 200 g (cas 100-52-7).
  • Metil 2-kloropropiyonat 350 g (cas 17639-93-9).
  • Susuz sodyum sülfat (Na2SO4).
  • Sodyum hidroksit (NaOH) 200 g veya potasyum hidroksit (KOH) 265 g.
  • Damıtılmış su ~2 L.
  • Sodyum etilat 200 g (EtONa).

Sentez

...

Benzaldehit ve metil 2-kloropropiyonat arasındaki ikame nükleofilik reaksiyonu.

Cam reaktör, 0°С soğutma sıvısı sıcaklığı ayarlanmış bir sirkülasyon pompası soğutucusuna bağlı bir ceket ile donatılmıştır. Bir şişe veya tek katmanlı bir reaktör kullanıyorsanız, bir buzlu su soğutma banyosu kullanmanız gerekir. Reaksiyon şişesinin (reaktör) içi tamamen kuru olmalı, su damlaları ve yoğuşma olmamalıdır.
1pkrvWZanw
1. Bir behere 200 g benzaldehit dökün.

2. Benzaldehit ve metil metil 2-kloropropiyonat karışımını ekleyin. Metil 2-kloropropiyonat 350 g ekleyin. Benzaldehit ve metil metil 2-kloropropiyonat karışımı karıştırılır.

Not: Reaktifler taze ve uygun koşullarda saklanmışsa, doğrudan reaktöre yükleyerek kullanın. Değilse veya önleme amacıyla (emin olmak için), benzaldehit ve metil 2-kloropropiyonat karışımını ek olarak bir kurutucu ile kurutabilirsiniz. Bu durumda susuz sodyum sülfat (Na2SO4) kullanılır.

3. Susuz Na2SO4, cam tabanı tamamen kaplayacak şekilde karışıma eklenir (yaklaşık miktar). Karışım karıştırılır.

Not: Na2SO4 kalan suyu toplayarak kristal hidratlar oluşturur ve karıştırılmadan kabın dibine çöker. Su adsorpsiyonu oldukça hızlı gerçekleşir. Görsel olarak şeffaf bir reaktif karışımı oluşumu gibi görünür.

4. Sodyum sülfat ile suyu alınmış çökelmiş karışım reaksiyon kabına boşaltılır. Tortunun (kristal hidratlar) reaktöre girmediğinden emin olun.

Not: Oluşan tüm sodyum sülfat kristal hidratları ve reaksiyona girmemiş sodyum sülfat çökeltileri kabın dibine çöker. Oldukça kolay bir şekilde boşaltılır. Emin olmak için ek filtreleme kullanabilir veya reaktör hunisine bir ön filtre takabilirsiniz.

5. Sodyum sülfat kristal hidrat çökeltisi kolayca ayrılır. Daha sonra atılır. İlave için sodyum etoksit hazırlanır. Karıştırıcı çalıştırılır.

Not: Karıştırma hızı, karışım iyice karıştırılacak, ancak aynı zamanda reaktör (balon) duvarlarına çok fazla sıçramayacak şekilde ayarlanır.

6. Reaksiyon karışımı (RM) soğutulur. Reaksiyon karışımı (RM) soğutmalı reaktör ceketi ile 0-10°С'ye soğutulur. Sıcaklık aynı seviyede tutulur ve reaksiyon sırasında bir sıcaklık probu ile kontrol edilir. Sıcaklık, daldırma sıcaklık probu ile ölçülür. Şişe için bir daldırma termometresi veya IR termometresi kullanılabilir.

7. Önceden sulu bir alkali çözeltisi (sodyum veya potasyum hidroksit) hazırlanır. Sodyum hidroksit 200 g (veya potasyum hidroksit 265 g) bir behere dökülür. 0,8-1 l damıtılmış soğuk su eklenir. Karışım bir NaOH tamamen çözülene kadar karıştırılır. Çözelti çok sıcak olur. Daha sonra alkali çözeltisi soğuk bir yerde bırakılarak karışımın oda sıcaklığına kadar soğuması sağlanır. Bundan sonra, alkali çözeltisi bir buzdolabına konulabilir.

8. RM reaktör içinde 0°С'ye kadar soğutulduğunda, 200 g kuru sodyum etilat (EtONa) ilavesi başlatılır. Reaksiyon sıcaklığını 10°С'nin altında tutmak için ekleme işlemi küçük porsiyonlar halinde ve ara verilerek yapılmalıdır. Çok hızlı bir ekleme ve büyük EtONa kısımları karışımın keskin bir şekilde ısınmasına ve hatta RM kaynamasına neden olabilir, bu durumda reaksiyon verimi düşecektir. EtONa plastik veya silikon bir kaşıkla dozajlanmalıdır; metal kaşık kullanılamaz.

Not: Sodyum metoksit, potasyum tert-butoksit, sodyum izopropoksit vb. gibi diğer metal alkolatlar kullanılabilir. Ayrıca sodyum hidrür, sodyum amid de kullanılabilir. RM ısıtılır ve EtONa ilavesi sırasında biraz koyulaştırılır, harici bir soğutma uygulanır.

Karışım koyulaştırılır, renk sarıya, ardından kiremit kırmızısına ve daha sonra kahverengiye döner. Sıcaklık daima 0-10°С aralığında tutulmalıdır. Daha fazla sodyum etilat eklendikçe karışım daha kalın hale gelir. Karıştırma, sterilizasyon hızının ayarlanmasıyla sürdürülür.

Not: Eğer reaksiyon bir reaksiyon şişesinde manyetik bir karıştırıcı üzerinde gerçekleştiriliyorsa, bir çapa yeterli olmayabilir. Bir el karıştırıcısı veya baş üstü karıştırıcısı kullanılmalıdır.

9. RM karıştırılır ve EtONa ilavesi tamamlandıktan sonra 1 saat boyunca 0-10°С aralığında tutulur.

10. Ardından harici soğutma kaldırılır ve RM 12 saat boyunca oda sıcaklığında karıştırılır.

Opsiyonel: Bir seçenek olarak, harici kademeli ısıtma 60°С'ye ayarlanır. Bu yöntemle reaksiyon verimi azalacaktır. Reaktöre bir reflü kondansatörü monte edilir. RM 60°С'de 1 saat daha karıştırılır. Reaktör ceketi ve termostat yardımıyla ısıtma gerçekleştirilir.

11. 1 saat sonra harici ısıtma kapatılır. Karışım sürekli karıştırılarak yavaşça oda sıcaklığına soğutulur.

12. Reaktöre 1 l soğuk damıtılmış su içeren bir damlatma hunisi yerleştirilir. Su, kuvvetli bir karıştırma ile damla damla eklenir. Kalın RM sıvı hale getirilir.

13. Karıştırıcı kapatılır. Karıştırıcı kapatılır. RM iki katmana ayrılır. Üst katman metil glisidik ester (BMK metil glisidat), alt katman ise içinde çözünmüş olan gereksiz reaksiyon tuzları ile sudur. Alt katman atılır, üst glisidik ester katmanı sonraki reaksiyonlarda kullanılır.

14. BMK-glisidat metil ester reaktörde bırakılır. Ürün olarak satmak istemeniz durumunda daha saf ester üretmek için vakumla damıtılabilir. Yaklaşık ester miktarı 400 g civarındadır. Bir seçenek olarak ester, glisidik asidin sodyum veya potasyum tuzunu elde etmek için bir sonraki reaksiyonda kullanılır
.

BMK sodyum glisidata alkali hidroliz

DvZry2mW10
14. Önceden hazırlanmış bir alkali çözeltisi bir damlatma hunisine dökülür. Karıştırıcı çalıştırılır. Oda sıcaklığında soğutulmuş NaOH (veya KOH) sulu çözeltisi damla damla eklenmeye başlanır.

Bizim durumumuzda, karışımın kendi kendine ısınmasına izin verilir. Alkali ilavesinden sonra, tuz elde etme sürecini hızlandırmak için termostat 60°С'ye ayarlanır. Karışım 2 saat boyunca karıştırılır.

Not: Daha yüksek bir ürün verimi elde etmek istiyorsanız, alkali çözeltiyi harici soğutma ile ekleyin. Ayrıca, RM oda sıcaklığında 12 saat daha karıştırılır. Soğutmadan alkali ilavesi sırasında karışım oldukça hızlı kalınlaşır (glisidik asit sodyum tuzu çökelir). Karışımın çok fazla koyulaşması durumunda karıştırma hızı arttırılır.

Dikkat! Bu reaksiyonda BMK metil glisidattan metil alkol elde edilir.

14. Karışım ısıtma sırasında şeffaflaşır. Elde edilen glisidik asit sodyum tuzu suda çözünür. Kısa bir süre sonra reaktör, glisidik tuzu kristalize etmek için soğutmaya hazırlanır. Bir seçenek olarak, termostat kapatılabilir ve karışım kademeli olarak oda sıcaklığına soğutulur.

Kademeli soğutma sırasında karışım kristalleşmeye başlar. Daha bulanık hale gelir, glisidik tuz çökelir, karışım kalınlaşır. BMK glisidik asit sodyum tuzu karışımı elde edilir.

14. Karışım bir Buchner şişesi ve huni üzerinde vakumla süzülür. Kuru ürün 300 g %79 verimle (cas 5449-12-7) elde
edilir.

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Reaction score
12
Yani sadece bmk'ya ulaşmaya çalışıyorsanız, bmk metil glisidat olarak bırakabilir ve saf p2p'ye dönüştürmek için 80c'de 1 saat boyunca 1Kg bmk metil glisidat 1L su 1L HCl yapabilir misiniz?

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
174
Hidroklorik asitte hidroliz en iyi seçenek değildir.

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Reaction score
12
Ne daha iyi olurdu? Sodyum tuzu üzerinde HCl kullanıyorum ve başarılı oldum.

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
174
Saf fosforik asitte hidroliz, glisidat sodyum tuzuna dönüştürülemeyebilir

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, işte bu yönteme yönelik bağlantı.

Last edited:

LoneChemist

Don't buy from me
Member
Reaction score
1
Teşekkür ederim. Bunu kesinlikle zamanında işe koyacağım ve bulgularla güncelleyeceğim.

marywin

Don't buy from me
Member
Reaction score
10
Deals
19
Teşekkürler Bay Patton, bizim için çok iyi bir platform

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Reaction score
12
Bunu henüz p2p'ye yapan var mı? Yeild?

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Üretilen sodyum tuzunun (5449-12-7) havaya bırakıldığında bozulmasının kolay olup olmadığını sorabilir miyim? Nemli sodyum tuzu (5449-12-7) bozulmadan doğal olarak kuruması için birkaç gün boyunca havaya bırakılabilir mi? Ve bu madde normal koşullar altında uzun süre depolanabilir mi?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Sanırım oldukça higroskopik. Kapalı ambalajda saklamakta fayda var. Kurutma durumunda basit veya vakumlu desikatör kullanmanızı tavsiye ederim.

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Epoksi yapıya sahip bu tür bir bileşik için ısıtma ve kurutmanın yapısal hasara neden olması muhtemeldir. Cam kurutucu kullanmak bir çözümdür, ancak seri üretildiğinde kullanımı kolay değildir ve çok fazla kurutucu tüketecektir, bu yüzden bunun için uygun olduğunu düşünüyorum Bu tür bir maddeyi kurutmanın en iyi yolu vakumlu dondurarak kurutucu kullanmaktır. Tek dezavantajı vakumlu dondurarak kurutucunun fiyatının nispeten pahalı olmasıdır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Bir sorunla karşılaştım. Makaleyi takip ettim. Sodyum etoksit ekledikten sonra, 10°C'nin altında sıkı bir susuz ortamda bir saat karıştırdım. Daha sonra bir saat karıştırma seçeneğine hazırlanmak için sıcaklığı 60°C'ye yükseltmeye başladım. Ancak biraz ısıttıktan sonra, cihazdaki sıcaklık kendiliğinden ve hızlı bir şekilde kontrolden çıktı ve sadece birkaç dakika sonra termometrem 130 ° C'lik bir atılım gösterdi, bu yüzden sormak istiyorum, bu normal mi? İlk resim sodyum etoksit ekledikten sonra 10°C'nin altında 1 saat boyunca karıştırma işlemi. Susuz koşulları korumak için cihazın üzerine susuz magnezyum sülfat ile dolu bir kurutma tüpü yerleştirdim. Sirkülasyon cihazım sadece soğutma yapabildiğinden, ısıtmanın ikinci aşamasını şişeye aktardım. Isıtma yöntemi yağ banyosu ısıtmasıdır, ancak sadece birkaç dakika 65°C sıcaklık kullandım ve şişedeki sıcaklık kontrolden çıktı. Yükseldikçe, termometre 130 °C'yi çok hızlı bir şekilde aştığını gösteriyor, o kadar hızlı ki kondenser borusundaki yoğuşma suyu döngüsünü başlatmak için bile zamanım yok ve sonra ikinci resimdeki duruma geliyor.

FS0m89Nsyu
Acri0RXHgt

Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, kendi kendine ısınma şiddetli mi yoksa yavaş mı gerçekleşiyor? Oldukça ilginç.

View previous replies…

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Sıcaklığın reaksiyon sıcaklığına ulaşması için gereken zamandan tasarruf etmek amacıyla yağ banyosunu önceden 70°C'lik sabit bir sıcaklığa kadar ısıttım. Benim düşüncem, cihazı kurmak ve verimli ve sorunsuz bir giriş reaksiyonu için yağ banyosunu 60°C'ye değiştirmeden önce şişenin sıcaklığının yaklaşık 50°C'ye yükselmesini beklemekti. Bu yüzden yaklaşık 9°C ila 10°C'deki reaksiyon karışımını hızlıca şişeye aktardım ve cihazı yağ banyosuna yerleştirdim. Bu sırada erlen yağ banyosuna daldırılmıştı. Cihazı yeni sabitlemiştim ve henüz karıştırma işlemini ve kondenser tüpünün su sirkülasyonunu başlatmamıştım. Şişenin içinde tıpkı bir hava nemlendiricisi gibi aniden beyaz buğu ve fokurdama oluşmaya başladığını gözlemledim. Bu sırada şişedeki termometrenin sıcaklığın 130°C'yi aştığını gösterdiğini fark ettim. Yoğuşturucu tüp çalışmadığı için buhar hızla kaçtı ve Şekil 2'deki çatlak halini aldı. Bu reaksiyon, sıcaklık belirli bir kritik noktayı aştığında aniden kontrolden çıkıyor gibi görünmektedir. Sıcaklık çok hızlı yükselir ve yaklaşık 3 ila 4 dakika içinde onarılamaz ve yıkıcı sonuçlara neden olur.

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Dün tekrar yaptım, bu sefer reaksiyon normal, ancak süreç söz konusu olduğunda verimin düşük olacağını düşünüyorum. Son olarak buzlu su ekleyip bir saat beklettikten sonra belirgin bir katmanlaşma olmadı, bu yüzden diklorometan kullanıyorum Karışım ekstrakte edildi ve bu ekstraktı bugün analiz edip sonuçları daha sonra yayınlayacağım. Ayrıca, bu işlem için bir patent satın aldım. Koşullar ve işlemler sizin makalenizden daha basit ve optimize edilmiş görünüyor. Benzaldehit (CAS 100-52-7) ve metil 2-kloropropiyonatın (CAS 17639- 93-9) saflaştırılmış P2P'nin toplam verimine %82,9 kadar yüksek olduğunu gösteriyor. İlgili reaktifleri çoktan satın aldım ve birkaç gün içinde deneyeceğim

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Reaction score
17
Sadece patenti gönderin, kimsenin göremediği bir patent için yardım istiyorsunuz

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Patent sürecini ve uygulamasını yayınladım.