Çaydan kafein ekstraksiyonu

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Reaction score
21
Giriş (kısa giriş çünkü bu bileşiği bildiğinizi biliyorum): Kafein, sentez veya ekstraksiyon yoluyla elde edilebilen uyarıcıdır, ekstraksiyon kahve çekirdeklerinden, hazır kahve tozundan, çay poşetlerinden, çay yapraklarından olabilir.
Biz poşet çay seçeneğini değerlendireceğiz.

Kimyasallar:
90ml diklorometan
Su (lavabodan gelen suyun kalitesi kötüyse ekstraksiyonda kullanmayı düşünmeyin bile, eğer böyle bir sorununuz varsa dükkandan şişe su satın alabilirsiniz)
12 veya 13 poşet çay
12g Na2CO3

Ekstraksiyon:
12 poşet çayı behere koyduk ve behere 125 ml su ekledik ve şimdi 12 gram sodyum karbonat döküyoruz, şimdi çözeltimizi kaynattık, eğer ekstrakt gerçekten koyu ise, 65 ml su ekliyoruz ve işlemi iki kez tekrarlıyoruz, şimdi çözeltiyi ayırma hunisine ekliyoruz ve kafein sıvısını ayırmak için 3 kez dcm ekliyoruz, geri kazanım dcm'yi çıkarmak için damıtma kullanıyoruz, bundan sonra kafein kristallerimizi elde ediyoruz.

Verim: 1,2 gram (%55)

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,736
Deals
1
Kafein eczaneden sorunsuzca satın alınabilir. Kim çaydan kafein elde etmek ister ki? =)

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Reaction score
21
Biliyorum, bazı eyaletler sadece reçete ile satıyor, bu yüzden kafein hapı alamayan insanlar için düşünüyorum.

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Reaction score
21
Safsızlık içerebilir.

B.d.p.n.e

Don't buy from me
Resident
Reaction score
35
Deals
2
Aynı işlemi çay yerine kahve veya hap kullanarak yapabilir miyim?