Dimetil cıva

Status
Not open for further replies.

fallenangel

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Dimetil cıva hazırlama konusunda bana yardımcı olabilecek biri var mı?

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
son senteti̇k i̇şlemi̇ni̇zi̇ yapmayi mi planliyorsunuz?

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
13
Ben olsam yapmazdım. Dimetil cıva son derece zehirlidir. Bunun yerine kullanılabilecek, neredeyse o kadar zehirli olmayan birkaç bileşik vardır.
Aşağıdakiler Wikipedia'dan alınmıştır:

"Dimetil cıva, içerdiği riskler nedeniyle şu anda çok az uygulama alanına sahiptir. Birçok metil-organometalikte olduğu gibi, metil gruplarını organik bir moleküle bağışlayabilen bir metilleme ajanıdır; ancak dimetilzinc, trimetilalüminyum ve Grignard reaktifleri (organomagnezyum halojenürler) gibi daha az toksik nükleofillerin geliştirilmesi, bu bileşiği organik kimyada esasen kullanılmaz hale getirmiştir. Metil cıva katyonlarının hedef moleküllere bağlanarak güçlü bakterisitler oluşturmasını içeren reaksiyonlar için de çalışılmıştır, ancak metil cıvanın biyolojik birikimi ve nihai toksisitesi, biyolojik birikim tehlikesi olmadan benzer bir işlevi yerine getiren daha az toksik etil cıva ve dietil cıva bileşikleri lehine büyük ölçüde terk edilmesine neden olmuştur.

Toksikolojide, referans toksin olarak hala sınırlı bir kullanım alanı bulmaktadır. Cıvanın tespiti için NMR cihazlarının kalibrasyonunda da kullanılmaktadır (199Hg NMR için δ 0 ppm), ancak dietilciva ve daha az toksik cıva tuzları artık tercih edilmektedir.[8][9][10]"

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,736
Deals
1
Zehirler hakkında bilgi vermiyoruz. BB Forum kurallarını okuyun. Konu kapatılmıştır.

Status
Not open for further replies.