Bu gerçekten mantıklı mı?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Merhaba arkadaşlar,
Sanırım iki sorum var ama ikisi de aynı konuyla ilgili - sodyum etil sülfat.
Pekala, her şeyden önce bu sentez mantıklı mı?

Sülfonik asit yapmak için sülfürik asit ve azeotropik %98 etanolün karıştırıldığını ve oradan temel olarak bazikleştirildiğini, buharlaştırıldığını ve safsızlıklardan arındırmak için re-x yapıldığını biliyorum.
Bu konuda bir sürü makale var ve işe yaradığından eminim, ancak sadece %85 sülfürik asidim var.
Bunun işe yaraması için sülfürik asidin korkutucu damıtımını mı yapmam gerekecek? Deneyde daha sonra su kullanılıyor ancak anladığım kadarıyla sülfürik asit ve etanolü ilk karıştırdığınızda sülfonik asit yapıyorsunuz ki bu da su içeriğine bağlı olarak tersine çevrilebilir bir rxn olduğuna inanıyorum.
Bu haliyle kullanmak için çok fazla su olacak mı?

tabii ki ilk sentez gerçekten doğruysa - bu daha kolay ve daha az tehlikeli!

sadece bir pootube adamını körü körüne takip etmek yerine hepinizin uzmanlığından yararlanabileceğimi düşündüm!

Teşekkürler çocuklar!

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
85'lik H²SO⁴ içinde çok fazla su olup olmadığını mı soruyorsunuz? Hayır, eğer sorduğunuz buysa içinde su yok. Çok özel bir nedeni var.

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Sanırım öncelikle insanlardan bu YouTube videosunu izlemelerini ve bana bilimin sağlam olup olmadığını söylemelerini istiyordum çünkü bana 'kanka bilimi' gibi görünüyor.
Bunun sadece başarılı bir şekilde yapıldığını gördüm (sodyum etil sülfat sentezinde olduğu gibi) ve sülfürik asidin etanol ile karıştırılması ve ardından su içeriğine bağlı olarak tersine çevrilebilen bazlaştırma (bir asit / baz RXN) ile makalelerle desteklendi (inanıyorum - bunu kendi laboratuvar kitabımda yazmam ve uygun adımlara ayırmam gerekiyor, böylece pootube videosunu açıp durmak yerine yanlış yapmam)
Makaleleri ve patentleri okuyorum ama çok daha hızlı öğrendiğimi ve kafamda çok daha iyi yer ettiğini ve yapıldığını gördüğümde tıkladığımı fark ediyorum. Bu kadar çok yanıt için özür dilerim - dediğim gibi H2SO4'ümü damıtmadan başlamaktan biraz korkuyorum - mantomda veya açıkçası yakınımda yaklaşık 400c kaynayan saf asit varken kendime güvenmiyorum!
Bu arada, kullanıcı adınıza bayıldım!

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Ayrıca, adamdan bunun bilimini incelemesini ve bana denklemi vermesini istedim ama henüz yanıt vermedi. Dün izlediğim diğer videoda (sülfürik asit) - dediğim gibi tekrar izlemem ve notlar almam gerekecek AMA videolarına yerleştirilmiş beyaz bir tahtada denklemlerin üzerinden geçiyor. Gerçekten faydalı bir adam. Kanalını yasaklamadıklarına şaşırdım aslında ama hey ho

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Evet, sanırım sorularımdan biri de bu - ikinci yarısı. İlk sentezin mantıklı olup olmadığını merak ediyordum - sodyum bisülfat ile elde edebileceğiniz kadar saf etanolü geri akıtmak ve sonra onu filtrelediğine ve etanole sülfürik ekledikten sonra diğer çalışmada yaptığı gibi devam ettiğine inanıyorum. Ben sadece bunun nasıl mantıklı olabileceğini anlamıyorum...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Sanırım, %85'lik sülfürik asit (neyle karıştırılırsa karıştırılsın - neden su olmayacağını söylerseniz yardımcı olur, reaksiyona girer mi?) bir sonraki adım için gerekli olan sülfonik asidi yapmak için yeterince güçlü olacak mı - sanırım olmalı, eğer başka şeylerle karıştırılırsa, kesinlikle reaksiyona girdikten sonra yeniden x yapabilirim. Verim kaybedeceğimi biliyorum ama işaret ettiğim ilk reaksiyona güvenmiyorum, bu yüzden başlığa bu ismi verdim... Sadece %95 yerine %85 sülfürik asitle ilgili ikincil bir soru olarak bunu eklemek istedim... beni meraklandırdınız - neden suyla karıştırılamayacağını görmek için google'ı kullanacağım - suyu dondurarak çökeltebileceğimi düşünüyordum! Mol elek veya silika topları gibi bir şey kullanmak için çok güçlü bir asit olduğunu varsayıyorum? Sülfürik asidi kaynatmak istemiyorum, eğer halihazırda var olanı kullanabilirsem - bu tüketilebilir bitkiler yetiştirmek için, bu yüzden insanların damıttığını gördüğünüz drenaj temizleyicisinde olduğu gibi korkunç bir şey olduğunu göremiyorum. Bu madde biraz kalın ve berrak renkli.... siz ne düşünüyorsunuz? Ayrıca neden suyla karıştırılamayacağını da yanıtlayabilir misiniz? Bu benim başlamam için hayati önem taşıyor - sanırım taşımıyor ama her şeyin içine doğrudan girecek kadar pahalı bir hata! Ekzotermik bir rxn olması da güzel, ısı eklemek yerine onları tercih ederim.
Sanırım bunu daha sonra öğreneceğim çünkü bunu küçük / muhtemelen mikro ölçekte yapmayı planlıyorum lol burada her birinden 1 gr'dan bahsediyorum. Bir başlangıç için ekzotermik olup olmadığına bakın.... YouTube'da saf olup olmadığını görmek için kullandıkları test gibi göründüğü için kağıt mendili yiyip yemediğine bakmayı düşünüyorum lol
Birini bir şey yaparken İZLEYEREK çok daha fazla şey öğreniyorum ve ne yazık ki bunların hiçbiri kontrol edilmiyor. Bu yüzden bazen birileri bir şeyler yaptığını düşünebilir - ilk you tube bağlantısında olduğu gibi, gerçek doğru çalışılmış bilim yerine sadece 'kardeş bilim' olduğunu düşünüyorum.

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Sanırım her iki yolu da deneyeceğim! Hem ekipmanım hem de reaktiflerim var, neden olmasın. Yine de denatüre etanol kullanacağım - çoğunlukla. Biraz XXX etanolüm var (ben böyle adlandırıyorum çünkü %95-98'e getirmek için 3 kat damıtmam ve moll seives ile kurutmam gerekiyor)