Saha İtidal Testleri Ateş Altında: Esrar Tespitinde Yüksek Hata Oranları

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
203
N2GVp6ka3q

Esrarın yasallaştırılması dalgası ABD'yi kasıp kavurmaya devam ederken, San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan yeni bir çalışma, esrarın etkilediği sürücüleri tespit etmede saha ayıklık testlerinin (FST'ler) etkinliği hakkında kritik soruları gündeme getirdi.

Dr. Thomas D. Marcotte ve Tıbbi Kenevir Araştırma Merkezi'ndeki ekibi tarafından yürütülen çalışma, FST'lerin esrar tüketen ve tüketmeyen bireyleri ne kadar iyi ayırt edebildiğini ve bu testlerin gerçek sürüş bozukluğu ile ilişkili olup olmadığını değerlendiren ilk büyük ölçekli araştırmadır.

Bağlam

Hem tıbbi hem de eğlence amaçlı kullanım için esrarın yasallaştırıldığı eyaletlerin sayısı arttıkça, kolluk kuvvetleri de sürücülerin ayıklığını değerlendirmek için FST'lere giderek daha fazla güveniyor. Başlangıçta alkol bozukluğu için geliştirilmiş ve onaylanmış olan bu testler, denge, koordinasyon ve bölünmüş dikkati değerlendiren Yürü ve Dön, Tek Bacak Ayakta Dur ve Parmak Buruna testleri gibi görevleri içerir. Bununla birlikte, esrardan, özellikle de esrardaki birincil psikoaktif bileşik olan Δ9-tetrahidrokanabinolden (THC) kaynaklanan bozulmayı tespit etmedeki doğrulukları tartışma konusu olmuştur.

Çalışma Tasarımı ve Bulgular

Şubat 2017 ve Haziran 2019 tarihleri arasında yürütülen çift kör, plasebo kontrollü randomize klinik çalışmaya, geçtiğimiz ay esrar kullanmış olan 21 ila 55 yaşları arasındaki 184 katılımcı katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak plasebo, düşük doz THC (%5,9) veya yüksek doz THC (%13,4) esrarlı sigara içmeye atandı ve ardından birden fazla zaman noktasında FST'lere tabi tutuldu.

Sonuçlar çarpıcıydı. Kolluk kuvvetleri, THC içen katılımcıların %81'ini FST'lere göre engelli olarak sınıflandırırken, plasebo alanların %49,2'sini engelli olarak sınıflandırmıştır. Bu, FST'lerin esrar kullanımını belirlemede bir miktar etkili olduğunu gösterse de, plasebo grubu arasındaki yüksek yanlış pozitif oranı endişeleri artırmaktadır. Özellikle, FST'ler tarafından engelli olarak sınıflandırılan katılımcıların %99,2'sinin gerçek maruziyetlerine bakılmaksızın THC tükettiğinden şüphelenilmiştir.

Yol Güvenliği için Çıkarımlar

Çalışma ayrıca belirli FST'lerdeki düşük performansı sürüş simülatörlerindeki daha kötü sonuçlarla ilişkilendirerek THC'nin sürüş kabiliyetini bozabileceği fikrini güçlendirmiştir. Bununla birlikte, THC ve plasebo grupları arasındaki FST bozukluğunun örtüşmesi, FST'lerin kendi başlarına THC'ye özgü bozulmanın güvenilir göstergeleri olmayabileceğini düşündürmektedir.

Esrarda Bozukluk Tespitinin Geleceği

Bulgular, esrar bozukluğunu değerlendirmek için daha doğru, objektif araçlar geliştirme ihtiyacının altını çizmektedir. Esrarın yasallaştırılması yaygınlaştıkça, yakın zamanda esrar kullanımı ile gerçek değer düşüklüğünü ayırt edebilecek etkili yöntemlere duyulan aciliyet de artmaktadır.

Sonuç

FST'ler yol kenarı ayıklık değerlendirmelerinin temel taşı olmaya devam etse de, bu çalışma esrarla ilişkili bozukluğu doğru bir şekilde tespit etmek için yeterli olmayabileceğini göstermektedir. Esrar etrafındaki yasal ortam gelişmeye devam ettikçe, sürüş yasalarını uygulamak için kullanılan araçlar ve teknikler de gelişmelidir.

Daha fazla ayrıntı için çalışmanın tamamına buradan (clearnet) erişebilirsiniz.

Bu tür yayınlarla ilgileniyorsanız, lütfen tepki verin ve yorum bırakın. Bu benim için devam etmem için bir işaret olacak

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
236
Birçok ceza savunma avukatının tüm saha ayıklık testlerinin çöp olduğunu düşündüğünü biliyorum. Herhangi bir uyuşturucu için iyi olacaklarını hayal edemiyorum.

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
203
Ben de bu görüşü paylaşıyorum. Ancak gerçek şu ki, devlet kurumları bu testleri kontrol için başka bir fırsat olarak görüyor. Ne kadar güvenilir, ilgili ve etkili olurlarsa olsunlar. Bu haber bana önemli geldi, çünkü giderek daha yasal hale gelen bir madde örneğinden yeni olumlu emsaller ortaya çıkabilir.