Standart cam eşyadan HCL gazlama düzeneği

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
İşte oradaydım, bir A/B ekstraksiyonu yapıyordum. Daha sonra Lewis asidine geri dönmem gerekti. Serbest baz formu yakıcı, sıvı ve kısa ömürlü olduğu için. Elbette, içine biraz %37 hidroklorik asit atabilirdim, ancak bu polar değildi (vm&p naptha) ve hidroklorik asitteki su, çökelmeyeceği ve elimde polar bir çözelti kalacağı anlamına geliyordu.
Asit tuzu toplamak için daha fazla çalışma gerekir. İşte bulduğum şey;

İşte temel aparat. 1000 ml'lik erlenmeyer şişesi, Hcl asidi için. Üzerinde basınç dengeleme hunisini kolaylaştırmak için bir Claisen adaptörü, 24/40 ila 19/24 adaptörü var. Claison adaptörünün diğer kolunda vakumlu damıtma cihazının 100° kısma/vakum portu bulunur. Aşağı çevirmenin diğer tarafında 24/40 tıpa vardır
T7IGvKfjCH
8B7MKPcUEX

Gördüğünüz gibi huni, işim bitmeden önce kek klipslerini aldı. Sıcak plaka sadece kelepçe için kullanılıyor. Bu cam kulenin serbest durmasına izin veremezdim.
ZcJknLwy34

Hortum, 100° dönüşün vakum portundan çıkıyor ve gaz halindeki HCL'yi kurutmak için H2So4 ile doldurulmuş vakum pompası soğuk tuzağıma gidiyor. Sonra başka bir hortumla serbest baz kabına gidiyor. Bu iyi çalıştı ve çok şey öğrendim.
1. H2So4 HCL'ye (aq) çarptığında tüm düzeneğe basınç uyguladı çünkü hortum ve ikinci fıskiye tarafından yaratılan bir miktar direnç vardı. Basınç arttıkça, huni basınç kazandı ve kaçma eğilimi gösterdi (daha hızlı ve daha hızlı damlama). Saniyede sadece bir veya iki damla damlatmasını sağlamak biraz çaba gerektiriyordu. Açmak ve hemen kapatmak zorundaydınız ama kapatmıyordunuz. Birden fazla kez birkaç mililitre damlattım. Bu da beni RM 😪🤧
2 kadar gazlandırdı. Bu vinil boru hcl gazı için iyi değil, elimdeki lateks hortumu kullanmalıydım.
3. Stokiyometriyi internette bulamadım. Bu özel rotayı soran gördüğüm her yazı "Bu tehlikeli" ve "gözünü çıkaracaksın!" ile karşılandı. 1/1 mol oranıyla başladım ki bu neredeyse 3:1 Hcl:H2So4'tü çünkü hcl %37 ve H2So4 %95'ti. H2So4'ü kullandıktan sonra, damladığında bir reaksiyon almayana kadar birkaç kez daha ekledim. Bu miktar başladığımın iki katıydı. Yani dengeli denklem 2:3 H2So4:HCL. Sonunda kaç litre veya fit küp gaz elde ettiğimden emin değilim ama teorik sulu fazda 150 ml %37 veya 55 ml saf hcl oldu.
4. Bir pencerenin yanına kurdum ve dışarıya bir kutu fan üfledim, ancak yine de zaman zaman oldukça kötüydü. HCL gazı havadan daha ağırdır, bu yüzden yerde yatar.
İşte bu kadar. Eleştiri ve eleştiri teşvik edilir. Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaya çalışacağım. Baktığınız için teşekkürler!
Not: Resimlerimin neden yan durduğunu hala bilmiyorum. Önce değillerdi, sonra bir gün oldular. Bunu nasıl düzeltebileceğimi bilen varsa ben de bilmek isterim. 😉