susuz alüminyum klorür hazırlamak için hekzahidrat dehidrasyonu

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Reaction score
177
Bu yöntemi deneyen var mı?

10 g alüminyum klorür hekzahidrat alınır ve bir behere konur, bir çözelti hazırlamak için çözünmesi için su eklenir, behere yavaşça yüzde 95 etanol dökülür, beherdeki kristaller tamamen ayrıldıktan sonra santrifüjlü bir ayırıcıda katı-sıvı ayrımı yapılır ve beyaz kristaller yani susuz alüminyum klorür elde edilir. Yukarıdaki yönteme göre dökülen etanol konsantrasyonu %75, %99,5 de olabilir. Yukarıdaki yönteme göre katı-sıvı ayrımı, sıradan filtreleme gibi diğer yöntemlerle de gerçekleştirilebilir. Sulu çözeltinin hazırlanmasından sonra filtrasyon yoluyla safsızlıkların giderilmesi de mümkündür.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Yukarıda yazıldığı gibi göremiyorum. Sürükleyici nedir? Bir hekzahidratın, sürükleyici olmadan bir azeotrop üzerinde dururken susuz hale santrifüjlenmesini hayal edemiyorum. Hayır, denemedim. Ama ayın üzerinden atlamayı da denemedim. Eğer bu işe yararsa, önümüzdeki ay bu boku pazarda satıyor olacağım.

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Reaction score
177
Ben de aynı şeyi düşünüyordum, bu yüzden 90 kg olduğu için deneyeceğim ama Alüminyum hekzahidrat 5 kg için 130 £

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Bunu 100 $/50g gibi bir fiyata alabileceğim yerlerde görüyorum, bu 85 € gibi bir şey

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Reaction score
177
Evet, gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için biraz sipariş vereceğim.