Ev Laboratuvarı: Kendin Yap Egzoz Fanı Modelleri ve Filtreleri

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Reaction score
48
Muhtemelen prosesinizin yan ürünlerini solumak istemezsiniz. Bu yazıda bundan kurtulmanın bazı yolları açıklanmaktadır.

Öğeler:

KxLJIryWPA

CDZc6uB2Rw
I175LkmH3P
Bu tüpler genellikle üflemek/emmek içindir. "Karbon filtre uçlarının" yaptığı gibi yanlardan hava emmezler/üflemezler.

4t2JDnTjUy
PqZYKEc529
Kullanımına dair herhangi bir fotoğraf bulamadım ama şöyle hayal edin:

Hava bir yönden su aracılığıyla şişeye üflenir (daha sonra hava emilebilir veya emilmeyebilir).
GMcLjxWUPd

Kombinasyonlar

Emme tüpünü - havanın girdiği yeri - egzoz olarak kullanabilirsiniz. Tüpü reaksiyonunuza/buharlaşmaya mümkün olduğunca yaklaştırabilirsiniz.

I9xhfSDt0o
Buradaki tek kötü şey, bir karbon filtre ucunun kullanılmasıdır, bu nedenle tüm filtreyi reaksiyona yaklaştırmanız gerekir. Muhtemelen tersini de yapabilirsiniz: Karbon filtre ucuna üflemek, böylece çalışma tarafınızda bir emme tüpünüz olacaktır (yan ürünler emilmek yerine fandan karbon filtreye üflenecektir).

Cn1Q8UhrPj
Bu benim hayalimdeki kurulum olurdu:
1. Sonunda "çalışması kolay" bir tüpünüz var
2. Kimyasallar fana temas etmeden önce karbon filtreden geçmelidir (bazı kimyasallar teknoloji için iyi değildir).
3. Ek bir su filtresi olacaktır (temelde oraya herhangi bir sıvı ekleyebilirsiniz).

Td6QIvkXhC

Gürültü azaltma ipuçları:
Tüm fanlar tüpsüzken daha gürültülüdür. Alüminyum borular plastikten sonra en çok ses çıkaran borulardır. Bununla birlikte, izole edilmiş tüpler de vardır, gürültüyü biraz azaltırlar (tüplerin etrafındaki kıyafetleri soymakla aynı etki):

QTFmtzIUsd

XbqQ8WJ7gS
edin
Plastik bir kutu kullanabilir ve vantilatörünüzü içine koyabilirsiniz. İçini kıyafetlerle doldurun. Bu, gürültüyü önemli ölçüde azaltacaktır.
Bu fanlar temelde sadece kendi "izolasyon ceketi" olan bir fandır. Normal fanlardan çok daha sessizdirler (tüpler eklendiğinde).
Çoğu fan güç aldığı kadar hızlı döner. Daha az güç alırlarsa daha az hızlı dönerler ve böylece sesleri azalır.
EJyG0dt9AM

Fiyat düşürme ipuçları:

1. Ürünleri yüksek fiyatlı kenevir yetiştirme dükkanlarından satın almayın (10 kata kadar daha fazla ödersiniz). Herhangi bir yapı marketi kullanabilirsiniz (yapı marketleri).
  2. Karbonu değiştirmenize izin veren karbon filtreler kullanın (çoğu zaten karbonu değiştirmenize izin verir, ancak kenevir yetiştirme dükkanlarında satılanlar genellikle mühürlüdür).
  3. "Gürültü azaltma tüpleri" veya "sessiz fanlar" satın almayın, işe yarıyorlar ama zaten ihtiyacınız olmayan kıyafetleriniz varsa, fan için kendi "izolasyon kutunuzu" inşa etmek daha ucuza gelir ve sesleri izole etmek için tüpleri kıyafetlerle bantlamak daha ucuzdur.

Last edited:

MrTortoise

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Potasyum permanganat ile aktifleştirilmiş alümina kullanmayı da düşünebilirsiniz.

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
279
çabucak harcanmaz mıydı?

MrTortoise

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Sanırım ne kadar yoğun kullanıldığına bağlı. Benim için küçük ölçekte işe yarıyor, özellikle de çıkan havayla ilgilenmem gerektiğinde. Yeterince büyük görünen ≥250m2/g yüzey alanına sahip.

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
279
Umalım da yeni başlayanlar en çok ihtiyaç duyulan zamanda bunu tıkamasın

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Teşekkürler. Bu foruma "fune hoods hakkında konuşalım" başlığı açmak için geldim. Hala da geleceğim, ancak bana düşünmem gereken birkaç şey verdiniz. Bana karbon filtrenin faydalarını anlatır mısınız? Kokuyu azalttıklarını biliyorum ama zaten bu havayı dışarıya vermemiz gerekmiyor mu? Tüm resimlerinizde santrifüjlü inline fanlar görüyorum. Bunun standart olmasının özel bir nedeni var mı? Başka sorularım da var ama onları yazıya ekleyeceğim. Bunları yazınızda sordum çünkü gösterdiğiniz şeye özeller. Dev bongunuz yeni bir fikir, ancak son derece verimsiz olacak gibi görünüyor. Çoğunlukla bu tür sıralı fanlar, direnç 2" su göstergesine ulaştığında çıkışlarının yarısını kaybeder. Bu da sizin nargilenizin direnciyle kıyaslanamaz bile.