Nasıl kahve tiryakisi oldunuz?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
SCJ6xoZI3S

Bir insan neden uykuya dalar?
İnsanlık çok uzun zamandır uyku sorunlarıyla uğraşıyor, ancak bu konu (tıpkı diğerleri gibi) bir dizi iyi kavram olmasına rağmen sonuna kadar incelenmedi. Uyku çalışmalarındaki öncüler, gün içinde biriken ve uyuşukluğa neden olan bir madde olan bir uyku faktörü olduğunu öne sürmüşlerdir.

Japon fizyolog Kuniomi Ishimori 'nin uyku faktörünü izole etmeye çalışan ilk kişi olduğuna inanılmaktadır. René Legendre) ve Henri Piéron da köpeklere uykudan yoksun bırakılmış diğer köpeklerin beyinlerinden elde edilen bir madde enjekte ederek onları uykuya teşvik eden ilk kişiler arasındadır.

Mevcut bilimsel kanıtlar adenozinin uyku faktörü rolü için çok uygun olduğunu göstermektedir. Adenin ve ribozdanoluşan birribonükleozit olan adenozin, vücudumuzda büyük bir rol oynamaktadır. Hücrelerin genetik materyalinin bir bileşenidir ve aynı zamanda adenozin trifosfat (ATP) gibi vücudumuzun "enerji" bileşiklerinin bir parçasıdır. Bir dizi başka işlevi de yerine getirir, ancak bu makale bağlamında, geniş bir fizyolojik etkiye sahip bir sinyal molekülü olarak rolü ilgi çekici olacaktır: hem beyinde hem de dışında. Adenozin, işlevleri nedeniyle "yaşam sinyali" ve "vücudun doğal savunması" olarak bile adlandırılmıştır.

Adenozin beyinde nereden gelir?
ATP'nin birkaç kaynağı vardır.
  • ATP hidrolizi
  • Glia hücrelerinin aktivitesinin sonucu
  • Diğerleri
Ana tedarikçi ATP'dir. İnsan beyni vücut enerjisinin %25 'ini tüketir. Bunu esas olarak adenozin trifosfattan alır. Kısaltmadan molekülün yapısını anlayabilirsiniz: adenozin ve üç fosfat molekülü. Enerji ATP hidrolizi sürecinde açığa çıkar.

Bazı bilim insanları ATP hidrolizini silah atışlarına benzetir. Sadece üç atış vardır (fosfat moleküllerini ayırmak için üç fırsat) ve her atış vücut hücrelerinin çeşitli işlemler için kullandığı enerjiyi açığa çıkarır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi üç atıştan sonra geriye sadece adenozin molekülü kalır. Gün boyunca adenozin hem hücre içinde hem de hücre dışında birikir. Hücre içi adenozin, özel taşıma sistemleri yardımıyla hücreyi terk
eder.
XpxPltegI7

Daha sonra adenozin, adenozin reseptörleri ile etkileşime girmeye başlar. Dört tip reseptör vardır: A1, A2A, A2B, A3. Nöronların yanı sıra diğer organların (kalp, böbrekler vb.) hücrelerinde de bulunurlar. Dört tip de G-protein bağlı reseptör (GPCR) süper ailesi içinde gruplandırılır. Bu reseptörlerin her birinin kendi ligandları (reseptöre bağlanan maddeler) - agonistleri ve antagonistleri vardır.

"Peki, bunlar başka nedir?" diye soruyorsunuz. Aslında karmaşık bir şey değil. Agonistler, bir reseptöre bağlanabilen ve belirli bir etkiye (pozitif veya negatif) yol açabilen maddelerdir. Öte yandan antagonistler sadece reseptöre bağlanabilir, ancak hiçbir etkileri yoktur. Yani, esasen reseptörün agoniste bağlanmasını engellerler.

Peki adenozin reseptörleri için agonist ve antagonistler nelerdir? Aslında pek çok madde, ancak biz bunlardan ikisine bakacağız: adenozin ve kafein. Birincisi bir agonist, ikincisi ise bir adenozin reseptör antagonistidir.

Peki, adenozin reseptörlere bağlanarak nasıl bir etki yaratır? Adenozinin uyku indüksiyonundaki rolü iyi çalışılmıştır. Aslında, bazı çekincelerle de olsa uykululuğu indükler ve bu çok ilginç bir mekanizmadır. Beyin hücreleri uzun saatler çalışır, çok fazla adenozin birikir, adenozin reseptörlerine bağlanır ve hücreler "dinlenme" zamanının geldiği sinyalini alır. Bu süreçler nöronların kendilerini aşırı zorlamamalarını sağlar.

0e8ofxY9jR

Ancak, daha derine inersek, işler daha karmaşıktır. Tüm mekanizmalar hala anlaşılamamıştır. Farklı reseptörlerle etkileşime giren adenozin farklı etkilere yol açar. Dahası, beynin bir bölgesinde aynı reseptörle (örneğin A1A) etkileşime girerek adenozinin uykuyu tetikleyebildiğine ve başka bir bölgede bağlanarak - uyanıklığı tetikleyebildiğine dair kanıtlar vardır.

Daha fazla bilgi edinin
Sizce kahve, çay, çikolata, enerji içecekleri ve kakaonun ortak noktası nedir? Hepsi kafein içerir. Evet! Biraz arka plandan sonra konuya gireceğim.

Kafein, alkaloidler sınıfında yer alan kimyasal bir bileşiktir. En yaygınkullanılan psikostimulandır ve bir dizi fizyolojik ve biyokimyasal etkiye sahiptir. Kafein sinir, kardiyovasküler, solunum, boşaltım sistemleri ve gastrointestinal sistem bileşenlerini etkiler.

Kafein birçok bitkinin (kahve, çay, kakao vb.) tohumlarında, çekirdeklerinde ve yapraklarında bulunur. Esas olarak içecekler (kahve, çay, enerji içecekleri), çikolata ve sakız şeklinde tüketilir, ancak diş macununda da bulunur. Çeşitli gıdaların kafein içeriği artık hesaplanmıştır.

Alınan kafeinin%99 'u 45 dakika içinde kana karışır. Plazma konsantrasyonları oral (ağızdan ağıza) alımdan sonra 15 ila 120 dakika arasında zirve yapar.

Kafein insan vücudunu nasıl etkiler? Etkileri konsantrasyona bağlıdır. Orta dozlarda enerji patlaması, artan aktivite, sosyallik ve genel refah gibi olumlu öznel etkilere neden olur. Yüksek dozlarda, kan basıncında güçlü bir artışa ve diğer kötü olaylara yol açabilir. Kafein alımı için öneriler nelerdir? Yetişkinler için 400 mg/gün'e kadar, hamile kadınlar için 300 mg/gün'e kadar, çocuklar ve ergenler için 2,5 mg/kg/gün'e kadar.

W73n9BLuJF

Kafeinin neredeyse tüm etkileri bir adenozin reseptör antagonisti olarak rolüyle ilgilidir. Gerçek şu ki, kafein adenozine benzer bir yapıya sahiptir, bu nedenle reseptörlerine bağlanabilir. Ancak hücreler üzerinde uyarıcı veya inhibe edici bir etkisi yoktur.

Kafein sadece adenozin reseptörlerini bloke eder. İkincisi etkilerini göstermez. Bu nokta, kafeinin fizyolojik etkisini anlamanın anahtarıdır. Herhangi bir enerji eklemez, sadece nöronların mola verme ve dinlenme zamanının geldiğine dair bir sinyal almasına izin vermez. Kişi bu sırada inanılmaz bir enerji patlaması hisseder... Ama tahmin edebileceğiniz gibi, hayali. Her şey yaklaşık 2,5-4,5 saat sürer.

Neden tam olarak bu kadar uzun? Bu, yarı ömür veya yarı eliminasyon süresi olarak adlandırılan süredir - vücuda giren maddenin yarısının ortadan kaldırılma süresi. Süresi dolduğunda, bu "ferahlatıcı içeceğin" etkileri hızla kaybolur. Adenozin, kafeinden kurtulan reseptörlere bağlanır ve kişi tekrar yorgun ve uykulu olur.

Yukarıda yazdığım gibi, adenozin reseptörleri sadece beyinde bulunmaz. Kalp ve böbreklerde de bulunurlar. Kafeinin bu organların aktivitesi üzerindeki fizyolojik etkileri de adenozin reseptörlerinin bloke edilmesiyle açıklanabilir
.

SreW0OybqQ

Adenozin kalp ve böbreklerdeki reseptörlerle etkileşime girerse, aktivitelerinin inhibisyonuna yol açar. Ancak kafein reseptörleri bloke ederse, taşikardi (kalp atış hızının artması) ve poliüri (hızlı idrara çıkma) olarak kendini gösterir. Bu etkiler muhtemelen kişisel deneyimlerinizden size tanıdık gelecektir.

Son zamanlarda, Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarda kafeinin tedavi edici potansiyeli bilim camiasında yaygın olarak tartışılmaktadır.

Kafein bağımlılık yapar mı?
ISD-11'e (Uluslararası hastalık sınıflandırması, 11. revizyon) göre, evet, kafein bağımlılığı zihinsel bir bozukluk tur. DSM-5'te (Ruhsal bozuklukların tanısal ve istatistiksel el kitabı, 5. baskı), kafein kullanım bozuklukları daha ileri araştırmalar için bir konu olarak listelenmiştir. Ayrıca DSM-5, kafein kullanım bozukluğu tanısı için dokuz kriter içeren tanımodellerini açıklamaktadır.
Aşağıda üç ana kriterönerilmektedir
.
  • Kafeinalımını azaltmak ve kontrol etmek için sürekli ve başarısız girişimler.
  • Fiziksel veya psikolojik bir sorunun varlığının bilinmesine rağmen kafein kullanımına devam edilmesi.
  • Yoksunluk sendromu veya sendromdan kurtulmak için kafein kullanımı.
BlsX05GDBk

Kafein bağımlılığının tüm insanlarda görülmediğine dikkat etmek önemlidir. Gelişmesi için belirli koşullar (yüksek dozda kafein, farklı kafein içeren ürünlerin eşzamanlı tüketimi vb) gereklidir.

Yoksunluk sendromu nedir? DSÖ şu tanımı vermektedir: genellikle uzun bir süre boyunca ve/veya yüksek dozlarda tekrar tekrar alınan bir psikoaktif madde kesildiğinde veya azaltıldığında ortaya çıkan, kümelenme ve şiddeti değişen bir grup semptomdur. Yani, bir kişi kafeinsiz birkaç saat (12 saatten) geçirdiğinde, bu semptomları yaşamaya başlar.
  • Baş ağrısı.
  • Yorgunluk
  • Azalmış dinçlik.
  • Azalmışdikkatlilik.
  • Uykululuk hali
  • Sinirlilik.
  • Konsantrasyon problemleri.
  • Depresif ruh hali.
Kafein internette sıklıkla bir uyuşturucu olarak anılmaktadır, ancak bu konuda bilimsel bir fikir birliği yoktur. Ancak kafeinin bir kişinin sosyal yaşamı üzerinde afyon ve LSD ile aynı etkiye sahip olmadığını söylemek güvenlidir.

SzFHh0pKV1

Tolerans ve bağımlılık aynı şey midir?
Bu iki kavramı birbirinden ayırmak gerekir. Bağımlılık vücudun kafeine olan ihtiyacı anlamına geliyorsa, tolerans vücudun kafeine karşı bağışıklığı anlamına gelir. Bu ne anlama gelmektedir? Kafeinin çeşitli nedenlerle fizyolojik etkilerini göstermemesi anlamına gelir.

Peki kafein toleransı nasıl oluşur? Oluşumuyla ilgili bir dizi kavram vardır. Çarpıcı bir örnek, uzun süreli yüksek dozda kafein alımına yanıt olarak adenozin reseptörlerinin sayısının artması kavramıdır. Tüm bunlar nasıl gerçekleşiyor? Aşağıdaki şekle bakınız.

Ana kafein kaynaklarından biri olan kahveyi temel alacağım. Kafein toleransı, kahveyi büyük miktarlarda ve düzenli olarak tüketen bireylerin karakteristik özelliğidir. Bu genellikle sabahları veya iş/çalışma saatleri arasında gerçekleşir. İnsanlar kahveyi çeşitli nedenlerle içerler: uyanmalarına yardımcı olur, güzel kokar, enerji verir ya da megapol kalabalığının bir parçası olmak isterler (kısacası modadır)
.

VEJ8GcwnQ3

Genel olarak, kahve içtikten sonra insan kendini "dağın kralı" gibi hisseder. Uyumak istemezsiniz, kalbiniz daha sık atmaya başlar, inanılmaz bir enerji patlaması hissedersiniz ve hatta bazen tuvalete gitmek istersiniz. Buradaki mekanizma aynıdır: adenozin reseptörlerini bloke etmek.

Gerçek şu ki, kronik kafein kullanımında adenozin reseptörlerine bağlanamaz. Vücut çok fazla adenozin olduğunu görür, bu da tutunacak hiçbir yeri olmadığı anlamına gelir - yeterli reseptör yok! Buna yanıt olarak beyinde yeni adenozin reseptörleri sentezlenir. Adenozin bunlarla başarılı bir şekilde etkileşime girer ve kişi nispeten büyük miktarlarda kahve içmeye devam etmesine rağmen kendini uykulu, yorgun hissetmeye başlar.

Yani, düzenli bir doz kafein artık yeterli değildir. Kişi daha fazla içmeye başlar. Ve bu aynı şekilde devam eder. İlk başta yardımcı olur, ama sonra olmaz (yeni reseptörler yeniden oluşur). Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Sonuç
Kafein, vücudumuz üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olan ve en yaygın kullanılan psikostimülan maddedir, bu nedenle onu rasyonel bir şekilde almaya değer. Bu nedenle, bir kez daha son teslim tarihiniz geldiğinde, birkaç fincan kahve veya enerji içeceği içmeden önce, uyumanın daha iyi olup olmadığını düşünün. Günde birkaç fincan kahve içiyorsanız, umarım bu makale yeni bir sağlıklı alışkanlık yaratmanız (kafein alımınızı azaltmanız) için itici güç olur!

Bu bilgileri daha iyi anlamak ve pekiştirmek için, bu makaleyi tekrar okumanızı, atıfta bulunulan literatüre gitmenizi, YouTube videolarını (BU gibi ) izlemenizi veya posterimi yazdırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Os1SaiyhT4

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Reaction score
4
Bu önemli detayları bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim...iyi iş çıkardınız

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Teşekkürler kardeşim! Kahve içiyor musunuz?

idlewild

Don't buy from me
Resident
Reaction score
42
Kahveden hiç bir şey almadım, işe yarayan ve kelimenin tam anlamıyla her yerde bulunabilen bir uyarıcıya sahip olmak harika olurdu

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
156
Kahveyi severim.

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Reaction score
158
Ben yansıtmadım. Bu benim sırrım. Kafein, geri dönüşüne değmez (enerji miktarı, sonrasındaki yorgunluğa değmez). Daha az geri dönüşü olan ve inanılmaz miktarda enerji ve motivasyon sağlayan bir amfetamin dozu almayı tercih ederim.

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Saf amfetamin ve kafeini rutin iş veya aktif düşünce aktivitesi için psikostimülan açısından karşılaştırırsanız, muhtemelen ben de amfetamini seçerdim :)))

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Saf amfetamin ve kafeini rutin iş veya aktif düşünce aktivitesi için psikostimülan açısından karşılaştırırsanız, muhtemelen amfetamini de seçerdim :)))

Ancak, amfetamin farmakodinamik açıdan hala daha fazla potansiyel zarara sahiptir, muhtemelen tek dezavantajı budur.

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Reaction score
158
Haklı bir noktaya değindiniz, kafein daha kötü hissettirse de amfetaminlerden çok daha sağlıklı olduğu kesin.

Şimdi düşünüyorum da, belki de önemli bir şey yapmadığınız, sadece küçük bir enerji artışına ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda biraz kafein almak kötü bir fikir değildir. Özellikle de araba kullanırken. Kahve içtiğiniz için pek tutuklanmazsınız. Diğer yandan amfetaminler 🥶

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
156
Amfetaminlerin etkisi kahveden daha mı az?
Kahve için hangi satıcıyı kullanıyorsunuz?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Kahve hayranı değilim ama ara sıra kullanıyorum. Tercihim Etiyopya çekirdeklerinden yana. Çok nadiren kahve yapmak için Türk cezvesi kullanabiliyorum.

lain

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
6
Bir aydan fazla bir süre boyunca sürekli kafein kullandım ve bıraktığımda sık sık baş ağrısı ve kalp ağrısı yaşadım

lain

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
6
Günde en fazla 400 mg kafein kullanıyorum

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
46
Tüm bu bilgileri bizimle paylaştığın için teşekkürler@Brain! Psikostimülan bir madde olmasına rağmen bu kadar yaygın kullanılması ve toplum tarafından bu kadar kabul görmesi gerçekten berbat bir durum, birçok eyalette hala tüm uyuşturuculara karşı bir savaşımız var. Şahsen ben kahve içen biri değilim, yeşil matcha çayını tercih ediyorum ve daha az olumsuz ve çok daha fazla olumlu etkiyle kahve yerine mükemmel bir alternatif olabileceğini okudum, ayrıca yeşil çay ve meditasyonu ilişkilendiren çalışmalar her zaman dikkatimi çekiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir gün yeşil çay üzerine de benzer bir başlık açmak gerçekten ilginç olurdu.

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
26
Çocukken kahve içmeye başladım. Önce sürekli "Hayır! İçmeyeceğim! Bu bir uyuşturucu!" diyordum. Uyuşturucunun kötü bir şey olduğuna inanırdım ama daha çok bir araç gibiymiş. Sonra bir gün çocukken düşündüm ki "Boş ver! Kahve, ekmek ve bazen de biraz krema ya da süt içebilirim." dedim. Sonra unutkanlıktan ve hayal kurmaktan odaklanmaya ve bir şeyler hatırlamaya başladım, özellikle de ikinci fincanı alırken. Sonra "Hayatım boyunca neredeymiş bu?" dedim. Notlarım yükselmeye başladı. Okulda gizlice Coca Cola, Mountain Dew ve Redbull içmeye başladım ve bir yardımcı öğretmenim ve ekstra zamanım oldu. Sonra üniversiteye gittim ve Adderall, Ritalin, Armodafinil ve Modafinil almadığım için başarısız oldum. Lisede biraz kimya ve matematik derslerim vardı. Yıllarca kendi başıma çoğunlukla organik kimya çalıştım. Sonra bilişsel güçlendiriciler, nootropikler, Nikotin tabancası ve vape, 2-metil-2-butanol, etanol, Prolintane, Etilfenidat, Methiopropamin, Hydrafinil, Flodafinil, Phenylpiracetam Hydrazide, Armodafinil, Modafinil, Monster enerji içecekleri, NSI-189, Propylhexedrine ve daha fazlasını keşfettim. Uyarıcılar ve uyanıklık arttırıcılar bir şeyleri hatırlamama ve odaklanmama yardımcı oluyor. Etilamfetamin harika! Methiopropamine (MPA), Ethiopropamine (EPA), Ethylamphetamine ve Tropoflavin yığını, Modafinil ve Armodafinil gibi şeylerle kahveyi unutuyorum. Uyarıcılar veya bilişsel güçlendiriciler olmadığında, enerji içecekleri ve kahve alıyorum.

Last edited:

EdwardMatthew

Don't buy from me
Member
Reaction score
2
Spordan önce sade kahve için, bu şekilde bağımlısı oluyorum.

cofita666

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Reaction score
30
Kahve içmeyi çok seviyorum ☕, besade her gün 2/3 fincan sade kahve (Türk) kullanıyor, sanırım lisede henüz arkadaşlarla dersten sonra kullanmaya başladım ve hala devam ediyorum, bu arada geçmişte ülkemizin dünyada kahve kullanan 4 ülke gibi olduğunu okuduğumu hatırlıyorum, burada kahve içme kültürümüz var
Bu çok iyi bilgiyi paylaştığınız için teşekkürler 👍☕
Saygılarımla 😊