Metilamin çözeltisi nasıl yapılır?

Methylamine

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
Herkese merhaba ben kimya öğrenmek isteyen bir acemiyim
Bazı sentez projeleri yapmak istiyorum
Ve bunun için suda %40 metilamin çözeltisine ihtiyacım var.
Sadece Methylamine hcl bulabiliyorum.
Ben de kendime bir solüsyon yapabileceğimi düşündüm.
İnternette tarif bulamadığım için buraya soruyorum.

Methylamine

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
Merhaba, cevabınız için teşekkürler.
Hala her şeyi anlamadım
Hala internette tarif arıyorum
Umarım birisi metilamin HCL'den 1 litre metilamin %40 aq çözeltisi için tarif yazabilir

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Reaction score
84
Deals
1
Metilamin hcl'yi naoh ile reaksiyona sokun ve metilamin gazı elde edin, ardından gazı H2O ile reaksiyona sokun ve hacmi kontrol edin

mejdubulok

Don't buy from me
New Member
Reaction score
25
Metilamin hidroklorürden maksimum saflıkta %40 metilamin çözeltisinin hazırlanması aşağıdaki şekilde gerçekleştirilebilir:
Malzemeler:
- Metilamin hidroklorür (yaklaşık 160 g)
- Damıtılmış su (yaklaşık 240 ml)
- Yaklaşık 500 ml hacminde cam şişe
- Manyetik karıştırıcı
- Termometre
- Boşaltma vinci
- Cam pipet
Adımlar:
1. Yaklaşık 500 ml hacminde bir cam şişede 240 ml damıtılmış su hazırlayın.
2. Metilamin hidroklorürü bir su şişesine koyun.
3. Şişeyi manyetik karıştırıcının üzerine yerleştirin ve karıştırmaya başlayın.
4. Sıcaklığı kontrol etmek için bir termometre kullanarak karışımı 50-60°C sıcaklığa kadar önceden ısıtın.
5. Metilamin hidroklorür tamamen çözünene kadar ısıtmaya ve karıştırmaya devam edin.
6. Gerekirse damıtılmış su ekleyerek çözeltinin hacmini 400 ml'ye getirin.
7. Karıştırmaya devam ederken karışımı oda sıcaklığına soğutun.
8. 10'luk bir NaOH çözeltisi kullanarak pH değerini 10-11'e ayarlayın.
9. Test şeritleri veya başka bir yöntem kullanarak çözeltideki metilamin konsantrasyonunu kontrol edin ve gerekirse su veya metilamin hidroklorür ekleyerek konsantrasyonu ayarlayın.
10. Tüm safsızlıkların şişenin dibine çökmesi için karışımı birkaç saat veya gece boyunca bekletin.
11. Kalan safsızlıkları gidermek için çözeltiyi bir filtreden geçirin.
12. Hazır metilamin %40 çözeltisi uygun uygulamalarda kullanılabilir.
Herhangi bir kimyasal kullanırken, iyi havalandırılmış bir alanda çalışmak, koruyucu giysi ve eldiven kullanmak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere uygun güvenlik önlemlerine uyulması gerektiğini lütfen unutmayın.

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
13
BB'deki lefetamin sentezinde, bir adımda DMF (N,N-dimetilformamid) NaOH ile muamele edilerek dimetilamin (DMA) sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen DMA, boru aracılığıyla MeOH şişesine taşınmış ve burada hızla çözülmüştür.

İşte Patton tarafından yayınlanan bu prosedür:
Düz tabanlı bir şişeye (FBF) 10 g dimetilformamid (DMF) konuldu ve 40 gram %30'luk NaOH çözeltisi eklendi, bunun üzerine çözelti sarı bir renge dönüştü. FBF, cam bir tüpe takılan kauçuk bir tıpa ile kapatılmış, takılan plastik boru bu tüpten başka bir FBF içinde 90 ml metanol içine daldırılmış başka bir cam tüpe uzanmıştır. DMF/NaOH karışımını içeren FBF bir ocak üzerine yerleştirildi ve gaz oluşumu başlayana kadar sıcaklık kademeli olarak arttırıldı (sadece 50°C civarında hafif bir ısıtma gerekliydi). Tüm dimetilamin metanol içinde kolayca çözündü ve bundan kaynaklanan herhangi bir koku rahatsızlığı olmadı. Gaz oluşumu durduğunda, orijinal karışımın sarı rengi aniden soldu ve berraklaştı. Bu noktada DMF'nin alkalin hidrolizi bitmiştir, bu nedenle dikkatsiz olunması halinde oluşacak geri emmeye dikkat edin! Metanol çözeltisindeki dimetilamin tartıldıktan sonra, ağırlığın 4,75 g arttığı gözlendi (~%77 verim veya yaklaşık 0,1 mol, gazın kurutulmadığı gerçeği göz ardı edilerek).

Ekstrapolasyonla, bu işlem N-metilformamid ile yapılabilir, alıcıdaki MeOH su ile değiştirilerek sulu bir MeNH2 çözeltisi elde edilebilir. Örneğin, %30 MeNH2 çözeltisi için, alıcı şişede 70 g DH2O ile başlayın ve alıcı şişedeki net ağırlık 100 g'a ulaştığında durun.
ImX7owW91D