İnsancıl uyuşturucu politikası: uyuşturucu kullanıcıları neden cezalandırılmak yerine desteklenmeli?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
L0KTIXe8Bp

1987 yılında BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü'nün üzerinden 1 ay sonra tam 36 yıl geçmiş olacak. Bu günün resmi tarihi her yıl 26 Haziran'dır. Aynı gün, birkaç yıldır Destekle, Cezalandırma kampanyası düzenleniyor: dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve kuruluşlar uyuşturucuya karşı savaşın tehlikeli sonuçlarına dikkat çekmek için grevlere çıkıyor, konferanslar veriyor ve metinler yazıyor. BB ekibi, uyuşturucu tedavi sektörünün temsilcileriyle insancıl uyuşturucu politikası hakkında bir sohbet gerçekleştirdi.

ABD'deki mahkumların yaklaşık %26'sı yasadışı maddelerle ilgili suçlar nedeniyle hapis cezası almıştır (yılda 1.6 milyon). Bu, "uyuşturucuya karşı savaşın" (war on drugs) bir sonucudur. Bu, devlet tarafından başlatılan uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için bir dizi baskıcı önlemlere verilen isimdir. Bu terim 1971 yılında Amerikan Başkanı Richard Nixon tarafından ortaya atılmıştır. 40 yıl sonra, Küresel Uyuşturucu Politikası Komisyonu, uyuşturucuya karşı ilan edilen savaşın kaybedildiğini kabul etmekte ve bazı maddelerin suç olmaktan çıkarılması çağrısında bulunmaktadır. 2016 yılında Nixon'ın eski bir danışmanı, Başkan'ın solcu pasifistlere ve Afrikalı-Amerikalılara yönelik kamu güvenini sarsmak için bu kampanyaya ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

"Uyuşturucu yasağının amacı hakkında yalan söylediğimizi biliyor muyduk? Elbette " - Harper's dergisine verdiği bir röportajda söyledi.

GK2wdFJZQB

BB ekibi bu tür önlemlerin etkisiz olduğu konusunda hemfikirdir. Her şeyden önce bağımlılara sosyal destek sağlanmalıdır - o zaman madde kullanımından kaynaklanan zarar azalacaktır.

Devletin agresif uyuşturucu politikası birçok soruna yol açmaktadır. Bunlardan ilki korkudur. Uyuşturucu kullanan insanlar hapse atılmaktan korkarlar, çünkü yasal olarak suç işlemektedirler. Polis memurlarının tutuklulara daha ağır cezalar vermek için üzerlerine yasadışı uyuşturucu yerleştirdiği ve yasadışı "test alımları" yaptığı vakalar olmuştur. Adli uygulamada, üçüncü şahısların talebi üzerine "bir arkadaşı için" uyuşturucu satın alan hükümlülerin sanık haline geldiği birçok vaka vardır. Bir polis memurunun bakış açısına göre bu kişiler satıcıdır.

Buna ek olarak, uyuşturucu yasağı bir kişiyi suç ortamına çekebilir. Şöyle bir durum hayal edelim: düzenli olarak ot içen sıradan bir öğrenci, başka suçlar işleyen bir satıcıyla etkileşime girer. Zamanla, genç kişi suç ortamından insanlarla tanışacak ve çevresi değişecektir.

DOAukbczF4

Baskıcı uyuşturucu politikalarının bir başka talihsiz sonucu da tıbbi bakıma erişimin zorlaşmasıdır. Uyuşturucu kullanıcıları doktorlardan korkmaktadır çünkü genellikle ayrımcılığa uğramaktadırlar. Buna ek olarak, doktor-hasta gizliliğine rağmen, sağlık hizmeti sağlayıcılarının genellikle her şeyi polise bildirdiğine dair yaygın bir algı vardır.

Bu korku kişinin ölümüne yol açabilir - örneğin, arkadaşları aşırı doz durumunda ambulans çağırma riskini almazsa. Aynı nedenle uyuşturucu kullanıcılarının HIV, tüberküloz veya hepatit için yardım aramaları da zorlaşabiliyor.

Bu savaş, ağır hasta insanların güçlü ağrı kesicilere erişimini zorlaştırıyor. Örneğin, dördüncü evre kanser hastalarına narkotik ilaçlar reçete edilmektedir. İhtiyaç duydukları ilaçları alabilmek için her seferinde gerçekten hasta olduklarını ve ilaçlara ihtiyaç duyduklarını yeniden teyit etmeleri gerekiyor.

Bir sonraki sorun ise utançtır. Toplum bir bağımlıyı itebilir çünkü davranışı doğru yaşam biçimi hakkında genel kabul görmüş fikirlere uymamaktadır.

Örneğin, devlet bir kişinin uyuşturucu kullandığını öğrendiğinde, bu kişi özel devlet yapılarına kaydedilir, ancak sosyal yardım yerine okulda, üniversitede ve işte sorunlar yaşar. Teoride bu sistemin yardımcı olması gerekir ama sonuçta durum daha da kötüye gidiyor.
0UjThWXtf4

"Çocuklar için bir üniversite uyuşturucu eğitim programının nasıl işlediğini hiç gördünüz mü? Ben bunu muayenehanemde deneyimlemek zorunda kaldım. Bir teyze geliyor ve 'Sınıf arkadaşın George'un esrar içtiğini öğrenirsen onu derhal polise ihbar etmelisin' diyor. Okul çocuklarına tamamen gerçek dışı bilgiler aşılanıyor" diyor19 yaşındaki bir kız.

Öğrencilere uygulanan ve gerçekte test olmayan isimsiz testlerden bahsediyor. Ona göre, öğretmenler cevapları kendi aralarında tartışıyorlardı ve testler okulda sağlık personeli olmadan yapılmaya zorlanıyordu. 15 yaşından küçük çocukların, kendisini savunan ebeveynlerinin rızasına ihtiyacı olduğundan, kız bu aşağılayıcı prosedürden kaçınmayı başarmış.

"Uyuşturucu kullanan bir kişinin toplumdan dışlandığına ve sorun çıkardığına inanılır. Paraya ihtiyacı olduğunda çalabilir, hile yapabilir, yoksunluk aşamasında genellikle saldırganlaşır. Aile üyeleri onu sevse bile, onlar da zorluklar yaşarlar. Kişinin uyuşturucu kullanacağından ve belirsiz bir durumda olacağından, uygunsuz davranacağından korkarlar. Ya yoksunluk yaşarsa? Böyle korkular var " - diyor bbgate forumunun aktif kullanıcılarından biri.
NqwNKMt5c1

Sosyal psikoloji, uyuşturucu bağımlılarının genellikle bir nedenden dolayı bağımlı olduklarını söyler - bu insanlar bir şey tarafından yönlendirilir: ailede yanlış anlaşılma, sevilmeyen iş, düşük sosyal statü vb. Toplum bir kişiyi uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle cezalandırmaya başladığında, durum daha da kötüleşir.

Bir TED konuşmasında yazar Johan Hari, uyuşturucu ve bağımlılığa ilişkin geleneksel görüşü değiştiren iki hikaye anlatıyor.

İlki, 1970'lerin sonunda psikolog Bruce Alexander tarafından yapılan bir deney olan "Fare Parkı"ile ilgili. Alexander, boş bir kafeste yaşayan kemirgenlerin morfinle seyreltilmiş suyu normal sudan daha fazla içmeye istekli olduklarını bulmuştur. Ancak alanı çok sayıda oyuncak ve lazerle donatırsanız, hayvanların yalnızca %5'i uyuşturucuyu kullanmaya devam ederken kendilerini eğlendirecektir. İkinci örnek, 2001 yılında tüm uyuşturucuları suç olmaktan çıkaran ve sonrasında aşırı doz ve AIDS'ten ölenlerin sayısının dramatik bir şekilde düştüğü Portekiz deneyimidir
.

Bence devlet insanları uyuşturucuyu bırakmaya teşvik etmeli, ancak daha sonra (devlet) insanları geri "sürmemeli" ve onlara iyileşme şansı vermelidir. Örneğin Portekiz'de hükümet, uyuşturucu bağımlısına herkes gibi yaşayabileceği koşulların sağlandığı ve kontrol edilmediği, sadece karmaşık terapilerde yardımcı olunduğu bir noktaya gelmiştir: sonuçta, kullanıp kullanmamak onun kişisel seçimidir ve bir işi ve diğer sosyal fırsatları varken bu o kadar da önemli değildir.Bana öyle geliyor ki, herhangi bir ülkede uyuşturucu politikasıyla ilgili kararları kolluk kuvvetleri değil de bilim insanları, doktorlar, psikologlar verseydi, tüm ülkeler cezalandırma yerine destekleme yoluna gitmiş olurdu ." - diyor BBgate Forum'dan bir tıp uzmanı.

Peki devlet bağımlı bir kişiye savaş açmışken ona nasıl yardım edebilirsiniz ?
Çoğu zaman, akrabalar uyuşturucu kullanana yeni psikoaktif maddeler alması için para verir ya da sürekli olarak bunun zararlı olduğunu söyler ve durmadan uyuşturucu kullanmayı ne zaman bırakacağını sorarlar. Bize göre, her iki yol da çok yıkıcıdır ve bağımlı için kötü tetikleyicilerdir.

Bir kişiye olan sevginizi nasıl ifade edeceğinizi öğrenmeniz gerektiğine, ancak bağımlılığını desteklememeniz gerektiğine inanıyorlar ki bu zor olabilir
.

C0qVnfO5em

"Annem alkole çok bağımlı ve bununla yaşamak benim için çok zor.Onu eve kilitlemek de dahil olmak üzere muhtemelen tüm aşamalardan geçtim, ancak bir noktada bu tür önlemlerin işe yaramadığını fark ettim. 'Yapabileceği başka ne var ki' diye düşündüm. Annem yalnız yaşıyor, babam uzun zaman önce öldü, çok yaşlı, hayatında bir anlam bulamadı, herhangi bir hobi geliştirmedi, torunu yok. Ve ona tek bir çıkış yolu kalmıştı - videodaki adamın bahsettiği şey, alkol. Ben de annemi her gün arayacağıma dair kendime ahlaki bir söz verdim. Açıkçası bu sorunu çözmeyecek ama ona ne kadar çok zaman ayırırsam o kadar az kabız olacağını hissediyorum.Ancak, bana göre uygunsuz davranmaya başladığı anda tekrar sinirleniyorum " diyor bir BBgate forum kullanıcısı.

Bu bir sarmal gibi: ben sinirlendikçe o kendini daha suçlu ve terk edilmiş hissediyor, bu yüzden daha da çok içiyor - ve ben daha da sinirleniyorum.

Olayları takip etmenin ve dikkat etmenin zor bir iş olduğuna katılıyorum, ancak yapacak başka bir şey olduğunu sanmıyorum.

Cinsiyetçi ve homofobik nefret edenlere karşı çıkmak artık moda, ancak nedense kimse narko-fobiye karşı çıkmıyor.

BBgate forum uzmanı, "Bağımlılarkötü insanlardır", "Bağımlılar hapsedilmelidir", "Bağımlılar yakılmalı ya da vurulmalıdır" gibi cümlelere herkes tepki gösterebilseydi, bu insanlıktan çıkarma ile mücadele etmek, itiraz etmek, açıklamak daha kolay olurdu diyor.

Bazı insanlar toplumun uyuşturucu bağımlılarına neden ihtiyaç duyduğunu merak ediyor. Ancak bir kişi bu yolu seçmez, tıpkı yoksulluğu ya da yalnızlığı seçmediği gibi. Bu toplumsal bir sorundur, ancak toplum bunun farkına varmaz, bunun tamamen şu ya da bu bireyin düşük ahlakıyla ilgili olduğuna inanır.

BBgate uzmanları toplumun herkese "ihtiyacı" olduğuna inanmaktadır: uyuşturucu bağımlıları, LGBT topluluğu üyeleri, farklı tanılara ve ten rengine sahip insanlar - herkese ihtiyaç vardır ve önemlidir
.

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Reaction score
25
Benim favorim

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
201
Net, güzel ve ustaca yapılmış - bu tür videolara daha fazla ihtiyacımız var! Teşekkürler

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
201
Bu kuruluşu biliyorum ama videolarını görmemiştim. İpucu için teşekkürler!

tetr00

Don't buy from me
Resident
Reaction score
21
Harika bir makale, bazı şeyleri yeniden düşünmemi sağladı ve şimdi gidip bunu yapacağım.

Bu, herkesin zaten bildiği bir şeyi doğrulayarak uyuşturucuya karşı savaş konusunu oldukça özetliyor, ancak ben kendi adıma geri kalanında nasıl oynandığına hala şaşırmış durumdayım.