Hidriyodik Asit - Argox Tarafından Adım Adım Yazıldı

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Reaction score
50
Argox bir kovan kimyageridir, bu makale bu bileşiğin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklamaktadır, The Hive'da mükemmel olarak değerlendirilmiştir, yazar dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntıları açıklamak için büyük çaba sarf eder ve yeni kimyagerleri risklerden kaçınmaları için uyarır, deneyimini aktif olarak paylaşma konusundaki istekliliği derin saygımı kazanmıştır, bu yüzden bu makaleyi bu forumda yeni gelenlerin bu bilgiyi öğrenmesi için yeniden yayınlıyorum ve ayrıca bu makalenin yazarına

BİRİNCİ BÖLÜM

İÇİNDEKİLER
Giriş
Arka Plan ve Terimler
Genel Bakış
Adım Adım Talimatlar
Malzemeleri temin edin
Test malzemeleri
Malzemeleri karıştırın
React malzemeleri
Ürünü yeniden damıtın
Varsayımsal değerlendirmeler
Yeni bir Cadillac satın almak için talimatlar
Sonuç

GİRİŞ:
Bu gerçekten uzun soluklu bir yazı.
Ama inanın, sabrınızın karşılığını alacaksınız. Kimyasal reaksiyonlarla ilgili sıkıcı bir tartışmanın arasına, yeni bir lüks arabanın nasıl elde edileceğine dair ayrıntılı talimatlar ekleyerek işleri canlandırmaya karar verdim, bu yüzden bana katlanın.
Argox bu forumda iftiraya uğradı. Ama kimse pozcu demeye cesaret edemedi. Aşağıdaki yazı TECRÜBEYE dayanmaktadır, bilgi olarak geçen uydurma saçmalıklara değil.

Kaliforniya'da hidriodik asit üretmek veya bulundurmak yasa dışıdır. Yaşadığınız yerde bile yasadışı olabilir. Bunu öğrenin. Argox'un yaşadığı cumhuriyette bir kişi hidriodik üretebilir ve hapse girmez. Hapis cezası, onunla meth yapmaktan veya meth kimyagerlerine satmaktan gelir, ancak hapishaneden kaçınmak, yerel kurnazlığınızın devreye girdiği yerdir. Her ihtimale karşı birkaç yüz litre yapmadan önce bulunduğunuz bölgede hidriyodiğin yasallığını kontrol edin.

ARKA PLAN VE TERIMLER:
Hidriyodik asit dumanlı aşındırıcı bir sıvıdır, berrak sarıdan çamurlu kahverengiye kadar değişen renktedir. Hidrojen iyodür şeffaf, dumanlı, aşındırıcı bir gazdır. 57 hidriodik asit, hidrojen iyodür ve suyun sabit kaynama noktalı (127ºC/760 mm) bir karışımıdır.

Bu yazıda, HI gösterimi hidrojen iyodür--bir gaz anlamına gelecektir. HI(aq) gösterimi %57 hidriodik asit--bir sıvı anlamına gelecektir.

HI(aq) gizli metamfetamin üretiminde kullanılır. HI(aq) efedrini metamfetamine indirger ve kırmızı fosfor (RP) ve su ile yeniden üretilebilir. Bu yöntemi kullanarak meth yapmak için talimatlar bu Forumun başka bir yerinde bulunabilir. Talimatların iyi olup olmadığını bilmiyorum. Hiç meth yapmadım ve meth yapımı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bu kesinlikle doğru. Ancak, piyasa dinamiklerine aşinayım.

HI ve HI(aq), uyuşturucuyla savaş ajansları tarafından sıkı ve başarılı bir şekilde kontrol edilmektedir, çünkü bu bileşikler nispeten belirsizdir ve endüstri tarafından çok az kullanılmaktadır. Yasal bir tedarikçiden HI veya HI(aq) satın almaya yönelik herhangi bir girişim yetkililerin dikkatini çekecektir. Garantilidir.

Haftada 50 ila 100 kg arasında efedrin bazlı meth laboratuarları efedrin, RP ve HI(aq) için gizli kaynaklara sahip olacaktır. HI(aq)'nın karaborsa fiyatı yerel piyasa koşullarına göre değişir. Kuzey Amerika'da litre başına $us[deleted] ile $us[deleted]arasında değişmekte olup, aynı bölgede bulunabilirliğine ve o sırada gerçekleşen meth üretiminin miktarına bağlı olarak fiyatta büyük dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bir litre HI(aq) 1.700 gram ağırlığındadır ve 970 gram HI içerir.

HI(aq) için karaborsa kaynağı olmayan gizli meth kimyagerinin ya da HI(aq) tedarik etmek isteyen girişimci kimyagerin HI(aq) yapmak için üç seçeneği vardır:

1. İyot ve kırmızı fosforu birleştirin, dikkatlice su ekleyin. Bu yöntem meth laboratuvarlarına HI(aq) tedarik eden kimyagerler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, izlenen kimyasalların kullanılması gibi bir dezavantajı vardır. Kırmızı fosfor (RP) kontrol edilir. İyot (I2) izlenir. OTC RP ve I2 elde etmek ciddi bir çaba değildir. Kibrit kutularından OTC RP ve tentürden OTC iyot elde etmek zaman alıcı ve yoğun emek gerektirir. Sadece tweakerlar kendi RP ve I2'lerini yapmaya çalışacaktır. Ayrıca, bu yazı herhangi bir ölçekte gözlenmeyen zararsız bileşenlerden HI(aq) yapmakla ilgilidir.

2. Hidrojen sülfür gazını sulu bir I2 bulamacından geçirin, HI(aq) damıtın.

H2S + I2(aq) --> 2HI(aq) + Sº

Bu yöntem büyük ölçekli HI(aq) üretimi için uygundur. Dezavantajı ise hidrojen sülfürün son derece zehirli olmasıdır. Acemi bir gizli kimyagerin asla H2S üretmeye kalkışmaması gerektiğini vurgulamak istiyorum. H2S ölümcül bir zehirdir ve panzehiri yoktur. Küçük ppm'lerle ölçülen ölümcül bir dozla, akut hücresel boğulma nedeniyle 15 dakika içinde ölüm beklenebilir.

Bir keresinde hidrojen sülfür ile benzer toksisiteye sahip hidrojen siyanür ile gaza maruz kaldım, neyse ki siyanür zehirlenmesi için bir panzehir var ve laboratuvarımda bir Lilly kiti vardı ve iş arkadaşlarım hızlı bir şekilde yanıt verdiler ve baş kimyager, o fakir Güney Amerika kasabasındaki acil servise bir şişe tiyosülfat ile gelecek kadar beyin sahibiydi. Eğer gaz HCN yerine H2S olsaydı, Argox bu hikayeyi anlatmak için burada olmayacaktı. Bunu söyledikten sonra, günde 20 litrenin üzerindeki miktarlarda HI(aq) üretimi için bu en pratik yöntem olacaktır. Bununla birlikte, H2S'nin ölümcül bir zehir olduğunu tekrarlıyorum ve herhangi bir şey ters giderse, siz ve yakın çevredeki herkes ölüm riskiyle karşı karşıya kalacaktır. H2S'nin düşük konsantrasyonlardaki iğrenç kokusu, yüksek konsantrasyonlarda duyuları hızla bastırır ve mağdurun "koku gitti, o halde her şey yolunda" diye düşünmesi oldukça yaygındır. Genellikle yaptıkları son yanlış varsayım...

3. Potasyum iyodürü orto-fosforik asit ile reaksiyona sokun, HI(aq) ve HI elde edin. Fosforun kimyası karmaşıktır. Gözlemler, başlıca reaksiyonların aşağıdakiler olduğunu göstermektedir:

1) KI + H3PO4(aq) + delta sıcaklık--> HI(aq)+ KH2PO4
2) KH2PO4 + KI + delta sıcaklık--> HI + K2HPO4
3) Potasyum fosfat tuzlarının dehidrasyonu ve yüksek sıcaklıkta -400+ºC potasyum iyodür ile reaksiyona girerken polimerizasyonu boyunca ilave HI(aq) ve HI elde edilir

Bu yöntem güvenli ve kontrol edilebilir olma avantajına sahiptir ve izlenmeyen bileşenler kullanır. Süreç basit bir damıtmaya benzer ve yalnızca normalde gizli kimyagerlerin sahip olduğu türde cam eşyalar gerektirir. 10 litre/gün HI(aq) için bu yöntem idealdir ve sadece 22L RB şişesi ve ısıtma mantosu gerektirir. 12L-10L RB şişesi/ısıtma mantosu 5 litre/gün; 5L RB şişesi/ısıtma mantosu 2,5 litre/gün vb. üretecektir. Isıtma mantosu HI(aq) yapımında kilit bir unsurdur, yağ ve kum banyoları sıcaklığı yeterince yüksek tutmayacaktır. Bir karıştırıcı/sıcak plaka kombinasyonu üzerinde tek 24/40 boyunlu 1L erlenmeyer kullanabilir ve birkaç saat içinde 300-400 cc üretebilir. (Yüzde geri kazanım ölçeğin bir fonksiyonudur. Daha büyük ölçeklerde, KI başına daha fazla HI(aq) mol/mol geri kazanılacaktır. 22L ve daha büyük ölçeklerde %92 geri kazanım mol/mol iken, 1L ölçekte bu oran sadece %75'tir. Bunun neden doğru olduğunu sadece tahmin edebilirim, ancak yine de doğrudur).

Şimdi, Hive'da ilk kez, bu kolay yöntem adım adım açıklanacaktır.

GENEL BAKIŞ:
KI ve H3PO4 reaksiyonu ile ilgili olarak Kovan'da daha önce yer alan her şeyi dikkate almayın. Bu prosedürü ilk araştırırken TFSE'yi yoğun bir şekilde kullandım ve istisnasız tüm önceki bilgiler belirsiz, yanıltıcı ve bazı durumlarda uydurma saçmalıklardır. Rhodium'un sayfasındaki HI SSS, KI ve H3PO4 ile ilgili olarak hatalı. Ancak HI(aq)'yı güvenli bir şekilde nasıl yapacağınızı tam olarak anlatmak için benim yazıma güvenebilirsiniz. Burada saçmalık yok.

İşte prosedürün genel bir özeti, ayrıntılar takip edecek:

Genel anlamda, KI tozunu H3PO4 sıvısı ile karıştırılmış bir RB şişesinde, atmosferik damıtma için ayarlanmış bir ısıtma mantosu üzerinde karıştıracaksınız. RB şişesinde aşağı doğru damıtma için bir kondansatör, HI(aq)'yı geri kazanmak için bir alıcı ve HI'yı kabarcıklandırmak ve geri kazanmak için dH2O ile doldurulmuş ikinci bir alıcı / tuzak bulunacaktır.

Reaksiyon ilerledikçe KI önce HI(aq)'ya, ardından HI(aq) ve HI'ya dönüşecektir. Hidriodik asit 105 ila 127ºC'de damıtılacaktır. İlk asit akışı üretildikten ve reaktörün içeriği soğutulduktan sonra, seyreltik hidriodik asit HI(aq) üretmek için yeniden damıtılacaktır. 127ºC'den daha düşük bir sıcaklıkta yeniden damıtılan seyreltik hidriyodik asit, HI tutucu/alıcıdaki sonraki reaksiyonlarda yeniden kullanılacaktır. Hiçbir seyreltik asit boşa gitmemelidir. Seyreltik asidin bir sonraki partiye geri dönüştürülmesiyle genel verimlilik artar.

Bu prosedür kulağa karmaşık geliyorsa, öyle değildir ve iyi dostunuz Argox, ilk seferde başarılı bir şekilde HI(aq) yapmak için ihtiyaç duyacağınız tüm ipuçlarını, kısa yolları ve güvenlik hususlarını kısa süre içinde size verecektir.

22 litrelik bir reaktörde 10 litre HI(aq) yapmak baştan sona 24 saatlik bir gün alır. Bu süreye cam malzemelerin kurulması ve bir sonraki parti için sökülüp temizlenmesi de dahildir. Reaksiyon sırasında uyanık kalmanız gerekir. Reaksiyon 10 dakikadan fazla gözetimsiz bırakılmamalıdır, reaksiyon ilerledikçe dinamikler sürekli değişir, geri emme bir endişe olabilir, bunun üstünde kalmanız gerekir. Bir [silindi]'de de aynı süreyi alır, ancak bu ölçekte kurmak için kaynaklarınız ve bilginiz varsa, siz bir öğrenci değil, bir ustasınız ve benden daha fazla talimat almanıza gerek yok.

Tepki basit. Ancak, iki uyarı var.

Birinci Uyarı: Reaksiyon bittikten ve her şey soğuduktan sonra şişenin dibinde beyaz kristal bir çökelti kalır - yoğunlaşmış fosfatlar. Bu kalıntı sıcak suda ve polar olmayan çözücülerde çözünmez. Fiziksel olarak şişeden kazınmalıdır. (1L veya 2 L ile zor bir iş değildir, ancak 3N 22L RB ile en az bir boyun kırılacağına güvenin. Daha büyük ölçekte sorun, kolunuzu içeri sokmanıza ve kazımanıza izin verecek geniş bir orta flanş açıklığına sahip bir [silindi] yatırım yaparak çözülebilir.

İkinci Uyarı: HI(aq)'nın büyük bir kısmı teflonun erime noktasının üzerindeki bir sıcaklıkta üretilir. Teflon kürekler eriyecek ve fosfat kalıntısını daha da geçirimsiz hale getirecektir. Teflon karıştırma çubukları eriyerek mıknatısı ortaya çıkaracaktır. Ama gerçekten, kimin umurunda? Teflon için endişelenmeyin. (Sonuçta, ilk varsayımsal HI(aq) partisi varsayımsal kapıdan çıktığında, 20 dolarlık bir teflon levha satın alabilir ve bir düzine yeni kürek kesebilirsiniz). Cam kaplı metal çubuklar ve bıçaklar, izleyiciler arasındaki mükemmeliyetçiler için bir çözümdür. Sadece açıkta kalan hiçbir metalin HI(aq)'nın yakınında olamayacağını unutmayın. Isıtma mantonuzun üzerine küçük bir damla damlatın ve Çin'e giderken alüminyum muhafazada bir delik açmasını izleyin. Isıtıcınızı folyo ile kaplayın, hem de bolca! Bu, yeni yapılmış HI(aq)'nın çok ama çok aşındırıcı olduğunu söyleme şeklim. Bu yüzden göz koruması, laboratuvar önlüğü ve iyi lastik eldivenler olmadan laboratuvara girmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer iki damla HI(aq) dökme demir laboratuvar standı tabanında ciddi bir çentik açabiliyorsa, bir asit sıçramasının cildinize ya da daha kötüsü gözünüze neler yapabileceğini hayal edin.

İKİNCİ BÖLÜM

ADIM ADIM TALIMATLAR

1. Malzemeleri temin edin.

Orto-fosforik asit, (H3PO4) genellikle fosforik asit olarak adlandırılır, kalın, berrak, şurup kıvamında bir sıvıdır ve mahalledeki hidroponik mağazasından satın alınabilir veya sipariş edilebilir. Bunu "pH Down" olarak satıyorlar. Tersine, kimya tedarikçisinden sipariş edebilirsiniz. Kimyacıdan satın alamayacak kadar paranoyak ya da zeki olduğunuzu ve Wal-Mart'ta %100 reçetesiz satılan bir ürüne ihtiyacınız olduğunu anlatan göbek ağrıtan yazılarla yanıt vermeyin. Argox, köşedeki Circle K'de bulunmayan kimyasallar konusunda şikayet edilecek kişi değildir. Yakın zamanda bu konuda yardımcı olmaya çalıştı ve çabası için sadece üzüntü duydu. Kimyasal madde bulmak, erkekleri çocuklardan, ciddi olanları amatörlerden ayıran şeydir. Konumuza dönelim. 75 teknik sınıf fosforik asit alın, bu en iyi sonucu verir. Fosforik asit izlenmez ve reçetesiz satılır. Her şeyin içinde var, Coca-Cola'nın bile. Sülfürik asitten sonra fosforik asit gezegendeki en yaygın asittir. Hidroponik mağazasında rafta bulabilirsiniz. Fosforik asidi Home Depot'tan veya döşeme şirketinden nasıl alabileceğinize dair tüm o yazılara kulak asmayın. Bu saçmalık. [Bence arılara e-bay'deki gibi bir puan verilmeli. Ama bu saçmalık derecelendirmesi olur. Ne kadar çok saçmalık gönderirseniz, puanınız o kadar olumsuz olur.] Fayans temizlemek için satılan fosforik asit sadece %15-25 asittir, geri kalanı su, yüzey aktif maddeler, sabun ve reaksiyonu berbat edecek şeylerdir. 75 teknik sınıf H3PO4 aldığınızdan emin olun. Kesinlikle OTC'dir, bu yüzden şikayet etmeyin. Mağaza raflarında bir galon 20 dolara satılıyor - etiketi okuduğunuzdan emin olun - bazı "pH Down" nitrik asittir - etikette "fosforik asit" yazmasını istersiniz. Bir hidroponik mağazasından 5 galonluk bir kova 65 dolara sipariş edilebilir.

Ağır beyaz kristal bir toz olan potasyum iyodür, kimya malzemelerinden satın alınabilir. İzlenmez ve kontrol edilmez. İnternetten de satın alabilirsiniz. Teknik sınıf iyidir, ancak çoğu tedarikçi yalnızca USP sınıfını stoklar. USP sınıfı için daha yüksek fiyat, küresel şemada önemsizdir, elde edilmesi en kolay olanı satın alın. USP KI 36 ABD doları/kg'a satın alınabilir. Bugünlerde terörizm korkusu nedeniyle KI'da bir patlama var, genel panikten yararlanın ve şimdi çok satın alın, kesinlikle fark edilmeyeceksiniz. 1,3 kg KI, %94 verimlilikle (çok büyük ölçekte) bir litre HI(aq) verecektir, bu nedenle WOD bu yazıyı okumadan ve KI'yi "Listeye" eklemeden önce buna göre sipariş verin.

2. Test malzemeleri.
H3PO4 konsantrasyonunu kaynatarak belirleyin. Aşağıda farklı H3PO4 konsantrasyonları için kaynama noktaları tablosu bulunmaktadır. Sizinkinin 135º'de kaynamasını istiyorsunuz. Bu %75 asit olduğunu gösterecektir. Numuneniz daha düşük bir sıcaklıkta kaynarsa, umutsuzluğa kapılmayın, tüm asidinizi 135º'ye ulaşana kadar kaynatın (ve bir dahaki sefere %75 elde ettiğinizden emin olun). Fosforik asidi sıcak plaka üzerinde açık bir beherde kaynatabilirsiniz. Dumanlar toksik ve aşındırıcı değildir - Sprite gibi kokarlar (çünkü fosforik asit alkolsüz içeceklere sitrik tat vermek için kullanılır). H3PO4 genellikle oda sıcaklığında reaktif değildir - oda sıcaklığındaki H3PO4 ve KI'yi RB şişesinde karıştırmaktan korkmayın. Hiçbir şey olmayacaktır. Oda sıcaklığında H3PO4 ve KI reaksiyona girmeyecektir.

H3PO4
Konsantrasyon Kaynama noktası
Ağırlıkça % ºC

0 100
5 100.1
10 100.2
20 100.8
30 101.8
50 108
75 135
85 158
100 261
105 >300
115 >500

3. Malzemeleri karıştırın
DENEYİMLERE göre en iyi sonucu veren KI'nin H3PO4'e mol/mol oranı (%100 bazında) yaklaşık 1:1,2'dir. Bunun nasıl hesaplandığı aşağıda açıklanmıştır:

1 mol KI = 166 gram
1 mol H3PO4 (%100 bazında)= 98 gram = 131 gram %75 H3PO4
1 X 166 = 166
1.2 X 131 = 157
157/166 = 0.946

Bu nedenle, her on gram KI için 9,5 gram %75 H3PO4 ekleyin. Eğer eşit miktarda (ağırlık/ağırlık--w/w) KI ve H3PO4 eklerseniz kimse kızmayacaktır. Şimdi bu basit formüle nasıl ulaştığımı anladınız. Ağırlıkça eşit miktarda KI ve %75 oranında H3PO4 ekleyin demek kulağa neredeyse küstahça gelse de, doğrusunu söylemek gerekirse bu formül çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra elde edildi. Daha fazla asit eklemek verimi artırmayacaktır, ancak deneyebilirsiniz, kötü bir şey olmayacaktır.

Bunu yayınlar yayınlamaz, olağan şüphelilerden üç ya da dördü saçmaladığımı ve asıl yapmanız gerekenin su eklemek olduğunu, böylece tüm HI'nin %57'ye gelmek için yeterli suya sahip olacağını söyleyen mesajlarla takip edecekler. Bakın, eğer 1 mol KI'de 137 gram iyot olduğunu ve fosforik asit tarafından bağışlanan bir protonla 138 gram HI oluştuğunu düşünürseniz, 138 gram HI'nin %57 HI(aq) oluşturması için 104 gram suya ihtiyacı olacaktır. Anladınız mı beni? Bu koltuk kimyagerleri daha sonra size KI'ye eşit w/w %75 H3PO4'ün sadece yaklaşık 42 gram su eklediğini söyleyecek, bu nedenle her bir mol KI için fosforik aside ek olarak 62 gram damıtılmış su eklemeniz gerektiğini söyleyeceklerdir. Onları dinlemeyin. Şu anda onları geçiyorum. Tepkime bu şekilde gerçekleşmiyor. (Nereden mi biliyorum? En başından beri daha fazla su eklemeyi düşündüm ve denedim. Ayrıca %50'den %105'e kadar her fosforik asit konsantrasyonunu denedim). Daha fazla su eklerseniz, gerçek asit yapılmadan önce damıtılması gereken bir sürü seyreltik asit üretirsiniz. Koltuk kimyagerlerinin bilmediği şey, bunu gerçekten yapmadıkları için, HI(aq)'nın çoğunun %75 H3PO4'teki tüm su damıtıldıktan SONRA geldiğidir. HI(aq)'nın büyük kısmı, fosfatların karmaşık kimyasına özgü bir süreç olan %105 H3PO4'ün yüksek sıcaklıkta dehidrasyonundan oluşur. H3PO4 aslında uzun zincirli "yoğunlaştırılmış" fosfatlara polimerize olur ve bu süreçte su verir ve bir proton bağışlar. HI(aq)'nın çoğunu oluşturan su ve hidrojendir. Ve bu uzun zincirli polimerler, şişenizin dibine domuz kokusu gibi yapışan şeylerdir. Teoride bir şekilde yanılıyor olsam bile, pratikte tam olarak hedefe ulaştım.
Artık ne kadar ekleyeceğinizi bildiğinize göre, iki malzemeyi uygun büyüklükteki bir şişeye boşaltın. Oda sıcaklığında hiçbir şey olmaz. Tüm reaksiyon boyunca köpürme veya efervesans olmaz, bu nedenle şişeyi oldukça dolu doldurabilirsiniz. Ancak bir RB için %60'tan fazla, bir erlenmeyer için daha az olmamalıdır. Ama bunu zaten biliyorsunuz, çünkü en azından ilkel laboratuvar becerileriniz var, değil mi? Su kaynadıktan ve polimerizasyon başladıktan sonra, çalkalama ile bile daha büyük ölçekte büyük bir çarpma periyodu olacaktır, bu nedenle kalbiniz zayıfsa, şişeyi sadece% 30 doldurun. 1L, 3L ve 5L'de çarpma bir sorun değildir. Çarpma 22L ölçeğinde sinir bozucudur. Silindi] ölçeğinde çarpma sizi derinizden sıçratacaktır. Çalkalama yardımcı olur ancak çarpmayı tamamen ortadan kaldırmaz, bu nedenle kolay korkuyorsanız daha az malzeme ekleyin. Bu gerçekten açgözlülüğe karşı cesaretin bir fonksiyonu. Pelotasınız varsa, o zaman doldurun, çünkü az ya da çok kazansanız da tam bir 24 saat. Kapılar kapanırsa, ücretler de aynı olacaktır, bu yüzden devam edin derim.

4. Malzemelere tepki verin
Bir duman odasının altında, malzemeleri ısıtın ve karıştırın - bu kadar basit. 65º'de belirgin bir reaksiyon gerçekleşecektir. Berrak çözelti koyu kahverengiye dönecektir. Bu hidriodik asit oluşumudur. Isıyı yüksek tutun, bırakmayın. Çözelti 105ºC'de kaynamaya başlayacak ve az miktarda süt beyazı damıtık alıcıya gelecektir.

BU KISMI OKUYUN, ÇOK ÖNEMLI. Bu ilk beyaz damıtık ve reaksiyonun bu ilk aşamasında oluşan gaz kabarcıkları zehirlidir. (TAMAM. TAMAM. Hidriodik asit de kahvaltıda içmek isteyeceğiniz bir şey değildir, ancak bu beyaz damıtık, HI(aq) ile karşılaştırıldığında bile GERÇEKTEN zehirlidir). İlk sarı veya kahverengi asit damlaları gelmeye başladığında bu beyaz sütlü damıtığı uzaklaştırmalısınız. Bu yüzden reaksiyona alıcı olarak küçük bir RB şişesi ile başlayın, örneğin 100 ila 250 cc. İlk beyaz damıtığı toplayın ve tıpasını kapatın. Bu maddeyi SOLUMAYIN, ne olduğunu birazdan açıklayacağım. Bu reaksiyonu küçük ölçekte yaparsanız, beyaz damıtık sadece birkaç damla olabilir, yine de ondan kurtulun. Büyük ölçekte ise sizi öldürmeye yeter. HI'yi geri kazanmak için dH2O ile dolu ikinci bir alıcınız olacaktır. Ancak başlangıçta bunun yerine seyreltik NaOH çözeltisi veya bakkaldan alabileceğiniz seyreltik aqua amonyak ("berrak amonyak") ile dolu küçük bir şişe kullanın. Neden mi? Çünkü ilk damıtık ve ilk gaz H2S içerir (bu uzun soluklu kitabın başında ölümcül zehir olduğundan bahsettiğim hidrojen sülfür). Tahminimce fosforik asit genellikle sülfürik asidin fosfat kayası üzerindeki reaksiyonundan elde edildiğinden, fosforik asitte eser miktarda sülfür kalmaktadır. HI güçlü bir indirgeyici maddedir (methçilerin buna ihtiyaç duymasının nedeni budur), bu nedenle HI ile herhangi bir sülfür arasında bir redoks vardır. (2HI + MeS + delta sıcaklık --> H2S + I2 + Meº. H2S, HI'dan daha az çözünür ve daha uçucu olduğu için önce o gelir). Bu, koltuk kimyagerlerinin sizi uyarmayacağı başka bir şeydir, ancak dikkat ederseniz Argox'un sizi güvende tutacağına güvenin. Dediğim gibi, 1L'lik tweaker hiçbir şey fark etmeyecektir, ancak 22L yükleyen arı, tavsiyeme uyulmazsa çok hasta olabilir. Her neyse, beyaz distilatı dışarı atmadan önce bir çeker ocak altında üzerine herhangi bir baz, tercihen NaOH veya amonyak ekleyin ve ilk kabarcıklar NaOH çözeltisi veya amonyak çözeltisi içinde alındığı ve bu çözelti de lavaboya döküldüğü sürece, Argox'un sizi bir hastane yolculuğundan veya en azından bir saat kadar oksijen şişenizi emmek zorunda kalmaktan kurtardığını asla anlamayacaksınız. (Koltuk sevdalıları HI'nin H2S gibi koktuğunu ve birini diğeriyle karıştırdığımı söyleyeceklerdir - yanılıyorlar - iyi bir doz HI dumanını burnunuza çekebilirsiniz ve acı dışında size hiçbir şey olmaz. İyi bir H2S dozu alırsanız birkaç dakika içinde bilincinizi kaybedersiniz. Başlangıçta dişleriniz karıncalanacak, her şey dönecek ve dizlerinizin üzerine çöktüğünüzde bunun olduğunu, öleceğinizi anlayacaksınız. Eğer benim gibi şanslıysanız, acil serviste sodyum tiyosülfat kusarak uyanırsınız (evet, bu siyanür zehirlenmesidir ve panzehiri vardır - H2S solursanız şansınız yaver gitmez - panzehiri yoktur). Neyse, konuyu dağıttım: HI çürük kokar, ancak H2S'nin ölümcül kokusuyla karşılaştırıldığında sönük kalır.

İlk süt beyazı distilattan kurtulduktan ve ilk kabarcıkları seyreltik bir bazda alıp her ikisini de attıktan sonra, iki normal alıcınızı bağlayın. Bu atmosferik bir damıtmadır, bu yüzden rahatlayın. Sadece ısıyı yüksek tutun ve baş üstü veya manyetik karıştırmayı devam ettirin. Daha küçük ölçekte karıştırma gerekli değildir. Mükemmel verimin peşinde koşan büyük ekipmanlı arılar için karıştırın.

Reaksiyon, tüm kahverengi asit reaktörden kaynadığında bitmez, daha yeni başlamıştır. Isıyı yüksek tutun ve yoğunlaştırıcıda gittikçe daha fazla asit oluşmasını hayretle izleyin. Durgun kafadaki termometrenin 127ºC'nin üzerine çıkması konusunda endişelenmeyin, hala HI(aq) geliyor, sadece reaktörün içindeki sıcaklık SICAKlaşıyor. 400ºC'de hem HI(aq) hem de HI ortaya çıkacaktır. Daha büyük ölçekte çok fazla HI, bu yüzden buna hazırlıklı olun. Toplam asit üretiminin yaklaşık %10'u su tutucu/alıcıda toplanması gereken HI şeklinde olacaktır. HI suda aşırı derecede çözünür ve çözünme ekzotermiktir, bu nedenle karıştırma kesinlikle gerekli değildir, ancak soğutma gereklidir. Toplam asidin %10'undan fazlası HI olarak gelir, ancak çoğu damıtığı yakalayan alıcıdaki sıvı tarafından emilir. Bu nedenle %57 asit geldikten sonra bile seyreltik asidi alıcıda tutarsınız. İlk seyreltik asidi çıkarır ve ardından 127ºC kaynama fraksiyonunu (HI(aq)) ayrı bir fraksiyon olarak toplarsanız, o zaman dehşete düşersiniz, suda yakalanması gereken bir sürü HI gelir. Ve sonra alıcıdaki hidriodik asidin inanılmaz derecede konsantre olduğunu göreceksiniz-- %57 değil %70. 70'lik asit o kadar çok duman çıkarır ki, onu kullanmak çok zordur. Bu yüzden TÜM asidin aynı alıcı şişede toplanmasına izin verin, alıcınızın yeterince büyük olduğundan emin olun ve çok fazla gerçek HI gazı ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

{Atmosferik distilasyon için durultucu, kondansatör, su kapanları ve benzerlerinin nasıl kurulacağı hakkında en ufak bir fikriniz yoksa, RB'ler ve ısıtma mantoları hakkında bilginiz yoksa ve geri emmeyi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, okuduklarınızın hiçbiri size mantıklı gelmiyorsa ve özellikle iyi bir çeker ocak kabininiz yoksa LÜTFEN bunu denemeyin. Kendinizi öldürmek için bir sürü HI(aq) üretip dökmekten daha az dramatik yollar vardır.}

Daha fazla HI(aq) veya HI üretilmediğinde reaksiyon sona erer. Alıcıya daha fazla asit damlamadığında ve/veya geri emiş su tutucuda gerçek bir sorun olmaya başladığında reaksiyon sona erer (HI ile geri emiş şiddetlidir - Argox'un şimdiye kadar çalıştığı tüm gazlar arasında en şiddetlisidir, geri emişi yakalamak için boş bir tutucunuz olduğundan EMİN olun). Reaktörün kalan içeriği beyaz şekerleme gibi görünecektir. Alıcıdaki seyreltik asit koyu kahverengi görünecektir. Su kapanındaki seyreltik asit açık kahverengimsi sarı olacaktır. Daha fazla asit gelmediğinde, ısıyı kapatabilir, su tutucuyu çıkarabilir ve cam eşyanın soğumasına izin verebilirsiniz - yavaşça. Cam malzemenizin 400+ºC'de olduğunu unutmayın, bu nedenle onu tutmayı veya mantodan ya da sıcak plakadan çıkarmayı aklınızdan bile geçirmeyin - termal şok şişeyi anında çatlatacaktır. Argox'un bu saçmalıkları uydurmadığını bildiğinize göre (diğerlerinin aksine, şimdilik isimsiz), bu, termal şok ve cam eşyaların çatlaması hakkında zor yoldan öğrendiği ve bu bilgelik sözleriyle sizi çok fazla sıkıntıdan kurtardığı anlamına gelir.

5. HI(aq)'yı yeniden damıtın
Asidinizin %57 olup olmadığını anlamanın iki yolu vardır:

1) Dereceli bir silindirde tartın - %57 asidin yoğunluğu 1,7'dir. 500 cc tam olarak 850 gram ağırlığında olacaktır. Daha azı %57 değildir.

2) Kaynatın. 57 hidriodik asit 125-127ºC'de kaynar.
(TAMAM. TAMAM. Sandalyene geri dön. Sadece uyanık olup olmadığını görmek için şaka yapıyordum. Küçük bir kara mizah - tabii ki kaynatmayacaksınız, ciğerleriniz dahil laboratuvarınızdaki her şeyi aşındıracaktır, sadece tartın).

Muhtemelen alıcılardan herhangi birinde toplanan ilk asidin hiçbiri %57 olmayacaktır. Bunu öğrenmek için tartın. Eğer yoğunluğu 1,7'den azsa, o zaman yeniden doldurmanız gerekir. Hiç zor değil. Bunu çok kolay hale getiren bir kestirme yol var.

Yeniden damıtma işlemi basit bir atmosferik damıtmadır. Gaz oluşmayacaktır. Asit kaynayıp taşmaya başlar başlamaz, imbik başındaki termometreyi izlemelisiniz. 125º'ye ulaşır ulaşmaz alıcıları değiştirin. Bu noktadan sonra gelen her şey %57 HI(aq)'dır. En son damla kaynayan şişeden damıtılacaktır. Hiçbir kalıntı kalmayacak, hepsi kaynayacak. Aslında, bu damıtma işlemini bir kez yaptıktan sonra, bariz kestirme yolu çabucak anlayacaksınız - 127º'den daha düşük sıcaklıkta gelen fraksiyonu toplayın ve ardından ısıyı kapatın ve kaynayan şişenizde kalan her şey %57 HI(aq)'dır, damıtmaya gerek yoktur - zaten saftır. Sadece paketlemeden önce soğumasını bekleyin.

6. Varsayımsal hususlar
Aşağıda anlatılanlar bu yazının tek spekülatif kısmıdır. Buna Argox'un uydurma saçmalık versiyonu diyebilirsiniz. Ancak, benim saçmalıklarım bile öğretici olmalıdır.
Halk varsayımsal mağaza yapımı HI(aq)'ya nasıl bakabilir? (Elbette bu onların zekasına bağlı.) Bakın, az önce detaylandırdığım yöntemle yapılan asit kirli kahverengidir. Bunun nedeni, kondansatörden geçerken eser miktarda HI'nin I2'ye oksitlenmesi (4HI + O2 = 2I2 + 2H2O) ve teknik sınıf KI'deki safsızlıklardır. Kahverengi renk önemsizdir ve shop-made asidin gücünü etkilemez. Ticari HI(aq), stabilizatör olarak bir indirgeyici madde, genellikle hipofosforlu asit içerir ve açık sarıdır. Bu yazıyı tamamen teorik değerlendirmeler dışında kullandığınız varsayımsal durumda, bir noktada renksizlik konusu ortaya çıkabilir. Ancak, yine varsayımsal olarak konuşursak, stabilize etmek yerine eğitmenizi tavsiye ederim. Stabilize edilmemiş dükkan yapımı HI(aq), varsayımsal bir kullanıcının varsayımsal uygulamasında mağazadan satın alınan çeşit kadar iyi çalışacaktır. Aradaki fark tamamen kozmetiktir. Kirli kahverengi asidi berrak sarı aside dönüştürmenin yolu kırmızı fosfor eklemek ve ısıtmaktır. Ama hey! Durun bir dakika! Varsayımsal bir kullanıcının zaten yapıyor olabileceği şey bu değil mi? RP ekleyip ısıtmak? Bunu varsayımsal olarak kime açıklarsanız açıklayın. Test tüpünde bir gösteri yapın. Onları ikna edin. Varsayımsal olarak.
Varsayımsal kullanıcı başlangıçtaki isteksizliğinin üstesinden geldiğinde, bir gece geç saatlerde kapıya vurulmasına şaşırmayın - hayır, polisler değil, daha fazla varsayımsal asit için yalvaran varsayımsal kişi olabilir. Bu haber varsayımsal olarak başkalarına da yayılabilir ve talep hattı sürekli hale gelebilir. Elbette, bunların hiçbiri hakkında gerçekten hiçbir şey bilmiyorum... hepsi sadece varsayımsal. Ben uyduruyorum, tamam mı?
Paketlemeye gelince, varsayımsal olarak asidi amber cam şişelere ya da daha iyisi kırmızı .....oh lanet olsun, bunların hepsi varsayımsal olduğu için, varsayımsal olarak belirli bir şişeyle bağlantılı olmak istemem... cehennem, eğer asit yapacak kadar zekiyseniz, içine ne koyacağınızı bulabilirsiniz. Unutmayın, bir litre HI(aq) tam olarak 1,700 gram ağırlığındadır. Varsayımsal kullanıcının üretim çılgınlığına girdiği ve hacme ihtiyaç duyduğu varsayımsal durumda, siyah HDPE bidonları düşünün.

HI(aq) ışığa karşı korunmalı ve her zaman insanlardan uzakta, serin (sıcaklık ve başka türlü serin) bir alanda saklanmalıdır. Ben olsam dondurmazdım ama hiç dondurmadığım için ne olabileceğini söyleyemem. Asit zaman içinde yavaşça bozunacaktır, ama önemli değil. Dengeleyici bir madde olmadan HI yavaş yavaş I2'ye dönüşecektir. Ama dediğim gibi, sorun değil: varsayımsal kullanıcının varsayımsal uygulaması bu varsayımsal sorunu çözecektir.

Doğal zekanızla, gerçekten dikkat etmeniz ve varsayımsal olarak küçük bir varsayımsal asit yapmaya karar vermeniz durumunda her türlü başka kısayolu ve yararlı prosedürü bulursunuz.

7. Yeni bir Cadillac satın almak için talimatlar.
Ne oldu? Sizi sıktım ve bu kısmı kaçırdınız mı? Yani dikkat etmedin mi? Kimyasal reaksiyonlar ve aşındırıcı asitle ilgili tüm bu saçmalıkların pahalı bir arabayla ilgisi olduğunu hatırlamıyor musun? Oh. Özür dilerim. İlk seferinde kaçırdıysanız, yeni bir Cadillac'ın nasıl satın alınacağına dair son derece ayrıntılı talimatlar bu yazının başında, tam da "GİRİŞ" yazan yerde başlıyor.

SONUÇ:
Bunu yayınlamak için üç motivasyonum var:

Birincisi, birkaç hafta önceki "kötü" yazı için Rhodium'dan açıkça özür dilemek ve telafi etmek (o kadar hızlı silindi ki çok azınız okudu bile).

İki, çünkü Ritter bir PM'de bu süreci sordu ve eğer o bir yazı alırsa, o zaman herkes bir yazı alır. Bu kadar uzun sürdüğü için üzgünüm dostum.

Ve üç, Argox'un tencere kaynarken çok fazla zamanı var. Ciddiyim, çünkü ben kafayı yemiş biriyim, ayrıca... yukarıdaki prosedürü birkaç kez uyguladıktan sonra, inanılmaz pahalı şişeniz kırılacak ve inanılmaz pahalı ısıtma mantonuzun üzerine inanılmaz derecede aşındırıcı sıcak asitten oluşan dumanlı bir volkan püskürtüp dünyanın merkezine kadar bir delik açacak ve laboratuvarınızın çoğunu da beraberinde götürecek diye bütün gece endişelenmekten yorulacaksınız. O zaman daha iyi bir yol bulursunuz. Ama hey! Bu başka bir yazı konusu.

Saygılarımla
Argox

situ1984

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Hidroiyodik asit ve efedrin nasıl reaksiyona girerek metamfetamin oluşturur?

tropan

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Hidroiyodik asit ve efedrin, iyodoefedrin ve su vermek için reaksiyona girer ve iyodoefedrin, metamfetamin ve fosfor iyodür vermek için kırmızı fosforla reaksiyona girer, ancak ısıtıldığında, bazı fosfor fosfin gazına dönüşür.