Öldürücü dozda a-PVP (araştırma)

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
A-Pyrrolidinopentiophenon , Catha edulis çalısının ana bileşeni olan katinonun bir analoğu olarak kabul edilen sentetik bir uyarıcıdır. Psikostimülan kullanan kişiler arasında daha popüler hale gelmektedir. Terminal amin, alfa ve aril sübstitüentlerinin doğasına bağlı olarak, çeşitli nörotransmitterlerin geri alımı yoluyla bilinen etki mekanizmasına göre etkilerini üretirler. Bu etkinin farmakolojik değerlendirmesi, bu ajanların metabolizmasını incelemek, loko motor aktivitenin tanımlanmasıyla birlikte davranışı analiz etmek vb. için yabancı araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, toksikolojik çalışma minimum hacimlerde yürütülmüş ve esas olarak а-PVP ve benzeri aşırı dozlarda adli yönlerin retrograd analitik çalışmasına indirgenmiştir. Son zamanlarda, bilimsel dergilerde, mevcut madde kullanım öyküsü olan hastalarda akut zehirlenme vakalarını ve ölümcül sonuçları analiz eden birçok makaleden bahsedilmektedir, bu da mevcut çalışmanın uygunluğunun makul bir gerekçesi olarak kabul edilebilir. Çalışmanın amacı, a-pyrrolidinopentiophenon'un intragastrik ve intraperitoneal uygulamasından sonra sıçanlarda akut toksisite ile ilgili verileri belirlemek ve analiz etmektir.

Çalışma, GLP standartlarına uygun olarak 180-200 g ağırlığında 144 erkek Wistar sıçan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hava sıcaklığı tüm hücrelerde 20 santigrat dereceydi, gözaltı koşulları aynıydı. Aydınlık/karanlık döngüsü, 12 saatlik bir periyodikliğe sahipti. Kullanılan madde: A-PVP (toz, %98,1 saflıkta) Dozajlara göre her alt grupta 8 sıçan olmak üzere 6 alt grup (A1, A2, A3, A4, A5, A6; B1, B2, B3, B4, B5, B6 ve C1, C2, C3, C4, C5, C6) ile 3 grup belirlenmiştir. Grup A - madde intraperitoneal olarak enjekte edilmiştir. Grup B - madde gastrik tüp yoluyla enjekte edilmiştir. Grup C (kontrol grubu) - %0,9 NaCl çözeltisinin eşdeğer dozları uygulanan sağlam hayvanlar. A-PVP uygun konsantrasyonlarda %0,9 tampon çözeltisi içinde çözülmüştür.

2

LD50 kaydı için Grup A sıçanlara madde aşağıdaki tek dozlarda intraperitoneal olarak uygulanmıştır: 200, 350, 450, 700, 900 ve 1200 mg/kg. Grup B sıçanlara madde intragastrik uygulama yoluyla aşağıdaki dozlarda verilmiştir: 300, 450, 600, 900, 1200, 1600 mg/kg. C grubuna eşdeğer dozlarda %0,9 sodyum klorür çözeltisi verilmiştir.

Sonuçlar ve tartışma.
Deney hayvanlarında araştırılan maddenin toksik etkisinin değerlendirilmesi, zehirlenmenin klinik görünümüne ve hayatta kalma oranına göre gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, LD50 ifadesi ile (INITIALS) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Şekil 1. Maddenin intraperitoneal uygulaması. Maddenin Grup B hayvanlarına 300-450 mg/kg arasında değişen dozlarda intragastrik olarak uygulanması aşağıdaki klinik tabloyu ortaya çıkarmıştır: 2 dakika boyunca solunum dramatik olarak sıklaşır, aktif tımarlama görülür, idrara çıkma vardır, ancak dışkılama yoktur, sıçanlar su içer. 50-80 dakika sonra, sıçanlar alanın çevresinde orta derecede hareket eder, solunum hızlıdır, dışkılama vardır (1 ila 4 kez), idrara çıkma aktiftir, tekrarlanır. 120-200 dakika sonra, sıçanlar yavaş veya orta derecede hareket eder, solunum hızlıdır, idrara çıkma ve dışkılama yoktur. 250 dakika sonra, sıçanlar çevre etrafında orta derecede hareket etmeye başlar, aktif olarak su içmeye başlarlar, orta derecede tımarlama görülür. Bu semptomlar, maddeyi intraperitoneal olarak 200-350 mg/kg dozlarında alan Grup A'daki sıçanlarda farklı şiddet ve sürelerde ortaya çıkmıştır, ancak etkilerin başlangıcı Grup B'ye kıyasla önemli ölçüde daha hızlı olmuştur.

Grup A'nın (5,6) hayvanları 900-1200 mg/kg almış, enjeksiyondan sonra 30-80 saniye boyunca stupora girmişlerdir. (Şekil 2-4) Klinik belirtiler şunları içeriyordu: solunum taşipnesi, sırt üstü dönerken normal pozisyon refleksinde önemli ölçüde azalma. Pitozis ve miyozis kaydedildi. Dışkılama ve idrar yapma yoktu. 10-15 dakika sonra, hayvan patileri üzerinde duramadı, karnı üzerinde veya yan yattı, solunum sık, aralıklı ve sığdı.

1

Ardından tonik konvülsiyonlar meydana gelmiş, 70-100 saniye içinde asfiksinin neden olduğu konvülsiyonlara (klonik, nefes darlığı, siyanoz) dönüşmüştür. 1 dakika içinde ölüm meydana gelmiştir. B alt gruplarının (5 ve 6) klinik belirtileri A alt gruplarına (5 ve 6) benzerdi, ancak göstergelerin şiddeti daha az ve süresi daha uzundu. Ölüm 40-70 dakika içinde gerçekleşmiştir. Morfolojik çalışmalar için ölü hayvanlardan organlar (beyin, kalp, böbrekler, karaciğer, dalak) çıkarıldı.

Sonuçlar:

1. İntraperitoneal uygulama ile 180-200 g ağırlığındaki sıçanlar için LD50 ≈ 410.8 mg/kg. Bir insan için bu dozaj eşdeğerdir (uygun allometrik katsayı ile) ≈ 86,4 mg/kg.

2. İntragastrik uygulama ile 180-200 g ağırlığındaki sıçanlar için LD50 ≈ 1093,0 mg/kg. Bir insan için bu dozaj eşdeğerdir (uygun allometrik katsayı ile) ≈ 262,3 mg/kg.

3. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, intravenöz olarak uygulandığında A-Pirolidinopentiyofenon maddesi sınıf II'ye (Çok tehlikeli) atfedilmelidir.

Last edited by a moderator:

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Reaction score
4
Kuşkusuz kafam karıştı

Yani benim gibi 80 kg olan bir kişinin a-PVP'den ölmesi için 6 gramdan fazla IM enjeksiyon yapması mı gerekiyor? Ağır dozu 25 mg olan bir ilaç için mi?

Burada açıkça bir şeyleri kaçırıyorum ve elektronik sigara pirosunun beynimden 20 iq puanı daha eksilttiğini inkar edemem.

Umarım sorum telafi edilemeyecek kadar aptalca değildir.

• Like
Reactions: Xxl

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Merhaba! 80 kg ağırlığında olduğunu varsayarsak, yarı öldürücü doz (LD50) parenteral olarak uygulandığında 5160 mg'dır. Pirovaleronun sıçanlara intraperitoneal uygulamasını ve insanlara intravenöz uygulamasını ekstrapole ederseniz, yarı ölümcül doz kabaca %40 daha azdır ve yaklaşık 3000 mg'dır.
Bana bu soruyu sormakta haklıydınız.
Bu konuyla ilgili her türlü soruyu zevkle tartışmaya hazırım!

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Reaction score
4
Çok teşekkür ederim!

En fazla ekipman olduğuna inandığım mdphp içiyorum ve 10 mg bile bpm'imi 140'a çıkarıyor. Tek dozda 3 gramı düşünmek bile istemiyorum

Merak ediyorum, piros içerken hep kalp krizi korkusu yaşıyorum. Ama bir gün içinde hiç 0,5 g'dan fazla mdphp içmedim.

Eğer 3g gerçekte ölümcül doz ise, bu korkunun sadece ilacın paranoya yan etkisi olduğu anlamına mı geliyor?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Evet, bu gerçekten de bir korku. Ancak bu korkunun, koroner damarlarda ciddi vazokonstriksiyona neden olan ve akut miyokardiyal iskemiye yol açarak ani kalp ölümüne neden olabilen adrenal korteks hormonları da dahil olmak üzere vücudun çoklu düzenleyici sistemlerinden kaynaklandığını unutmayın. Sizi korkutmuyorum, bu bir gerçek.

Bu yüzden sizden yüksek dozlar ve kullanım sıklığı konusunda dikkatli olmanızı istiyorum.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
879
Bunlar çok sert fareler! Herhangi bir şekilde verilen 1 gramdan sağ çıkabileceğimden şüpheliyim. Bu deneyin sonuçları beni şaşırttı

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Sıçanlar gerçekten harika

Bu kadar yüksek dozda uyarıcı ile kendi başlarına her şeyi sentezleyebilirler (=

B3RS3RK

Don't buy from me
New Member
Reaction score
3
Ama aslında, bu bok muhtemelen bir insanı öldürür, bir sıçan EN FAZLA 0,1 g'da ölür

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
270
Bu sadece yarı öldürücü dozdur (LD50)
Gerçekte bu aralık, verilerin insanlara uyarlanmasının bir sonucu olarak değişebilir.