Kibrit kutusu sıkışmış nokta yardımı?

calmcatfather

Don't buy from me
Member
Language
🇹🇷
Reaction score
4
Merhaba arkadaşlar, kötü İngilizcem için şimdiden özür dilerim. Bu yola yaklaşık 3 yıl önce başladım. O zamanlar kibrit kutularından MBRP çıkarmak için harika bir yolum vardı. Hatırladığım kadarıyla kibrit kutularını kazıyordum. Sonra asetonla yıkadım ve duruladım. Daha sonra hidroklorik asitle kaynatır ve çıkan kağıt parçalarını temizlerdim. O zamanlara dair tüm hatırladıklarım bunlar ve bu tarifi nereden aldığımı hatırlamıyorum. Şimdi asıl konumuza gelelim.

Yine bu yola başvurmaya karar verdim ve gidip yine kibrit kutuları aldım.

Bu kibrit kutuları beyaz delikli olanlar değil, tamamen kahverengi kaplamalı kibrit kutuları. Yazılı olarak birkaç şey test ettim. Bunlardan ilki önce sıcak su ile müdahale etmekti ancak sıcak su ile müdahale ettikten sonra hiçbir şey kazıyamadım ve tüm kağıtla birlikte soyulmaya başladı.

Sonra yöntemi değiştirdim, herhangi bir kibrit kutusunun yan tarafını kesmeden asetona batırdım ve jiletle kazımaya başladım ve çok daha iyi sonuç verdi. Aşağıda kullandığım jiletin bir resmini ekledim.

F21gDesT56

İşlemi tamamladıktan sonra toplanan tüm MBRP'yi küçük bir havanda tamamen toz haline gelene kadar ezdim. Her şeyi tamamen temiz cam kaplarda yaptım. Sabunla temas eden hiçbir alet kullanılmadı. Her şeyi ezmeyi bitirdikten sonra tozu cam bir behere döktüm ve üzerini asetonla kapladım.

İşte asıl sorum geliyor. RP'mi daha temiz hale getirmek için bundan sonra ne yapmalıyım? Su veya sülfürik asit kullanımının RP'ye zarar verdiğini belirten yazılar okudum ama tam emin olamadım. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Bundan sonra ne yapmalıyım? Nasıl daha fazla temizleyebilirim? Ya da başta da belirttiğim gibi hidroklorik asit ile tekrar kaynatırsam (başka bir aşama var mıydı hatırlamıyorum) RP, RXN için yeterince temiz olur mu?

AuskUnc6zO

Jimmyjohn48

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
3
Kitaplardan çarpıcı şeritleri kesin. Şeritleri temizlenene kadar asetonda bekletin. Kağıt şeritleri çıkarın ve ardından rp'nin kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra hcl ile temizleyin. Sonra damıtılmış su ile temizleyin. Sonra tekrar IPA veya aseton ile temizleyin. Yöntemi kullanmayalı 20 yıl kadar oldu ama sanırım buydu

calmcatfather

Don't buy from me
Member
Language
🇹🇷
Reaction score
4
Yorumunuz için teşekkür ederim. Dün makaleyi nerede okuduğumu buldum. Eski kovandan swimm diye biri yazmış. Şu an geldiğim nokta asetonla yıkama yaptım. Çıkan boyayı şırıngalı aseton ile aldım ve boşalttım. Sonra bir aseton yıkaması daha yaptım. Bu sefer çok ince gözenekli bir süzgeç kullandım ve kağıt parçalarının çoğu süzgeçte kaldı. Sonra kalan aseton sıvısının tekrar oturmasını bekledim ve bu sefer aseton biraz daha az kırmızıydı. Sonra o asetonu da süzdüm. Şimdi bu şekilde bekliyor. Sanırım bugün normal ve ılık hidroklorik asit kullanarak tekrar temizleyeceğim. O zaman ne olacağını göreceğiz. Konuyu daha sonra herkesin faydalanması için düzenleyeceğim.