Metilamin Freebaz Çözeltisi Hazırlama

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1

Giriş

Bu yazı, metilamin hidroklorürden (cas 593-51-1) bilinen konsantrasyonda metilamin freebase sulu (cas 74-89-5) ve metanol (cas 74-89-5) çözeltisinin nasıl hazırlanacağını açıklamak amacıyla yazılmıştır. Bu sorun, metilamin freebazın yerel kurallar tarafından düzenlenmesi nedeniyle AB ve diğer ülkelerdeki müşteriler tarafından sıklıkla karşılaşılmaktadır. Böylece metilamin, hidroklorür formunun mevcut ve yasal formunda satın alınır.

MgwrkC532q

Metilamin hidroklorür

Prosedürler

Tüm hesaplamalar 1 kg nihai çözelti için yapılmıştır.

Metilamin %40 Kütle Su Çözeltisinin Hazırlanması

1. Metilamin hidroklorür CAS 593-51-1 869g (12.88 mol), NaOH 514.5g (12.88 mol) ve damıtık su ~700g tartılır.
2. Damıtılmış su ~700g, öğütülmüş cam kapaklı düz / yuvarlak tabanlı şişe gibi sıkıca kapatılabilen 2L kaba dökülür.

3. NaOH 514,5g buraya dökülür ve şeffaf çözelti ve ~50-60°C sıcaklığa kadar tamamen çözülür (ekzotermik reaksiyon).
4. Metilamin hidroklorür 869g alkali su çözeltisine porsiyonlar halinde dökülür ve şişe hemen kapatılır. Çözelti tamamen çözünene ve oda sıcaklığına gelene kadar iyice karıştırılır. NaCl çökeltisi oluşur.

5. Flask konektörlü silikon hortum, metilamin freebaz içeren reaksiyon flaskına takılır.
6. İçinde 600 g su bulunan farklı bir 2 litrelik balon jojede silikon hortum suya daldırılmak üzere hazırlanır.
7. Isıtıcı açılır, metilamin çözeltisi kaynatılır ve metilamin gazı ikinci su çözeltisinden fısfıslanır. Geri emmeyi önlemek için metilaminli hortumun yaklaşık 50-60 °C ısıtıldıktan sonra su tabakasına daldırılması gerektiğini söylemek önemlidir.

8. Yaklaşık 15 dakika içinde NaCl içeren ilk şişenin ısıtılması durdurulabilir ve ikinci su çözeltisi tartılır. Çözelti 1 kg'a ulaşmalıdır.
9. Çözelti 1 kg'dan azsa, ilk çözeltiyi ısıtmaya devam edin ve gaz kabarcığı oluşturun. Eğer 1 kg'dan daha az çözelti varsa, ilk çözeltiyi ısıtmaya ve ikinci çözeltiden gaz kabarcıklarını geçirmeye devam
edin.
2C1s7eP8dB
Not: Bu yöntem, metilamin gazının uçucu olması ve bu gazın bir kısmının kaybolması nedeniyle çok yaklaşıktır. Çözeltinin bulunduğu ikinci şişenin atmosferle bağlantısı olmalıdır. En iyi seçenek, metilamin kaybını azaltan ikinci bir şişedeki reflü kondansatörüdür.

Metilamin ⩽%40 su çözeltisi kullanıma hazırdır.

Metilamin %30 Kütle Metanol Çözeltisinin Hazırlanması
1. Metilamin hidroklorür CAS 593-51-1 652,2 g (9,66 mol), NaOH 385,9 g (9,66 mol) ve metanol 526,1 g tartılır.
2. Metanol 526,1 g, düz/yuvarlak dipli balon gibi ağzı sıkıca kapatılabilen, buzlu cam kapaklı 2 litrelik bir kaba boşaltılır.
3. NaOH 385.9g buraya dökülür ve şeffaf çözelti ve oda sıcaklığına kadar tamamen çözülür (ekzotermik reaksiyon).
4. Metilamin hidroklorür 652,2 g alkali metanol çözeltisine porsiyonlar halinde dökülür ve şişe hemen kapatılır. Çözelti tamamen çözünene ve oda sıcaklığına gelene kadar iyice karıştırılır.
5. NaCl 564.5g çökelir ve süzülmelidir (vakumsuz).

Bir kısmı su içeren metilamin ~%30 metanol çözeltisi kullanıma hazırdır
.
CAyxLm8wBF
Not: Su, moleküler elekler 3A yardımıyla uzaklaştırılabilir. Bu durumda, ~%30 çözelti elde etmek için 2 aşamada 700 g metanol eklemelisiniz.

Last edited:

inno

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Sayın Efendim, metilamin hidroklorürden üretilen %40 metilamin çözeltisini kaybolmayacak şekilde nasıl saklayacağımı söyler misiniz?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, soğuk ve karanlık bir yerde, sıkıca kapalı bir kapta.

alex12112

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
5
İlk çözeltinin bulunduğu şişe 1 kilo ağırlığa ulaştığında, yerine başka bir şişe (600 gram su ile) koymak ve reaksiyona devam etmek mümkün müdür?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
İkinci şişe çözeltisi 1 kg'a ulaşmalıdır, ilki metilaminsiz baz buharları ile ağırlığını kaybedecek bir reaksiyon çözeltisidir.
Evet, şişeyi su metilaminsiz baz çözeltisi ile değiştirebilir ve doygunluğa devam edebilirsiniz.

alex12112

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
5
Yani reaksiyona devam etmek için metilamin içeren şişeye kostik soda ile daha fazla su eklemeniz gerekiyor, değil mi?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Bir bardak elma suyunuz varsa ve bu suyu başka bir bardağa dökecekseniz, su ve kostik soda eklerseniz ilk bardakta daha fazla meyve suyu olur mu?

Albert13

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Metanol ile teknolojide olduğu gibi sulu bir metilamin çözeltisi yapmak mümkün mü (bir şişede ve ardından filtrasyonla)?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
NaCl çözeltisi elde edeceksiniz ve MeNH3 aşırı doymuş tuzlu su çözeltisinden buharlaşacak. Metanol durumunda, NaCl bu çözücüde su ile karşılaştırıldığında çözünmez.

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Merhaba efendim, metilamin HCL serbest baz yapmak için cam eşya kurulumunun bir fotoğrafını veya şemasını paylaşabilir misiniz?
Bu benim için anlaması kolay olacaktır.

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Merhaba @G.Patton Efendim
Lütfen bu sorunu açıklayın, işim burada durdu

Last edited by a moderator:

mrnobody

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
teşekkürler g.patton

Albert13

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Serbest metilamin bazlı bir çözeltiyi 65C derecede yaklaşık 30 dakika kaynattıktan sonra ters emme meydana geldi. Bunun nedenini merak ediyorum?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, sıcaklık düştüğü için gaz sıkışır.

Albert13

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Merhaba, anlıyorum. Açıklama için çok teşekkür ederim.

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Merhaba efendim,
Metilamin %30 kütle metanol çözeltisi kullanılarak metamfetamin yapılabilir mi?