Monero - gizliliği artırılmış kripto para birimi

Ozzy Osbourne

Don't buy from me
Member
Reaction score
1
0VhNFWeifa

İçindekiler:
  • 1) Monero nedir
  • 2) Monero'nun Özellikleri
  • 3) Binance'in Monero'yu listeden çıkarması
  • 4) Sonuç

Monero nedir

Gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan Monero, Nisan 2014'te Bitcoin işlemlerindeki gizlilik eksikliğine ilişkin artan endişelere bir yanıt olarak ortaya çıktı. "thankful_for_today" takma adıyla anonim bir kişi veya grup tarafından oluşturulan Monero, gizlilik, merkeziyetsizlik ve değiştirilebilirliğe öncelik veren CryptoNote protokolü üzerine inşa edilmiştir.

Monero'nun gelişimi, finansal gizliliğe değer veren özel bir geliştirici ve meraklı topluluğu tarafından yönlendirilmiştir. İşlemlerin şeffaf ve blok zincirinde izlenebilir olduğu Bitcoin'in aksine Monero, göndereni, alıcıyı ve işlem tutarını gizlemek için halka imzalar, gizli adresler ve Halka Gizli İşlemler (RingCT) gibi teknolojileri kullanır. Bu, Monero işlemlerinin bağlanamaz ve izlenemez olmasını sağlayarak kullanıcılara yüksek düzeyde gizlilik ve değiştirilebilirlik sağlar.

Monero, finansal gizlilik ve güvenlik arayan bireyler ve işletmeler arasında popülerlik kazanmıştır. Gelişmiş gizlilik özellikleri nedeniyle gizlilik savunucuları, yatırımcılar ve darknet piyasaları tarafından benimsenmiştir. Gizlilik özelliklerine ek olarak Monero, değiştirilebilirlik gibi avantajlar da sunar; bu, belirli coinlerin işlem geçmişleri nedeniyle lekelenebileceği Bitcoin'den farklı olarak tüm coinlerin eşit ve değiştirilebilir olarak kabul edildiği anlamına gelir. Bu da Monero'yu finansal işlemlerinde gizliliğe ve değiştirilebilirliğe öncelik verenler için tercih edilen bir seçenek haline getirmektedir.
E9bMi7ralz

Bununla birlikte, Monero'nun gizlilik özelliklerinin de bazı tartışmalara yol açtığını, düzenleyicilerin ve kolluk kuvvetlerinin yasadışı faaliyetlerde potansiyel kullanımına ilişkin endişelerini dile getirdiğini belirtmek önemlidir. Bu zorluklara rağmen, Monero gelişmeye ve iyileşmeye devam ediyor. Gizliliğini, ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini artırmak için düzenli güncellemeler ve iyileştirmelerin uygulandığı Monero'nun gelişimi topluluk odaklıdır. Ayrıca Monero, kullanımını destekleyen çeşitli cüzdanlar, borsalar ve hizmetlerle canlı bir ekosisteme sahiptir.

Genel olarak Monero, dijital çağda gizliliğin öneminin bir kanıtı olarak durmaktadır. Gizliliğe, ademi merkeziyetçiliğe ve değiştirilebilirliğe olan bağlılığı, özel bir topluluk ve gelecek vaat eden bir gelecek ile piyasadaki önde gelen kripto para birimlerinden biri olarak yer edinmesini sağlamıştır.

Monero'nun Özellikleri

M708kdcxw5

Monero'nun ayırt edici özellikleri, onu finansal anonimlik alanında lider bir kripto para birimi haline getiren sağlam gizlilik önlemlerinden kaynaklanmaktadır. Monero'nun gizlilik mimarisinin temelinde halka imzalar, gizli adresler ve Halka Gizli İşlemler (RingCT) kullanımı yatmaktadır. Her Monero işleminde kullanılan halka imzalar, gönderenin işlemini diğer birkaç katılımcınınkiyle birleştirerek gönderenin kimliğini gizler ve fonların tam kaynağının izlenmesini neredeyse imkansız hale getirir. Gizli adresler, her işlem için tek seferlik adresler oluşturarak gizliliği daha da artırır ve alıcıların kimliklerinin gizli kalmasını sağlar. Ring Confidential Transactions (RingCT), işlem tutarını gizleyerek ekstra bir gizlilik katmanı ekler ve gözlemcilerin transfer edilen değeri ayırt edememesini sağlar. Sonuç olarak, Monero blok zinciri benzersiz bir gizlilik ve değiştirilebilirlik sunarak işlemlerin gerçekten gizli olduğu ve birbirinden ayırt edilemediği bir finansal ekosistemi teşvik eder.

Monero blok zinciri, gizlilik ve değiştirilebilirlik açısından önemli geliştirmelerle birlikte, diğer kripto paralara benzer bir temelde çalışır. Monero blok zincirindeki işlemler bloklar halinde gruplandırılır ve her blok işlemlerin bir listesini, zaman damgalarını ve bir önceki bloğa referansları içererek sürekli bir blok zinciri oluşturur. Bununla birlikte, işlem ayrıntılarının herkes tarafından görülebildiği Bitcoin gibi şeffaf blok zincirlerinin aksine, Monero'nun blok zinciri kriptografik teknikler kullanarak hassas bilgileri gizler.

Binance'in Monero listeden çıkarılması

NC7QWKcFwT

Binance'in Monero'yu (XMR) listeden çıkarma kararı kripto para piyasasında şok dalgaları yarattı. Monero'nun listeden çıkarılmasının ani etkisi piyasa fiyatında keskin bir düşüş oldu, 115 doların altında işlem gördü ve Eylül 2023'ten bu yana en düşük noktasına işaret etti. Karar, sosyal medya platformlarında bir tepki dalgasını tetikledi ve kullanıcılar, etkileyiciler ve kurumlar Binance'in hareketini düzenleyici baskılara teslim olmak olarak eleştirdi. yatırımcı belirsizliğini ve gizlilik paralarının gelecekteki erişilebilirliğine ilişkin endişeleri yansıtıyor.

Binance'in Monero'yu listeden çıkarmasının ardındaki temel neden, Monero'nun gizlilik odaklı özellikleri ile Binance'in katı uyumluluk gereklilikleri arasındaki çatışmadan kaynaklanıyor. Monero'nun işlem gizliliği için gizli adresleri kullanması, Binance'in herkese açık adreslerden gelen para yatırma işlemlerini takip etme konusundaki şeffaflık ihtiyacıyla çatışıyor. Buna ek olarak, artan düzenleyici baskı ve etik olmayan ya da hileli davranışlara ilişkin endişeler de listeden çıkarılma nedeni olarak gösterildi.

Monero'nun listeden çıkarılması, işlem ayrıntılarını gizleyerek anonimliğe öncelik veren gizlilik coinlerini çevreleyen devam eden düzenleyici incelemeyi vurgulamaktadır. Bu opaklık, düzenleyicilerin ve kolluk kuvvetlerinin yasadışı faaliyetleri takip etmesini zorlaştırmakta ve büyük borsalar tarafından incelemenin ve listeden çıkarma eylemlerinin artmasına yol açmaktadır. Binance'in hamlesi, OKX'in Monero'yu ve Dash (DASH) ve Zcash (ZCH) gibi diğer gizlilik odaklı tokenları 2023'ün sonlarında listeden çıkaracağını duyurmasıyla diğer borsaların benzer eylemlerini takip ediyor.

Bu zorluklara rağmen Monero kripto para piyasasında yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Değeri halihazırda 140 $'a geri döndü ve düzenleyici baskılar karşısında dayanıklılık göstererek dijital para birimlerinin gelişen manzarasındaki yerini yeniden teyit etti.

Sonuç
YKmGlkuiHX

Monero, öncelikle sağlam gizlilik özellikleri ve finansal anonimliğe olan bağlılığı nedeniyle dijital alandaki en güvenli kripto para birimlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Halka imzalar, gizli adresler ve Halka Gizli İşlemler (RingCT) gibi yenilikçi teknolojileri, işlemlerin izlenemez ve bağlantısız olmasını sağlayarak kullanıcılara benzersiz düzeyde gizlilik ve değiştirilebilirlik sunar. Düzenleyici baskılar Binance gibi büyük borsaların listeden çıkarma eylemlerine yol açmış olsa da, Monero'nun bu zorluklar karşısında gösterdiği direnç, kripto para piyasasındaki kalıcı değerinin ve öneminin altını çizmektedir.

Monero'yu özellikle darknet gibi yüksek gizlilik gerektiren işlemler için değerlendirmenizi öneririz. Gizliliğe, merkeziyetsizliğe ve değiştirilebilirliğe olan bağlılığı, onu giderek dijitalleşen bir dünyada finansal bilgilerini korumak isteyen bireyler ve işletmeler için tercih edilen bir seçenek haline getirmektedir. Düzenleyici engellere rağmen Monero, kendini işine adamış bir topluluk ve daha özel ve güvenli bir finansal gelecek vizyonuyla gelişmeye ve iyileşmeye devam ediyor.

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Çok güzel bir yazı. Bazı borsaların bunu listeden çıkarması çok kötü (sanırım bakış açısına göre bazı olumlu yönleri de var). Sanırım onu canlı tutan topluluğumuz olacak

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
46
Dn'deki herkes sadece monero kullanmalı, hala bunu söylüyorum çünkü çok zaman

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Gün geçtikçe daha da zorlaşması çok kötü. Localmonero'nun kapandığına inanamıyorum

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
46
@miner21 kardeşim sadece yerel biriyle çalış, localmonero veya agordesk'e pek güvenmiyorum, orada çok fazla polis var, çok fazla insanın yakalandığını duydum, tabii ki güvenli bir şekilde kullanabilirsin ama neden en zor şekilde yapmaya çalışıyorsun?

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
İsterdim ama yerel olarak nasıl birini bulacağımı bilmiyorum. XMR bu haliyle biraz niş bir alan.

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Reaction score
21
Hangisinin daha zor olduğunu bilmiyorum.... MDMA yapmak mı yoksa Monero Cüzdanı yapmak mı? Şu anda en azından ikisinden biriyim.
; )

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Yardımcı olabilirim. Nerede sorun yaşıyorsunuz?

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Reaction score
21
MDMA sentezinin zorluklarını şimdilik bir kenara bırakırsak, bir Monero Cüzdanı kurmak için birkaç yeni şey öğrenmem gerekti. Bununla birlikte, getmonero.org'daki arkadaşlar gerçekten iyi bir adım adım talimat hazırladılar ve bunu başarmam yaklaşık 6 saatimi aldı. Tüm doğrulama işlemlerini hash'ler, Kleopatra vb. ile yaptım. Hayatımda hiç böyle bir şey yapmamıştım. Geçen yıl oldukça sofistike bir Tor mirror sitesi tarafından dolandırıldıktan sonra bunu yapmak için motive oldum. O zamandan beri internetten uyuşturucu satın almadım ve kendim yapmaya karar verdim.

Artık hazırım ve iyiyim.

Paranoyaya kapılmak benim için çok kolay.......anonim e-postalar, VPN, takip edilemeyen kripto paralar. Ben küçük patatesim ve öyle kalmayı planlıyorum. İşlerini inanılmaz derecede kolaylaştırmadığım sürece kolluk kuvvetlerinin benim gibi birine odaklanmak için zaman ayıracağını düşünemiyorum. Yine de, bunlar yapılması nispeten basit şeyler. Kapılarınızı kilitlemek gibi bir şey. Birisi gerçekten çok uğraşırsa içeri girecektir ama çelik kapıyı, çelik çerçevenin içinde, iki cıvatayla sıkıca kilitlenmiş olarak gördükten sonra ne kadar çaba sarf etmeye isteklisiniz?

Kripto para hakkında bildiklerim son derece az (BTC'nin izlenebilir olduğunu daha birkaç gün önce öğrendim), XMR'nin en aşırı paranoyak (ben) için bile yeterince iyi olduğu, ancak yalnızca temel ila orta düzey bilgisayar becerilerine sahip olduğu anlaşılıyor. Şu anki temel planım aşağıdaki gibi: Fiat/BTC'yi XMR'ye dönüştürebilen ana akım KYC kripto borsasına bağlı normal kişi KYC çek hesabı. XMR getmonero.org adresinden Monero Cüzdanına gönderilir. (Bu cüzdanın tamamen benim bilgisayarımda mı yoksa bir yerlerde bir sunucuda mı bulunduğundan emin değilim. ) Şu anda bir donanım cüzdanı araştırıyorum (önerilere açık!) Bu cüzdandan BB market cüzdanına XMR gönderiyorum.

Bir şeyler satmaya başladığımda, birçok insanın izlenebilirlikle ilgili endişelere rağmen (veya bunları göz ardı ederek) hala BTC kullanmak isteyeceğini düşünüyorum. Bu yüzden planım, kazanılan BTC'yi BB market cüzdanından almak, P2P no-KYC borsasında (önerilere açık!) BTC'den XMR'ye dönüştürmek. Sonra bu XMR'yi KYC ana akım kripto borsama göndermek. Oradan da istersem Fiat'a geri dönerim.
Siz ne düşünüyorsunuz? Bu çok mu abartılı? Herhangi bir boşluk görüyor musunuz?
Şu anda BTC'den XMR'ye KYC'siz P2P değişimini araştırıyorum. Herhangi bir öneriniz varsa bana bildirin. Paxful'un XMR yapmadığını biliyorum...

Bu kadar uzun konuştuğum için özür dilerim......Bir yıldır bu yolculukta tek başımayım ve bu konuda kimseyle konuşmadım. Açıkça konuşabilmek harika bir şey...........

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Bu nedenle, XMR'ye geçtiğinizde çoğunlukla güvende olacağınızı unutmayın. Şahsen, litecoin gibi ucuz ücretleri olan bir coin alacağım, onu kek cüzdanına göndereceğim ve orada xmr'ye dönüştüreceğim (kek cüzdanının kullandığı borsanın büyük bir değişim yapıyorsa kyc istediğini duyduğumu unutmayın. Bahsettiğim kişi 4000 doları xmr'a dönüştürmeye çalışıyordu. Parçalar halinde takas etmek isteyebilirsiniz) Sonra kek cüzdanından tüy cüzdanına göndereceğim. Hangi cüzdanı kullanırsanız kullanın, kendi özel anahtarlarınıza sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, paraların başka bir yerde tutulmamasını sağlar.

Bozdurmaya gelince, bu benim uzmanlık alanım değil. İnsanlar burada yakalanıyor. Bir kyc borsasında her şeyi nakde çevirmek gibi. Sanırım bazı insanların kullandığı bir yöntem de zincir atlama. Yani ana coin'inizi başka kripto paralara çevirmek ve birden fazla borsada nakde çevirmek. Bence biraz etrafa bakarsanız, localmonero'nun yerine geçecek bazı alternatifler olabilir.

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Reaction score
21
Resmi Monero GUI Cüzdanını kullanıyorum. Bunun Feather Cüzdan ile aynı şeyi gerçekleştirdiğine inanıyorum. Feather Cüzdan XMR dışında herhangi bir para birimi tutmanıza izin veriyor mu?
Cake Wallet ile Kraken arasındaki farkların ne olduğunu merak ediyorum.
XMR'de bir kez anonimlik elde edildiği fikriyle (gerçeğiyle) teselli bulacağım. Yani XMR'ye girdikten sonra herhangi bir "aklama"/karıştırma gerçekten anlamsız görünüyor. Buradaki ana çıkarımım, KYC dünyasından "BB" (yasadışı bok) dünyasına ve tam tersi geçişin XMR'de olması gerektiğidir.
Keşke uyuşturucu yasal olsaydı...... her şey daha kolay olurdu. LOL

Nakit çıkışı tavsiyesi ve genel olarak ipuçları için teşekkürler. Bir şeyler hakkında neredeyse gerçek zamanlı olarak konuşabilmek çok güzel.

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
235
Bu işi iyi biliyorsunuz gibi görünüyor.

Feather cüzdan yalnızca bir XMR cüzdanıdır, bu yüzden buna ihtiyacınız yoktur.

Kek cüzdanı gerçekten bir borsa değildir. Coinleri değiştirmek için farklı bir hizmet kullanan bir cüzdan. Sadece çok yönlü olduğu için tavsiye ediyorum. Birden fazla coin alır ve cüzdan içinde değişim yapabilirsiniz.