Benzil Alkolün Seyreltik Nitrik Asit ile Oksidasyonu

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Reaction score
9
Sadece bu reaksiyon üzerinde gerçek laboratuvar zamanı geçirmiş olan var mı diye bakıyorum. İyi verimle benzaldehit elde etmek için daha basit ve reaktif açısından erişilebilir yollardan biri gibi görünüyor. BnOH+HNO3+NaNO2

Attachments

• nNxVgRJCSE.pdf
    175.5 KB · Views: 650

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
dude.... vay canına... bu çok iyi bir makale... bunu bulduğun için teşekkürler...

Bunu henüz yapmadım, sadece hafta sonunu BzOH'un DMSO rotasında.... reflü yoluyla sülfürik asit oksidasyonuyla geçirdim... sadece bir saatlik reflü ama tanrım DMSO termal olarak ayrışıyor ve geriye sallanması zor bir koku kalıyor. Berbat yani. Reflü diyorlar ama yapmayın... sanırım demek istediğim, alternatifi seçtim ve yaptığım için pişmanım, bu yoldan gitmeyi tercih ederdim... Çünkü ham benzaldehitim.... elde ettiğiniz sülfür ayrışma ürünü gibi kokuyor ve berbat.... Ekstraksiyon ve yıkamadan sonra bile.... Şu anda içinde aktif kömür var... belki bir yerde çuvalladım ama neyse, her iki şekilde de damıtmak zorunda kalacağınızı düşünüyorum.... Sülfür yönteminde kaynatma sadece 1 saat sürüyor ve ben de bu yüzden %95'e yakın verimle bu yöntemi seçtim, ama buna yaklaşamadım...

Bu yöntemle, çalışmanın sonunda renksiz olduğunu ve hala damıtmanız gerektiğini gördüm. Ama en azından sadece benzaldehit ve belki biraz da reaksiyona girmemiş alkol... Bu yöntemin daha üstün olduğuna eminim. Özellikle de detayları anlatan bu makaleyle...

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Reaction score
9
Birçok yolu araştırdım ve bu hepsinin lideri gibi görünüyor. Benzal alc'yi oksitlemek için çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) da kullanabilirsiniz.