PREGABLIN (LYRICA) SENTEZI

JIMJONESHARLEMNEW

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
PREGABLIN

β-izobütil-γ-Aminobütirik asit veya Lyrica olarak da bilinen pregabalin, epilepsi, nöropatik ağrı, anksiyete bozuklukları ve fibromiyaljiyi tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.

Pregabalin sentezi 4-metil-2-pentanondan başlayarak birkaç adım içerir. İşte sentez sürecine kısa bir genel bakış:

1. 4-metil-2-pentanonun 4-metilvalerofenona dönüşümü: Bu adımda 4-metil-2-pentanon, 4-metilvalerofenon vermek üzere etilmagnezyum bromür ile muamele edilir.
  2. Enamin oluşumu: 4-metilvalerofenon, bir enamin ara ürünü oluşturmak için baz varlığında siklohekzanon ile reaksiyona sokulur.
  3. Alkilasyon: Enamin ara ürünü, anahtar ara ürün olan 3-(2-bromoasetil)-4-metilvalerofenonu oluşturmak için baz varlığında bromoasetik asit ile alkillenir.
  4. Siklizasyon: Anahtar ara ürün 3-(aminometil)-5-metil-hekzanoik asit oluşturmak üzere amonyak ile siklize edilir ve daha sonra amino gruplarının korunması ve deproteksiyonunu içeren sonraki adımlarla pregabaline dönüştürülür.

Tam sentez reaksiyonu aşağıdaki gibi gösterilebilir:

Adım 1: 4-metil-2-pentanon + Etilmagnezyum bromür → 4-metilvalerofenon

Adım 2: 4-metilvalerofenon + Siklohekzanon + Baz → Enamin ara ürünü

Adım 3: Enamin ara ürünü + Bromoasetik asit + Baz → Anahtar ara ürün (3-(2-bromoasetil)-4-metilvalerofenon)

Adım 4: Anahtar ara ürün + Amonyak + Koruma/koruma adımları → Pregabalin