Korumalı işletim sistemi Qubes: tulumlar ve kurulum kılavuzu

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Solutions
2
Reaction score
1,709
Deals
666
Açık kaynak kodlu bu ücretsiz işletim sistemi, sanallaştırma sayesinde yüksek düzeyde veri koruması sağlar. Bu kılavuzda, Qubes'in özelliklerini ve cihazınıza nasıl kurulacağını öğreneceksiniz.
2021 08 24 12 08

Tulumlar.

İşletim sistemi, her biri farklı gizlilik seviyeleri sağlayan izole bloklardan (küpler) oluşan bir sistem tarafından tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, kullanıcı farklı görevler için farklı ortamlar seçebilir. Örneğin, "küplerden" biri iş için, diğeri bir web tarayıcısını başlatmak için, üçüncüsü - bankacılık işlemleri için, dördüncüsü - cihazların bağlanması için vb. tasarlanabilir. Bu tür küplerden sınırsız sayıda oluşturulabilir.

2021 08 24 12 09

Bu mimari, sistemin bilgisayar korsanlığına karşı daha iyi korunmasını sağlar: bloklardan biri tehlikeye girerse, kötü amaçlı yazılım yalnızca bu ortamdaki verilere erişebilir ve blokların geri kalanı bozulmadan kalır.

Qubes'un Kurulumu.

Gizliliğinizi korumak için, bu sistemi yalnızca veri güvenliğinden emin olduğunuz bir cihaza kurmalısınız. Bilgisayarınız kurulumdan önce tehlikeye girmişse, Qubes verilerinizin korunmasına yardımcı olmayacaktır.

Çalışan bir sistem için önemli bir gereklilik, en son Linux ve Windows sistemlerini çalıştırabilme yeteneğidir. Qubes OS Fedora, Debian, Whonix ve Microsoft Windows ortamlarında çalışmaktadır (sistem Active Directory ile entegre olmalı ve Microsoft Office çalışmalıdır).

Geliştiricinin tam sistem gereksinimlerini burada bulabilirsiniz. Ancak doğru donanımda bile, BIOS veya UEFI'de IOMMU tabanlı sanallaştırmanın etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Eğer durum böyle değilse, sistem izolasyon sağlayamayacaktır.

Sistemin daha fazla kurulumu için kurulum ortamına ihtiyacınız olacaktır: bu bir USB sürücü olabilir; çift katmanlı bir DVD veya Blu-ray disk de kullanabilirsiniz. Qubes ISO-imajını resmi web sitesinden güvenli bir cihazla indirin. Farklı işletim sistemleri için USB bellek ile önyükleme konusunu ele alacağız.

Linux.

Örneğin dd kullanarak ISO'yu USB aygıtına kopyalayın:

$ sudo dd if=Qubes-RX-x86_64.iso of=/dev/sdY status=progress bs=1048576 && sync

Qubes-RX-x86_64.iso dosyasını indirdiğiniz sürümün adıyla değiştirin ve doğru hedef aygıtı /dev/sdY olarak seçin. Sadece bir bölüme değil, tüm cihaza yazdığınızdan emin olun.

Windows.

İşletim sistemini medyaya yazmak için Rufus uygulamasını kullanabilirsiniz. Seçeneklerden "DD Görüntü modunda kaydet" seçeneğini seçin.
2021 08 24 12 11
2021 08 24 12 11 1

Şimdi sistemin kurulumu için devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için, bilgisayarınızın BIOS veya UEFI menüsüne girmeniz ve bir USB sürücüden (Qubes kurulum görüntüsünü yazdığınız) önyükleme seçeneğini seçmeniz gerekir. Ardından değişikliklerinizi kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Qubes kurulum arayüzü karşınıza çıkacaktır.
2021 08 24 12 12

Bu menüde "Test this media and install Qubes OS" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bir sonraki menüde, bir dil seçmeniz istenecektir. "Devam" seçeneğine tıkladığınızda sistem IOMMU sanallaştırmanın etkin olup olmadığını kontrol etmek için bir uyumluluk testi gerçekleştirecektir.

Başarılı bir şekilde tamamlandığında, Kurulum özeti ekranını göreceksiniz: kurulum yöntemini ve sistem ayarlarını (yerelleştirme parametreleriyle birlikte) değiştirmenize izin verecektir. Bu menüde, Qubes'in kurulacağı yazılımı seçmeniz gerekir. Debian ya da Whonix olabilir. İkinci seçenek daha gizlidir, çünkü ağ trafiğinin Tor üzerinden yönlendirilmesine izin verir.

Bu ayarlarla ilgilenmiyorsanız, Qubes'in kurulacağı depolama aygıtını seçmeniz yeterlidir.
2021 08 24 12 12 1

"Sistem" bölümünde, sistemin kurulacağı hedefi seçmeniz gerekir. Bu, en az 32 GiB boş alana sahip dahili ya da harici depolama alanı olabilir.
2021 08 24 12 13

Ardından, program diski şifrelemek için sizden bir parola isteyecektir. Güçlü bir parola seçin ve "Son "a tıklayın. Şimdi kuruluma devam edebilirsiniz.
2021 08 24 12 14

Kurulum sırasında bir hesap oluşturabilirsiniz. "Kullanıcı oluştur" öğesini seçin, bir isim ve güçlü bir şifre oluşturun.

Bu Qubes kurulumunu tamamlar! Yeniden Başlat'a tıklayın ve kurulum medyasını kaldırmayı unutmayın. Bunu yapmazsanız, yükleyici önyükleme menüsüne geri dönebilirsiniz.

Last edited by a moderator:

SasquatchMonero

Don't buy from me
New Member
Reaction score
10
Qubes harika bir işletim sistemidir. Tek bir makine içinde birbirinden izole edilmiş birden fazla linux dağıtımının çalıştırılmasına izin verir. Oldukça çok yönlüdür.

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
46
Qubes'de oldukça yeniyim ama harika görünüyor, hala bazı yazılımları özellikle whonix ws'ye yüklemeye çalışıyorum, daha derine inmem gerekiyor :D