Kibrit kutularından kırmızı fosfor

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1

Giriş

Kibrit kutularından kırmızı P elde etmenin iki yöntemi vardır. Birinci yöntem daha kirli verim verirken, ikinci yöntem çok daha saf ürün elde edilmesini sağlar.
YVtC5slnud

Birinci yöntem

Giriş
Güvenlik kibritlerinin nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Asla korkmayın, çünkü bugün eğitim alacaksınız. Kibritin sırrı potasyum klorat ve kırmızı fosforda yatıyor. Çok güçlü bir oksitleyici madde olan potasyum klorat (KClO3), kibrit başlığının en önemli bileşenidir ve genellikle kibrit başı karışımının ağırlıkça yaklaşık %50'sini oluşturur. Öte yandan, son derece yanıcı bir yakıt olan kırmızı fosfor, kibrit kutusu kırmızı vurucu pedlerinin en önemli bileşenidir ve genellikle vurucu pedlerin ağırlıkça yaklaşık %50'sini oluşturur.

Kibrit başı vurucu ped boyunca kuvvetle ilerletildiğinde, ortaya çıkan alev, genellikle Armstrong'un karışımı olarak bilinen çok az miktarda patlayıcı karışımın oluşmasından kaynaklanır. Bu karışım, az miktarda kırmızı fosforun vurucu pedden ayrılması ve potasyum klorat ile karışması nedeniyle oluşur. Sürtünme, ısıya çok duyarlı Armstrong'un karışımının tutuşmasına neden olacak kadar ısı üretir ve küçük bir aleve yol açar.

Gördüğünüz gibi, kibritlerin bazı yararlı kimyasalları çıkarma potansiyeli var, ancak beklentilerinizi kırmak zorundayım. Her kimyasaldan o kadar az miktarda var ki, birden fazla kibrit kutusundan geçip birkaç gram ham ürün bile elde edemezsiniz. Ayrıca, potasyum klorat tehlikeli bir şekilde oksitleyici olduğundan ve patlayıcı öncüsü olarak Birleşik Krallık düzenlenmiş maddeler listesine girdiğinden, bu kimyasalı bulundurmak için EPP lisansı almanız gerekir.

Kibrit çakma pedlerini oluşturan diğer %50'lik kısım, kibrit çakarken sürtünmeyi artırmak için çoğunlukla camdan ve çakma pedini kutuya tutturmak için yapıştırıcılardan oluşur. Yapıştırıcıları çıkarmak için aseton kullanacağız, ancak kırmızı fosforu kullandığımız herhangi bir reaksiyonu etkilememesi gerektiğinden camı bırakacağız, ancak kırmızı fosforun doğru kütlelerini tartarken camın hesaba katılması gerekecektir. Tipik olarak, kırmızı fosfor karışımının %25'i cam olacaktır.
DGQvyWBlMs

Beyaz kutucukta, deneye başlarken ihtiyaç duyacağımı düşündüğüm bazı ekipman ve kimyasallar yer alıyor.

Bir makas kullanarak kibrit kutularını kestim ve sadece vurucu ped yüzeyine sahip kartonu elde ettim. Kırmızı bileşimin çözücü olmadan çıkarılabilecek kadar gevşek olup olmadığını görmek için metal bir spatula ile vurucu pedleri çizdim, ancak bu çok zordu. Bir pamuk topunu suyla nemlendirdim ve yumuşatması umuduyla vurucu pedler boyunca sildim, ancak metal spatula bu şekilde kırmızı bileşimi etkili bir şekilde kazıyamadı.

Olabileceğini düşündüğüm gibi suyu farklı bir çözücü ile değiştirmek zorunda kaldım ve herhangi bir yapıştırıcıyı çıkarmak umuduyla başka bir pamuk topunu asetonla nemlendirdim. Bu işe yaramış gibi görünüyordu, ancak uygulanan ince aseton tabakası yararlı olamayacak kadar çabuk buharlaştı. Bunun üzerine 100 mL'lik bir cam behere az miktarda aseton eklemeye ve karton gözle görülür şekilde ıslanana kadar yarım vurucu pedi yüzü aşağı bakacak şekilde asetona batırmaya karar verdim. Vurucu pedin kırmızı bileşiminin bu şekilde kolayca çıkarılabildiğini gördüm.

Daha sonra tüm vurucu pedleri bu şekilde ıslattım ve ardından bir alıcı kaba, benim durumumda 100 mL'lik bir cam behere doğru eğimli tuttum ve kırmızı bileşimi metal bir spatula kullanarak alıcı kaba sıyırdım. Yöntem iyi çalıştı, ancak yüzeyin altındaki karton da zaman zaman kazınarak kırmızı bileşimi kirletti; vurucu pedlerin kurumasına izin verilirse bu daha sık görülen bir olaydı, bu nedenle hızlı çalışmak nispeten önemliydi. Ayrıca, yeterince büyük bir alıcı kap kullanmadım ve kabı ıskaladığı için kırmızı bileşimde küçük bir kayıpla sonuçlandı, bu yüzden her şeyi 250 mL'lik bir behere aktardım.

Kırmızı bileşimin tamamı 250 ml'lik behere aktarıldıktan sonra, kırmızı bileşimi örtmek ve yapışkanları çıkarmak için daha fazla yıkama sağlamak için küçük bir hacimde aseton ekledim. Kırmızı bileşimi metal spatula ile birkaç kez çalkaladım ve ardından fazla asetonu boşalttım. Bu işlemi birkaç kez tekrarladım ve ardından nemli kırmızı kompozisyonu birkaç yaprak baskı kağıdına aktardım ve kurumaya bıraktım.

Sonuçlar
Kibrit kutusundan kazınan karton gibi çeşitli safsızlıklar içermesine rağmen, kuru kırmızı bileşim artık kırmızı fosfor olarak adlandırılabilecek kadar saf olmalıdır. Kırmızı fosfor tartılmak üzere bir kağıda aktarıldı ve 0,506 g'lık bir verim elde edildi.

Beş kibrit kutusu kullandığımız için bu, kibrit kutusu başına 0,1 g'ın biraz üzerinde bir geri kazanım olarak hesaplandı, ancak kullandığım iki markadan birinin daha büyük karşılık pedleri nedeniyle önemli ölçüde daha fazla kırmızı fosfora sahip olduğundan şüpheleniyorum. Bunu küçük miktarlarda kırmızı fosfor elde etmek için güvenilir bir yöntem olarak görebiliyorum. Ancak diğer marka kibrit kutuları aseton ile bu ekstraksiyon yöntemine farklı tepki verebilir ve bu nedenle bazı insanlar bunun yerine vurucu pedleri gevşetmek için su önerdiğinden uygulanabilir olmayabilir.
KmgQDlR3Mp

İkinci yöntem

Giriş
Kibrit çöpü yastıklarından elde ettiğim kırmızı fosfor ile önce 10 kutu, sonra 50 kutuya ulaşan deneyler yaptım. İlk başta bu fosfor karışımını bir neşterle kazımaya çalıştım, ancak verim çok düşüktü. Onlardan iyi bir verimle fosfor elde etmenin çok basit bir yolunu buldum!
OPuXZU6RQp
İşte yöntem. Kullanılabilecek kibrit kutuları aldık ve bunlardan makasla vurucu pedleri kestik, gece boyunca su dolu bir kavanoza koyduk. Sabah çıkarıyoruz ve bir bıçakla fosforu ince bir kağıt tabakasıyla temizliyoruz; basitçe çıkarılıyor. Vurucu pedin yarısı çıkarılır, ikinci yarısını da aynı şekilde çıkarırız. Yan kağıt parçalarını makasla kesiyoruz ve kurutuyoruz.
WgF4c9nXOh
Bir test tüpü ve bir cam bardak veya beher alırız, kirlenir ve yıkayamazsınız. İkinci deney için 50 kutu aldım (yani 100 vurucu ped ve her vurucu ped iki parçaya bölündüğü için sadece 200 parça var). Tüm vurucu pedleri bir test tüpüne koyup bastırıyoruz, test tüpünü ters çeviriyoruz ve bir bardak suya koyuyoruz (boğazdan aşağı).
W3C8arPWiV
Dışarı çıkıyoruz ve test tüpünü bir brülörle ısıtmaya başlıyoruz. Fosfor buharı, su altında bulunan test tüpünün iç kısmında yoğunlaşacaktır. Sıcaklıktaki artış nedeniyle hava genleşir ve test tüpünden dışarı çıkar. Bazen bir fosfor tanesini de beraberinde götürür, bu da havaya karıştığında hemen alev alır (Güneş parlasa bile bu görülebilir): bu nedenle deney evde yapılamaz (daha doğrusu, kaputun altında yapılabilir).
Bp5drNajQf
Bardağımızı bir test tüpüyle birlikte (test tüpünü çıkarmayın!) bir su banyosuna koyuyoruz. Su ısındığında, deney tüpünü sallamaya başlıyoruz, kısa süre sonra tüm büyük fosfor damlaları aşağı akacak, ancak daha küçük olanlar çıkmayacak (daha sonra benzinde çözülebilir ve deneyler için kullanılabilir). Şimdi bir test tüpü alabilirsiniz.
LPrS5sG8W0
Bir seferde on kutu alırsanız (ya da daha doğrusu yirmi vurucu ped), bir parça fosfor yarım küçük bezelye büyüklüğünde olacaktır [niceliksel verim yok, üzgünüm].

Elli kutu alırsanız, bir parça fosfor (düşündüğünüz gibi) iki buçuk küçük bezelye değil, daha az olacaktır: gerçek şu ki, en üstteki fosfor kömürleşmiş vurucu pedlerde kalır. Burada, solda, 10 kutudan ve sağda 50 kutudan elde edilen bir parça.
FXNJRPlBML
Yaklaşık 25 - 30 kutu (50 - 60 forvet yastığı) yük kullanmanın en uygun olduğunu düşünüyorum. Anlatılan deneyim için, yaklaşık 10 - 15 kullanılmış (vurucu ped) kutu ve 35 - 40 kullanılmamış kutu aldım. Kullanılmış vurucu pedlerden elde edilen fosfor verimi yarı yarıya olacaktır.

Last edited by a moderator:

aaronstevens

Don't buy from me
Resident
Reaction score
126
Deals
16
potasyum kloratı kibrit başlığından nasıl çıkarabilirim

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Suda çözünme

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Reaction score
11

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Reaction score
5
Tüm bu yöntemlerin yanı sıra birkaç yöntem daha denedim ve GooGone'un RP'yi kutusundan çıkarmak için karton kullanmadan en iyi işi yaptığını gördüm. Bundan sonra, daha da saflaştırmak için aseton ve sodyum hidroksit + ısı ile muamele edilebilir. Ben başlangıçta diamond markasını kullandım. Aslında bu konuyu görmeden birkaç gün önce amazon'da bu konunun üstündeki yanıtta yer alan bağlantıda buldum. Şimdi postadan aldım, onlarla da deneme yapmak üzereyim. İstek üzerine nasıl gittiğini size bildirebilirim.

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Reaction score
5
Islak mısınız
RP'yi test tüpüne herhangi bir şeyle paketlediniz mi? Öyle olduğunu varsayıyorum ama talimatlarda bunu göremiyorum