İnceleme: GrapheneOS.

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Solutions
2
Reaction score
1,709
Deals
666
GrapheneOS Nedir?
2021 09 14 14 20

GrapheneOS, Android Açık Kaynak Projesine veya AOSP'ye bağlı olan açık kaynaklı, alıcı sınıfı taşınabilir bir işletim sistemidir. Bu girişime dayanan çok sayıda özel ROM'dan biridir. Her ne olursa olsun, bu özel ROM'ların aksine, bu ROM sağlamlaştırılmış koruma ve güvenlik sağlar. Uygulama sandboxing gibi yeniliklerde kritik yükseltmeler taşır, karşı eylemden ve onay modelinden yararlanır.

Bu genel olarak yeni çok yönlü işletim sistemi, aynı şekilde başka bir koruma ve güvenlik merkezli işletim sistemi olan CopperheadOS'un hayırsever arkadaşı olan Daniel Micay tarafından oluşturuldu. GrapheneOS, 2014'ün sonlarında kurulduğu noktada Android Hardening Project olarak biliniyordu. Bununla birlikte, 2019'da Micay ve grubu, girişimin nasıl geliştiğini ve genişlediğini daha iyi yansıtmak için yeniden markalaşmayı seçti.

GrapheneOS'un Android'den Farkı Nedir?

GrapheneOS'un Android'e bağlı olmasına rağmen, ikisi henüz birbiriyle aynı değil. Önemli bir tezat, GrapheneOS'un tamamen Google'dan arındırılmış olmasıdır. Bu, Google Play Store, Google Chrome, Google Maps ve Google'ın sunduğu çok çeşitli uygulama ve yönetimlerin olmadığı anlamına gelir. Bir sürü kişi Google'ın yönetimine bağlıyken bir işletim sisteminin hangi nedenle Google'ı tamamen dışarıda bırakacağını sorabilirsiniz. Her şey düşünüldüğünde, tüm bunlar görevin müşterilerine akla gelebilecek en güçlü koruma ve güvenliği sunma çabaları için önemlidir; Google'ı ve onun işgüzar gözlerini duruma eklemek, onları bunu başarmaktan alıkoyacaktır. Temel olarak, Google'ın olmaması takipçi olmaması anlamına gelir ki bu da sonuçta daha fazla koruma ve güvenlik anlamına gelir.

Bir diğer dikkat çekici farklılık ise varsayılan bir uygulama mağazasının olmaması. Bir GrapheneOS telefonunu ilk açtığınızda, sadece birkaç varsayılan uygulamaya sahip olacaktır. Bunlar bir bilgilendirme uygulaması, bir kamera uygulaması ve işletim sisteminin kendi Chromium tabanlı programı olan Vanadium'u içeriyor. Her durumda, f-droid.org adresinden F-Droid APK'sını indirerek ve ihtiyacınız olan uygulamaları indirerek uygulama kararlılığınızı çok fazla uzatmadan büyütebilirsiniz. Şu anda, GrapheneOS'un Google Play Hizmetlerine sahip olmadığını unutmayın, bu nedenle çalıştırmak için Google Play Hizmetlerine ihtiyaç duyan uygulamalar muhtemelen bir GrapheneOS telefonunda beklendiği gibi çalışmayacaktır.

Hangi Cihazlar GrapheneOS'u Destekliyor?
Bu arada, GrapheneOS'un desteklediği ana ürün teklifi Google Pixel'dir. Bunun nedeni, Pixel telefonların çoğu cihazdan daha gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olmasıdır.
GrapheneOS destekli cihazların tam (ve son derece kısa) listesi aşağıdaki gibidir:

• Pixel 5 (redfin);
  • Pixel 4a 5G (böğürtlen) ve 4a (güneş balığı);
  • Pixel 4 (alev) ve 4 XL (mercan);
  • Pixel 3a (sargo) ve 3a XL (palamut);
  • Pixel 3 (blueline) ve 3 XL (crosshatch).

Mühendisler bu cihazlar arasında en çok Pixel 5, Pixel 4a 5G ve Pixel 4a'yı öneriyor. Bunun nedeni genellikle en güncel teslimatlar olmaları, yani daha iyi ekipman, ürün yazılımı ve programlama güvenliği ile donatılmış olmalarıdır. Bu modeller aynı şekilde GrapheneOS için gelecekteki en uzun yardım enerjisine sahiptir.

GrapheneOS'u Telefonunuza Nasıl Yüklersiniz?
GrapheneOS'u tanıtmak için en yaygın olarak kullanılan teknik, WebUSB tabanlı yükleyiciyi kullanmaktır. Yöntemler başlangıçta aşırı güçlü görünebilir, ancak takip etmesi gerçekten basittir. Zamanla ve biraz ısrarla, çok fazla teknoloji uzmanlığınız olmasa da, şüphesiz bu işletim sistemini telefonunuza tanıtabilirsiniz.

Başlangıç olarak, GrapheneOS'u tanıtmak için sahip olmanız gereken şeylerin özetini gözden geçirmeye ne dersiniz?

Desteklenen ve aynı zamanda kilitsiz bir telefon - yani Verizon ya da AT&T gibi belirli bir operatöre bağlı değil.

Telefonunuzda 2 GB boş bellek ve 8 GB boş ekstra alan gibi bir şey.

Bir bilgisayar veya iş istasyonu.

Mükemmel bir USB-C bağlantısı. Pixel telefonunuzla birlikte gelen bağlantıyı kullanmanız daha iyi olacaktır. Bilgisayarınızda USB-C bağlantı noktası yoksa mükemmel bir USB-C - USB-A bağlantısı da kullanabilirsiniz.

Gadget'ınız için GrapheneOS'un en son gelişi. GrapheneOS sitesinden sabit ya da beta sürümünü indirebilirsiniz.

Cihazlarınızı Kurulum için Ayarlama.

Gözlemlemeniz gereken temel şey, yeni işletim sisteminin tanıtılmasının telefonunuzun tüm kayıtlarını ortadan kaldıracağıdır. Bu nedenle, devam etmeden önce telefonunuzun tüm bilgilerini yedeklemeye çalışın.

Ayrıca, telefonunuzun ve bilgisayarınızın en son işletim sistemlerine güncellendiğinden emin olun. Bunun nedeni GrapheneOS'un daha yerleşik programlarda desteklenmemesidir. GrapheneOS'un desteklediği çalışma çerçeveleri şunlardır:
  • Desteklenen cihazlarda Google Android (örneğin, belirli Google Pixel telefonlar);
  • Windows 10;
  • macOS Big Sur;
  • Curve Linux;
  • Debian 10 (buster);
  • Ubuntu 20.04 LTS ve Ubuntu 20.10;
  • ChromeOS;
  • GrapheneOS.
Programınızın ek olarak yenilendiğinden emin olun. İşte resmi olarak GrapheneOS tarafından desteklenen programlar:
  • GrapheneOS'un Vanadyumu;
  • Krom (Ubuntu dışında);
  • Bromit;
  • Google Chrome;
  • Microsoft Edge.

Ardından, telefonunuzu PC veya bilgisayarınızla ilişkilendirirken dongle veya USB merkezleri kullanmamaya çalışın, çünkü bunlar kuruluş hayal kırıklıklarının en iyi bilinen nedenleridir. Her şey göz önünde bulundurulduğunda, bağlantıyı doğrudan bir çalışma alanının arka bağlantı noktasına veya bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarından herhangi birine bağlayın.

Son olarak, Gizli veya özel inceleme modunu kullanmayın, çünkü bu, indirdiğiniz teslimatı ayırırken web yükleyicisinin ekstra alanını kısıtlayacaktır.

GrapheneOS'u Yükleme.

Artık ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuza göre, gerçek kurulum sürecine başlamanın zamanı geldi. Aşağıda sizin için adımları özetledik, ancak tüm ayrıntılar ve komutlar için eksiksiz kurulum kılavuzuna da göz atın.
1. Telefonunuzda OEM kilit açmayı etkinleştirin.
OEM kilidini etkinleştirmek için önce geliştirici seçenekleri menüsünü etkinleştirmeniz gerekir. Telefonunuzun Ayarlar'ına gidin, ardından Telefon hakkında'yı seçin ve "Artık bir geliştiricisiniz" diyen bir açılır mesaj görene kadar yapı numarasına hızlıca dokunun. Bundan sonra, tekrar Ayarlar'a gidin, Sistem'e ilerleyin ve Gelişmiş'i seçin. Geliştirici seçeneklerine dokunun, ardından OEM kilidini açın.
2. Telefonunuzu bootloader arayüzüne önyükleyin.
Bunu, telefonunuzu yeniden başlatarak ve bootloader arayüzü görünene kadar ses kısma düğmesini basılı tutarak yapabilirsiniz.
3. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
Bir USB-C kablosu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Windows kullanıyorsanız, bilgisayarınız ile Android telefonunuz arasındaki iletişimi kolaylaştıran bir program olan fastboot için bir sürücü yüklemeniz gerekebilir.
fastboot için bir sürücü yüklemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için Ayarlar'a gidin, Windows Update'e tıklayın ve "Güncellemeleri denetle "yi seçin. Herhangi bir sürücü güncellemesi görürseniz, bunları indirin ve yükleyin. Aksi takdirde, kuruluma devam edebilirsiniz.
4. Önyükleyicinin kilidini açın.
Önyükleyicinin kilidini açmak, telefonunuzdaki tüm verilerin üzerine yazmak için kullanılan başka bir terim olan işletim sistemi ve ürün yazılımının "yanıp sönmesine" olanak tanır. Bu nedenle kuruluma geçmeden önce dosyalarınızı yedeklemelisiniz.
5. GrapheneOS fabrika görüntülerini indirin.
Fabrika görüntülerini GrapheneOS web sitesini ziyaret ederek ve "Sürümü indir" seçeneğine tıklayarak edinebilirsiniz.
6. Fabrika görüntülerini flaşlayın.
Bu adım ilk kurulum sürecini başlatır ve mevcut tüm verileri siler. Yanıp sönme işlemi her şeyi otomatik olarak yaptığından, bu adım sırasında fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sadece işlemin bitmesini bekleyin ve o zamana kadar telefonunuzla etkileşime girmekten kaçının. Bilgisayarınızdaki son komut satırı "Çıkmak için herhangi bir tuşa basın" dediğinde işlemin tamamlandığını anlayacaksınız.
7. Önyükleyiciyi yeniden kilitleyin.
Önyükleyicinin kilidini açtığınız gibi, şimdi yeniden kilitlemeniz gerekir, çünkü bu önyüklemeyi tamamen doğrular. Bundan sonra, "Kabul Et "i seçmek için ses düğmelerini kullanarak ve onaylamak için güç düğmesine basarak komutu onaylayın.
8. GrapheneOS'u önyükleyin.
Önyükleyiciyi kilitledikten sonra, kurulumla işiniz hemen hemen bitmiştir. Artık önyükleyici arayüzünde "Başlat "ı seçmek için güç düğmesine basarak yeni işletim sisteminizi önyükleyebilirsiniz.
9. OEM Kilit Açmayı Devre Dışı Bırakın.
Telefonunuzun Ayarlar'ını başlatın, ardından Sistem'e gidin ve Gelişmiş'e dokunun. Bundan sonra, Geliştirici Seçenekleri'ni seçin ve OEM kilit açma özelliğini kapatın.
Ve işte bu kadar! Telefonunuz artık tamamen GrapheneOS ile donatılmıştır. İşletim sistemini telefonunuza yüklerken sorun yaşıyorsanız, GrapheneOS'un resmi sohbet kanalı aracılığıyla yardım isteyebilirsiniz.

GrapheneOS Kullanmanın Avantajları.

Bu işletim sistemini gerçekten olağanüstü kılan temel faktörleri araştırmaya ne dersiniz?

1. Yükseltilmiş Gizlilik ve Güvenlik.
GrapheneOS, koruma ve güvenlik açısından görünüşe göre en iyi çok yönlü çalışma çerçevesidir. Hatta Twitter CEO'su Jack Dorsey ve yakın zamanda CIA ve NSA için çalışmış olan teknoloji uzmanı Edward Snowden da dahil olmak üzere sektördeki büyük isimlerin bir kısmı tarafından benimsenmiştir. Sonuç olarak, bu taşınabilir işletim sistemi tam olarak ne kadar özel ve güvenli?

Onu bu kadar özel ve güvenli yapan şeylerden biri de kurulum sürecidir. Sistemi flaşladıktan sonra bootloader'ı nasıl yeniden kilitlemeniz gerektiğini hatırlıyor musunuz? Bu adım, telefonunuzun Android'in sunduğu tüm güvenlik özelliklerini korumasını sağlar. Sonuç olarak, işletim sisteminin kodunun güvenilir bir kaynaktan gelmesini sağlayan tamamen doğrulanmış bir önyükleme elde edersiniz.

GrapheneOS ayrıca Google ve Apple'ın aksine, kendilerinde bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Benzersiz bir GrapheneOS hesabı olmadan, işletim sisteminiz sizi GrapheneOS kullanıcıları denizinde tanımlayamaz ve cihaz kimliğinize erişemez. Sonuç olarak bu, yalnızca telefonunuzda bulunarak gizliliğinizden ödün vermek zorunda olmadığınız anlamına gelir.

Bunun da ötesinde, bu işletim sistemi telefonunuza kendi gizlilik ve güvenlik geliştirmelerini de ekler. Bu geliştirmelerden bazıları daha sıkı Güvenlik-Geliştirilmiş Linux (veya SELinux) politikaları, güçlendirilmiş bir uygulama kum havuzu ve sertleştirilmiş bir bellek ayırıcıdır. İşletim sistemi ayrıca daha güvenli bir Chromium tarayıcı olan Vanadium'a sahiptir. Ayrıca, uzaktan erişime ihtiyaç duymadan telefonunuzun yazılımını ve güvenliğini günceller. Böylece kötü niyetli güncellemeler ve diğer siber saldırılar cihazınıza ulaşmakta çok daha zorlanacaktır.

2. Daha Fazla Özelleştirmeye İzin Verir.
GrapheneOS kullanmanın bir diğer faydası da diğer işletim sistemlerine göre çok daha özelleştirilebilir olmasıdır, bu da daha güvenli ve özel olmasıyla bağlantılıdır. Bu işletim sistemi ile, satın aldığınızda zaten Google uygulamalarına (Arama, Takvim, YouTube vb.) sahip olan Android telefonların aksine, asla kaldıramayacağınız önceden yüklenmiş uygulamalar almazsınız. Google ve diğer şirketler bu bloatware uygulamaları aracılığıyla sizi takip ederek hedefli reklamlar sunar. Dolayısıyla, gizlilik açısından, tüm Google uygulamalarını kaldırarak GrapheneOS, reklamverenlerin web etkinliğinize erişmemesini sağlar. Özelleştirilebilirlik açısından bu, yalnızca ihtiyacınız olan uygulamaları yükleyebileceğiniz ve istemediğiniz tüm uygulamaları kaldırabileceğiniz anlamına gelir.
Buna ek olarak, işletim sistemi size telefonunuzdaki herhangi bir uygulamanın tam ağ erişimini iptal etme seçeneği sunar - ne Android ne de iOS'un sunmadığı bir özellik. Bir uygulamanın tam ağ erişimini iptal ederek, sizi takip etme ve verilerinize erişme kabiliyetini sınırlayabilirsiniz.

3. Uzatılmış Pil Ömrü.
Daha uzun pil ömrü GrapheneOS ile elde edeceğiniz bir diğer avantajdır. Bazı kullanıcılar, tam şarjlı bir telefonla, yeniden şarj etmeye gerek kalmadan üç günden tam bir haftaya kadar gidebildiklerini bildirmiştir. Tüm bunlar Google bloatware uygulamalarının kaldırılması sayesinde gerçekleşiyor. Arka planda çalışan ve sizi takip eden tüm bu uygulamalar olmadan, telefonunuz çok fazla enerji kullanmaz.

Son Düşünceler.
Gizliliğinize ve güvenliğinize her şeyden çok önem veriyorsanız GrapheneOS sizin için mükemmel bir mobil işletim sistemidir. Birçok yenilikçi gizlilik ve güvenlik geliştirmesiyle, Google veya reklamcıların sizi takip etmesi konusunda bir daha endişelenmenize gerek kalmayacak. Ve bununla ilgili en güzel şey, kullanıcı deneyimini hiçbir şekilde karmaşıklaştırmamasıdır; hemen hemen diğer normal Android telefonlarla aynı şekilde çalışır.
Ancak, pek çok kullanıcı için kolaylık anlamına gelen Google'a veda etmeniz gerekecek. Ancak bu, gizlilik ve güvenlik için ödemeye hazır olduğunuz bir bedel ise, o zaman kesinlikle GrapheneOS'a geçin.
GrapheneOS kullanmayı denediniz mi? Bu mobil işletim sistemi ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin!

Last edited by a moderator:

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Solutions
2
Reaction score
594
Harika bir inceleme.

GOS önceden yüklenmiş bir NitroKey telefon kullanmanızı tavsiye eder misiniz?

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Solutions
2
Reaction score
594

Nitrophones aslında Google Pixel 6'ya dayanıyor, bu yüzden ilginç olduğunu düşündüm.

Neden bir Nitrophone tercih etmemenizi önerirsiniz?

Not - Purism sonunda GrapheneOS telefonunu piyasaya sürerse çok sevinirim!!!

sorcerer

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Reaction score
11
Nitrophone'larının değerini göremiyorum, GrapheneOS yüklü bir Google Pixel'e benziyor. Bence normal bir Google Pixel satın alıp GrapheneOS'u kendiniz yüklemek daha güvenli ve daha ucuz (çok kolay). Gereğinden fazla para ödemeye ve ayrıca üçüncü bir tarafa telefondan ödün vermeyecekleri konusunda güvenmeye gerek yok.

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Solutions
2
Reaction score
594

Anladım! Başkaları da bana böyle söylemişti.
En iyisi kendime mikrofonun yanı sıra hızlanma ve dönme sensörlerini nasıl çıkaracağımı öğretmek gibi görünüyor.

Teşekkürler dostum

Oppenheimer

Don't buy from me
New Member
Reaction score
6
Doğru, gizlilik telefonu olarak satılan tüm telefonların tehlikede olduğu düşünülmelidir. Bu tarihsel olarak doğrudur. Sadece kendiniz yapın!

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Solutions
2
Reaction score
594

Doğru.

Encro, Sky-ECC ve ANOM'dan öğrenilenleri kabul etmenin zamanı geldi